اگر می خواهید دخترتان به جای استفاده از لوازم آرایش به دنبال زیبایی های دیگر باشد ،باید کمی در نحوه ی تربیتی تان تجدید نظر کنید.

امام علی علیه السلام: سرکه، خوب خورشتی است. زرداب را می شکند، صفرا را فرو می نشاند و قلب را زنده می کند.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، شناخت و پذیرفتن ظاهر و تغییرات جسمانی، یکی از موضوعات مهمی است که هر نوجوان دختر در حدود 10 سالگی تا 14 سالگی، با آن دل مشغولی ذهنی بسیاری پیدا می کند . به همین خاطر، بسیاری از دختران در این برهه سنی، به طور محسوسی دچار کمبود اعتماد به نفس می شوند، مدام تصویر بدنی خود را زیر سوال می برند و در مورد چگونگی پذیرش آن شک و تردید بسیار دارند.

 

همیشه از لوازم آرایشی استفاده می‌کند

یکی از مهمترین دغدغه های والدین در دوران بلوغ ، آرایش کردن دختران است. بسیاری از والدین از استفاده فرزندشان  از لوازم آرایشی شاکی هستند و می گویند ما نمی دانیم با این علاقه فرزندمان چگونه باید برخورد کنیم؟!

 

با افزایش شناخت و آگاهی درباره بلوغ و ویژگی های این دوران می توان علت علاقه مندی دختران به استفاده از لوازم آرایشی را مشخص نمود. توجه بیش از حد به وضعیت ظاهری و اندام، عمده ترین دلمشغولی ذهنی  نوجوانان به خصوص دختران نسبت به خویش است. جنبه های منفی ظاهر، رشد نابرابر اندام ها، بزرگ شدن بینی و... به علت تغییرات نا بهنگام بلوغ است.

 

دختران با گرایش به استفاده از لوازم آرایشی می خواهند عیوب خود را بپوشانند و جلب توجه و ابراز وجود کنند. به هر میزانی که اعتماد به نفس کمتر باشد شدت تمایل به استفاده از این وسائل بیشتر خواهد بود. به دیگر سخن، اعتماد به نفس مولفه ای است که می تواند ریشه این نوع رفتار دخترانه باشد.

 

و اینجاست که نقش والدینی پررنگ می شود...

والدین عزیز می توانند:

با شناخت فرزند و با در نظر گرفتن توانمندی های او، الگوهای رفتاری مطلوبی را در فرزندشان ایجاد کنند و اعتماد به نفس آنها را افزایش دهند.

 

برای افزایش اعتماد به نفس دخترتان، راهکارهای زیر را به کار گیرید:

با دخترتان صحبت کنید: دوران بلوغ، دوران حساسی از زندگی است. در این دوره فرزند تان نیازمند توجه ویژه و بیشتری است. سعی کنید روابط عاطفی عمیق تری با آنها برقرار کنید. بهتر است ساعاتی از روز را به گفتگو با فرزندتان اختصاص دهید و درباره وقایعی که در طول روز اتفاق افتاده و یا درباره مسائلی که با آنها مواجه شده و یا متمایل به گفتگو راجع به آنهاست، صحبت کنید. در نشستی صمیمانه و صد البته دوستانه، درباره بلوغ و  تغییرات جسمانی این دوران، با دخترتان صحبت کنید. به او کمک کنید به خود باوری برسد و تصویر بدنی مثبتی از خود داشته باشد.

 

دخترتان را با واقعیت آشنا کنید: گاهی نوجوان دچار آرمان گرایی می شود و تصویر بدنی ایده آلی از خود تصور می کند که چندان به واقع نزدیک نبوده و فرسنگ ها از حقیقت به دور است. دخترتان را با ماهیت واقعی تصاویر تبلیغاتی و مانکن ها آشنا کنید. به آنها بگوئید که بسیاری از عکس های روی مجلات ساختگی، دستکاری شده و محصول برنامه های فتوشاپ هستند. به آنها تفهیم کنید که تناسب اندام دلخواه آنان، نمادی از استانداری غیر واقعی است و تنها شاید درصد اندکی از مردم چنین تناسب اندامی داشته باشند.

