آرتروز فقط برای زانو نیست


استئوآرتریت یا همان آرتروز بیش از هرجایی زانوهای شما را تحت تاثیر قرار می دهد، اما خیلی از افراد مبتلا به آرتروز درد را در ناحیه باسن، دست ها و جاهای دیگر بدن تجربه می کنند که هر یک از آن ها، درمان های خاص خود را می طلبد.

آرتریت

علت اصلی درد و خشکی مفاصل شما چیست؟

برای میلیون ها نفر از بالغین پاسخ چیزی نیست جز آرتریت یا همان التهاب مفاصل که شایع ترین نوع آن استئو آرتریت یا همان " آرتروز" است.

 

درد همراه با آرتروز از تحلیل غضروف استخوان ها ناشی می شود. غضروف موجود در انتهای تمام استخوان ها و مخصوصا مفاصل استخوان های بلند، باعث لغزندگی استخوان ها روی هم می شود.

 

درد ناشی از آرتروز شدیدا در ارتباط با فعالیت بدنی است. یعنی با کار و فعالیت، درد مفاصل بدتر و شدیدتر می شود و با استراحت آرام می گیرد.

اما همانطور که گفتیم آرتروز را می توان بر اساس محل ایجاد آن به انواع مختلفی تقسیم کرد.

 

1- درد استئوآرتریت در زانوها

آرتروز شایع ترین علت درد مداوم در زانوهای افراد بالای 45 سال است. درد استئوآرتریت در زانو مخصوصا موقع بالا و پایین رفتن از پله ها تشدید می شود و به مرور زمان نیز بدتر و بدتر خواهد شد.

 

اگر شما هم فردی مبتلا به آرتروز زانو هستید، بد نیست بدانید کاهش وزن بهترین راه خلاصی ازین دردهاست. مطالعه ها نشان داده اند کاهش تنها 5 تا 10 درصد از وزن می تواند فشار تحمیلی بر مفاصل زانو را تا چند برابر کم کند.

 

ورزش نیز با تقویت عضلات حمایت کننده استخوان ها و مفاصل، شدت دردها را کاهش خواهد داد. مخصوصا ورزشی که سبک بوده و به طور مرتب انجام شود.

برای کاهش درد آرتروز ستون فقرات و گردن، ورزش و فیزیوتراپی بهترین راهکارها هستند و مانند سایر انواع استئو آرتریت، کاهش وزن بسیار اهمیت خواهد داشت

2- درد آرتروز در ناحیه باسن

درد آرتروز در ناحیه نشیمنگاه و باسن شیوعی در حد یک سوم شیوع درد زانو را دارد. این درد مشابه درد زانو است. با راه رفتن و بالا رفتن از پله ها تشدید می شود و با استراحت آرام می گیرد. احتمال انتقال این نوع آرتروز در بین افراد خانواده و نسل های بعد بیشتر از آرتروز زانو است.

 

کاهش وزن می تواند در کاهش این درد ها مفید باشد، اما تاثیری که فعالیت بدنی منظم بر کاهش درد آرتروز مفصلی دارد را نمی توان برای آرتروز در ناحیه نشمینگاه در نظر گرفت.

 

مهم ترین توصیه ها برای مبتلایان به این نوع آرتریت، کاهش بالا رفتن از پله ها، عدم استفاده از صندلی های کوتاه، استفاده از توالت فرنگی و خودداری از بلند کردن اجسام سنگین از روی زمین است.

 

آرتریت

3- آرتروز در دست ها

تغییرات ساختمانی ناشی از آرتروز در مفاصل دست ها در بین افراد مسن بسیار بسیار شایع است. اما تنها 10 درصد از این افراد این نوع آرتروز را همراه با درد احساس می کنند.

 

درد دست و انگشتان در مبتلایان به آرتروز دست، بعد از استفاده از دست ها در فعالیت هایی مانند نوشتن، تایپ کردن و غذا درست کردن بیشتر می شود.

 

4- درد گردن و ستون فقرات ناشی از آرتروز

استئوآرتریت ستون فقرات معمولا در افراد مسن ایجاد می شود. شایع ترین نقاط در این نوع آرتروز، گردن و پایین کمر است. این درد با حرکت بیشتر می شود. در برخی موارد، استئوآرتریت استخوان به اعصاب نخاع نیز فشار می آورد. در این شرایط برخی افراد احساس ضعف در عملکرد عصبی دست ها و بازوها را خواهند داشت.

 

برای کاهش درد آرتروز ستون فقرات و گردن، ورزش و فیزیوتراپی بهترین راهکارها هستند و مانند سایر انواع استئو آرتریت، کاهش وزن بسیار اهمیت خواهد داشت.

