وقتی که فرد خود را نمی شناسد ممکن است از آن چیزی که هست خود را بیشتر یا کمتر در نظر بگیرد و ...

تو بزرگی یا خودت را بزرگ می بینی؟


وقتی که فرد خود را نمی شناسد ممکن است از آن چیزی که هست خود را بیشتر یا کمتر در نظر بگیرد و ...

خودشیفتگی

همیشه در مورد اعتماد به نفس و فواید آن که باعث می شود انسان به چه مراحلی در زندگی برسد بسیار شنیده ایم ولی شاید به این فکر نکرده باشیم که این اعتماد به نفس بیش تر از اندازه ممکن است چه مشکل هایی ایجاد کند که از آن به عنوان اعتماد به نفس کاذب یاد می شود.اعتماد به نفس کاذب به دلیل فقدان خودآگاهی صحیح در فرد بوجود می آید. وقتی که فرد خود را نمی شناسد ممکن است از آن چیزی که هست خود را بیشتر یا کمتر در نظر بگیرد. زمانی که فرد با توجه به ناآگاهی از توانایی های خود بیشتر از ظرفیت و توانایی های خود را در نظر می گیرد گرفتار اعتماد به نفس کاذب می شود و اگر کمتر از حد توانایی خود را در نظر بگیرد دچار خود کم بینی کاذب می شود. 

معمولا این افراد دچار عدم خودآگاهی صحیح یا عدم ارزیابی صحیح از خود هستند دچار اعتماد به نفس کاذب می شوند. امکان دارد فرد خود را بشناسند اما ارزیابی از میزان توانایی هایش نداشته باشند به همین دلیل به توانمندیهای خود بیشتر از آن چیزی که هست اعتماد می کنند. دو عامل عدم ارزیابی صحیح و عدم خود ارزیابی از خودآگاهی های افراد باعث می شود که فرد گرفتار اعتماد به نفس کاذب شود. فرد برای داشتن این آگاهی و خودارزیابی ها باید بتواند فرهنگ محیطی که در آن زندگی می کند را ارزیابی کند. معمولا افرادی دچار اعتماد به نفس کاذب می شوند که نمی دانند که جامعه به چه میزان از توانایی آنها نیاز دارد.

یکی از دلایل از دست دادن واقع بینی نسبت به خودمان را می توانیم در تربیت های زمان کودکی مان دنبال کنیم. زمانیکه والدین بی دلیل و بیش از اندازه و در زمان نامناسب تشویقمان کنند و یا به عنوان مثال برای انجام دادن وظایف عادی ما، هدایای بزرگ و فوق العاده تهیه می کنند! با فعال شدن مسئله خود بزرگ بینی در درونمان، تنها نقاط قوت خود و نقاط ضعف سایرین را می بینیم و دچار خودشیفتگی می شویم!

احتمالاً بسیاری از ما کم و بیش در بخش یا بخش هایی از زندگی دچار این اختلال هستیم. زمانیکه دچار این مسئله هستیم مسلماً قادر به برقراری ارتباط سالم با دیگراننیز نخواهیم بود. ارتباط بر بستری از نیاز و رفع نیاز شکل میگیرد و زمانیکه ما نسبت به وضعیت خودمان واقع بین نباشیم قادر به برقراری ارتباط مناسب نیز نیستیم! چراکه غالباً انتظارات و توقعات بیش از اندازه ای از سایرین داریم که مانع ارتباط صحیح خواهد شد.

خود شیفتگان به خاطر عدم شست و شوی پنجره دیدگاه خودشان همه چیز دیگران را تیره و تار می بینند. آنها برای پر کردن خلاء اعتماد به نفس خود تمام تلاش و کوشش خود را می کنند تا به دیگران بقبولانند که چقدر مهم هستند

 این اختلال دشواریهای زیادی را در روابط بین فردی خصوصا زناشوئی ایجاد میکند چون فرد خودشیفته همیشه حق به جانب است و دنیا باید بر محور او بچرخد و ابر و باد و مه و خورشید به خاطر او در فعالیت باشند! با این ویژگیها به خود حق میدهد که با دیگران مثل یک ابزار برخورد کند چون فکر میکند که از همه بالاتر است. افرادی که با انسانهای خودشیفته رابطه تنگاتنگ دارند باید توجه کنند که اگر از طرف این افراد مورد ملامت و یا عیب و ایرادگیری قرار بگیرند، نباید به آن اهمیت زیادی بدهند. این عیب گیری ها و سرزنش ها مربوط به جهان بینی و دیدگاه های خاص این خود شیفتگان است. 

