علاوه بر میوه به، دانه و برگ‌های این گیاه هم خواص درمانی دارند. و برای درمان سرفه، آنمی، مشکلات گوارشی، بیماری‌های قلبی، دیابت و ... استفاده می‌شوند.

میوه، دانه و برگ‌های به را دریابید


علاوه بر میوه به، دانه و برگ‌های این گیاه هم خواص درمانی دارند. و برای درمان سرفه، آنمی، مشکلات گوارشی، بیماری‌های قلبی، دیابت و ... استفاده می‌شوند.

به

شاید برایتان جالب باشد که بدانید خواستگاه اکثر میوه‌های پاییزی برخی کشورهای جنوبی اروپا و کشورهای جنوب غربی آسیا مانند ایران، سوریه، لبنان، پاکستان و ... می‌باشد. زیرا اقلیم و آب و هوای این کشورها به گونه‌ای است که میوه‌های پاییزی در چنین کشورهایی به خوبی بارور می‌شوند و رشد می‌کنند و این میوه‌ها در سایر کشورها به عنوان میوه‌های کمیاب و استثنایی شناخته می‌شوند. از آن جمله می‌توان به میوه به اشاره نمود. لازم به ذکر است خواص بی‌نظیر این میوه در احادیث متعدد هم بیان شده است و از آن به عنوان یکی از میوه‌های بهشتی یاد کرده‌اند.

این گیاه بی‌نظیر نه تنها میوه‌ای پرخاصیت دارد، بلکه دانه‌ها و برگ‌های این گیاه نیز دارای خواص درمانی شگفت‌آوری می‌باشند. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با خواص میوه، دانه و برگ‌های به آشنا کنیم.

 

میوه به سرشار از مواد مغذی

میوه به در شکل نرسیده به رنگ سبز می‌باشد که پرزهای طوسی رنگی آن را پوشانده است. با رسیده شدن به، این میوه به رنگ زرد متمایل می‌شود. درخت به در بسیاری از ملل دنیا به عنوان سمبل باروری، عشق و زندگی شناخته شده است. میوه، دانه و برگ‌های به از زمان‌های بسیار دور به عنوان دارو استفاده می‌شده است. وقتی به پخته می‌شود، نرم و شیرین می‌گردد. این میوه برای تهیه مربا، مارمالاد، پودینگ و ... بسیار کاربرد دارد و این مربا برای تسکین مشکلات روده‌ای استفاده می‌شود.  هر100 گرم از میوه به 57 کالری انرژی دارد. همچنین سرشار از فروکتوز، گلوکز، پکتین، لمون، مالیک اسید، نمک پتاسیم، سدیم، کلسیم، منیزیم، منگنز، آهن، روی، فسفر، مس، کلر، سولفور، کاروتن، ویتامین A، ویتامین C، ویتامین E، ویتامین B1، ویتامین B2، ویتامین B3، ویتامین B6 می‌باشد. این میوه دارای پروتئین، فیبر، کربوهیدرات و ... نیز است.

 

درمان آنمی با میوه به

یکی از مهم‌ترین ترکیبات موجود در به ویتامین C می‌باشد، که نقش کلیدی در سلامت ذهنی و فیزیکی دارد. ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان بسیار قوی است و از تولید رادیکال‌های آزاد توسط چربی‌های غیراشباع جلوگیری می‌کند. همچنین وجود ویتامین C در رژیم غذایی باعث افزایش جذب آهناز مواد غذایی می‌شود؛ در نتیجه از کم خونی‌هایی که به علت کمبود آهن به وجود می‌آیند، جلوگیری می‌نماید.

 

دانه به و اثرات آرام‌بخشی

دانه به دارای آمیگدالین یا همان ویتامین B17 است. که اثرات ضد سرطانی دارد. البته در مصرف آن باید جانب احتیاط را رعایت کرد و از مصرف بیش از حد آن خودداری نمود؛ زیرا مقادیر زیادی از آمیگدالین سمی می‌باشد. دانه‌های به سرشار از تانن، شکر، پکتین، مالیک اسید، آمیگدالین و ... می‌باشند. دمنوش تهیه‌شده از این دانه‌ها خاصیت آرام‌بخشی دارد. بی‌خوابی را درمان می‌کند و تنش‌های عصبی و تنفس نامناسب را تسکین می‌بخشد. همچنین پکتین موجود در این دانه‌ها برای درمان جراحات، سوختگی‌ها، سرفه، گلودرد و سایر مشکلات تنفسی کاربرد دارد.

