تهیه شربت از عرقیات گیاهی علاوه بر آنکه می‌تواند از عطش و دمای بدن‌تان بکاهد، می‌تواند فواید متعددی برای سلامت جسم و روح شما داشته باشد

تهیه شربت از عرقیات گیاهی علاوه بر آنکه می‌تواند از عطش و دمای بدن‌تان بکاهد، می‌تواند فواید متعددی برای سلامت جسم و روح شما داشته باشد. در روزهای باقی‌مانده از تابستان این شربت‌های گیاهی را در کنار اعضای خانواده تهیه کرده و تابستانی خنک و سالم را با عرقیات گیاهی تجربه کنید.
در فصل تابستان بیشتر از فصل‌های دیگر سال تمایل به نوشیدن انواع و اقسام آبمیوه‌ها و نوشیدنی‌های خنک داریم و بیش از هر فصل دیگری از این نوشیدنی‌ها در سبدغذایی خود قرار می‌دهیم.
نوشیدنی‌هایی که به صورت طبیعی یا صنعتی آنها را تهیه و از آن برای افزایش رطوبت و کاهش دمای بدن‌مان استفاده می‌کنیم اما علاوه بر این نوشیدنی‌ها که قالب آنها از آبمیوه و عصاره انواع و اقسام میوه‌های تابستانی تهیه می‌شود، می‌توانید از عرقیات گیاهی نیز بهره ببرید. 
تهیه شربت از عرقیات گیاهی علاوه بر آنکه می‌تواند از عطش و دمای بدن‌تان بکاهد، می‌تواند فواید متعددی برای سلامت جسم و روح شما داشته باشد. در روزهای باقی‌مانده از تابستان این شربت‌های گیاهی را در کنار اعضای خانواده تهیه کرده و تابستانی خنک و سالم را با عرقیات گیاهی تجربه کنید.
به نوزادتان شير مي‌دهيد؟ رازيانه را فراموش نكنيد
به گفته درمانگران طب سنتي خانم‌هايي كه در دوران شيردهي قرار دارند و به نوزادشان شير مي‌دهند با نوشيدن عرق رازيانه يا دمنوش تهيه شده از گياه رازيانه مي‌توانند به ازدياد ميزان شير خود و تغذيه بهتر نوزادشان اميدوار باشند. توجه داشته باشيد كه عرق رازيانه از جمله عرق‌هاي گياهي با طبع گرم است كه مصرف بيش از اندازه آن توسط افراد گرم مزاج توصيه نمي‌شود، بنابراين بهتر است براي استفاده از خواص اين عرق گياهي حتما با متخصص طب سنتي مشورت كنيد.
اين عرق گياهي علاوه بر اين در درمان سنگ كليه و مثانه و همين‌طور كاهش دردهاي قاعدگي در زنان توصيه شده است.
گرما بدخلق‌تان مي‌كند؟ بهارنارنج بنوشيد
درمانگران طب سنتي خواص مختلفي براي عرق بهارنارنج نام برده‌اند. اين درمانگران نوشيدن يك ليوان عرق بهارنارنج را در طول روز بهترين روش براي تقويت اعصاب و قلب مي‌دانند و بر اين باورند كه نوشيدن اين عصاره گياهي در صورتي كه طبيعي و خالص باشد مي‌تواند آرامش‌بخش‌ترين داروها و خوراكي‌هاي طبيعي در جهان باشد. 
در روزهاي گرم تابستان كه دماي هوا بالا مي‌رود و ميزان تعريق بدن زياد مي‌شود، خلق و خوي بسياري از آدم‌ها تحت تاثير قرار مي‌گيرد و تند مي‌شود. براي پيشگيري از اين حالت توصيه مي‌كنيم هر روز عصر نصف ليوان عرق بهارنارنج را با نصف ليوان آب و 2 قطعه يخ مخلوط كنيد و آن را با يك قاشق سكنجبين شيرين كرده و ميل كنيد. نوشيدن عرق بهارنارنج علاوه بر تقويت اعصاب مي‌تواند به تسكين و دردهاي ناشي از نفخ معده كمك كند.
متابوليسم بدن‌تان كند است؟ زيره سبز را در برنامه غذايي بگنجانيد
اگر در گروه افرادي قرار داريد كه به دليل متابوليسم و سوخت‌وساز كندي كه دارند روند هضم و جذب مواد غذايي در آنها كند است، به شما توصيه مي‌كنيم مصرف دانه‌ها و عرق زيره سبز را به برنامه غذايي خود اضافه كنيد. 
زيره سبز علاوه بر آنكه متابوليسم بدن را بالا مي‌برد و به سوخت و ساز بهتر مواد غذايي در بدن كمك مي‌كند، اثر ضدچاقي دارد و مي‌تواند به خوبي موجب شكستن سلول‌هاي چربي و كاهش وزن بدن شود. افرادي كه زيره سبز را يك تا دو بار در طول هفته مصرف كنند علاوه بر اين خواص مي‌توانند از خاصيت بادشكن و پيشگيري از تنگي نفس آن بهره بگيرند.
در هواي گرم دچار سردرد مي‌شويد؟ شربت خاكشير بنوشيد
