افراد بسیاری هستند که از خستگی صبحگاهی رنج می‌برند و این در حالی است که علت آن را نمی‌دانند و در نتیجه نمی‌توانند از آن جلوگیری کنند.

حضرت علی (ع) فرموده اند : کسی که نا خوشی خود را از پزشکان پنهان کند به بدن خود خیانت کرده است.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، این وضعیت وقتی قرار است شخصی به سرکار یا محل تحصیل خود برود، بسیار آزار دهنده می‌شود و برای رفع آن باید چاره‌ای اندیشید.

 

در صورتی که شما هم با این وضع روبه‌رو شده‌اید در درجه اول باید از اندازه خوابتان مطمئن شوید؛ خواب نقش مهمی در عملکرد مناسب بدن ما دارد؛ به همین دلیل اندازه خواب برای هر سنی بسیار مهم است.

 

متخصصان اعلام کرده‌اند یک فرد بالغ به 7 الی 8 ساعت خواب در طول شبانه روز نیاز دارد و با مطالعاتی که به تازگی انجام شده است، آمار و ارقام دقیق‌تری نیز به دست آمده است.

 

در پژوهشی که توسط محققین فنلاندی انجام شده است، خواب مطلوب برای زنان حداقل 7 ساعت و 36 دقیقه و برای مردان 7 ساعت و 48 دقیقه عنوان شده است که در صورت کاهش ساعت خواب از این مقدار، سلامت شخص به خطر خواهد افتاد.

 

دانشمندان فنلاندی طی 7 سال در مورد 1885 مرد و 1875 زن مطالعاتی انجام دادند و با نظارت دقیق بر خواب این افراد، به بررسی مشکلات آنها پرداختند.

 

طی این تحقیق نشانه‌های مربوط به بی‌خوابی، زود بیدار شدن، خواب آلودگی در طول روز، استفاده از قرص‌های خواب آور و هرگونه اطلاعات مربوط به خواب جمع‌آوری شد.

 

محققان همچنین به بررسی تأثیر حالت‌های گوناگون خوابیدن افراد بر سلامت آنها پرداختند و با اعلام مدت لازم برای خواب آقایان و خانم‌ها، به این نتیجه رسیدند که خواب کافی در شبانه روز می‌تواند امکان بیمار شدن افراد را به شکل محسوسی کاهش دهد.

 

این تحقیقات همچنین نشان داد 28 درصد غیبت‌های کاری ارتباط مستقیمی به کیفیت خواب دارد و خوابیدن بیشتر و یا کمتر از ساعات لازم برای بدن، موجب خستگی صبحگاهی می‌شود.

 

و با وجود آنکه مردها بیشتر از زنان برای خواب شبانگاهی از قرص‌های خواب آور استفاده می‌کنند، ولی مدت کوتاه‌تری نسبت به زنان می‌خوابند.

 

با وجود آنکه این تحقیق اعداد و ارقام دقیقی از میزان کافی خواب برای داشتن نشاط صبح گاهی عرضه می‌کند اما پژوهشگران بر این باورند که این اعداد قطعیت نداشته و هر شخص متناسب با شرایط فیزیکی، میزان فعالیت و نحوه تغذیه خود باید زمان مناسبی را به استراحت و خواب بپردازد.

 

 فارس/ 2014


 

جام نیوز :: JamNews - دلیل خواب آلوده بودن در محل کار

http://jamnews.ir/detail/News/402768

تاریخ مخابره : ۲۲/۰۷/۱۳۹۳ - ۱۷:۲۰. دلیل خواب آلوده بودن در محل کار. افراد بسیاری هستند که از خستگی صبحگاهی رنج می‌برند و این در حالی است که علت آن را نمی‌دانند و در ...

طب اسلامی و درمان خواب آلودگی فصل بهار - بولتن نیوز

http://www.bultannews.com/fa/news/136347/طب-اسلامی-و-درمان-خواب-آلودگی-فصل-بهار

خواب بهاری در عمل مصداق بیشتری دارد و همه ما به نوعی آن را تجربه کرده‌ایم. چه بسیار زمان‌هایی که سر کلاس، محل کار، در اتوبوس و تاکسی، خواب بهاری پلک‌های ما را سنگین  ...

