قضاوت کار هر کسی نیست. برای یک قضاوت درست باید بتوانی خودت را در موقعیت شخص دیگر قرار دهی و دنیا را از نگاه او ببینی. لطفاً از این به بعد قبل از آن که درباره راه رفتن کسی قضاوت کنید، کمی با کفش های او راه بروید. متشکرم!

بدترین قاضی ها را بشناسید!


قضاوت کار هر کسی نیست. برای یک قضاوت درست باید بتوانی خودت را در موقعیت شخص دیگر قرار دهی و دنیا را از نگاه او ببینی. لطفاً از این به بعد قبل از آن که درباره راه رفتن کسی قضاوت کنید، کمی با کفش های او راه بروید. متشکرم!

قضاوت

مرد مسنی به همراه پسر 22 ساله‌اش در قطار نشسته بود. در حالی که مسافران در صندلی‌های خود نشسته بودند، قطار شروع به حرکت کرد. به محض شروع حرکت قطار پسر 22 ساله که کنار پنجره نشسته بود پر از شور و هیجان شد. دستش را از پنجره بیرون برد و در حالی که هوای در حال حرکت را با لذت لمس می‌کرد فریاد زد: پدر نگاه کن درخت‌ها حرکت می‌کنن. مرد مسن با لبخندی هیجان پسرش را تحسین کرد. کنار مرد جوان، زوج جوانی نشسته بودند که حرف‌های پدر و پسر را می‌شنیدند و از حرکات پسر جوان که مانند یک کودک چند ساله رفتار می‌کرد، متعجب شده بودند.

ناگهان جوان دوباره با هیجان فریاد زد: پدر نگاه کن دریاچه، حیوانات و ابرها با قطار حرکت می‌کنند. زوج جوان پسر را با دلسوزی نگاه می‌کردند. باران شروع شد چند قطره روی دست مرد جوان چکید. او با لذت آن را لمس کرد و چشم‌هایش را بست و دوباره فریاد زد: پدر نگاه کن باران می‌بارد،‌ آب روی من چکید. زوج جوان دیگر طاقت نیاورند و از مرد مسن پرسیدند: ‌چرا شما برای مداوای پسرتان به پزشک مراجعه نمی‌کنید؟ مرد مسن گفت: ما همین الان از بیمارستان بر می‌گردیم. امروز پسر من برای اولین بار در زندگی می‌تواند ببیند...

به نظر شما علت این اطمینان از قضاوت زودهنگام ما چیست؟ همه ما در موقعیت های این چنینی قرار گرفته ایم؛ چه در جایگاه قضاوت کننده و چه در جایگاه قضاوت شونده. بارها شده رفتاری کرده ایم که به نظر دیگران عجیب یا غیر طبیعی بوده، و به طبع آن هرکس هر برداشتی که خواسته از رفتار ما داشته است. شاید چون آدم ها گمان می کنند همه باید مثل هم باشند؛ ببخشید البته مثل «هم» نه، بهتر است بگویم مثل «ما»! یعنی من خوبم و زندگی من طبیعی است و تو تنها اگر مثل من باشی، مورد قضاوت من قرار نخواهی گرفت!

این یک خودمحوری افراطی است. عاملی که شاکله اصلی قضاوت نا به جا است. هیچ کس نباید از باد و باران و خورشید شگفت زده شود، مگر آنکه بیمار باشد! و حتی زحمت نمی دهیم احتمالات دیگر را هم وارد دایره احتمالات مان کنیم! سریع حکم می دهیم. در نتیجه به جای پرسیدن اینکه چرا رفتار پسر شما عجیب است، مستقیم می پرسیم چرا او را پیش دکتر نمی برید؟! در ذهن ما مشکل پسربچه روشن است، او بیمار است!

به جای اینکه اسیر دام نفس برای قضاوت دیگران شوید، اجازه بدهید واکنش ها و قضاوت هایتان برای دست یافتن به خودآگاهی بیشتر کمکتان کند و بنابرآن به خوشبختی و موفقیت بیشتری دست خواهید یافت

اگر گمان می کنید شما تا کنون قضاوت نا به جایی نداشته اید، با خودتان مرور کنید: آخرین باری که گفتید «حقش بود، جواب بدی هایش را خدا داد!» کی بود؟ یا «فلانی معلوم است عرضه این کارها را ندارد» تازه معمولاً این ها را در مورد افرادی می گوییم که بسیار کم می شناسیم شان! مثل نقل و نبات می گوییم فلانی بد است، تو لجبازی و... . می خواهم بگویم دلیل دیگر این قضاوت های نا به جا، نادانی ماست! چرا؟ چون اطلاعات و شناخت کافی راجع به مسئله مورد نظر نداریم، در نتیجه قضاوت می کنیم. 

