همسراني كه با هم گفتگو مي كنند و ارتباط كلامي بيشتري دارند معمولا از سلامت نسبي و ارتباط بهتر و بيشتري برخوردارند تا همسراني كه با يكديگر صحبت نمي كنند و يا در حداقل صحبت مي كنند.

همسراني كه با هم گفتگو مي كنند و ارتباط كلامي بيشتري دارند معمولا از سلامت نسبي و ارتباط بهتر و بيشتري برخوردارند تا همسراني كه با يكديگر صحبت نمي كنند و يا در حداقل صحبت مي كنند.
بعضي از ويژگي هاي فرهنگي ما، مانند خود مداري و تمايل به كنترل دیگران، شرايطي را به وجود مي آورند كه فرصتي براي آموزش گفتگو پيدا نمي كنيم .به نظر مي رسد يك گفتگوي مسالمت آميز براي بررسي موضوع و مشكلي، فقط در فيلم ها، جلسه هاي مشاوره و موقعيت هاي خاص امكان پذيراست و در شرايط عادي، چندان عملي نيست. عوامل زيادي در فرهنگ ما وجود دارند كه ضعف گفتگو را تشديد مي كنند.
گاهي بين زن و شوهر، پدر و مادر با فرزند، معلم با دانش آموز، همكار با همكار و....مسئله اي يا سوء تقاهمي به وجود مي آيد و احساس مي كنند كه بايد درباره ي آن حرفي بزنند.اما به طور معمول، آمادگي لازم براي شروع و ادامه يك گفت و گوي راحت را نداريم و در واقع، نوعي ترس از گفتگو بين ما ديده مي شود.
اصطلاحاتي از اين قبيل كه فلاني غم ها و مشكلاتش را در درونش مي ريزد يا فلاني خودخوراست و امثال آن رواج دارند. ناگفته هاي ما در مسائل زندگي، مانند آتش زيرخاكستر است كه وقتي زبانه مي كشد، باعث ويراني مي شود به جاي تمايل به گفتگو، ترس از گفتگو بيشتر در فرهنگ ما رايج است و به همين دليل گاهي به عمد سعي مي كنيم در موقعيت گفتگو قرار نگيريم يا از آن فرار كنيم شيوع چنين رفتاري در خانواده ها بيشتر از محيط هاي ديگر است.
چنانچه همسران نتوانند يكديگر ا درك نمايند و به تفاهم برسند بقيه امور زندگي نيز تحت الشعاع اين امرقرار خواهد گرفت. رسيدن به ايت تفاهم يكي از زيربنايي ترين و اصولي ترين امور زندگي مشترك است و اين امر نيز خود تحت الشعاع بر قرار نمودن ارتباط به نحو مطلوب است.
عده اي از همسران به دليل ناتواني در برقرارنمودن ارتباط نمي توانند پيام خويش را به طرف مقابل ارسال كنند و يا پيام را ارسال مي كنند، و پيام از طرف مقابل به درستي تفهيم يا ادراك نمي شود و فردي كه پيام ارسالي از طرف همسر خويش را به درستي دريافت نكرده باشد، بالطبع واكنش و رفتاري غير از آنچه مورد نياز است، از خود ارائه مي نمايد. وهمين امر باعث بسياري از مناقشه ها و درگيري ها مي شود.
خانمها موقعي كه با مشكل روبرو مي شوند، به دنبال راه حل نيستند و بيشتر مايلند كه شوهران به صحبت هاي آنان گوش كنند، ولي آقايان فورا با شنيدن صحبت همسران خويش به دنبال راه حل مي افتند و اين امرباعث مي شود كه تفاهم و ارتباط بين آنها به خوبي برقرار نشود. ونكته ديگر اين است كه آقايان نيز هر وقت به مشكل يا امري كه در ذهن آنها را به خود مشغول مي نمايد روبرو مي شوند، در غار تنهايي خويش فرو مي روند و در سكوت به آن موضوع فكر مي كنند و تمايل دارند خودشان به تنهايي و در خلوت مشكل شان را حل كنند، كه معمولا خانم هايي كه از اين امر بي اطلاع باشند، به اين خلوت و تنهايي وارد مي شوند و مشكلاتي براي يكديگر به وجود مي آورند.