ﺧﻮاب ﺁﻟﻮدﮔﻲ ؛ ﻋﺎﻣﻞ ﺑﺰرگ ﺗﺼﺎدﻓﺎت ﺟﺎدﻩ اي آﺎرﺷﻨﺎس اﻳﻤﻨﻲ

http://www.rmto.ir/Maghalate/ايمني و ترافيك/خواب آلودگي، عامل مهم تصادفات جاده‌اي.PDF

دﻻﻳﻞ ﺑﺴﻴﺎ. ر ﻣﺘﻔﺎوﺗﯽ ﺑﺮای ﺧﻮاب. ﺁﻟﻮدﻩ ﺑﻮدن ﻓﺮد در ﻃﻮل روز وﺟﻮد دارد ، ﻣﺎﻧﻨﺪ اﻓﺴﺮدﮔﯽ ، ﭼﺎﻗﯽ ، ... ﮐﻨﺪ ﺑﻮدن ﺟﺮﻳﺎن ﺧﻮن وﻧﺮﺳﻴﺪن اﮐﺴﻴﮋن ﮐﺎﻓﯽ ﺑﻪ ﺳﻠﻮل ... ﺪﻳﺪ ، روﺷﻦ ﺗﺮ ﮐﺮدن ﻣﺤﻞ ﮐﺎر ﻳﺎ ﻗﺪم زدن در ﺁﻓﺘﺎب ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﺪ.

علت سخت بیدار شدن در صبح کشف شد؟چگونگی بیدار شدن از خواب در ...

http://www.yazdfarda.com/omomi/news/1393/07/70690.html

30 مه 2013 ... آنها علت این معضل را، آهسته بودن ساعت داخلی بدن این افراد عنوان کرده اند. ... سطح نور محل زندگی و یا پرواز بین منطقه های مختلف زمانی و یا کار کردن در شیفت های کاری شب ... چرا برای تعدادی از مردم بیدار شدن از خواب سخت‌ترین كار جهان است؟ ..... محرکی است که احساس سنگین خواب آلودگی را در هنگام صبح از آنها دور می سازد.

4 دلیل خستگی و خواب آلودگی - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=142383

3 نوامبر 2010 ... همیشه دلیل خواب ‌آلوده بودن و خستگی، کمبود خواب یا کار زیاد نیست. دلایل بسیاری وجود دارد که می ‌تواند سبب شود شما همیشه احساس...

با خستگی از خواب بیدار می‌شوید؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=172416

13 جولای 2011 ... همیشه دلیل خواب ‌آلوده بودن و خستگی، کمبود خواب یا کار زیاد نیست. ... کمبود آهن باعث ایجاد خواب آلودگی می‌شود، همان گونه که اضافه وزن عملکرد صحیح ...

10روش ساده برای بیدار شدن از خواب در صبح

http://www.qomefarda.ir/news/1490

برای انجام هر کاری از جمله سر یک ساعت مشخصی بیدار شدن از خواب، باید دلیل ... یک روز خوب آماده کنید و یا از استرس ناشی از دیر رسیدن به محل کار خسته شده اید. ... برای همه کم خوابی ها مناسب نیست و در برخی مصرف کنندگان، خواب آلودگی در روز بعد دیده ...

دلایل خواب‌آلودگی و خستگی مداوم در چیست؟ - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/health/2114/79491.html

14 نوامبر 2010 ... همیشه دلیل خواب‌آلوده بودن و خستگی، كمبود خواب یا كار زیاد نیست. دلایل بسیاری وجود دارد كه می‌تواند سبب شود شما همیشه احساس خستگی كنید.

