با اجزای سمی میوه‌ها آشنا شوید


هسته برخی میوه‌ها مانند زردآلو، آلو، هلو، گیلاس و ... حالت سمی دارند.


هسته میوه ها

 

میوه‌ها از جمله مهم‌ترین گروه‌های غذایی در هرم راهنمای غذایی می‌باشند که سرشار از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشند و مصرف مداوم آن‌ها سلامتی و تندرستی را برای افراد جامعه به همراه دارد؛ اما گاهی همین میوه‌ها دارای اجزایی هستند که درعین‌حال که به نظر، خوراکی می‌آیند اما سمی و مضر می‌باشند. در زیر چند مورد از این اجزای سمی را به شما معرفی می‌کنیم:

 

هسته زردآلو

زردآلو منبع عالی بتاکاروتن است که در بدن به ویتامین Aتبدیل می‌شود و به سلامتی چشم‌ها، پوست، مو، دهان و ... کمک می‌کند و به بدن برای مبارزه با عفونت‌ها یاری می‌رساند. این میوه به صورت خشک‌شده، کمپوت و تازه مصرف می‌شود. هسته آن دارای آمیگدالین است این ماده وقتی در مقادیر زیاد مصرف شود سمی می‌باشد. اگرچه زردآلو به عنوان یک مکمل طبیعی شناخته می‌شود اما مصرف بیش از حد هسته آن مضر است. بیش از 1-2 عدد از این هسته‌ها را در طی روز مصرف نکنید؛ زیرا مشکلات معدی و تهوع ایجاد خواهد کرد و مصرف مقادیر بسیار زیاد آمیگدالین، کشنده است.

 

هسته آلو

آلو ظاهر جذابی دارد. محدود از چربی است و سرشار از ویتامین A و ویتامین Cمی‌باشد. آلو به صورت خام، مربا، ترشی، لواشک و ... استفاده می‌شود؛ اما هسته آن کاملا بی‌خطر نمی‌باشد؛ بالأخص وقتی برای تهیه آلوچه و لواشکاز آن استفاده می‌شود، ممکن است دانه‌های آن در ماده غذایی وارد شوند و حالت سمی ایجاد کنند. دانه آلو دارای گلیکوزیدهای سیانوژنیک است که در بدن به مواد سمی و خطرناکی تبدیل می‌شود. بدن مقادیر اندکی از سیانید را می‌تواند پاکسازی کند، اما مقادیر فراوانی از آن خطرناک است و بدن توانایی از بین بردن آن را ندارد. مخصوصاً در کودکان بسیار مواظب باشید که هسته‌ی ‌این میوه را در دهانشان نگه ندارند.

 

دانه گلابی

گلابی میوه‌ای زنگوله‌ای شکل است که در محدوده رنگ‌های سبز، زرد، قهوه‌ای، قرمز و یا ترکیبی از این رنگ‌ها وجود دارد. این میوه زیبا سرشار از پتاسیم، ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشد. بیش از 30 گونه گلابی در جهان وجود دارد و به صورت پخته، کمپوت شده یا خام مصرف می‌شود. دانه گلابی برای انسان خطرناک است. دانه به نیز مانند دانه گلابی در همین دسته قرار می‌گیرد و میوه به بهتر است به صورت پخته مصرف شود وگرنه خطرناک است.

شاید یکی از علت‌های اصلی وجود مواد سمی چون سیانید در دانه‌های میوه‌ها، جلوگیری از مصرف آن توسط انسان‌ها و حیوان باشد. تا بدین وسیله این دانه‌ها محفوظ بمانند و نسل گونه‌های گیاهی تداوم پیدا کند و از تولیدمثل بازنمانند

هسته گیلاس

گیلاس هم به صورت خام و هم پخته مصرف می‌شود. رنگ قرمز گیلاسنشان‌دهنده مقادیر فراوانی آنتی‌اکسیدان در آن است. دانه، ساقه و برگ‌های گیلاس سمی هستند. دانه این میوه دارای سیانید است. سیانید یکی از سمومی است که آلمان‌های نازی برای کشتن زندانیان در جنگ جهانی دوم استفاده می‌کردند. حواستان باشد دفعه بعدی که گیلاس خوردید هسته آن را مک نزنید.

 

هسته هلو

هلو میوه‌ای با ظاهر زیبا و طعمی بی‌نظیر است. هلواز نظر چربی اشباع، کلسترول و سدیم بسیار محدود می‌باشد و سرشار از فیبر و ویتامین‌های ضروری برای بدن است. میوه هلو بسیار مفید است اما دارای هسته‌ای است که مواد شیمیایی سمی در خود دارد. هسته هلو بسیار سفت است و با دندان شکسته نمی‌شود؛ اما در برخی گونه‌های این میوه که هسته از وسط نصف می‌شود، دانه آن در دسترس قرار می‌گیرد. حواستان به آن باشد. البته این دانه بسیار تلخ است و همین مسئله مانع از مصرف آن می‌شود.