به‌دانه

درمان سرفه با دانه به

دانه‌های خشک‌شده به برای درمان گلودرد و تسکین سرفه بسیار کارآمد می‌باشد. این دانه‌ها را در آب حل کنید و به عنوان داروی سرفه استفاده نمایید. این درمان بالأخص برای کودکان بسیار مفید است زیرا صد در صد بدون الکل می‌باشد. دانه‌های این گیاه برای درمان پنومونی، سرماخوردگی، سرفه، آسم و بیماری‌های تنفسی استفاده می‌شود. برای این منظور لازم است تا دانه‌های به را در آب بجوشانید و سپس مصرف نمایید.

 

مشکلات گوارشی و برگ‌های به

پودری که از برگ‌های به استخراج می‌شود، مشکلات مرتبط با دستگاه گوارش مانند اسهال، یبوست، سوءهاضمه و ... را کاهش می‌دهد. البته میوه به در حالت پخته به همراه عسل و کمی سرکه باعث افزایش فعالیت دستگاه گوارش می‌شود. ترکیبات پکتینی موجود در این میوه باعث بهبود بیماری‌های روده‌ای می‌شوند. برگ‌های به همچنین باعث تقویت معده و کبد می‌گردند.

 

برگ به و بیماری‌های کرونر قلبی

مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد مصرف عصاره برگ به بر نمایه‌های بیوشیمیایی مرتبط با بیماری‌های کرونر قلبی تأثیر می‌گذارد. همچنین میوه و دانه به که سرشار از پکتین می‌باشند، برای سیستم قلبی عروقی مناسب هستند و علاوه بر کاهش کلسترول خون، به کاهش فشارخون نیز کمک می‌کنند. همچنین از ایجاد لخته‌های خونی پیشگیری می‌نمایند.

 

اثرات درمانی دیگر

1. میوه به باعث بهبود اشتها می‌شود. همچنین خون‌رسانی و تغذیه قلب را تسهیل می‌نماید.

2. میوه به برای تسکین التهاب ارگان‌های داخلی مانند رحم بسیار مناسب است.

3. میوه، دانه و برگ‌های به برای بهبود بیماری‌های دستگاه ادراری پیشنهاد می‌شوند.

4. برای افراد دیابتی که می‌خواهند سطح قند خون خود را کاهش دهند، مصرف دمنوش به با تمام ضمایم به صورت میوه، دانه و برگ‌های به، 3 بار در روز توصیه می‌شود.

5. این میوه همچنین برای بیماری‌های پوستی و ناراحتی‌های چشمی مناسب می‌باشد.

6. برگ به همچنین برای تقویت موها و کدر کردن رنگ آن‌ها در صورت استفاده موضعی بر روی موها، پیشنهاد مناسبی است.

دانه‌های به سرشار از تانن، شکر، پکتین، مالیک اسید، آمیگدالین و ... می‌باشند. دمنوش تهیه‌شده از این دانه‌ها خاصیت آرام‌بخشی دارد. بی‌خوابی را درمان می‌کند

و تنش‌های عصبی و تنفس نامناسب را تسکین می‌بخشد

طرز استفاده

1. برگ‌ها را به مدت 15 دقیقه در آب در حال جوش بخیسانید و سپس آن را از صافی رد کنید. آنگاه آن را میل نمایید. این برگ‌ها در آب جوش مایعی قرمز رنگ ایجاد می‌کنند که به رنگ چای بسیار شبیه می‌باشد، در نتیجه می‌توانید از این برگ‌ها به عنوان جایگزین چای سیاه استفاده کنید.

2. برای درمان کولیت می‌توانید 10 گرم از دانه‌ها و برگ به را شب قبل از خواب در یک لیوان آب سرد بخیسانید. صبح هنگام این محلول آماده است و می‌توانید 3 الی 4 بار در روز از آن مصرف کنید.