یک زن و شوهر جوان خانه خود را عوض کرده بودند. یک روز خانم خانه که از پشت پنجره اطاق خود منزل همسایه را مشاهده می کرد، به همسرش گفت: «نمی دانم چرا لباسهای این همسایه که روی بند آویزان شده اینقدر کثیف است، انگار او این لباسها را با آب کثیف شست و شو می کند». هر بار که این خانم از پشت پنجره این لباسهای همسایه را می دید این مسئله را با شوهر در میان می گذاشت. یک روز صبح که خانم طبق معمول به طرف پنجره رفته بود تا لباسهای همسایه را مشاهده کند، با تعجب و خوشحالی به همسرش گفت: «بالاخره انگار صدای نق زدن های من به گوش همسایه اثر کرد، امروز لباسهایش بسیار تمیز است». شوهرش لبخندی به لب زد و گفت: «عزیزم لباسهای او همان لباسهاست، من امروز پنجره  اطاقمان را شُستم». خود شیفتگان به خاطر عدم شست و شوی پنجره دیدگاه خودشان همه چیز دیگران را تیره و تار می بینند. آنها برای پر کردن خلاء اعتماد به نفس خود تمام تلاش و کوشش خود را می کنند تا به دیگران بقبولانند که چقدر مهم هستند.

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: برنانیوز، آفتاب

 

مطالب مرتبط:

بلندپروازی در آسمان هفتم!

رمز موفقیت: یک کلمه پنج حرفی!

همزبانی کافی نیست، همدل باش

تو بزرگی یا خودت را بزرگ می بینی؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=285348

22 سپتامبر 2014 ... وقتی که فرد خود را نمی شناسد ممکن است از آن چیزی که هست خود را بیشتر یا کمتر در نظر بگیرد و ...

با خودت مهربان باش - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=283271

20 آگوست 2014 ... با خودت مهربان باش ... اگر این قدم را بردارید به راحتی می توانید خودتان را در آینده ببینید. اگر می خواهید در ... تو بزرگی یا خودت را بزرگ می بینی؟

تو خوش بینی یا بدبین؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=281788

21 جولای 2014 ... بعضی افراد زندگی را با نیمه پر لیوان به خوشی می گذرانند و عده دیگر كل عمر ... تو خوش بینی یا بدبین؟ .... تو بزرگی یا خودت را بزرگ می بینی؟

روی دیگر زندگی: سرد و بی روح - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=282951

14 آگوست 2014 ... با خود فکر می کنیم کاش زندگی کمی از این بهتر بود، کاش لحظات شاد بیشتری را تجربه می کردیم. ... تو بزرگی یا خودت را بزرگ می بینی؟

آرایش بینی ،با کرم‌ پودر، بینی خود را کوچک کنید - آکا - آموزش آرایش

http://ravanpezshk.akairan.com/khanevadeh/arayesh1/20135705042.html

آرایش بینی گوشتی,آرایش بینی های بزرگ,آرایش بینی,آرایش بینی کشیده,آرایش ... بینی بزرگ اسباب سرشکستگی - آکا ... تو بزرگی یا خودت را بزرگ می بینی؟

دل گفته ها

http://zabedini.blogfa.com/

بهار رهادوست هم در صفحه 110 کتاب "چرا نویسنده بزرگی نشدم" چنین تعبیری دارد؛ در .... دست هر كسي يك دستگاه بود (همين موبايلهاي خودمان) كه از طريق آن فكر مي كرد يا با ...... چقدر سعی کرد به تو بفهماند آن چیزی که تو در این وب بی در و و پیکر می بینی همه آن ... با خودت می گفتی حتما درک می کند که تمام روزهای بزرگ شدنت سخت گذشته.

سایت عاشقانه نغمه سرا

http://naghmehsara.ir/

20 ا کتبر 2014 ... جملات عاشقانه ، سایت عاشقانه نغمه سرا بزرگترین سایت متن عاشقانه و ... چقدر سخته گل آرزوهاتو تو باغچه ی دیگری ببینی و هزار بار تو خودت بشکنی… ... خیالم می کِشَد سویی ... یا نگاه تو ،که پر از عصمت راز … ... می بینی خدا…

چایی با طعم خدا - متن زیبا

http://helpmygod.blogfa.com/tag/متن-زیبا

چایی با طعم خدا - متن زیبا - خدایــــا یاری ام کن همـــــواره همـــان گـــونه کــه تو می خــواهــــی باشم. ... ناراحت نوشت: امسال سعادت نداشتم( خدا خودت در جریانی). پ. .... به راستی خدا از تنهایی بزرگ است یا از بزرگی تنهاست .... فقط «شر» و «آفت» می بینی !

