اسکولیوز؛ انحنای غیرعادی ستون فقرات


انحراف ستون فقرات از محور طبیعی بدن و در خلاف جهت و به صورت S شکل موجب تغییر شکل ستون فقرات می‌شود که اسکولیوز نام دارد.


اسکولیوز

اسکولیوز به معنای انحراف جانبی ستون مهره است. وقتی ستون فقرات را از جلو نگاه می‌کنیم به صورت یک خط صاف عمودی دیده می‌شود و وقتی این خط، قوسی شکل می‌شود به آن اسکولیوز می‌گویند.

 

درصدی از افرادی که از ضایعه اسکولیوز(انحراف ستون فقرات) رنج می‌برند به شکل مادرزادی و ژنتیکی به این بیماری دچار شده اند.

 

این ها افرادی هستند که دارای ژن‌های قوی برای این نوع انحراف هستند که البته این افراد کمتر از 10 درصد را تشکیل می‌دهند، اما بخش زیادی از افراد به صورت اکتسابی و با دلایل نامعلوم، انحراف در ناحیه ستون فقرات آنها ایجاد می‌شود.

 

از زمانی که فرد به دنیا می‌آید، این نقص در تشکیل استخوان مهره و یا تفکیک این مهره‌ها وجود دارد، چرا که فرآیند تشکیل مهره و جدا شدن آن در زمان نوزادی اتفاق می‌افتد.

درمان بیماری علاوه بر این‌ که با مصرف بریس و انجام حرکات اصلاحی تا حدودی قابل رفع است، اما انحرافاتی که مادرزادی باشد، با انجام عمل جراحی نتیجه‌بخش است

گاهی اوقات این انحراف در ستون فقرات دختران 9 تا 15 ساله نیز به وجود می‌آید و خانواده‌ها دلیل آن را انجام حرکات اشتباه در نشستن و راه رفتن و غیره می‌دانند که به هیچ عنوان تصور درستی نیست، چرا که اسکولیوز به صورت اکتسابی و به علت نامعلوم به وجود می‌آید.

 

بسیاری از افراد بر این باورند که اسکولیوز در روند رشد ایجاد می‌شود، اما این‌گونه نیست و روند رشد تنها در پیشرفت آن تاثیر می‌گذارد.

اسكولیوز

هر چه فاصله زمانی بین به وجود آمدن اسکولیوز و بلوغ بیشتر باشد، انحراف نیز شدیدتر می شود و هر چه زمان به وجود آمدن این انحراف به زمان بلوغ اندام افراد نزدیک‌تر باشد، فرد این شانس را دارد که جلوی پیشرفت آن را بگیرد.

 

انحراف ستون فقرات اگر در سنین پایین به وجود بیاید، به دلیل رشد بدن و فاصله زیادی که تا کامل شدن رشد وجود دارد، هر روز بیشتر می‌شود و از بین بردن آن به دلیل پیشرفت انحراف دشوارتر می‌شود.

 

اگر زاویه انحراف ستون فقرات کم باشد، در نواحی خاصی که با قطر بیشتر تشکیل شوند، چندان به چشم نمی‌آید، اما در مناطقی که نزدیک گردن باشد، این انحراف به شکل جدی نشان داده می‌شود.

 

در مواردی که این انحراف خفیف باشد و میزان انحراف آن شدت کمی داشته باشد، با بریس می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد و حدود پنج تا 10 درجه از انحراف آن کم کرد، ولی این روش برای درمان و اصلاح کارآمد نخواهد بود.

 

انجام حرکات اصلاحی ورزشی نیز در کاهش انحراف ستون فقرات موثر است. اگر بروز اسکولیوز در مواردی باشد که ستون فقرات هنوز شکل ساختاری نگرفته و بدن انعطاف‌پذیر است، می‌توان با حرکات ورزشی اصلاحی از شدت زاویه آن کم کرد.

 

درمان بیماری علاوه بر این‌ که با مصرف بریس و انجام حرکات اصلاحی تا حدودی قابل رفع است، اما انحرافاتی که مادرزادی باشد، با انجام عمل جراحی نتیجه‌بخش است.

بخش سلامت تبیان


منبع: ایسنا - دکتر فرشید باقری ، متخصص ارتوپدی

 

مطالب مرتبط:

خمیدگی غیر طبیعی‌ ستون‌ مهره ها 

موقع آسیب ستون فقرات چه کنیم؟

گودی بیش‌ازحد کمر غیرعادی است

ستون فقراتی سالم داشته باشید

اسکولیوز؛ انحنای غیرعادی ستون فقرات - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=252403

22 جولای 2013 ... انحراف ستون فقرات از محور طبیعی بدن و در خلاف جهت و به صورت S شکل موجب تغییر شکل ستون فقرات می‌شود که اسکولیوز نام دارد.

اسکولیوز؛ انحراف ستون فقرات - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=258225

23 سپتامبر 2013 ... به انحنای غیر طبیعی ستون فقرات که کمی قبل از بلوغ ایجاد می شود، اسکولیوز گفته می شود . هنوز علت ... اسکولیوز؛ انحنای غیرعادی ستون فقرات.

