در تاریخ اسلام دو حادثه بسیار مهمّ و بزرگ اتفاق افتاده است که از یکی رسالت و از دیگری امامت به وجود آمده است.

امام علی علیه السلام: سرکه، خوب خورشتی است. زرداب را می شکند، صفرا را فرو می نشاند و قلب را زنده می کند.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، در این روز بزرگ، رسول گرامی اسلام(ص) به امر الهی در مسیر بازگشت از مراسم حج، در محلی به نام غدیر خم حضرت علی علیه السلام، را به عنوان وصی و جانشین بعد از خود به همگان معرفی نمودند.

 

اعمال و آداب روز عید غدیر
در بیان ائمه علیهم السلام برای این روز بزرگ اعمالی وارد شده است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

 

* تحکیم بیعت با ولایت
همان گونه که پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله بعداز نصب حضرت علی علیه السلام به امامت مسلمین به جماعت مسلمانان امر کرد که با او بیعت کنند، در سال روز آن حماسه جاوید، تجدید آن بیعت سفارش شده است.* تبریک گفتن
حضرت امام رضا علیه السلام، می فرماید: «روز عید غدیر خم روز تهنیت گویی است. بعضی از شما به بعض دیگر تهنیت بگوید و هرگاه مؤمنی با برادرش برخورد کرد بگوید: الحمدللّه الّذی جعلنا من المتمسّکین بولایة أمیرالمؤمنین و الائمة سلام الله علیهم.»

 


* اظهار سرور و شادمانی
در وصف شیعه و شیعیان گفته شده است که به شادی ما ائمه شادند و به حزن ما محزون؛ و مسلّم است که عید غدیر شادی بخش ترین عید ائمه است و شادمانی شیعه در این روز فرض است.

 

از امام صادق علیه السلام نقل شده است که فرمودند: «حقا که روز غدیر روز عید فرح و سرور است». همچنین از امیر المومنین علی علیه السلام نیز نقل شده است که ایشان فرمودند: «در روز عید غدیر اظهار فرح و شادمانی کنید و برادران مسلمان خود را نیز شاد گردانید.»

 * مصافحه کردن
مصافحه یا دست دادن از آداب اسلامی است و در روز عید غدیر به آن تاکید بیشتری شده است. امام علی علیه السلام می فرمایند: «روز عید غدیر هنگامی که یکدیگر را ملاقات می کنید با هم مصافحه کنید.»

 

ذکر مخصوصی نیز در این روز هنگام مصافحه سفارش شده است که عبارت است از؛ «الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت امیرالمومنین و الائمه علیهم السلام؛ سپاس خدای را که ما را از جمله درآویختگان به ولایت امیرالمؤمنین علی و ائمه علیهم السلام قرار داد.»

 * آراستن و پوشیدن لباس نو
از دیرباز عیدها و جشن ها با نظافت، غبارزدایی، پیراستن و آراستن همراه بوده است و شیعیان باید این روش ها را برای عید غدیر نیز رعایت نمایند. چرا که حضرت امام رضا علیه السلام، می فرمایند: «روز غدیر، روز آراستن و زینت است. پس هر کس برای روز غدیر، زینت کند، خداوند هر خطای کوچک و بزرگ او را می آمرزد و فرشتگانی را به سوی او می فرستد، آنان نیکی های او را می نگارند و مراتبش را تا عید غدیر سال آینده بالا می برند. اگر او جان دهد، شهید مرده است و اگر زیست کند، خوشبخت زیسته است.»

 

حضرت امام صادق علیه السلام نیز می فرمایند: «یکی از وظایف روز غدیر این است که مؤمن تمیزترین و گرانقدرترین جامه های خویش را بپوشد.»

 

پس چه زیبا خواهد بود که سردر منازل و اماکن عمومی تجارتی و اداری چراغانی شود تا شامل این پاداش بزرگ گردد.

 * استفاده از بوی خوش
اسلام درباره به کارگیری بوی خوش و زدن عطر، بسیار سفارش کرده است. به خصوص در ایام عید سعید غدیر سفارش ویژه ای نسبت به این سنت خوب شده است. امام صادق علیه السلام، در پی وظایف مؤمن در روز غدیر فرمودند: «و مؤمن به اندازه توان و دست باز بودنش بوی خوش استعمال کند.»