معمولا زوج هايي كه ابراز مشكل مي كنند حتي اگر هريك و يا هر دو در درون از جنبه روان شناختي مشكلي داشته باشند معمولا مشكل اصلي شان مشكل در ارتباط است و مشكل در ارتباط اولويت و ارجحيت بالاتري نسبت به مشكل دروني هر يك از زوجين دارد و اين ارتباط است كه در درجه اول بايستي مورد بررسي و تحليل واقع و عيوب آن مشخص و اقدام به رفع ايراد آن شود .مشكل دروني افراد علي رغم ناراحتي هايي كه براي فرد ايجاد مي كند، مي تواند در روابط نيز مشكل بيافريند. ولي عمدتا به درون خود فرد مربوط مي شود. ولي مشكل ارتباط فضاي خانواده را مسموم مي كند و شرايط موجود در خانواده را براي همسران و فرزندان سخت و دشوار مي سازد.
يكي از عللي كه همسران نمي توانند ارتباط برقرار و به تفاهم برسند، اين نكته است كه آنها در طي يك 24 ساعت كه از زندگي شان مي گذرد،يا با هم صحبت نمي كنند و يا صحبت هاي بسيار كم و يا صحبت ها در مورد نكات و موارد روزمره و عادي است و حرف دلشان را به يكديگر نمي گويند و در واقع مشكل اصلي شان كم صحبت كردن يا اصلا صحبت نكردن با يكديگر است.
در ايجاد ارتباط با همسر دو گروه آقاياني هستند كه آسيب پذيري بيشتري نسبت به سايرين دارند. گروه اول آنهايي هستند كه وظايف همسري خويش را فقط در كسب درآمد و تامين رفاه مادي خانواده خلاصه مي كنند و با بر آورده نمودن نيازهاي مادي استنباط شان بر اين است كه كليه  وظايف شان را در قبال خانواده خصوصا همسر انجام داده اند و تلاشي جهت برقراري ارتباطي كار آمد و سازنده با همسر نمي نمايند و به همان ارتباط سطحي موجود كه در كنار يكديگر زندگي مي كنند بسنده مي نمايند.
گروه دوم آقاياني هستند كه درونگرا هستند كه از لحاظ رفتاري و شخصيتي درونگرا هستند.افراد درونگرا حرف ها و صحبت هايشان را در درون نگه مي دارند.احساسات و عواطف خود را بروز نمي دهند و اطرافيان از روي ظاهر پي به احوال آنها مي برند، چنين افرادي قبل از ازدواج آرام براي خانواده هايشان هستند ولي اين اشخاص در زندگي مشترك خود همسران چندان موفقي نيستند.
در نتيجه همسراني كه باهم گفتگو مي كنند و ارتباط كلامي بيشتري دارند معمولا از سلامت نسبي ارتباط بهتر و بيشتري بر خوردارند تا همسراني كه با يكديگر صحبت نمي كنند و يا در حداقل صحبت مي كنند. منظور از صحبت كردن حرفهاي روزمره و عادي مثل فلان چيز را كم داريم بايد بخريم يا امروز هوا خيلي گرم يا سرد بود نيست.
منظور حرف دل را زدن و حرف هايي كه زدن آن احساس سبكي و آرامش را به همراه دارد، است البته در مواردي هم مطرح كردن خودش به نحوي به ارتباط زخم خورده و آسيب خورده همسران كه با يكديگر صحبت مي كنند و حتي با هم درگير مي شوند و كارشان به نزاع و درگيري مي رسد،به مراتب از زندگي مشتركشان راضي تر هستند تا همسراني كه با يكديگر صحبت نمي كنند و طبيعتا درگيري و كشمكشي نيز با يكديگر ندارند و چنانچه صحبت كردن توام با درك و تفاهم متقابل نباشد به نتيجه مطلوب نمي رسد.