 

خودباوری دخترتان را تقویت کنید: به او یاد دهید که  خودش را به مقدار بسیار زیاد دوست داشته باشد. او باید بتواند چه درونی چه ظاهری، آن گونه که به نظر می رسد و یا متمایل است، خود را دوست داشته باشد.  به او کمک کنید تا به خود اعتماد داشته باشد و به باور دوست داشتن برسد .  اگر دخترتان به چنین خودباوری دست یابد هرگز تحت تاثیر اظهار نظر دیگران و تبلیغات  قرار نخواهد گرفت.

 

ویژگی های مثبت دخترتان را بزرگ نمایی کنید: فرزند شما، در دوران حساس بلوغ، برای کسب اعتماد به نفس نیازمند توجه و حمایت عاطفی والدینش است. از سوی دیگر، شما آن هنگام تاثیر گذار هستید که بتوانید ویژگی های مثبت فرزندتان را ببینید و بگوئید. لذا، با تائید ویژگی های مثبت دخترتان می توانید تغییرهای بنیادینی در شخصیت او ایجاد کنید.

 

زیبایی دخترتان را تحسین کنید : زیبایی های ظاهری و باطنی او را تشویق کنید. با تمجید از زیبایی دخترتان، نه تنها حس توجه طلب او را اغناء می کنید بلکه وجود او را سرشار از امید و انرژی می کنید.

این عبارات مثبت را به دخترتان هدیه کنید:

"از این که امروز توی جمع خوب صحبت کردی، به تو افتخار می کنم"، "این مدل مو بسیار بهت میاد" ،" امروز فوق العاده زیبا شده ای" و...

 

دخترتان را در آغوش بگیرید:  اکنون همچون کودکی اش، دست نوازش بر سرش بکشد و هر از چند گاهی در آغوش تان بفشاریدش. با توجه و بذل محبت می توانید اعتماد او را به خود جلب کنید و در این دوران برزخی که برایش هنوز معنادار نشده است، همراهیش کنید.

 

سرزنش ممنوع!: نصیحت های مدام، انتقاد، سرزنش، عبارات گزنده و تحقیر کننده، نه تنها منجر به کاهش اعتماد به نفس می شود بلکه باعث خشم، لجاجت و دوری فرزند از شما می شود. پس به افکار، عقاید، باورها و کلام فرزندتان احترام بگذارید و از بیان هر کلام تند و کوبنده پرهیز کنید.

 

اگر می خواهید دخترتان به جای استفاده از لوازم آرایش به دنبال زیبایی های دیگر باشد ،باید کمی در نحوه ی تربیتی تان تجدید نظر کنید.

نیک صالحی / 2018

جام نیوز :: JamNews - چرا دختران میخواهند زیباتر باشند

http://www.jamnews.ir/detail/News/400717

12 ا کتبر 2014 ... چرا دختران میخواهند زیباتر باشند. اگر می خواهید دخترتان به جای استفاده از لوازم آرایش به دنبال زیبایی های دیگر باشد ،باید کمی در نحوه ی تربیتی ...

چرا دختران می خواهند زیباتر باشند؟ - مجله اینترنتی وبگردی

http://xn--ngbof4g7xqf.com/fa/news/304/چرا-دختران-می-خواهند-زیباتر-باشند

12 ا کتبر 2014 ... چرا دختران می خواهند زیباتر باشند؟ شناخت و پذیرفتن ظاهر و تغییرات جسمانی، یکی از موضوعات مهمی است که هر نوجوان دختر در حدود 10 سالگی تا 14 ...

دخترانی در تهران که می‌خواهند پسر باشند + فیلم - مشرق نیوز ...