 * پیمان اخوت و برادری
از برنامه های اسلام ایجاد اخوت و برادری است. و به همین منظور پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله بین مسلمانان مهاجرین و انصار پیمان برادری بست و با پیمان اخوت علی علیه السلام را با خویش برادر نمود و در برخی از زیارات که خطاب به پیامبر صلّی الله علیه و آله می خوانیم: «السلام علیک و علی اخیک علی بن ابیطالب علیه السلام» اشاره به همین برادری است. پیمان برادری و عقد اخوت بستن از اعمال وارده در روز غدیر است و صیغه مخصوصی دارد که در مفاتیح الجنان آمده است.

 * احسان و انفاق
احسان و انفاق از دستورات ویژه اسلامی است. اما در ایام بزرگی مثل عید غدیر بر آن تأکید بیشتری شده است. در سیره امام حسن علیه السلام است که ایشان روز عید غدیر مهمانی می داد و شخص امام علی علیه السلام نیز در آن مراسم شرکت می کردند.

 

 

* صله رحم
صله رحم از پسندیده ترین آداب اسلامی است و شرع مقدس اسلام بر این مطلب تأکید فراوان نموده است. اما در روز عید غدیر بر این نکته سفارش بیشتری شده است. امام صادق علیه السلام می فرماید: «از کارهایی که در روز عید غدیر مستحب است صله رحم است.»

 * دیدار با مؤمنان
زیارت برادران مؤمن از سنت های مهم اسلامی است؛ لیکن در روز عید غدیر، دید و بازدید به عنوان یکی از شعائر مذهبی و ولایی بیشتر مورد سفارش قرار گرفته و پاداش افزونتری دارد.

 

حضرت امام رضا، علیه السلام، می فرمایند: «هر کس که در روز غدیر به دیدار مؤمنی برود خداوند هفتاد نور در قبرش داخل کند و قبرش را بگستراند، و هر روز هفتاد هزار فرشته به زیارت قبرش آید و به او مژده بهشت دهد.»

 * رفع حاجت مؤمنان
رفع حاجت مومنان از جمله اعمالی است که اسلام برای آن ارزش خاصی قائل شده است و ائمه آن را از چند طواف برتر می دانند. در روز غدیر این عمل فضیلت بیشتری دارد. امام علی علیه السلام فرمودند: «کسی که مؤمنان را در روز غدیر تکفل کند نزد خدای متعال من ضامنش هستم که از کافر شدن و پریشان شدن در امان باشد.»

 * غسل کردن
امام صادق، علیه السلام، فرمودند: «هنگامی که روز غدیر فرا برسد باید در فراز آن [هنگام ظهر] غسل کرد.»

 

 

* تشکیل اجتماع در روز عید غدیر
به جهت یادآوری روزی که پیامبر صلّی الله علیه و آله به امر خداوند علی علیه السلام را به امامت امت اسلامی نصب کرد، بجاست در مراکز گوناگون گرد آییم و به یاد آن روز بزرگ و ثمراتش شادمان باشیم.

 

ائمه علیهم السلام سفارش کرده اند که به جهت یادآوری مقام محمد صلّی الله علیه و آله و خاندان او علیهم السلام اجتماعات تشکیل بشود؛ و خود نیز از این گونه اجتماعات برپا می داشتند.

 

 

* دعا، روزه و عبادت
روزه و دعا از اعمالی است که در همه اعیاد مورد سفارش و تأکید است خاصه در روز عید غدیر. حسن بن راشد گوید: از امام صادق علیه السلام درباره عید غدیر پرسیدم و حضرت فرمودند: «این عید از عید قربان و فطر برتر است. آن روز را روزه بگیرید و بر محمد و آلش زیاد صلوات بفرستید.»

 

روزه عید غدیر از مستحباتی است که مکرر به آن سفارش شده است. امیرالمؤمنین علیه السلام، در خطبه ای که در روز عید غدیر ایراد کردند فرمودند: «روزه عید غدیر از مستحباتی است که خداوند بدان فراخوانده است.»

 

حضرت امام صادق علیه السلام می فرمایند: «بر شما لازم است که که در روز عید غدیر برای سپاسگزاری از خداوند و ستودن او، روزه بگیرید.»