مجلات : آسیب های اجتماعی، زمینه ساز فرار از ازدواج

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/3881/5534/52647

گفتگو با همسر شهید سید عبّاس موسوی قوچانی ... در مقایسه با دیگر ارتباطات ،ازدواج ، ارتباطی است که تأمین نیازهای بی نظیری را برای افراد در ابعاد ... بالا رفتن آمار طلاق، جرایم و آسیب های اجتماعی، به نوعی ترس از گزینش همسر مناسب را ایجاد کرده و همه  ...

علل گرایش دختران به زندگی مجردی و آسیب‌های آن + آمار - جوان پرس

http://www.javanpress.ir/48195/علل-گرایش-دختران-به-زندگی-مجردی-و-آسیب.html

17 سپتامبر 2014 ... در ایران اکثریت مردم، زنان را در خانه والدین و پس از آن در خانه همسر می‌پذیرند. با .... با ترس و احتیاط به سراغ آن می‌روند و دلیل این ترس و احتیاط می‌تواند ...

تکلیف درآمد زن در زندگی مشترک! - تعامل

http://www.taamolnews.ir/fa/news/72519/تکلیف-درآمد-زن-در-زندگی-مشترک

1 ژوئن 2014 ... با توجه به مشکلات اقتصادی، اشتغال زنان رو به فزونی است و بخصوص بسیاری از زوج‌های جوان ... یک ترس مشترک میان بسیاری از زنان این است که اگر فداکاری را متوقف و به خود ... این مشکلات در یک نشست گفتگو حل نمی‌شوند.

موانع انتخاب همسر مناسب (3)‌ ارتباط با جنس مخالف و آسیبهای آن | هم ...

http://www.hamandishi-dini.ir/موانع-انتخاب-همسر-مناسب-3‌-ارتباط-با-جن/

موانع انتخاب همسر مناسب (۳)‌ ارتباط با جنس مخالف و آسیبهای آن. توسط احمد .... بالاخره فریب گفتههای او را خوردم و با پسر مورد نظر او باب گفتگو را باز کردم. گفتگو .... ترس از گذشته: آقایی می گفت با دختری دوست بودم و به یکدیگر قول ازدواج دادیم.

دجال واره/ بررسی آسیب های ماهواره با تکیه بر آیات و روایات | قابوس نامه

http://qaboosnameh.ir/1393/03/29/شناخت-دجال-واره-بررسی-آسیب-های-ماهواره/

سهل و آسان نشان دادن کشتار و قتل و هر گونه جنایت با سلاح سرد و گرم ترس بیننده را فرو ... زیرا همسر شما هم مثل اوست و برای شیطان در قلب خود راهی قرار ندهید، تا اینکه آن زن از خاطر شما برود. ..... گفتگو با نوجوان ورزشکار گنبدی در آستانۀ ملی شدن ...

خبرگزاری بسیج - خراسان جنوبی - بی‌میلی به ازدواج و ترس از خیانت ...

http://basijnews.ir/khorasan_jonoubi/1393/04/09/index.html:id=1998233

30 ژوئن 2014 ... گرایش به جامعه‌گریزی، تنوع‌طلبی جوانان، مسئولیت‌گریزی، ترس از طلاق و شکست در زندگی آینده، ترس از خیانت همسر، تماشای سریال‌های ماهواره‌ای، از جمله ... کارشناس آسیب‌های اجتماعی و خانواده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری بسیج ...

جام‌جم سرا | زن دوم نمی شوم ،می خواهم اول باشم

http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1583006129872243586

27 جولای 2014 ... اقتصاد خانواده · خبر و گزارش · گفتگو · دانش و زندگی · سفر · طنز و ... آسیب های همسر دوم شدن ... با همسرم صحبت کردم و از او پرسیدم با همسر سابقت مشکلی داری؟ ... علاوه بر این‌ها، فشار ناشی از نزدیک شدن وی به ساله‌ای یائسگی و ترس از ...

ضرورت راه‌اندازی کلینیکهای طلاق - همسران - خانواده - سلامت نیوز

http://www.salamatnews.com/news/114932/ضرورت-راه‌اندازی-کلینیکهای-طلاق

29 ژوئن 2014 ... غلامرضا علیزاده در گفتگو با مهر درباره آسیب های پس از طلاق زوج ها ... ضمن اینکه زنان پس از جدایی، ترس از آینده و اعتماد دوباره به مرد دیگر را به همراه ...