تا به حال اینگونه در مورد خدا نخوانده اید

http://sadeghebrahimi.mihanblog.com/

انشتین می گوید: ((دو راه بیشتر ندارید‚ یا هیچ معجزه ای را قبول نکنید‚ یا همه ... تو را شکر که فقط خودت بزرگی! ... هرکس دیگری در حد تو بزرگ بود بزرگوار نبود. ..... (( تا وقتی امیدی هست و دیگران را در کنار خودت می بینی، ناچارا قسمتی از وسعت دید تو  ...

مبهوت واژه

http://viranekalam.blogfa.com/

4 ا کتبر 2014 ... صداى تو خوب است صداى تو سبزينه ى آن گياه عجيبى است كه در انتهاى صميميت حزن مى رويد... ... همیشه تصمیم میگیری که باشی و کارای بزرگ انجام بدی بعد یادت میاد بودنت ... که دنیا رو باهاش میبینی , یا دنیا و خودت رو برایش میبینی .... چه قشنگ است وقتي كه آدم به اين بزرگي ، به اين نتيجه ميرسد ، كه دوست دارد.

مرجع سخنان پندآموز بزرگان - گردآورنده سیمین کوثری2

http://mipps.blogfa.com/page/pandeamoze2.aspx

با مردمان نیک معاشرت کن تا خودت هم یکی از آنان به شمار روی. ... چه بسیار آدمیان نادانی که مهربانی شایستگان را بر نمی تابند آنها در نهایت یا به بردگی تیزدندانان ... بزرگترین عیب آن است که از عیب خویش آگاه نباشیم . ... ارد بزرگ همه کسانی که با تو می خندند دوستان تو نیستند. مثل آلمانی ..... تو چیزها را می بینی و می پرسی: چرا؟

یا علی - روابط عمومی سلامت

http://shahramkazemi.blogfa.com/8908.aspx

دوستان بگید "یا علی" بعد شروع کنید به خوندن. لیلی من شنیدم یا علی گفت ... تو حالا همان خورشیدی که گاهی زیر برگی کوچک پنهان می شوی.” ... تو بزرگی، بزرگتر از آن چه فکر می کنی. حیف که هیچ وقت به خودت فرصت بزرگ شدن ندادی. ... خونريزي هاي مکرر از بيني و ايجاد کبودي بدون علت از علائم بيماريهاي اختلالات انعقادي خون است

آوای عشقی که به آوای غم سپرده شد....

http://bitalovesong.blogfa.com/

"بیایی" یا "نیایی" من دیگر هیچ وقت .... نگرانم ! برای روزهایی که می آیند تا از تو تاوان بگیرند و تو را مجازات کنند ! نگرانم ! ... با خاطراتت که خودم و خودت در خودش نقش بستیم چه کنم دستانت را از .... نمی بینی اش. آدم .... بايد که سکوت کرد بايد که رفت دور از اين شهرِ آدم هاي بزرگ. باید که با ... كه بزرگترين گناه شكستن دل آدميان است.

صدای خدا می یاد گوش بده...

http://www.kaska91.blogfa.com/

هر کس به جز تو رو انکار می کنم ... بزرگ شدیم و فهمیدیم چیزایی ترسناک تر از تاریکی هم هست ... یا به خورشید بی رمق خیره شده اید,آن زمان که غروب می کند؟ ... براي نمايش بزرگترين اندازه كليك كنيد ... از تمام مرد هایی که می بینی و متلک نثارت می کنند ... اگر راست می گویی پس خودت چرا کفش تازه به پا نمی کنی تا پا برهنه نباشی؟

اسفند 1390 - طعم تـ لـخ خـو د اِرضآیــی

http://beeep.blogfa.com/1390/12

لاغر شدن بد فرم و نامتناسب مثلا اینکه شکم بزرگ ولی تمام بدن لاغر باشه یا . .... و بدون اینکه بفهمی تمام بیماریها سراغت میاد و ی روزی زبونم لاتل خودتو رو به قبله میبینی! ... 2-تعهد به خودت زندگیت یا عشقت: من خودم عاشق ی فردم تو زندگیم که بهش قول .... چنان چه از حضرت صادق (ع) از حکم آن می پرسند آن حضرت می فرمایند:«گناه بزرگی ...

خدا

http://beheshte.persianblog.ir/

بزرگ و بی انتها و پر از حکمت و نعمت و فرصت و زیبایی! ... یا ... کل هستی با دل بی انتهای خدا؟ به کمتر از چیزی که می تونی باشی قانع نشو ... سر جهل و نداری فروخته شدند و تو هر روز داری اونها را جلوی چشمات می بینی بی خیال؟ ... سوره ی نساء بود گمانم آیه ی 78 که : خدا جز خیر و خوبی نیافرید و بدیها را خودت ... تا اینکه بزرگی بهش گفت.