 

شخصی از امام صادق علیه السلام پرسید: «چه کاری شایسته روز غدیر است و چه عملی در آن، استحباب دارد؟ حضرت پاسخ دادند: روزه و...»

 

امام صادق علیه السلام، درباره پاداش روزه عید غدیر فرموده اند: «روزه داشتن در روز عید غدیر پاداشی معادل روزه گرفتن در همه عمر دنیا را دارد.»

 

و فرموده اند: «روزه داشتن روز عید غدیر خم، کفاره گناه شصت سال است.»

 

 

بیتوته / 2020
 

جام نیوز :: JamNews - آداب عید بزرگ مسلمین،عید غدیر

http://www.jamnews.ir/detail/News/402199

13 ا کتبر 2014 ... آداب عید بزرگ مسلمین،عید غدیر. در تاریخ اسلام دو حادثه بسیار مهمّ و بزرگ اتفاق افتاده است که از یکی رسالت و از دیگری امامت به وجود آمده است.

آداب و اعمال روز عید غدیر - بیتوته

http://www.beytoote.com/religious/grateful/recommended1-actions-gid-ghadir.html

در تاریخ اسلام دو حادثه بسیار مهمّ و بزرگ اتفاق افتاده است که از یکی رسالت و ... بعداز نصب حضرت علی علیه السلام به امامت مسلمین به جماعت مسلمانان امر کرد که ... مصافحه یا دست دادن از آداب اسلامی است و در روز عید غدیر به آن تاکید بیشتری شده است.

اداب عید غدیر خم - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=934&articleID=918204

13 ا کتبر 2014 ... عید غدیر یکی از اعیاد بزرگ ومهم مسلمانان است که در روایات ازآن (عیدالله ... که در این نوشته کوتا پیرا مون آداب عید غدیر به رشته تحریر در آمده است. .... حق- سبحانه و تعالى- مى‏آمرزد جمیع مؤمنین و مؤمنات و مسلمین و مسلمات را و درمى‏گذرد از ...

عید فطر - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/عید_فطر

در این روز، روزه حرام است و مسلمانان نماز عید برگزار می‌کنند. [۲] پرداخت ... ۲ آداب و سنن عید فطر. ۲.۱ تکبیر ... الله بزرگ تر است. و ستایش همه ... در متون اسلامی، توصیه شده است که مسلمانان در روز عید فطر و عید قربان، تن خود را در آب بشویند و غسل کنند.

اعمال و آداب روز عید غدیر - نیک نیوز

http://niknews.ir/fa/news/17308/اعمال-و-آداب-روز-عید-غدیر

13 ا کتبر 2014 ... ولی در آن میان، روز عید غدیر، از نظر زیبایی، مانند ماه است میان ستارگان». ... پرسیدند : آیا برای مسلمانان غیر از عید فطر و عید اضحی (قربان) عید دیگری نیز وجود دارد؟ .... و خوانندگان بزرگ و سرور و ستارگان درخشان و نشانه‌های فروزان و ...

ضرورت شناخت غدیر - وب سایت تبیان استان اردبیل

http://www.tebyan-ardebil.ir/description.aspx?id=68987

غدیر، ثمره نبوت و میوه، و تعیین خط مشی مسلمانان تا آخرین روز دنیاست. ... ایشان در این زمینه چنین فرموده است: «این روز مبارک(عید غدیر)، از اعیاد بزرگ اسلام است و بر حسب .... یکی از آداب عیدغدیر، دیدار با رهبری و تجدید میثاق با مقام ولایت است.

خبرگزاري موج :: غدير سالروز تکميل دين و تتميم نعمت

http://www.mojnews.com/fa/Miscellaneous/ViewContents.aspx?Contract=cms_Contents_I_News&r=1463755

12 ا کتبر 2014 ... حادثه غدير حادثه بزرگي است و عيد غدير عيدي بزرگ و شايد شريف ... همان گونه که پيامبر اکرم بعداز نصب امام علي عليه السلام به امامت مسلمين به جماعت مسلمانان امر ... مصافحه يا دست دادن از آداب اسلامي است و در روز عيد غدير به آن تاکيد ...

غدیر؛ تداوم خط نبوت/مسلمانان در تبیین جایگاه غدیر تلاش کنند - ایکنا

http://www.iqna.ir/fa/News/1459595

13 ا کتبر 2014 ... به‌دلیل اهمیت عید غدیر به‌عنوان بزرگ‌‏ترین و مهم‌‏ترین اعیاد اسلامى است که آداب بی‌شمارى براى آن بیان شده است. فراوانى آداب و اعمال این روز، با اعمال ...