روانشناسی خانواده

http://www.khoshbakhti20.blogfa.com/

لطفا جهت حل مشکلات خود به روانشناس دیگری مراجعه نمایید ... و اين فكر كردن باعث ياد آوري خاطرات با او بودن و ترغيب شما به ادامه ي ارتباط مي شود. .... به عبارت دیگر مرد باید با همسرش اینگونه رفتار کند و نیاز « معشوق و دلبر واقع شدن» او ... خطوط پر رنگ نشانه ی خشونت و گاهی واکنش در برابر ترس از ناتوانی ، اضطراب و پریشانی است.

شهریور 1390 - روانشناسی خانواده

http://www.khoshbakhti20.blogfa.com/9006.aspx

لذا وقتی شما به کودکتان در مورد این اصظراب و ترس از دزد ، می گویید : که دزدی وجود ندارد ، او نه ... یک از آسیب های جدی موجود در بعضی خانواده ها ، احساس نا امنی است. ... شما فرمودید که ما نباید همسر و فرزندانمان را با دیگران در جهت منفی مقایسه کنیم. ..... اما گفتگو با همسر مهارت می خواهد و برای کسب مهارت گفتگو باید نکاتی را رعایت کرد.

روانشناسی، روانکاوی، روانسنجی، روانپزشکی، مشاوره - news psychology

http://www.newspsychology.com/fa/psychology/

خیانت همسر و دوستم ... گفتگو پیرامون حملات عصبی و ناگهانی، ترس شدید و غیر قابل کنترل ، فشار های روانی، استرس و راه حل هایی برای حل این مشکلات ... گفتگو پیرامون مسائل و مشکلات مرتبط با اعتیاد و راهکارها و تکنیک هایی در جهت ترک و ...

عرش نیوز - مصاحبه با خانمی که همسر موقت است

http://arshnews.ir/vdcg3n9q.ak9u74prra.html

22 نوامبر 2012 ... مادر آن شخص متوجه ارتباط پسرش با یک زن مطلقه شده بود و ترس و نگرانی ... یکی از آسیب‌های متعه، این هست که چون دائم نیست و تحت شرایطی اتفاق ...

آسیب‌های اجتماعی زنان خیابانی - مهرخانه

http://mehrkhane.com/fa/news/9685

6 ژانويه 2014 ... با آنکه مکان‌های روسپی‌گری بعد از انقلاب تخریب شد، اما روسپی‌گری ... با ایستادن در خیابان‌های شهر، با مشتریان وارد گفتگو و معامله می‌شوند، پی ببرد. .... دسته‌ اول مرداني که به دلیل مشکلات جسمی‌ یا روانی همسر، از طرف زنان خود ... گاه هم مسئله این مردان برآورده شدن نیازهای عاطفی، ترس از تنهایی، نیاز به رابطه‌ عاشقانه و.

آسیب های اجتماعی جوانان - متدولوژی زندگی برتر

http://mostafaforoutan.persianblog.ir/tag/آسیب_های_اجتماعی_جوانان

مصطفی فروتن، روانشناس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران، گفت : ... با مشکلات تبعات ازدواج‌های ناپایدار دچار حساسیت‌های افراطی در انتخاب همسر ...... است که خانواده‌ها بدون این که بدانند چه‌کار می‌کنند در حال اشاعه ترس در جامعه هستند.

ضرورت راه‌اندازی کلینیکهای طلاق - همسران - خانواده - سلامت نیوز

http://www.salamatnews.com/news/114932/ضرورت-راه‌اندازی-کلینیکهای-طلاق

29 ژوئن 2014 ... غلامرضا علیزاده در گفتگو با مهر درباره آسیب های پس از طلاق زوج ها ... ضمن اینکه زنان پس از جدایی، ترس از آینده و اعتماد دوباره به مرد دیگر را به همراه ...

بهترین راه برای فراموش کردن یک مقطع زمانی از زندگی با همه خاطرات ...

http://www.soalcity.ir/node/318

12 آوريل 2013 ... چه بسا پدر و مادر هایی که به دلیل خاطرات گذشته رفتارهای خوبی با خود و ..... از مشکلات پیش آمده برای حضرتعالی متاسفم و از خدای متعال سلامت و عافیت ..... خوبی قرار دارم باز ترس از این دارم اگه ازدواج کنم همسرم مانع پیشرفتم میشه