۱۲ علت خستگی مفرط و راه های غلبه بر آن ها - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/health/2095/38326.html

آیا شما توانایی انجام کارهای تان را ندارید و بلافاصله از انجام کارهای روزمره تان خسته می شوید؟ ... راه حل:یک تست خون می تواند کم بودن هورمون های تیروئید شما را تایید کند. ... اند که آلرژی به بعضی مواد غذایی می تواند باعث خواب آلودگی و خستگی شود.

خبرگزاری آريا - دلايل خستگي در محل کار و راه‌هاي پرانرژي بودن - آریا

http://aryanews.com/News.aspx?code=20140615123809257&svc=62

16 ژوئن 2014 ... دلايل خستگي در محل کار و راه‌هاي پرانرژي بودن. بزرگنمایی : ... خواب آلودگي مي‌تواند روي سلامت و قدرت تمرکز شما تاثير منفي بر جاي بگذارد.

میگنا - دلايل اختلال خواب +نارکولپسی چیست؟

http://www.migna.ir/vdcgx39q.ak9z74prra.html

شاید شما جز تعداد افرادی باشید که بیدار شدن در صبح های بهار برایشان کاری سخت و ... ۲- دلیل دیگر این خواب آلودگی بهاری، عدم تعادل هورمونی در بدن است. .... شدن در مغز و غیرطبیعی بودن خواب REM (یا همان مرحله حرکت سریع چشم) است. .... هدف آن است که آمادگی شما در فعالیت های روزانه از جمله در محل کار، مدرسه و حین رانندگی افزایش یابد.

روان - اختلالات خواب(بدخوابی، پرخوابی و بی خوابی)

http://ravvan.com/fa/content/318/اختلالات-خواب(بدخوابی،-پرخوابی-و-بی-خوابی)

5 آوريل 2012 ... نکته: در ارتباط با بد خوابی برخی به این دلیل چند بار در طی شب بیدار شده اند یا اینکه ... اغلب ما ممکن است در محل کار، سر کلاس، توی اتوبوس یا تاکسی و. ... پر خوابی عبارتست از: زیاد بودن مدت زمان خواب یا خواب آلودگی روزانه یا هردو

چطور به جنگ خواب آلودگی بهاره برویم؟ - روان - سلامت نیوز

http://www.salamatnews.com/news/108535/چطور-به-جنگ-خواب-آلودگی-بهاره-برویم-

5 آوريل 2014 ... بسیاری از ما با پشت سرگذاشتن فصل سرد زمستان که با کوتاه بودن ... با تغییرات فصلی به آن دچار می‌شوند و در محیط کار نیز کارایی لازم را ... دکتر اصغر کیهان نیا روانشناس با برشمردن چند دلیل علمی، ورزش همچنین دور کردن افکار منفی در ارتباط با خواب آلودگی را ... این گاز باعث می‌شود انسان دچار خواب آلودگی شود.

درس خواندن و خواب آلودگی درفصل بهار - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/psychology-baby/reading1-sleepy-spring.html

چه بسیار زمان‌هایی که سر کلاس، محل کار، در اتوبوس و تاکسی، خواب بهاری پلک‌هایمان ... و در جلوگیری از خواب آلودگی موثر است؛ برعکس، نور مصنوعی احساس شب بودن و ...

مشكل خواب - Royal College of Psychiatrists

https://www.rcpsych.ac.uk/expertadvice/translations/persianfarsi/sleepproblems.aspx

اگر با ماشین آلات سنگین کار می کنید یا در حال رانندگی باشید این میتواند بسیار خطرناک باشد.سالانه مرگ و میر فراوانی به دلیل به خواب رفتن افراد حین رانندگی اتفاق می .... به هنگام بر خواستن از خواب هنوز احساس خستگي و خواب آلودگي داشته باشيد

دليل خواب‌آلودگي شديد و ناگهاني چيست؟ - رادیو سلامت

http://www.radiosalamat.ir/persian/program.php?Id_News=386

27 دسامبر 2011 ... نارکولپسي نوعي اختلال خواب است که با خواب آلودگي شديد روزانه و حملات ... هدف آن است که هوشياري شما در فعاليت هاي روزانه از جمله در محل کار، مدرسه و ...