دلیل دیگر که خیلی دلیل دردناکی است، این است که ما در جمعی خود را کم و کوچک می بینیم . یعنی حس می کنیم نگاه ها به اندازه کافی به سمت ما نیست و از آنجایی که چیزی در خود برای تعریف کردن نمی بینیم یا شرایط مطرح کردنش را مساعد نمی دانیم، شروع به تخریب دیگران می کنیم. شاید که با کوتاه شدن آنها قد ما بلندتر به نظر بیاید! خیال خودمان را راحت کنیم: غیرممکن است ما با کوچک کردن دیگران، بزرگ شویم!

دلیل دیگر آن که بسیار هم شایع شده است و در محیط کاری به وفور دیده می شود، این است که فرد برای آشنا شدن و صمیمی شدن با گروه، شروع به قضاوت پشت سر دیگران می کند. مثلا از رئیس بد می گوید یا مسئولان دیگر را پیش قضاوت می کند. به نظر کار جالبی می آید. دروغ چرا؟ لذت هم دارد! ولی همه دلایل اخلاقی را هم که کنار بگذاریم، حساب آن روزی را بکنید که شما رئیس شوید و دیگران هم همین کار را با شما بکنند! وقتی به جای قضاوت کردن دیگران، اعتقادات و تصورات آنها را کشف کنید، دری برای گستردن خودآگاهی و پذیرش خود باز خواهید کرد. به جای اینکه اسیر دام نفس برای قضاوت دیگران شوید، اجازه بدهید واکنش ها و قضاوت هایتان برای دست یافتن به خودآگاهی بیشتر کمکتان کند و بنابرآن به خوشبختی و موفقیت بیشتری دست خواهید یافت.

 

راضیه کتابچی

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط:

یک زیرآب زنی حرفه ای!

به احترام خودت از جا برخیز!

چگونه از افکار بیهوده رها شویم

بدترین قاضی ها را بشناسید! - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=285539

27 سپتامبر 2014 ... قضاوت کار هر کسی نیست. برای یک قضاوت درست باید بتوانی خودت را در موقعیت شخص دیگر قرار دهی و دنیا را از نگاه او ببینی. لطفاً از این به بعد ...

بدترین قاضی ها را بشناسید!

http://www.zahedan-tebyan.ir/main.asp?id=29604

1 ا کتبر 2014 ... بدترین قاضی ها را بشناسید!قضاوت کار هر کسی نیست. برای یک قضاوت درست باید بتوانی خودت را در موقعیت شخص دیگر قرار دهی و دنیا را از نگاه ...

آرپی چی زن استقلالی ها را بشناسید + عکس - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/sport/view/013839.php

12 ا کتبر 2014 ... محمد قاضی ، محمود فکری ، تیم استقلال ، اردوی ارمنستان.

بسیج کله دره

http://www.basijkolhdarreh.blogfa.com/

4 ا کتبر 2014 ... بدترین قاضی ها را بشناسید! هفته دفاع مقدس بر حماسه سازان .... بدین ترتیب حسد بدترین رذیلت ها و حسود شریرترین مردمان است.( سیره نبوی«منطق ...

بهترین و بدترین عادات زندگی را بشناسید - سبک زندگی اسلامی

http://www.islamiclife.ir/cat/health/1392/11/002272.php

12 فوریه 2014 ... بهترین و بدترین عادات زندگی را بشناسید ... بدترین جا برای گذاشتن میوه‌‏ها قبل از شستن و برای شستن سینک ظرف‌شویی .... ماجرای قاضی ناراضی.

زن ها را بهتر بشناسیم - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/khanevde-m/women3-know-better.html

زن ها را بهتر بشناسیم حرف های زن ,تفاوت بین زن و مرد,تجمع زنان,انتقاد زن,حرف زدن زنان,احساسات زن , احساسات منفی زن. ... قاضی هایی بدون چشم. مطمئنا در زندگی روزمره بسیار ... بدترین حرکت مرد در گفت وگوی با همسرش بی اعتبار کردن احساسات اوست .

هرکول پوآروی ایرانی را بیشتر بشناسید! - بولتن نیوز

http://www.bultannews.com/fa/news/194987/هرکول-پوآروی-ایرانی-را-بیشتر-بشناسید

9 مارس 2014 ... متاسفم که بدترین رفتارها در این مدت با «محمد آفریده» شد! (۶ نظر) ... از او قاضی کارکشته ای ساخته است اما علاوه بر او، قاضی اصغرزادئه با تمام قاطعیتش، یک شخصیت محبوب است. شخصیتی که حوادث خوان ها او را به خوبی می شناسند.