3. می‌توانید میوه به را به صورت نازکی خشک کنید و سپس آن را در آسیاب به صورت پودر دربیاورید. و در هنگام لزوم از این پودرها دمنوش تهیه نمایید.

 

تداخل با داروها

داروهایی که از طریق دهان مصرف می‌شوند با به تداخل دارند. زیرا به دارای فیبر محلولی به نام موسیلاژ است. موسیلاژ باعث کاهش جذب داروها می‌شود. مصرف همزمان به و دارو باعث کاهش اثربخشی دارو می‌شود. برای جلوگیری از این مسئله به را حداقل با یک ساعت فاصله از غذا مصرف کنید.

بینه خوشنودی راد

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

به و به دانه و خواص آن

میوه، دانه و برگ های به را دریابید - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=285940

6 ا کتبر 2014 ... علاوه بر میوه به، دانه و برگ‌های این گیاه هم خواص درمانی دارند. و برای درمان سرفه، آنمی، مشکلات گوارشی، بیماری‌های قلبی، دیابت و ... استفاده می‌شوند.

درمان یبوست با برگ سنا - آکا - خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات ...

http://tandorosti.akairan.com/health/vegetable-health/20141012199.html

12 ا کتبر 2014 ... "سنا" گیاهی است که بیشتر به شکل بوته ‌ای می‌ باشد و از برگ آن استفاده می‌ شود. جنس گیاه به نام Cassia می‌ باشد ... میوه، دانه و برگ های به را دریابید ...

اکسیر جوانی می‌خواهید؟ عسل و دارچین را دریابید - آکا - خواص سبزیجات ...

http://tandorosti.akairan.com/health/vegetable-health/2014101203225.html

12 ا کتبر 2014 ... در واقع بشر از همان ابتدا به دنبال اکسیر جوانی بوده و از همان ابتدا افسانه‌های زیادی ... همین روش‌های ساده را دریابید. .... میوه، دانه و برگ های به را دریابید ...

تغذیه و سلامت - بازرگانی

http://www.agriletter.ir/fa/nutrition

یک مطالعه نشان می‌دهد که چای خورهای حرفه‌ای نسبت به افرادی که هرگز لب به چای نزدند کمتر احتمال دارد که دچار شکستگی لگن شوند. ... میوه، دانه و برگ‌های بِه را دریابید.

میوه ها - سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری اراک

http://mayadin-arak.ir/index.php/سلامت/میوه-ها

آشنایی با درخت چیکو و خواص درمانی آن, نوشته شده توسط علی خلیلی, 1. میوه، دانه و برگ‌های به را دریابید, نوشته شده توسط علی خلیلی, 2. تا وقت باقی است نوش جان ...

تغذیه سالم و مفید | چت دنیا

http://www.2onya.com/دسته-بندی-سایت/تغذیه-سالم-و-مفید

میوه، دانه و برگ‌های به را دریابید. علاوه بر میوه به، دانه و برگ‌های این گیاه هم خواص درمانی دارند. و برای درمان سرفه، آنمی، مشکلات گوارشی، بیماری‌های قلبی، دیابت و .

3 - ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان نایین

http://setad139.blogfa.com/author-setad139.aspx?p=3

شاید برایتان جالب باشد که بدانید خواستگاه اکثر میوه‌های پاییزی میوه، دانه و برگ‌های به را دریابید برخی کشورهای جنوبی اروپا و کشورهای جنوب غربی آسیا مانند ...

خواص دارویی پرسیاوشان ؛ گیاه دارویی - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/cure-herbaceous/blanket-paper.html

این گیاه را دریابید! ... ساقه و گل و میوه و دانه ندارد. ... این گیاه دارای خواص درمانی بسیاری بوده که سم‌زدایی کبد، کمک به درمان زردی یا یرقان و کمک به دفع راحت سنگ‌های ...