 

اما فراموش نکنید درمان تمام انواع آرتروزها، با آموزش بیمار درباره بیماری آغاز می شود. تغییر سبک زندگی مانند محدود کردن فعالیت هایی که فشار بر مفاصل را افزایش می دهند، ورزش های مناسب و نیز کاهش وزن اولین و البته مهم ترین قدم ها در کنترل درد استئو آرتریت اند.

 

پزشک شما ممکن است برای کنترل این درد داروهایی را نیز توصیه کند. مطالعات نشان داده اند که بهترین روش برای کنترل درد های آرتروز، استفاده از داروها در کنار تغییر روش زندگی است.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

می شود آرتروز نگیرید

آرتروز بر پوست هم تاثیر می‌گذارد

داروی غضروف ساز وجود ندارد

آرتریت روماتوئید چیست؟

استئوآرتریت چیست؟

آرتریت؛ درد و خشکی مفاصل

انواع آرتریت و ورزش آن‌ها

آرتریت روماتوئید باعث درد مفاصل می‌شود

تشخیص و درمان آرتریت روماتوئید

10 راه کنار آمدن با درد آرتروز

آرتروز یا درد مفاصل بدن

10 درمان طبیعی درد مفاصل

9 اشتباه رایج درباره آرتروز

مناسب کردن 5 قسمت خانه برای مبتلایان به درد مفاصل

 

آرتروز فقط برای زانو نیست - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=285776

29 سپتامبر 2014 ... اگر شما هم فردی مبتلا به آرتروز زانو هستید، بد نیست بدانید کاهش وزن بهترین راه خلاصی ازین دردهاست. مطالعه ها نشان داده اند کاهش تنها 5 تا 10 درصد ...

: آرتروز - دانشنامه رشد

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=آرتروز

بطوریکه در زنان با سن کمتر از 45 سال فقط 2% و در سنین بین 64-45 سال میزان شیوع 30% بوده است. ... چاقی: چاقی از عوامل خطر آرتروز در زانو و دست است. ... با وجود این آرتروز تنها بیماری بافت غضروفی نیست بلکه بیماری یک عضو (مفصل) است که ...

پروفسور بیژن فروغ - آرتروز زانو - دکتر بیژن فروغ

http://www.bijanfr.blogfa.com/tag/آرتروز-زانو

22 سپتامبر 2014 ... پروفسور بیژن فروغ - آرتروز زانو - درمان دیسک کمر دیسک گردن زانو درد کمردرد درد شانه - پروفسور بیژن فروغ. ... مشکل حافظه فقط از مغز نیست.

آرتروز زانو و درمان(Knee Osteoarthritis) - فیزیوتراپی - blogfa.com

http://barzkar2.blogfa.com/category/97

آرتروز زانو (به انگلیسی: Knee Osteoarthritis) از عوامل شایع ایجاد درد در افراد بالاتر از چهل سال است. ..... استفاده از مطالب فقط درصورت ذکر منبع یا لینک مجاز است. ... اگر انجام فیزیوتراپی در مراکز فیزیوتراپی برای شما امکان پذیر نیست می توانید ...

8 روش پیشگیری از آرتروز زانو - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/prevention/prevent2-osteoarthritis1-knee.html

مهم‌ترین عامل بروز آرتروز, پیشگیری از آرتروز زانو وراه درمان آن, ز,علائم آرتروز زانو ... کار چندانی هم از دست پزشکان ساخته نیست، پس قبل از واقعه باید به فکر چاره بود . ... عضلات حمایتی فقط به عضلات اطراف مفاصل زانو محدود نمی‌شوند، بلکه عضلات ...

ساييدگي مفاصل(آرتروز) - دكتر دقاق زاده-متخصص طب فيزيكي ...

http://drdaghaghzadeh.blogfa.com/cat-8.aspx

استئوآرتریت یا آرتروز زانو شایعترین نوع التهاب مفصل زانو(آرتریت) است. .... تاندونی و آرتروزی نیست ضمن اینکه سایر درمانهای فیزیکی و توانبخشی از جمله ...... ولي اگر درد شما فقط پس از يك فعاليت غير معمول بروز مي كند، مي توانيد از يكي دو عدد ...

آرتروز زانو درمان ندارد - جام جم

http://www.jamejamonline.ir/newspreview/1477006447781181687

2 مه 2014 ... آیا هر فرد میانسالی که دچار درد زانو می شود، آرتروز دارد؟ ... درمان های جراحی آخرین اقدامی است که صورت می گیرد؛ درمان ها معمولا غیرجراحی و فقط برای بهبود بخشیدن به کیفیت زندگی بیمار است، ... روماتیسم مفصلی‌، درد بی درمان نیست.