کانون فرهنگی و هنری شیخ فضل الله قزوینی

http://masjed107.blogfa.com/

ماجرای امروز و دیروز و امسال و سال گذشته نیست، سالهای سال است که ایرانی ها در دهه اول محرم در غم امام حسین و 72 تن از یارانش به سوگ می ..... بدترین قاضی ها را بشناسید!

پایگاه تحلیلی خبری آذر نگاه خوی - مقالات

http://azarnegah.ir/index.aspx?siteid=25&pageid=302

بدترین قاضی ها را بشناسید! قضاوت کار هر کسی نیست. برای یک قضاوت درست باید بتوانی خودت را در موقعیت شخص دیگر قرار دهی و دنیا را از نگاه او ببینی.

شورش زاغه نشینان چین علیه ثروتمندان/ بزرگترین سرمایه داران چینی ...

http://khabaronline.ir/detail/374960/Economy/world-economy

12 سپتامبر 2014 ... ... وکیل با سازمانی دولتی از زبان قاضی سراج · کارت معافیت 27 بازیکن فوتبال باطل شد/ ... شورش زاغه نشینان چین علیه ثروتمندان/ بزرگترین سرمایه داران چینی را بشناسید .... جاسوسی چینی ها در میدان نفتی آزادگان / همکاری چینی ها هنوز ادامه دارد! ... یک چیزی رو یاد بگیریم کمونیست و سوسیالیسم چیزی جز بدترین و ...

کوفه ای را که باید درست بشناسیم | فرهنگ نیوز

http://www.farhangnews.ir/content/95066

16 ا کتبر 2014 ... کوفیان بر خلاف تصوری که می شود اینگونه نبود که این ها افرادی باشند که از نظر فکری و اعتقادی بدترین های عالم اسلام باشند، بلکه با ادله ای که من ...

عباس فخرآور را بیشتر بشناسیم - مقاله ها - وبسایت رسمی احمد باطبی

http://ahmadbatebi.com/مقاله-ها/عباس-فخرآور-را-بیشتر-بشناسیم

13 ا کتبر 2011 ... عباس فخرآور را بیشتر بشناسیم - مقاله ها images/stories/My ... صحتی از اعضای جبهه دمکراتیک که پیش از این قاضی حداد ( همان حسن زارع دهنوی ) آنها را به .... من در ۱۲ سال اخير ۱۷ مرتبه دستگير شده ام و بدترين شكنجه ها را تحمل كرده ام ...

(علیه السلام) و مفتی اعظم آتش افروزان وهابی را بشناسید - شیعه نیوز

http://www.shia-news.com/fa/news/61167/دشمن-امیرالمؤمنین-علیه-السلام-و-مفتی-اعظم-آتش-افروزان-وهابی-را-بشناسید

12 سپتامبر 2013 ... چگونه برخی در لباس دین بدترین خیانت ها را به اسلام انجام میدهند؟ با گزارش ویژه مشرق .... او از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۷۱ هجری، قاضی شهر خَرج بود. در سال ۱۳۷۱ ...

جام نیوز :: JamNews - پدیده جوان استقلال را بهتر بشناسید؛ از شب های ...

http://jamnews.ir/detail/News/388809

4 سپتامبر 2014 ... ستاره جوان آبی ها داستان زندگی جالبی دارد: «بعضی شب‌ها گرسنه می‌خوابیدم. پول نداشتم غذا بخورم .... امید ابراهیمی و محمد قاضی بیشتر هوایش را دارند. اما نباید فراموش ... یکی از بدترین شب های مدافع استقلال رقم خورد · مهم ترین سرگیجه ...

7 زن خطرناک داعش را بشناسید - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/news/4100/205838.html

18 آگوست 2014 ... 7 زن خطرناک داعش را بشناسید. 7 زن خطرناک ... این 7 زن را بشناسید: 1-دوقلوهای ... اولین ساحل مخصوص خانم ها در آنتالیا + عکس .... آقای قاضی اجازه بدهید دخترم بمیرد! .... بهترین و بدترین لباسها هنرمندان هالیوودی در Britian Awards 2014.

پدیده جوان استقلال را بهتر بشناسید؛ از شب های گرسنگی تا روزهای روشن

http://www.shahrekhabar.com/sport/1409804340049314

4 سپتامبر 2014 ... پدیده جوان استقلال را بهتر بشناسید؛ از شب های گرسنگی تا روزهای روشن. ... ستاره جوان آبی ها داستان زندگی جالبی دارد: «بعضی شب‌ها گرسنه می‌خوابیدم. پول نداشتم غذا بخورم.» به این مطلب امتیاز .... امید ابراهیمی و محمد قاضی بیشتر هوایش را دارند. اما نباید فراموش کرد ... یکی از بدترین شب های مدافع استقلال رقم خورد.