 

دانه سیب

عقیده متداولی که در رابطه با سیب وجود دارد، این است که سیب میوه‌ای برای سلامتی است و مصرف یک عدد سیب به صورت روزانه شما را از ابتلا به بسیاری بیماری‌ها بازمی‌دارد. فیبر و ویتامین‌های موجود در سیب از ابتلا به گرفتگی عروقی و بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند. سیب به صورت خام، کمپوت شده، آب سیب، پای سیب، سس سیب و ... کاربرد دارد. سیب در رنگ‌ها و گونه‌های بسیار متفاوتی وجود دارد؛ اما دانه‌های سیب دارای سیانید می‌باشند. عقیده‌ای که در رابطه با مصرف سیب (بالأخص سیب گلاب) به طور کامل وجود دارد درست نمی‌باشد و مصرف مقادیر زیادی از دانه‌های سیب سمی می‌باشد. البته مصرف یک عدد سیب کامل همراه با تمام ضمایم مانند دانه‌ها مشکلی را به وجود نمی‌آورد؛ اما مقداری ماده سمی سیانید وارد بدن می‌کند و بار تحمیل‌شده به کبد و کلیه‌ها را، برای پاکسازی آن افزایش می‌دهد.

تاجریزی

تاجریزی تلخ و شیرین

تاجریزی گیاهی زیبا با میوه‌هایی قرمز رنگ است که شبیه زغال‌اختهمی‌باشد. این گیاه در آمریکا در لیست علف‌های هرز مضر قرار دارد. البته دز کمی از آن به عنوان دمنوش برای درمان چاقیکاربرد دارد و روند پیشرفت بیماری‌های کبدی و پوستی را کند می‌نماید. گیاهان دیگری که در خانواده تاجریزی مرگبار قرار می‌گیرند و دارای قسمت‌های خطرناک می‌باشند عبارت‌اند از بادمجان، سیب‌زمینی، فلفل و گوجه‌فرنگی. مصرف تاجریزی بیش از مقادیر توصیه‌شده، مسمومیت خفیفی با علائم سردرد و تهوع را ایجاد می‌کند و مصرف دز بیشتری از آن ممکن است مشکلات حادی مانند سختی در تنفس یا نارسایی کلیوی را به بار آورد. مصرف مقادیر بسیار بیشتر هم ممکن است مرگ را به همراه آورد.

 

بادام تلخ

بادام تلخ نیز مانند دانه‌های هلو، زردآلو، آلو، سیب، به و گیلاس از آمیگدالین تشکیل یافته است که می‌تواند در بدن تبدیل به سیانید شود. در تمام دنیا دو نوع بادام وجود دارد: بادام شیرین و بادام تلخ. بادامتلخ باید به منظور از بین رفتن مواد شیمیایی سمی موجود در آن حرارت داده شود و یا پاستوریزه شود. بادام سرشار از پروتئین، ویتامین E، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و آهن است که برای بدن مفید می‌باشد؛ اما مصرف بادام تلخ به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

 

سخن آخر

شاید یکی از علت‌های اصلی وجود مواد سمی چون سیانید در دانه‌های میوه‌ها، جلوگیری از مصرف آن توسط انسان‌ها و حیوان باشد. تا بدین وسیله این دانه‌ها محفوظ بمانند و نسل گونه‌های گیاهی تداوم پیدا کند و از تولیدمثل بازنمانند.

 

بینه خوشنودی راد

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

آیا هسته‌ی سیب حاوی سیانور است؟  

هسته‌های سلامتی  

وقتی انگور می‌خورید، حتماً هسته‌اش را بجوید  

با اجزای سمی میوه‌ها آشنا شوید - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=284558

8 سپتامبر 2014 ... هسته برخی میوه‌ها مانند زردآلو، آلو، هلو، گیلاس و ... حالت سمی دارند.

آیه های انتظار - طعم شیرین انتظار با چاشنی علم و عمل !

http://www.ayehayeentezar.com/

مسلمان شدن زن فضانورد با کشف اعجاز هستی خانم سونیتا ویلیامز فضانورد هندی تبار .... با اجزای سمی میوه‌ها آشنا شوید میوه‌ها از جمله مهم‌ترین گروه‌های غذایی در هرم راهنمای .

علمی بایگانی - آیه های انتظار

http://www.ayehayeentezar.com/portal/category/علمی

با اجزای سمی میوه‌ها آشنا شوید میوه‌ها از جمله مهم‌ترین گروه‌های غذایی در هرم راهنمای غذایی می‌باشند که سرشار از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشند و مصرف مداوم آن‌ها سلامتی و ...