مهم‌ترین نشانه آرتروز زانو - بیماری - مراقبت - سلامت نیوز

http://www.salamatnews.com/news/122118/مهم‌ترین-نشانه-آرتروز-زانو

30 سپتامبر 2014 ... علائم دیگر آرتروز زانو هم شامل تغییر شکل اندام، محدودیت حرکت و گاهی بروز صداهای ... مفصلی تاثیری ندارد، اما در صورت نیاز برای بدن مضر نیست.

روزنامه جام جم93/7/8: زنان ​ايراني ​در ​معرض ​آرتروز زانو

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3035960

30 سپتامبر 2014 ... علائم ديگر آرتروز زانو هم شامل تغيير شکل اندام، محدوديت حرکت و گاهي ... در درمان بيماري هاي مفصلي ندارد و به هيچ وجه از پايه علمي برخوردار نيست. ... اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.

آرتروز زانو را به زانو درآورید! - Vista News Hub

http://vista.ir/article/320530/آرتروز-زانو-را-به-زانو-درآورید!

آنها ۲۶۵ مرد و زن که آرتروز زانو داشتند را مورد مطالعه قرار دادند و متوجه شدند که شیوع بیماری ... البته تمام اخبار مربوط به آنها بد نیستند. ... یا این‌که فقط به جراحان مغز و اعصاب و ارتوپدها کمک کرده‌اند تا قسط‌های ماهانه اتومبیل‌های مرسدس بنزشان را بپردازند ؟

با این غذاها از شر آرتروز راحت شوید - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/3970_با-این-غذاها-از-شر-آرتروز-راحت-شوید.html/

11 ژوئن 2013 ... زمانی که کلسیم با ویتامین C همراه می‌شود می‌تواند دردهای آرتروز زانو و پا را تسکین دهد. ... توجه داشته باشید برای جذب حداکثری کلسیم حتما لازم نیست که به .... به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم ...

بي تاثير بودن طب سوزني در آرتروز زانو - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/1139_بي-تاثير-بودن-طب-سوزني-در-آرتروز-زانو.html/

7 مارس 2012 ... تاثير استفاده از طب سوزني در درمان آرتروز زانو تقريبا بسيار كم است. ... از طب سوزني درد بيماران مبتلا به آرتروز زانو كاهش چنداني پيدا نمب كند. ... نقش صیفی جات در حفظ سلامت بدن · چرا برخی اوقات حرکات بدن انسان دست خودش نیست ... به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز ...

اضافه وزن و کم تحرکی دو عامل مهم آرتروز زانو - اندامی سالم

http://behnet.persianblog.ir/post/228/

26 آوريل 2013 ... آرتروز یا ساییدگی مفصل زانو جزو بیماری های شایع به ویژه در خانم هاست که با ... فقط در یک زانو ایجاد می شود و نیاز به تعویض مفصل یک زانو است. ... بالا مانعی برای جراحی آرتروز مفصل زانو نیست می افزاید: در موارد محدودی که پوکی ...

124 درد مفاصل آرتروز - درد زانو و دیسک کمر - گردن و شانه (بصورت ...

http://www.attarishafa.com/fa/درد مفاصل.html

درد مفاصل آرتروز -درد زانو و ديسك كمر -گردن و شانه (بصورت روغن گياهی)(درمان قطعی ... جدی برای مفاصل است و برخی به غلط بر اين باورند که فقط با حذف فشار بر روی ... بيمارانی که برای مدتی طولانی بستری بوده اند و قادر به راه رفتن نيستند، بايد در ...

آرتروز چیست و چگونه درمان می شود؟ - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/health/2267/33952.html

شاید دیده باشید كه بیماران مبتلا به آرتروز زانو صبح‌ها كه از خواب بیدار می‌شوند به سختی راه می‌روند اما بعد از .... سلامت زنان- در این سرطان فقط ژنتیک مقصر نیست ...

پزشک آنلاین | آرتروز زانو

http://www.pezeshkonline.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=8357

25 مارس 2012 ... آرتروز زانو از علل شایع مراجعه بیماران به كلینیك ها می باشد. ... هیچ فردی محكوم به گرفتن آرتروز نیست بهترین كار پیشگیری است با برنامه .... جهت عقد قرارداد راه اندازي وب سايت و يا داشتن هر گونه سوال فقط با شماره مذکور تماس ...