در روزهای گرم تابستان به ویژه روزهایی که مجبورید زیر نور و تابش خورشید به محل کار بروید یا برای خرید از خانه خارج شوید، حتما شربت خاکشی بنوشید. نوشیدن شربت خاکشی که با مقداری گلاب و شکر طعم‌دار شده باشد، تاثیر زیادی در کاهش حرارت بدن، تسکین سردرد، بی حالی و سرگیجه ناشی از گرما دارد. 
این شربت علاوه بر این مقوی معده و هاضمه بوده و در رفع التهاب‌های کلیه و مجاری آن بسیار موثر است. مي‌توانيد اين شربت را با تركيب آب و عرق شاهتره فراهم كنيد و حتي از آب و عرق بهارنارنج نيز براي بهبود طعم و خواص درماني اين عرق استفاده كنيد.
گاز معده اذيت‌تان مي‌كند؟ عرق درماني كنيد
مردان و زنان زيادي وجود دارند كه بلافاصله بعد از مصرف مواد غذايي دچار تورم و گاز معده مي‌شوند و اين مسئله بر زندگي آنها تاثير منفي مي‌گذارد به‌گونه‌اي كه درد ناشي از دلپيچه و مشكلات جانبي آن هر بار بعد از مصرف وعده‌هاي غذايي به ويژه غذاهايي كه در آن مواد نفاخ وجود دارد، دچار مشكل مي‌شوند. 
عرق نعناع از آن دست نوشيدني‌هاي گياهي و دارويي است كه مي‌تواند تاثير مستقيمي بر عملكرد معده و دستگاه گوارش و پيشگيري از ابتلا به گاز معده و دلپيچه داشته باشد.
در تابستان ضعف مي‌كنيد؟ عرق شويد بخوريد
بسياري از مردم به ويژه افرادي كه طبع و مزاج گرم و خشك دارند با شروع فصل تابستان دچار ضعف‌ها و سردردهايي‌ مي‌شوند كه اصلي‌ترين و مهم‌ترين عامل آن گرماي هوا و تابش مستقيم نور خورشيد است. 
اگر در گروه اين افراد قرار داريد، مي‌توانيد همراه با وعده‌هاي غذايي‌تان شربت عرق شويد بخوريد. براي تهيه اين شربت كافي است نصف ليوان عرق شويد را با نصف ليوان آب و يك قاشق غذاخوري سكنجبين تركيب و آن را در انتهاي هر وعده غذايي ميل كنيد. نوشيدن اين عرق گياهي علاوه بر پيشگيري از ضعف عمومي بدن مي‌تواند به هضم و جذب بهتر مواد غذايي كمك كند و با تقويت معده و دستگاه گوارش توان و انرژي بدن افراد را در تابستان تقويت كند.
درد معده داريد؟ روزي يك فنجان عرق نسترن بنوشيد
درمانگران طب سنتي بر اين باورند كه نوشيدن روزانه يك فنجان عرق نسترن مي‌تواند تاثير زيادي در پيشگيري از ابتلا به ناراحتي‌ها و اختلال‌هاي دستگاه گوارش به ويژه بيماري‌هاي معده، كليه و روده داشته باشد. 
افرادي كه به تجويز متخصص طب سنتي نوشيدن يك فنجان عرق نسترين طبيعي و خالص را به برنامه غذايي روزانه‌شان اضافه كنند، مي‌توانند به سادگي از ابتلا به كرم روده، درد معده و تشكيل سنگ و بلور در كليه‌هايشان آسوده خاطر باشند. علاوه بر اين نوشيدن عرق نسترن و دمنوش تهيه شده از گياه خشك شده نسترن مي‌تواند علاوه بر رفع سردي بدن به درمان اسهال‌هاي رايج در فصل تابستان كمك كند.
هرگز این نکات را فراموش نکنید
نگهداری از عرق و شربت گیاهی شرایط خاصی دارد که در صورتی که این شرایط رعایت نشود خواص این نوشیدنی‌ها تحت تاثیر آن کم شده یا به‌طور کلی از بین می‌رود.
- بهترین روش برای نگهداری از عرقیات گیاهی قرار دادن آنها در ظروف شیشه‌ای تیره‌رنگ یا آلومینیومی است به گونه‌ای که در آنها به طور کامل بسته شود.
- برخی عرقیات مانند گلاب و هل در مقابل نور خورشید و گرما عطر و خاصیت خود را از دست می‌دهند بنابراین سعی کنید این عرقیات را دور از تابش خورشید و در مکانی خنک قرار دهید.
- عرقیات متناسب با شرایطی که تهیه و تولید می‌شوند از يك تا 3 سال تاریخ مصرف دارند، بنابراین هنگام مصرف عرقیات گیاهی به تاریخ انقضاي آنها دقت کنید.
- از نگهداری عرقیات گیاهی در مکان‌های گرم و مرطوب پرهیز کنید. این مکان‌ها خاصیت عرقیات را از بین می‌برند.
- برای مصرف عرقیات تلخ مانند عرق نعناع، عرق بید یا عرق کاسنی و کم کردن میزان تلخی آن از عسل، نبات، سکنجبین یا کمی آبمیوه استفاده کنید.