– ) لوردوز کیفوز - اسکولیوز ( انحنای ستون فقرات :: عنوان اسکولیوز ...

http://javan.behdasht.gov.ir/uploads/اسكوليوز__1_160138.pdf

اسکولیوز. مقدمه. : اسکولیوزیا انحنای ستون فقرات. ،. خمیدگی. غیر عادی و. بدون درد ستون فقرات. است . که. چنانچه. حالت پیشرونده داشته. باشد،. باعث تغییر شکل ...

اسکولیوز (انحنای‌ ستونفقرات‌) - بیماران روماتولوژی واسپوندیلیت‌ ...

http://shahram-esfahan.persianblog.ir/tag/اسکولیوز_(انحنای‌_ستون‌_فقرات‌)

ظ روز شنبه ۳ دی ۱۳٩٠ کلمات کلیدی: اسکولیوز (انحنای‌ ستون‌ فقرات‌) .... برجستگی غیر عادی در ستون مهره ها همراه یا بدون انحناء جانبی ستون فقرات، درد، اشکال در راه ...

انحراف ستون فقرات(اسكوليوز) - دكتر دقاق زاده-متخصص طب فيزيكي ...

http://drdaghaghzadeh.blogfa.com/cat-95.aspx

اسکولیوز (انحنای‌ ستون‌ فقرات‌) خمیدگی‌ بدون‌ درد ستون فقرات که‌ گاهی‌ حالت‌ .... برجستگی غیر عادی در ستون مهره ها همراه یا بدون انحناء جانبی ستون فقرات، درد، اشکال ...

توقف رشد در نيمه محدب انحناي ستون فقرات از جلو و پشت در اسكوليوز ...

http://fa.journals.sid.ir/ViewPaper.aspx?ID=79897

پيش زمينه و هدف: تکامل غير عادي مهره، علت اسکوليوز مادرزادي است. اين ضايعه اغلب پيشرونده بوده و اکثرا به عمل جراحي نياز دارد. توقف رشد در نيمه محدب انحنا يکي از ...

فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین - بیماری های مفاصل و استخوان و ...

http://vsadeghi.blogfa.com/cat-13.aspx

ستون فقرات هم مثل هر ساختمان دیگر بطور طبیعی در معرض تغییرات ناشی از ... کمر هستند و آنچه که موجب می‌شود انحنای موجود در پایین کمر غیرعادی و به صورت یک بیماری .... اسکولیوز (انحنای‌ ستون‌ فقرات‌) خمیدگی‌ بدون‌ درد ستون فقرات که‌ گاهی‌ حالت‌ ...

پروفسور بیژن فروغ - اسکولیوز

http://www.bijanfr.blogfa.com/tag/اسکولیوز

اسکولیوز (انحنای‌ ستون‌ فقرات‌) خمیدگی‌ بدون‌ درد ستون فقرات که‌ گاهی‌ حالت‌ .... برجستگی غیر عادی در ستون مهره ها همراه یا بدون انحناء جانبی ستون فقرات، درد، اشکال ...

ارتباط رنگ موی حنا با سرطان خون - آکا - مقالات پزشکی و بهداشتی

http://tandorosti.akairan.com/health/bimari-behdasht/12647.html

مقالات پزشکی و بهداشتی. ارتباط رنگ موی حنا با سرطان خون · اسکولیوز؛ انحنای غیرعادی ستون فقرات · آستیگماتیسم؛ انحنای غیرطبیعی عدسی یا قرنیه چشم ...

علم ورزش | اسکولیوز و حرکات اصلاحی

http://www.elmevarzesh.com/scoliosis-and-corrective-exercise/

27 دسامبر 2012 ... اسکولیوز عبارت است از انحراف طرفی ستون مهره ها، به نحوی که زاویه ... ۱- مادرزادی:فرد به هنگام تولد ،دارای ناهنجاری مهره ای بوده و ستون فقرات وی انحراف جانبی دارد. .... و تعادل ظاهری من بوده و تا حدی اصلاح شده ، امیدوارم انحنا هم تا حد زیادی رفع بشه … .... این مسله ارثی بوده و البته از نوزادی متوجه خم شدن غیر عادی او شده بودم ...

طب ورزش و حركات اصلاحي

http://tebevarzesh.blogfa.com/

ناهنجاری های ستون فقرات شامل لوردوز گردنی، پشت گود و اسکولیوز و پشت صاف است . .... میزان انحنای ستون فقرات در یك ناحیه، بر سایر قسمتها نیز اثر گذاشته و ..... است از فقدان يا غير عادي بودن دائمي يا موقتي در ساخت يا عمل جسمي و رواني يك عضو.

دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/دیستروفی_ماهیچه‌ای_دوشن

در بیشتر مواقع پیشرفت بیماری ادامه می‌یابد و به علت رشد غیر طبیعی استخوان‌های ستون فقرات، ستون فقرات به صورت حرف S انحنا پیدا می‌کند و قفسه سینه اندکی ...

بیماری پاژه - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/بیماری_پاژه

این بیماری معمولاً استخوان‌های جمجمه، ستون فقرات، ساق پا، و لگن را مبتلا می‌سازد. این اختلال در هر دو جنس ... انحنای ستون فقرات که اعصاب حسی را تحت فشار قرار می‌دهد.