درد و خستگی دست در اثر موس کامپیوتر


امروزه استفاده از کامپیوتر در بین افراد زیاد شده است و برخی افراد ساعات طولانی در طی روز، با صفحه کلید و موس کامپیوتر کار می کنند. استفاده زیاد از موس کامپیوتر باعث درد و خستگی قسمت های مختلف دست از جمله مچ دست، انگشتان و ساعد می شود.


موس کامپیوتر

اگرچه کار کردن با موس کامپیوتر نیاز به فشار زیادی ندارد، ولی عضلات دست برای انجام حرکات کوچک در طی مدت زمان طولانی، نیاز به توان و مقاومت دارند.

 

هنگام استفاده از موس کامپیوتر، عضلات کوچک دست نیز پشت سر هم کار می کنند که باعث درد و ناراحتی و ایجاد مشکلی به نام «اختلالات عضلانی اسکلتی ناشی از کار» می شود.

 

هنگام استفاده از موس، انگشتان، مچ و ساعت دست نیز حرکت می کنند. در نتیجه استفاده زیاد از موس باعث خستگی عضلات دست می شود.

 

بعد از کار طولانی با کامپیوتر، احساس درد در ناحیه مچ دست، ساعد، بازو و انگشتان دست دارید. اگر فشار پی در پی روی دست ها و مچ دست ادامه داشته باشد، حتی احتمال دارد کیست کانگلیون در امتداد تاندون ها و اطراف مفاصل تشکیل شود.

 

استفاده زیاد از موس باعث بروز یک نوع اختلال به نام سندرم تونل کارپال در دست ها می شود که باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن انگشت شست و انگشت اشاره می شود.

 

اگر موس کامپیوتر را دور از خودتان قرار دهید مثلا نزدیک به انتهای میز، مجبور هستید موقع کار با آن، دست خود را بکشید. انجام این کار برای مدت زمان طولانی باعث وارد آمدن فشار به عضلات پشت و شانه می شود. در نتیجه باعث درد پشت، شانه و خستگی و درد گردن ، گرفتگی عضلات، سردرد و احساس خستگی می گردد. در نهایت باعث عدم تعادل عضلات بدن و ضعف کشش عضلات می شود.

موس را به آرامی در کف دست خود بگیرید، نه خیلی محکم و سفت

10 توصیه

به توصیه های زیر هنگام کار با موس توجه کنید:

 

1- از موس کامپیوتری استفاده کنید که به راحتی در کف دست شما قرار بگیرد، یعنی نه بزرگ و نه کوچک باشد. استفاده از موس کوچک تر و یا بزرگ تر از اندازه کف دست باعث می شود عضلات دست خیلی سریع تر خسته شوند.

 

2- هنگام کار کردن با کامپیوتر به طور صحیح پشت میز بنشینید و کار کنید. روی یک صندلی بنشینید که ارتفاع آن قابل تنظیم با سطح میز باشند (بالا و یا پایین برود) و موس کامپیوتر را روی یک سطح ثابت قرار دهید.

 

ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم کنید که زاویه خمیدگی آرنج روی سطح میز تقریبا 90 درجه باشد و مچ دست به طور صاف و مستقیم قرار داشته باشد.

موس را نزدیک صفحه کلید کامپیوتر قرار دهید تا به راحتی قابل دسترس باشد، یعنی مچ دست به سمت پایین و یا بالا خم نشود.

 

3- چند بار در طی روز، عضلات دست خود را ورزش دهید. دست راست خود را به طور صاف و کشیده جلوی خود قرار دهید، طوری که کف دست رو به بالا (سقف) باشد. دست چپ خود را بگیرید و به آرامی مچ دست راست خود را خم کنید، طوری که انگشتان دست راست رو به پایین اشاره کنند. 10 ثانیه در این حالت بمانید. حال دست راست خود را برگردانید، طوری که کف دست راست رو به پایین (کف زمین) باشد. دست چپ خود را بگیرید و مچ دست راست را خم کنید، طوری که انگشتان دست راست رو به پایین اشاره کنند. 10 ثانیه هم در این حالت بمانید. سپس این حرکت را با دست چپ انجام دهید.

 

4- به ازای هر یک ساعت کار با کامپیوتر، 5 دقیقه استراحت کنید تا عضلات ساعد دست شما نیز استراحت کنند. اگر امکان دارد بین کار کردن با کامپیوتر، مدتی هم کار دیگری انجام دهید، مثلا مطالعه کنید و یا مطلبی روی کاغذ بنویسید تا پشت سر هم با موس کار نکرده باشید.

 

5- موس را به آرامی در کف دست خود بگیرید، نه خیلی محکم و سفت، و فشار زیادی روی آن وارد نکنید.

 

6- هنگام کار با موس، مچ دست خود را صاف نگه دارید و با مچ دست، موس را تکان ندهید.

 

7- موس را در محل مناسبی و نزدیک به خودتان روی میز قرار دهید.

 

8- فشار زیادی روی مچ دست وارد نکنید، زیرا این کار جلوی جریان خون را می گیرد.