تابستان دل پذیر با این عرقیات گیاهی - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/cure-herbaceous/with1-herbal-extracts.html

عرق نسترن خواص شربت خاكشير خواص عرق نسترن , خواص عرق شويد,عرقیات گیاهی, خواص عرقیات گیاهی, رازيانه ,بهارنارنج , زيره سبز ,شربت خاكشير , عرق شويد ,

تابستانی دلپذیر با عرقیات گیاهی - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/cure-herbaceous/pleasant1-summer-herbal-extracts.html

در روزهای تابستان این شربت‌های گیاهی را در کنار اعضای خانواده خود تهیه کرده و تابستانی خنک و سالم را با عرقیات گیاهی تجربه کنید. شربت سکنجبین زکریای رازی ...

تابستان دلپذیر با این عرقیات گیاهی - مجله پزشکی مادر

http://www.ir-med.com/component/k2/item/3350-تابستان-دلپذیر-با-این-عرقیات-گیاهی

تابستان دلپذیر با این عرقیات گیاهی. در فصل تابستان بیشتر از فصل‌های دیگر سال تمایل به نوشیدن انواع و اقسام آبمیوه‌ها و نوشیدنی‌های خنک داریم و بیش از هر ...

تابستان دل پذیر با این عرقیات گیاهی - آکا - طب سنتی و گیاهان ...

http://tandorosti.akairan.com/health/tebsonati-giahandarooye/2013112545611.html

25 نوامبر 2013 ... در روزهای باقی‌مانده از تابستان این شربت‌های گیاهی را در کنار اعضای خانواده تهیه کرده و تابستانی خنک و سالم را با عرقیات گیاهی تجربه کنید.

وقت نوشیدن عرقیات گیاهی است! - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/health_therapy/nutrition_health/c13_1403599021p1.php/وقت-نوشیدن-عرقیات-گیاهی-است

24 ژوئن 2014 ... حکمای طب سنتی بر این باور هستند که عرقیات گیاهی می توانند در برابر داروهای شیمیایی عوارض کمتری .... تابستان دلپذیر با این عرقیات گیاهی.

رابطه زناشویی سالم با نوشیدنی های گیاهی - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/health_therapy/medical_advise/c13_1395090214p1.php/رابطه-زناشویی-سالم-با-نوشیدنی-های-گیاهی

18 مارس 2014 ... عصاره گل سرخ و هل از آنجا که در گروه گیاهان دارویی با طبع گرم قرار می گیرند، می توانند تاثیر قابل ملاحظه .... تابستان دلپذیر با این عرقیات گیاهی.

