درباره گلپر - تصویر 1

این ادویه را چقدر می شناسید؟ آیا با خواص آن آشنایید؟ دکتر محمدحسین صالحی سورمقی، متخصص فارماکوگنوزی و استاد دانشکده داروسازی دانشگاه تهران، در مورد این گیاه و خواص تغذیه ای و درمانی آن، این گونه توضیح داده اند.

 

 

آیا این درست است که گلپر یک چاشنی ایرانی است؟

بله، گلپر گیاهی است که فقط در ایران می روید و به همین دلیل به «هراکلیوم پرسیکوم» معروف است. تمام گیاهانی که پایان نامشان «پرسیکوم» است، به نام کشورمان ثبت شده اند. محل رشد این گیاه بیشتر نواحی مرتفع (1500-2000 متر ارتفاع) و پر آب مثل رودخانه های اطراف شمشک، گچسر، دیزین، اوشان و تونل کندوان است و از این مناطق به سایر نقاط ایران ارسال می شود. میزان برداشت گلپر به حدی نیست که به خارج از ایران صادر شود.

بهار فصل رویش این گیاه خودرو و وحشی است. برگ های گلپر بزرگ و پهن است و قطر آن گاهی از نیم متر هم بیشتر می شود. گیاه گلپر از خانواده گیاهان چتری یا جعفری و گل آن بسیار زیبا و شبیه چتر است. قطر این گل ها گاهی به بیش از 50 سانتی متر می رسد. گل های سفید رنگ در خرداد و تیر ماه باز می شود. شهریور و مهر ماه فصل برداشت دانه هاست.

شیشه های رنگی تیره یا ظروف فلزی با در محکم، بهترین ظروف برای نگهداری دانه های اسانس دار هستند

 

دانه های گلپر پهن هستند، بویی نافذ دارند و قطر آن ها از 4-6 میلی متر بیشتر نمی شود. برای برداشت دانه ها چترها را می چینند و آن ها را در یک پارچه می تکانند تا دانه ها بریزد. برگ و ساقه این گیاه هم بوی نافذی دارد و از ساقه تو خالی آن گرچه مزه تند و تیز و تلخی دارد، ترشی بسیار خوشمزه ای درست می کنند. دانه های گلپر مشابهی از نظر بو و مزه ندارد و از قدیم به دلیل خوراکی بودن و از آنجا که مصرف آن محدودیت و ممنوعیتی ندارد، آن را پودر می کردند و به عنوان ادویه مستقیم یا همراه با سایر ادویه ها در ترشی ها یا در غذاها می ریختند.

 

دانه های گلپر خواص درمانی یا تغذیه ای هم دارند؟

بله، گلپر خواص آنتی اکسیدانی و ضدنفخ بالایی دارد و معمولاً همراه با مواد غذایی نفاخ مثل باقلا استفاده می شود. دانه های گلپر خاصیت تقویت کنندگی معده هم دارند و هضم کننده خوبی هستند. افرادی که معده ضعیف یا تنبلی دارند، می توانند از پودر گلپر به عنوان ادویه در غذا استفاده کنند.

اسانس دانه های گلپر خاصیت ضدمیکروبی دارد و همانند سیر و پیاز شوینده معده محسوب می شود. از این ادویه به عنوان نگه دارنده مواد غذایی از فساد نیز استفاده می شود.

متأسفانه با توجه به اینکه این گیاه فقط در ایران آن هم در نواحی خاصی می روید، مطالعه چندانی روی اسانس آن انجام نشده و در مورد سایر خواص این گیاه نیز اطلاعاتی در دسترس نیست.

آیا این موضوع درست است که برخی افراد به گلپر حساسیت دارند و با مصرف آن کهیر می زنند؟

کلاً گیاهان خانواده جعفری می توانند ترکیب های کومارینی داشته باشند که برای برخی افراد حساسیت زاست و مشکلات نوری روی پوست ایجاد می کند. یعنی فردی که به این گیاهان حساسیت دارد، در اثر مصرف یا تماس پوستی با آن ها و قرار گرفتن در آفتاب، دچار لک های پوستی قهوه ای، قرمز یا تاولی می شود که گاه خارش دارد. البته درصد کمی از افراد به ترکیب های کومارینی حساس هستند اما به هر حال اگر فردی در اولین تماس با گلپر یا سایر گیاهان چتری یا مصرف آن ها این نوع حساسیت را مشاهده کرد، دیگر نباید این گیاهان را مصرف کند زیرا با مصرف بیش از یک بار ممکن است حساسیت افزایش یابد و لک ها یا تاول ها تمام بدن را فرا بگیرند.