 

9- موسی را انتخاب کنید که متناسب با کف دست شما باشد، ولی خیلی برجسته نباشد که کشیگی مچ دست را افزایش دهد.

 

10- از موس های خمیده و انحنادار استفاده نکنید.

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

مچ درد هنگام کار با موس

حفظ سلامت تایپیست ها

سلامتی تان را پشت رایانه حفظ کنید

کیست مچ دست چه شکلی است؟

8 نکته درباره مچ درد (سندرم تونل کارپال)

راه‌های کاهش درد سندرم تونل کارپال

9 ورزش برای درد مچ دست و گزگز انگشتان

مچ ‌درد ناشی از کار

از درد مچ دست کلافه شده‌اید؟

لپ‌تاپ را روی پایتان نگذارید

پشت رایانه اخم نکنید

ورزش های پشت میز کامپیوتر

چگونه از چشم‌ها در مقابل رایانه محافظت کنیم؟

رفع درد گردن و شانه در کاربران کامپیوتر

کامپیوتر چه تاثیری بر چشم‌ها دارد؟

درد و خستگی دست در اثر موس کامپیوتر - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=257818

19 سپتامبر 2013 ... امروزه استفاده از کامپیوتر در بین افراد زیاد شده است و برخی افراد ساعات طولانی در طی روز، با صفحه کلید و موس کامپیوتر کار می کنند. استفاده ...

مچ و مچ درد - ورزشکارباشید

http://varzeshkarbashid.blogfa.com/8504.aspx

مچ دست قادر به انجام حركات دور شدن ( آبداكشن )، نزديك شدن ( آداكشن )، باز شدن ... اين عارضه در ميان كساني كه ساعات زيادي با كامپيوتر كار مي كنند؛ مانند صندوق دارها، .... که من نکات اشاره شده در بالا را انجام دادم و درد مچ و خستگي حاصل از کار با ماوس به حداقل ...

درد مچ و ورزش های آن - پزشکی ورزشی ، توانبخشی و تناسب اندام

http://sportsmedicine.persianblog.ir/post/15

مچ دست قادر به انجام حرکات دور شدن ( آبداکشن )، نزدیک شدن ( آداکشن )، باز شدن ... استفاده از ماوس تقریبا به بخشی جدانشدنی و معمول در کار با کامپیوتر تبدیل شده است. ... مچ دست خود را کمتر و مدت بیشتری از ماوس بدون احساس خستگی استفاده کنید.

ارتباط درد مچ دست با رايانه - دانشگاه علم و صنعت ایران

http://www.iust.ac.ir/find.php?item=95.13011.33144.fa

17 مه 2014 ... توجه به نکات زير در کاهش مشکلات بوجود آمده در اثر بکارگيری بيش از حد ... حرکت مچ دست خود را کمتر و مدت بيشتری از ماوس بدون احساس خستگی استفاده کنيد. ... مهمترين عامل درد مچ در کار با ماوس حالت شکسته و زاويه مچ دست است.

خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر - آکا - مقالات پزشکی و بهداشتی

http://tandorosti.akairan.com/health/bimari-behdasht/cheshm.html

خستگی و حتی درد چشمها در برابر مانیتور یکی از شایعترین مشکلاتی است که ... چطور از دست خستگی چشم خلاص شویم؟ ‏ .... درد و خستگی دست در اثر موس کامپیوتر ...

ورزشی برای کاهش خستگی ساعد هنگام کار با کامپیوتر-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/health/hdetails.php?articleid=21073&parentid=68&catid=79

31 مه 2014 ... پیامدهای کم آبی در بدن و اثر آن بر سلامت کلیه ها و پوست ... خستگی و درد معمولاً با استفاده بیش از حد از این عضلات ایجاد می شود اگرچه مقدار ... برای درمان درد عضلات دست، ماوس رایانه ای را انتخاب کنید که به راحتی در کف دست جا گیرد .

بيماري هاي مختلف کاربران رايانه - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/prevention/computer-users.html

درچند سال اخير توليدکنندگان تجهيزات رايانه مانند صفحه کليد، ماوس، ميز و صندلي و ... راحت روي اشياي دور و نزديک متمرکز شوند به همين دليل احتمال خستگي ماهيچه چشمي که ... يکي ديگر از شايع‌ترين عوارض کار با رايانه، دردهاي عضلاني و درد مچ دست و ...

مشکلات و عوارض کار با کامپیوتر

http://old.stu.sharif.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=1950:1391-01-30-09-14-06&catid=378:1389-08-16-06-42-05&Itemid=524

درچند سال اخیر تولیدکنندگان تجهیزات رایانه مانند صفحه کلید، ماوس، میز و صندلی و ... راحت روی اشیای دور و نزدیک متمرکز شوند به همین دلیل احتمال خستگی ماهیچه چشمی که ... یکی دیگر از شایع‌ترین عوارض کار با رایانه، دردهای عضلانی و درد مچ دست و ...