عطاری اندروید(گیاه درمانی) در کافه بازار برای اندروید

http://cafebazaar.ir/app/atar.mortezafazli12f/?l=fa

نرم افزار عطاری اندروید کامل ترین برنامه عطاری با. ... برای دانلود این برنامه، کد زیر را اسکن کنید. برنامهٔ QR Code ... تابستانی دلپذیر با عرقیات گیاهی دلسوزترین ...

داروهای گیاهی وطب سنتی - اخبار کشاورزی وصنایع غذایی

http://www.agnews.ir/Pages/Cats-147-1.aspx

«بارهنگ» دوای سرفه‌های مزمن «بارهنگ» گیاهی سبز و بومی آمریکای شمالی، اروپا و آسیا ... تابستان دل پذیر با این عرقیات گیاهی در فصل تابستان بیشتر از فصل‌های ...

طرز تهیه نوشیدنی تابستانه شربت سکنجبین و خیار - نمناک

http://namnak.com/3229-طرز-تهیه-نوشیدنی-تابستانه-شربت-سکنجبین-و-خیار.html

... شربت گوارا و دلپذیر خیار سکنجبین همراه با عرقیات گیاهی را به شما توصیه میکنیم. ... تهیه این شربت که یکی از معروف ترین و پرخاصیت ترین نوشیدنی ها در طب ...

برگزاری همایش روز جهانی دیابت | پایگاه خبری و اطلاع رسانی وب دا ...

http://news.ajums.ac.ir/rha/index.php?q=mataleb/1076

به مناسبت فرارسیدن روز جهانی دیابت، همایشی با همین عنوان و با شعار "دیابت : حفاظت کنیم از آینده مان" توسط مرکز بهداشت ... تابستان دل پذیر با این عرقیات گیاهی.

با حضور پرسنل دانشگاه برگزار شد، جشن میلاد حضرت زهرا(س) و روز زن ...

http://news.ajums.ac.ir/rha/index.php?q=mataleb/1520

در این مراسم که با حضور معاونین دانشگاه و روسای بیمارستان ها، جمعی از پرسنل زن دانشگاه و دانشجویان برگزار شد، دکتر مهدی ... تابستان دل پذیر با این عرقیات گیاهی .

حوزه بسیج دانش آموزی شهید فهمیده سمنان

http://fahmideh-semnan.salehin.ir/

امروز مورخ 3/6/93همزمان با روزهای پایانی تابستان از کارگاههای طرح هجرت حوزه شهید فهمیده و حوزه رضوان توسط مسئولین سپاه ..... تابستان دل پذیر با این عرقیات گیاهی.

تغذیه و سلامتی

http://salamatidar90.blogfa.com/

با این حال، بهتر است انواع صیفی‌ها مانند خیار، گوجه‌فرنگی و هویج یا سبزی‌هایی مانند کاهو و کلم را با چاشنی‌های تازه مثل ..... تابستانی دل‌پذیر با عرقیات گیاهی

تغذیه و سلامتی - دفع گاز و نفخ معده و روده‌ها

http://salamatidar90.blogfa.com/post-44.aspx

تابستانی دل پذیر با عرقیات گیاهی · شایعترین عادات بد ... برنج را قدري بريان كنيد و نرم بكوبيد و با سماق بپزيد بخوريد درد شكم را برطرف ميكند. هويج -انفكسيو ن ...

طبیعی ترین و بی ضرر ترین ماده نشاط آور تابستانی

http://www.yjc.ir/fa/news/4923134/طبیعی-ترین-و-بی-ضرر-ترین-ماده-نشاط-آور-تابستانی

25 جولای 2014 ... از این رو با توجه به این که بستنی انرژی زیادی دارد و منبع مناسبی از کلسیم نیز به شمار می رود، در دوران ... تابستان دل پذیر با این عرقیات گیاهی.

جام‌جم سرا | تابستانی بنوشید: شربت خیار و سکنجبین

http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1094985619473166408

25 ژوئن 2013 ... ... دلپذیر برای روزهای داغ تابستانید، شربت خیار و سکنجبین را همراه با عرقیات گیاهی ... با این نوشیدنی می‌توانید روز‌های گرم تابستان را بدون گرمازدگی بگذرانید، ... مثل دل‌پیچه، دل درد، نفخ، سکسکه و اسهال را به صورت طبیعی درمان کنید. ... این عرق گیاهی علاوه بر این می‌تواند به‌عنوان یک داروی طبیعی و گیاهی برای ...