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/298463/دخترانی-در-تهران-که-می‌خواهند-پسر-باشند-فیلم

8 آوريل 2014 ... دختران تهرانی که می‌خواهند پسر باشند + فیلم // آماده ..... گیر به حجاب نیست به اینه که چرا اصرار دارند خودشونو شبیه مردا کنند و اسمشم بگذارند ...

مردانی که می خواهند ازدواج دوم داشته باشند، بخوانند - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/danestani/second-marriage-read.html

مردانی که می خواهند ازدواج دوم داشته باشند همسر اول,ازدواج مجدد, هووی زن,مشکلات همسر ... دختر پسرهای جوان حتما کلیک کنید (دنیای مد) · چرا منزل شما زیباترین منزل دنیا ...

دخترانی که دست‌هایی زیبا می خواهند - بیتوته

http://www.beytoote.com/attire/cuticle/girls-who-are-beautiful-hands.html

ناخن, ناخن های زیبا, شکستن ناخن, قارچهای ناخن, قارچ, لاک, طراحی ناخن, مدل ناخن, ناخن جویدن, ناخن زیبا, ... ولی چرا به این عضو بسیار فعال بدن، توجه خاصی نمی‌شود؟ ... یک سمت سوهان ناخن برای سوهان کشیدن باید زبرتر و طرف دیگر آن برای مرتب کردن و زیبایی نهایی باید نرم‌تر باشد. ..... دخترها و پسرها با خنده بازی کنید(خیلی جالبه).

زیباترین دختر های دنیا در کدام کشورها هستند+تصاویر - اتحاد جنوب

http://www.ettehadjonoub.ir/fa/posts/25734

13 فوریه 2014 ... ۹-آنگولا. زیباترین دختران افریقا متعلق به انگولا هستند. ... تا حالا با خودتون فکر کردید چرا از هر ۲سوپرمدل دنیا یکی برزیلی است؟ ... برزیلی ها بهترین میکس ژنتیکی دنیا را دارند که باعث شده نه تنها صورت بلکه زیباترین بدن های دنیا را داشته باشند. ..... من میخواهم در باره زیبا ترین دختر دنیا معلامات حاصل نمایم.

چرا خانم های زیبا با مردهای بدقیافه ازدواج می کنند؟ - Facebook

https://m.facebook.com/notes/به-من-بگو-چرا/چرا-خانم-های-زیبا-با-مردهای-بدقیافه-ازدواج-می-کنند/269547783059811/

wrote a new note: ‎چرا خانم های زیبا با مردهای بدقیافه ازدواج می کنند؟ ... اهمیت زیادی به زیبایی می دهند درحالیکه خانم ها بیشتر می خواهند همسری داشته باشند که به خوبی ...

میگنا - چرا خانم ها بعد از ازدواج خیانت می کنند؟

http://www.migna.ir/vdccpeqs.2bqxs8laa2.html

زنان با این کار در واقع می خواهند شرایطی برابر با شوهر خود داشته باشند چون احساس می ...... که با او دعوا کنید که چرا چشم چران هست خودتان باید زیباتر باشید بدانید انسان فقط و فقط ..... چرا دختران به خوش‌صحبتی تمایل دارند و پسران به بی‌حوصلگی ؟

داستان (زنها واقعا چه چیزی میخواهند ؟) - اس ام اس برای همه

http://www.radsms.com/داستان-زنها-واقعا-چه-چیزی-میخواهند-؟

17 سپتامبر 2011 ... ... بالا باشد. چرا که وی به اخذ حق الزحمه های هنگفت در سراسر آن سرزمین معروف بود. ... زنی زیبا داشته باشد که شب ها همیشه زندگی خوبی داشته باشند !

چرا زنان نمی دانند مردان چه می خواهند | مجله مرد روز

http://marde-rooz.com/?p=32158

15 مه 2014 ... در حقیقت باید تضمین کننده ادعای طبیعی باشد که زنان باید بدانند چه ... زنان لاغراندام زیباتر دیده می شود مسیر هر چه لاغرتر شدن زنان در دستور کار ...