دکتر غلامرضا رئيسی و دکـتر طناز احدی - دست(درد دست، خواب رفتگی و ...

http://rehab.blogfa.com/category/105/دست(درد-دست،-خواب-رفتگی-و-گزگز)

بعضی از دردها در اثر اشکال در عصب بوجود می پایند که بیشتر خود را بصورت ... فعالیت‌های روزمره و خواب و کار با کامپیوتر از خم نگه‌داشتن آرنج خودداری نماید. درد ... در پرکاشن و نوازندگان کیبورد و پیانو در معرض درگیری داخل و خارج آرنج به صورت دوطرفه‌ می‌باشند. ... درد در خود دست می‌تواند به علت فشار و خستگی عضلات خود دست باشد.

علم ورزش | ارتباط درد مچ دست با رایانه

http://www.elmevarzesh.com/associated-with-computer-wrist-pain/

10 ژانويه 2013 ... ارتباط درد مچ دست با رایانه | استفاده از ماوس تقریبا به بخشی جدا نشدنی و ... مشکلات بوجود آمده در اثر بکارگیری بیش از حد ماوس موثر می باشند: ... حرکت مچ دست خود را کمتر و مدت بیشتری از ماوس بدون احساس خستگی استفاده کنید.

دانش ارگونومی کامپیوتر(روش صحیح کار با رایانه) - فیزیوتراپی

http://barzkar2.blogfa.com/category/26

امروزه کاربرد کامپیوتر (رایانه) در زندگی بشر بسیار زیاد است و تعداد زیادی از افراد ... راحت روی اشیای دور و نزدیک متمرکز شوند به همین دلیل احتمال خستگی ماهیچه چشمی که ... از ماوس هنگام کار با رایانه می‌تواند به دست کاربران صدمه وارد کند به طوریکه درد، ... متخصصان سفارش می‌کنند در صورت بروز درد دست، کاربران به متخصص اعصاب ...

پرسش و پاسخ طب سنتی - تندرستان-مرجع طب سنتی ایران

http://www.tandorostan.org/faq/

خانمی 47 ساله هستم وماهیچه ی پشت زانوی پای راستم مدتی است درد می کند و پزشک ... بعض مواقع استخوان درد کلافم کتفم دست وپا گردن نمیدانم قلبم یاسرماخوردی شدید اهل ... راست در اثر استفاده مداوم از موس کامپیوتر در محل کار (بانک) احساس سوزش و درد دارم. ... با سلام و خسته نباشيد پسري بيست ساله هستم كه بعد از استحمام دچار بدن درد  ...

دكتر دقاق زاده-متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي - ارگونومي كامپيوتر ...

http://drdaghaghzadeh.blogfa.com/cat-21.aspx

خشکی و خستگی چشم، دردهای عضلانی، درد مچ دست ، درد شانه و بازوها ، درد گردن، کمردرد و ... دیگر این که بعد از هر 20 دقیقه کار با کامپیوتر، 20 ثانیه به نقطه‌ای در مسافت 6 متری خیره .... شما زماني كه به شكل آنلاين داريد مي خونيد يا اينكه از كيبورد و موس استفاده نمي كنين مي ... این تمرین‌ها بایستی مرتباً تکرار شوند تا اثر آنها نمایان گردد.

دكتر دقاق زاده-متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي - كمردرد

http://drdaghaghzadeh.blogfa.com/cat-11.aspx

بسیاری از کمر درد ها مربوط به دیسکهای کمر نمیباشند ( در یک سوم افراد طبیعی در صورت ..... ماده ژلاتینی، قوام خود را از دست می‌دهد یا در اثر عوامل مختلف ساییده و فرسوده می‌شود. ..... قدرت بینایی، خستگی و درد چشم و سردرد منجر می‌شود از جمله این عوارض است. ... از ماوس هنگام کار با رایانه می‌تواند به دست کاربران صدمه وارد کند به طوریکه درد، ...

روش صحیح استفاده از کیبورد و ماوس - دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

http://www.kums.ac.ir/fa/article/151

برای مثال احساس درد و گرفتگی در ناحیه پشت و گردن ناشی از نشستن نادرست هنگام ... پس از ۴۵ دقیقه چند قدم راه بروید و با نرمش های ساده، گردن، بازو، مچ و دست و پا را حرکت دهید. ... استفاده از تهویه مطبوع اثر چشمگیری در جلوگیری از خستگی کار با رایانه دارد. ... تولید کنندگان تجهیزات وسایل کامپیوتر ( مانند صفحه کلید ، ماوس ، میز و ...

موس کامپیوتری که با تنفس کار می کند!! - مجله اینترنتی چلچله

http://4040e.ir/News/9229/-موس-کامپیوتری-که-با-تنفس-کار-می-کند!!.html

19 ا کتبر 2014 ... محققان واکایاما در ژاپن یک موس کامپیوتر تولید کرده اند که با نفس کاربر خود کار می کند. ... درد و خستگی دست در اثر موس کامپیوتر!