اين هفت ادويه شگفت انگیز و خوش عطر را دريابيد - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/taghzie/archives/216126.php

8 جولای 2014 ... پس این 7 ادویه را دریابید! ... اگر معده‌تان نسبت به میوه حساس است و نمی‌توانید به راحتی میوه بخورید کمپوت میوه درست .... با توجه به فرم چشم چگونه سایه و خط چشم بکشیم؟ .... دعایی که گناهان را میزداید اگرچه بعدد دانه های باران باشد.

گیاهان مفید برای بیماران دیابتی - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/cure-herbaceous/vegetable-diabetes.html

این گیاه را دریابید! ... شیره خشک شده و ژل که از قسمت داخل برگ ها به دست می آید در کاهش میزان گلوکز خون بسیار موثر است. ... قره قاط؛ این میوه اختلالات پرخطر دیابت مانند آسیب های چشمی و آب مروارید را کاهش می دهد. ... کافی است دانه های شنبلیله را یک شب کامل در یک لیوان آب خیس کنید و روز بعد آب آن را بخورید و دانه ها را بجوید.

شاهکار های خلقت : ده میوه ناب - شاخه اول

http://dahmiveh.blogfa.com/

وجهی که مصرف نابودی خود مینمائیم بجای آن به میوه ها و سبزیجات معجزه گر که حقیقتا " .... جگر، گوشت، غلات کامل و سبزیجات برگ پهن از منابع خوب فولات هستند. ...... B ومنبع غنی آنتی اکسیدانهایی مثل ویتامین E و C ولوتئین (رنگ دانه گیاهی) است. ... یا اگر عوامل بیماری‌زایی مثل اضافه وزن دارید و یا سیگار می‌کشید آووکادو را دریابید.

6 نشانه بیماری که خیلی ها دارند...! - کلینیک پوست، مو و لیزر باران طب

http://www.baranteb.com/1392-06-26-09-38-50/6-.html

اینکه هر روز چشمتان به جمال این دانه های سفید مزاحم روشن می شود می تواند نشاندهنده ... فلفل دلمه ای، میوه های ریز بدون هسته، مرکبات، گوجه فرنگی و کلم برگ را دریابید.

Farsi - تـاریـخ - pääsivu

http://mai.moped.fi/persia/tarikh/

کوهها سر به آسمان کشيده بود و در دامنه آنها و کنار درياهاي شمال و جنوب و درياچه بزرگ مرکزي، يعني ... خوراکشان ميوه درختان خودرو و دانه ها و ريشه هاي خوردني گياهها بود. ... تن خود را يا با پوست جانوران مي پوشاندند يا با برگ درختان. .... از روي آنها مي توانيم وضع زندگي و تاريخ و سرگذشت اين قوم را که قرن ها درآن ناحيه زندگي مي کردند دريابيم.

مجلات : شکوه آفرینش

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/3280/4368/35481

خداوند چنان برکتی در کشاورزی قرار داده است که از یک دانه، صد دانه و بیشتر به عمل ... داده است تا به وسیله آن، مواد غذایی را از خاک برگیرد و به شاخ و برگ و میوه برساند.

گزنه برای درمان چه بیماری هایی مفید است - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/18299_گزنه-برای-درمان-چه-بیماری-هایی-مفید-است.html/

14 مارس 2014 ... در این مطلب قصد داریم به شرح یکی از گیاهان دارویی به نام گزنه بپردازیم. ... خواص میوه و سبزیجاتمقاله هایی کامل در رابطه با خواص میوه و سبزیجات · داروهااطلاعاتی کامل در مورد داروها · روانشناسیروانشناسی ... دانه ها و برگ های گزنه یک درمان فوق العاده برای اسهال می باشند. ... اگر مدام احساس خستگی می کنید گزنه را دریابید.

اردیبهشت 1391 - پایگاه بدنسازی و پاورلیفتینگ مهران زرگری - Blogfa

http://mehranzargari.blogfa.com/9102.aspx

سبزیجات را دریابید. ... 1- روز خود را با خوردن فرآورده های دانه غلات آغاز کنید و به همراه صبحانه فرآورده های غلات کامل با سبوس و یا خوراک لوبیا و یا سایر حبوبات مانند عدس ..... قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه ، پوست رشه و ساقه ، برگ گل و میوه آن است .