مردها از ازدواج خود چه می‌خواهند؟ - کارت عروسی کلیک

http://clickebuy.persianblog.ir/post/22/

10 آوريل 2011 ... و با هرچه برابر شدن نقش زن و مرد، آنچه مردها از زن زندگیشان می خواهند به آنچه زنها ... اما چرا؟ دکتر دیوید پوپنو روانشناس و مدیر پروژه ی ازدواج ملی در دانشگاه ... زایی با آنها شریک باشد بلکه اینکه همسرشان بتواند درآمدی به اندازه آنها یا ... و مردها حتی وقتی پا به سن می‌گذارند هم به دنبال زنانی جوانتر و زیباتر از خودشان هستند.

دلیل ارتباط زنان متاهل با پسران مجرد - مجله اینترنتی

http://asemaniha90.com/?p=9479

28 مه 2013 ... این زنان زمانی‌که می‌خواهند تنهایی خود را پر کنند وقتی می‌بینند همسرشان ... ناهنجار و غلط در خانه، همه این عوامل می‌توانند در خیانتهای زنانه دخیل باشد؛ در نتیجه ... چرا اخه؟؟؟ پاسخ دادن. گیتا. خرداد ۷, ۱۳۹۲ در ۷:۲۰ ق.ظ. پس آقایون متاهلی که دنبال ..... زن موفق یا زیبا یا حتی کسی که در زندگی خانوادگیش موفق و خوشبخته رو ندارن و ...

رابطه دختر و پسر؛ دختران حتماً بخوانند | پرسمان دانشجويي - تربیتی ...

http://www.moshavereh.porsemani.ir/content/رابطه-دختر-و-پسر؛-دختران-حتماً-بخوانند

اگر به قصد لذت و سوء استفاده هم باشد که موضوع مشخص است و هیچ دختر عاقلی ... می کند : «من عاشقت هستم»، «تو بهترین و زیباترین دختر دنیایی»، «بدون تو نمی توانم ... زنان نیاز به دریافت محبت کلامی دارند و می خواهند همسرشان به احساساتش درباره او، ... برای دختران را بارها و بارها مشاهده کرده و تأسف خورده ام که چرا با کسب چند مهارت و ...

افرادی که می خواهند چاق شوند بخوانند - آکا - مقالات مخصوص لاغرها

http://tandorosti.akairan.com/health/laghar1/lagharha32.html

افرادی که دچار لاغری سرشتی هستند برای افزایش وزن و زیباتر شدن چه کنند؟ ... سرشتی دارند کار بسیار دشواری است چرا که این افراد درصد بالایی از انرژی را به صورت گرما هدر می‌دهند. ... شکل چاقی موضعی خودنمایی می‌کند و یادمان باشد چاقی چیزی جز انباشت توده چربی بیش از حد انتظار نیست.» ..... رنگ موهای پر طرفدار بین دخترها و خانمها ...

جوانان حتماً بخوانند - راسخون

http://rasekhoon.net/article/show/618690/جوانان حتماً بخوانند/

... به رستگاری نخواهد رسید؛ اگر پسر باشد مرد زنا کار و اگر دختر باشد زن زنا کار می‌شود. ... رسول اکرم(ص) فرمودند: هر کس عمر طولانی می‌خواهد: 1- سحر خیز باشد 2- با همسر ... کند و زیباترین لباسش را بپوشد و خود را به نیکوترین شکل آرایش کند و هر ..... بوعلی سینا درباره آمیزش جنسی می گوید تا می‌توانی آمیزش با زنان را کم کن چرا که ...

مردمان - پورتال جوانان ایرانی  | جذاب ‌ترین شکل اندام خانم‌ها از دیدگاه آقایان

http://www.mardoman.net/body/bestbshape/

اگر همه شرایط یکسان باشد، همه مردان زن خوش‌فرم را انتخاب خواهند کرد. ... Beyoncé درشت باشد یا مثل Alba ریز، اگر شکل بدنتان زیبا باشد، شوهرتان شما را خواهد پسندید.