 

برای نگهداری بلندمدت دانه های گلپر باید آن ها را پودر کنیم؟

بهتر است دانه گلپر را تا هنگام مصرف پودر نکنیم البته این در مورد تمام دانه های گیاهان خانواده جعفری مثل زیره، رازیانه و گشنیز صدق می کند زیرا اسانس در دانه گیاهان محبوس است و اگر آن ها را در شرایط درست نگهداری کنیم، تا 3-2 سال قابل استفاده اند اما وقتی دانه ها پودر می شود، اسانس آن ها به سرعت تبخیر می شود و خاصیتش را از دست می دهد و دوام آن ها در شرایط مناسب نگهداری به 6 ماه می رسد. البته بهتر است دانه ها را هنگام مصرف یا حداکثر یکی دو هفته قبل از مصرف پودر کرد.

 

دانه های گلپر را در چه ظرفی و در چه دمایی نگهداری کنیم؟

شیشه های رنگی تیره یا ظروف فلزی با در محکم، بهترین ظروف برای نگهداری دانه های اسانس دار هستند. دانه ها را باید در مکانی دور از رطوبت و نور نگهداری کرد. بدترین ظروف برای نگهداری دانه های اسانس دار، ظروف پلاستیکی است. اندازه ظرف نیز باید با حجم ادویه متناسب باشد زیرا هوای داخل ظرف می تواند باعث اکسیده شدن اسانس شود و بو و خاصیت آن را تغییر دهد.

گلپر خواص آنتی اکسیدانی و ضدنفخ بالایی دارد و معمولاً همراه با مواد غذایی

نفاخ مثل باقلا استفاده می شود

 

باید ظرف را در یخچال بگذاریم؟

نه، اما بهتر است در مکانی خنک و دور از گرما و رطوبت باشد زیرا گرما باعث از بین رفتن اسانس می شود.

 

در عطاری ها دانه گلپر را یا در گونی می ریزند و باز می فروشند یا در کیسه های پلاستیکی بسته بندی می کنند. کدام نوع را تهیه کنیم بهتر است؟

اگر دانه ها در گونی در معرض گرما یا نور قرار گیرند به مرور زمان کهنه می شوند ولی در بسته بندی، ماندگاری گلپر بالاتر می رود اما پلاستیک بدترین ظرف برای نگهداری دانه های اسانس دار است زیرا اسانس ها پلاستیک را حل و خلل و فرجی ایجاد می کنند که با چشم دیده نمی شود ولی اسانس از میان آن ها تبخیر می شود. بهتر است به محض خرید دانه ها، آن ها را از بسته بندی خارج و به ظروف شیشه ای رنگی یا فلزی منتقل کرد.

 

منبع: سلامتیران - سمیه مقصودعلی

دانستنی هایی درباره گلپر - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/cure-herbaceous/know1-about-angelica.html

خواص درمانی گلپر خواص دارویی گلپر خواص گیاه گلپر, درباره گلپر,دانستنی های گلپر,نگهداری گلپر,دانه‌های گلپر,گلپر,خواص گلپر,خاصیت گلپر.

خواص درمانی گلپر - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/cure-herbaceous/rampion-attribute.html

گلپر, خواص گلپر, گیاه گلپر, خواص دارویی گلپرآیا می دانید گلپر دارای خواص ... آشنایی با خواص گلپر · دانستنی هایی درباره گلپر · گلپرمقوی معده و سایر اندام‌ های ...

آشنایی با خواص دارویی و درمانی گیاه گلپر ” Heracleum persicum ...

http://www.pezeshk.us/?p=16059

19 آوريل 2009 ... گلپر گیاهی چند ساله از تیره جعفری می باشد که بیشتر در نقاط مرتفع کوهستانهای ایران و نقاط .... نظر يا مطلب خود درباره اين مقاله را بفرماييد

Heracleum persicum - Wikipedia, the free encyclopedia

http://en.wikipedia.org/wiki/Heracleum_persicum

Heracleum persicum, commonly known as Golpar (Persian: گلپر ‎) or Persian Hogweed, is a flowering plant in the family Apiaceae, native to Iran. It grows wild  ...