نیایش، نویسنده در آیه های انتظار

http://www.ayehayeentezar.com/portal/author/niyayesh

مباهله روز جلوه عظمت و فضیلت پیامبر و مگر اهل حق را از رویارویى با دشمن باکى است ؟ ... با اجزای سمی میوه‌ها آشنا شوید میوه‌ها از جمله مهم‌ترین گروه‌های غذایی در هرم راهنمای ...

انگور، میوه ای شفابخش - آکا - خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات و ...

http://tandorosti.akairan.com/health/vegetable-health/201410121546.html

12 ا کتبر 2014 ... انگور میوه‌ای شیرین و لذیذ و از نوع میوه‌های خوشه‌ای است. ... این میوه بهشتی سرشار از ویتامین های A، B و C می باشد. ... با اجزای سمی میوه‌ها آشنا شوید ...

"باران مهـر"

http://baranemehr-m.blogfa.com/

با اجزای سمی انواع میوه‌ها آشنا شوید. میوه‌ها از جمله مهم‌ترین گروه‌های غذایی در هرم راهنمای غذایی می‌باشند که سرشار از انواع ... هلو میوه‌ای با ظاهر زیبا و طعمی بی‌نظیر است.

عکس - هیئت موتور سواری و اتومبیلرانی استان یزد

http://www.mafy.ir/site/content/content/item/3571

10 آگوست 2014 ... با اجزای سمی انواع میوه‌ها آشنا شوید. مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net. میوه‌ها از جمله مهم‌ترین گروه‌های غذایی در هرم راهنمای غذایی می‌باشند که سرشار ...

میوه ها - سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری اراک

http://mayadin-arak.ir/index.php/سلامت/میوه-ها

آشنایی با درخت چیکو و خواص درمانی آن, نوشته شده توسط علی خلیلی, 1. میوه، دانه و ... با اجزای سمی میوه‌ها آشنا شوید, نوشته شده توسط علی خلیلی, 10. انبه: چشم و پوست ...

داستان - بهترین سایت عکس و سرگرمی

http://fun92.persianblog.ir/tag/داستان

5 روز پیش ... از با هم بودن لذت ببرید: زن و شوهر خوشبخت، همیشه بهترین دوست یکدیگر هستند. دوست دارند با هم خوش بگذرانند و ...... با اجزای سمی میوه‌ها آشنا شوید ...

جوانان ایرانی

http://faisalsharifi.blogfa.com/

با این که مفهوم کلی عبارت "من بیمار نیستم" مثبت است اما کلمه "بیمار" واژه منفی است. ضمیر ناخودآگاه به منظور ... با اجزای سمی انواع میوه‌ها آشنا شوید. موضوع: ( پزشکی ) ...

گروه امداد و نجات کوهستان

http://emdad-alvand.blogfa.com/

به گفته محققان مصرف میوه و سبزیجات که سرشار از آب و مواد مغذی، بخصوص ویتامین‌های A، E و C .... با هشت مورد از آنها آشنا شوید. .... با اجزای سمی انواع میوه‌ها آشنا شوید.

‫General Information (معلومات عمومی) | فیس‌بوک‬ - Facebook

https://fa-ir.facebook.com/findurinformation

انترنت کلپ بینظیر با فضائی آرام و پاکیزه در خدمت شما عزیزان میباشد آدرس: کارته سه ...... عکس: ‏با اجزای سمی میوه‌ها آشنا شوید میوه‌ها از جمله مهم‌ترین گروه‌های غذایی در.

مدرسه استثنايي سعادت نطنز

http://saadat-natanz.blogfa.com/

خدایا تو معلمی" معلمی که با همه ی معلم های دنیا فرق دارد" معلمی که دنبال بهانه می گردد تا جایزه بدهد و همیشه جایزه اش بیشتر از کاری .... با اجزای سمی انواع میوه‌ها آشنا شوید.

با این تقویت کننده ی طبیعی بدن آشنا شوید | بانک اخبار

http://banknews.info/health/66591

23 ا کتبر 2014 ... با این تقویت کننده ی طبیعی بدن آشنا شوید,لبو، گیاهی حاوی ترکیبات مغذی ... با همه ی خواص مفید برنج آشنا شوید! ... با اجزای سمی میوه‌ها آشنا شوید.

4 - طب سنتی@ - پارسی بلاگ

http://428ali.parsiblog.com/?P=4

30 سپتامبر 2014 ... همچنین می توانید با آرایشگرتان هم در این زمینه مشورت کنید. یک بار در ماه از یک ..... با اجزای سمی انواع میوهها آشنا شوید. با اجزای سمی انواع میوه‌ها آشنا ...

وبلاگ دانشجویان پرستاری تویسرکان 91

http://nurses-tuy.blogfa.com/

با این وجود طبق مطالعات جدید، پخت یک کاسه ماکارونی و گرم کردن مجدد آن پس از سرد شدن ... با خوردن این ادویه در پاییز زیبا شوید .... با اجزای سمی میوه‌ها آشنا شوید.