عید غدیر بر تمام مسلمانان جهان مبارک باد - مدرسه علمیه ولیعصر تهران

http://valiasr.whc.ir/events/view/3458/عید-غدیر-بر-تمام-مسلمانان-جهان-مبارک-باد

به همین دلیل عقد برادری یکی از آداب روز غدیر شمرده شده است. این عقد به صورت زیر .... خداوند در برابر روزه عید غدیر پاداشی بزرگ نهاده است. امام صادق(ع) یارانش را به این  ...

اعمال و آداب روز عید غدیر - آکا - نیک نیوز - آکاایران

http://www.akairan.com/havades-akhbar/niknews/a146053354131014102.html

23 ا کتبر 2014 ... ولی در آن میان، روز عید غدیر، از نظر زیبایی، مانند ماه است میان ستارگان». ..... و خوانندگان بزرگ و سرور و ستارگان درخشان و نشانه‌های فروزان و ...

مركز تعليمات اسلامي واشنگتن - صفحه مناسبتها،غدير خم - روزشمار عيد ...

http://iec-md.org/monasebatha/ghadir/roozshomar_ghadir.html

۲۳ روز تا عيد غدير خم. روز ۲۵ ذيقعده سال دهم ... و اينک کاروان بزرگ حج، به قافله سالاري برترين مخلوق آفرينش، به سوي مهبط وحي، حرکت مي کند. به فرمان پيامبر، مردم ...

گنجینه معارف : فضیلت و اعمال عید قربان - پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت

http://www.hawzah.net/fa/article/articleview/93217

25 ا کتبر 2012 ... در این میان عید قربان یکی از اعیاد مهم و بزرگ مسلمین به شمار می رود به نحوی که ... به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد صلی الله علیه واله ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قراردادی. ... آداب و اعمال شب و روز عید قربان.

عید های اسلامی و مذهبی - سایت جامع گردشگری آنوباني‌ني

http://www.anobanini.ir/index/fa/1386/03/post_69.php

در تقویم امروز ایران نیز، به جز عید نوروز و 13 فروردین بقیه روز های جشن ... و کوچک و بزرگ به هم تبريک مي گويند عید فطر یا عید رمضان (عيد ماه رمضان) است. ... این کارها هر کدام با آداب و رسوم خاصی انجام می شود که در نقاط مختلف کشور متفاوت است.

قزوين/بزرگداشت غدیر خم - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین

http://www.qazvinpl.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=News&CategoryID=976c71e1-57b8-4258-bd2b-126de717ed3a&WebPartID=521d6a5c-fb34-46a0-9045-60bf3fbbfff6&ID=d91f89cb-2d24-48b8-84f5-1711a94bc0bc

14 ا کتبر 2014 ... هیجدهم ذی الحجه روز غدیر خم را مسلمین خصوصاً شیعیان عید شمرده اند. ... حادثه غدیر حادثه بزرگی است و عید غدیر عیدی بزرگ و شاید شریفترین عید مسلمانان است. ... مصافحه یا دست دادن از آداب اسلامی است و در روز عید غدیر به آن تاکید ...

آداب عید فطر - صدا و سیمای مرکز کیش

http://kish.irib.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=9371&keyword=عید

مانند عید فطر و قربان به مناسبت اینکه در پرتو اطاعت یک ماهه رمضان یا انجام فریضه بزرگ حج، صفا و پاکی فطری نخستین به روح وجان، باز میگردد، وآلودگیهایی که ...

غدیر یك تفكر است - سایت جامع فرهنگی مذهبی شهید آوینی

http://www.aviny.com/Occasion/ahlebeit/imamali/ghadir/87/Tafakor_Ghadir.aspx

هیجدهم ذی الحجه روزغدیر خم را مسلمین خصوصا شیعیان عید شمرده اند دانشمندان لغت و ... حادثه غدیر حادثه بزرگی است و عید غدیر عیدی بزرگ وشاید شریفترین عید ... مصافحه یا دست دادن از آداب اسلامی‌است و در روز عید غدیر به آن تاكید بیشتری شده است.