خواص معجزه آسای گلپر در زمینه زیبایی پوست - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/6604_خواص-معجزه-آسای-گلپر-در-زمینه-زیبایی-پو.html/

6 سپتامبر 2013 ... در این مقاله به شما مطالبی را در زمینه ی خواص معجزه آسای گلپر ارائه می دهیم:در ... تهیه ی این نسخه نیاز به برگ های خشک شده ی گلپر و مقداری روغن زیتون داریم . ... با این گیاه پرفایده · چای زنجبیل و موارد مصرف ان · همه چیز درباره زیرفون.

آشنایی با خواص گلپر - همشهری آنلاین

http://www.hamshahrionline.ir/details/111829

18 جولای 2010 ... همشهری آنلاین: گلپر گیاهی است معطر که می‌توان از تمام بخش‌های آن در صنعت غذا و دارو استفاده کرد.

گلپر و خواص آن - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=136464

9 سپتامبر 2010 ... گلپر گیاهی است معطر که می‌ توان از تمام بخش های آن در صنعت غذا و دارو ... مصوبه جدید مجلس درباره حریم خصوصی · 7 مشکل هشداردهنده در بارداری · نوبت ...

معرفی دمنوش گلپر و خواص و موارد منع مصرف آن | دمنوش طبی ... - WikiDrink

http://wikidrink.info/نوشيدني-طبي-سنتي/دمنوش-گلپر

گلپر گیاهی گلدار، علفی و چندساله از تیرهٔ چتریان است. این گیاهی خواص ... درباره ويكي · درباره ما ... گونه‌های دیگری از گلپر در صنعت داروسازی کاربرد دارد. گل‌های این  ...

گلپر - Wiktionary

http://en.wiktionary.org/wiki/گلپر

... additional terms may apply. By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. Privacy policy · About Wiktionary · Disclaimers · Developers ...

نمایش مشخصات: گلپر - كانون گفتگوی قرآنی

http://www.askquran.ir/member71903.html

29 آوريل 2012 ... گلپر is a عضو وفادار in the كانون گفتگوی قرآنی. ... گلپر آنلاین نیست. گلپر عضو وفادار. جستجوی همه ارسال ها; مشاهده تمام ..... درباره گلپر ...

عاشقانه ها

http://sokhan.persianblog.ir/

درباره نویسنده. گلپر. سیزدهمین روز آذر ماه 1359 چشمم رو به این دنیا باز کردم . همیشه سعی کردم چشمم ... نویسنده: گلپر - ٥ آبان ۱۳٩۳ ... نویسنده: گلپر - ٢٠ مهر ۱۳٩۳.

در این دوران گلپر نخورید! - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/health/2091/200604.html

توصیه می‌شود به عنوان ادویه در پخت ماهی از گلپر استفاده کنید. ... تبلیغات سیمرغ. نظر خود را درباره این مطلب بگوئید... Please enable JavaScript to view the ...

با خوردن باقلا و گلپر چه موادی وارد بدنمان می‌شود؟ +جدول - مشرق نیوز ...

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/287920/با-خوردن-باقلا-و-گلپر-چه-موادی-وارد-بدنمان-می‌شود-جدول

23 فوریه 2014 ... با خوردن باقلا و گلپر چه موادی وارد بدنمان می‌شود؟ +جدول ... گلپر به مقدار دلخواه طرز تهیه .... دستگاه قضایی درباره پرونده یک آقازاده در فشار است.

ساعت دیواری فانتزی گلپر - فروشگاه اینترنتی پدیده

http://www.padidehshop.com/product/1071/ساعت-دیواری-فانتزی-گلپر

ساعت دیواری گلپر مناسب نصب در کنار ال سی دی و تلویزیون برای خرید پستی اینترنتی ساعت دیواری فانتزی پدیده .

گلپر

http://golpar82.blogfa.com/

گلپر - - گلپر. ... مارکوپولو جهانگرد ایتالیایی نیز درباره یزد می گوید که تجار جاده ابریشم این شهر را به لحاظ امنیت مالی و جانی آن دوست دارند. به جذابترین گروه ...

ترشی گلپر - Vista News Hub

http://vista.ir/article/418/ترشی-گلپر

سرکه : ۰.۵ لیتر نمک : قدری سبزی : ۵۰۰ گرم گلپر : ۵۰۰ گرم سیب زمینی : ۱۰۰ گرم ... ريحانه جباری قصاص شد / ناگفته‌های فرزند سربندی در باره ریحانه جباری - هفت ...