مراحل رشد نقاشی های کودکان ارتباط نزدیکی با کل فرآیند رشد شناختی دارد. آزمون معروف «یک فرد را نقاشی کنید» شاخص خوبی برای بلوغ شناختی کودک است.

چرا نقاشی بچه ها مهم است؟


مراحل رشد نقاشی های کودکان ارتباط نزدیکی با کل فرآیند رشد شناختی دارد. آزمون معروف «یک فرد را نقاشی کنید» شاخص خوبی برای بلوغ شناختی کودک است.

نقاشی

پرورش قدرت بیان نقاشی فقط وابسته به تکامل جسمی کودک نیست بلکه با درک و شعور نیز در ارتباط است. این ادراک در بدو تولد بسیار جزئی است ولی با پیشرفت سن بهتر می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت کودک در ابتدا مهارت کافی ندارد. بنابراین نمی‌تواند خوب نقاشی کند. به همین دلیل حتی اگر از یک فرد بالغ بخواهیم با پا‌هایش خانه‌ای رسم کند حتما اثری درهم و برهم خواهد شد، اما باز هم این خانه بسیار کامل‌تر از نقاشی یک کودک است. با وجود این کودک از آغاز خط نگاری‌های خود، سه وجه چشم، مغز و دست را به کار می‌اندازد تا به لذت برسد.

از نظر هنرمند، نقاشی کردن یعنی کشف کردن. نقاشی کردن نه تنها ثبت مشاهدات نقاش است، بلکه از این نظر برای هنرمند اهمیت دارد که او را به سوی مشاهدات بیشتر هدایت می کند. ترسیم طرح کلی، ترسیم کارتون و نقاشی کردن ایده ها، همه روش هایی هستند که با استفاده از آن ها می توان افکار را قابل دیدن کرد.

 

سایر روش های استفاده از نقاشی برای تفکر شامل موارد زیر است:

- خط های کوتاه و مارپیچ: یک خط کوتاه و مارپیچ رسم کنید و برای کودک یک محدوده زمانی ( در حدود یک دقیقه) تعیین کنید. آن گاه ببینید کودک با استفاده از «نقاشی فکر» چه شکلی ازاین خط مارپیچ به وجود می آورد.

- اضافه کردن به تصویرها: کودکان را دایره وار دور هم بنشانید و وسیله های هنری گوناگونی در دسترس آن ها قرار دهید. از هر کودک بخواهید تا علامتی را بر تکه ای از کاغذ نقاشی کند. سپس این ورقه را به فرد سمت راست خود بدهد. او هم به نوبه خود چیزی را بر روی کاغذ دریافت شده اضافه نماید. عمل رد کردن کاغذها به یکدیگر تا جایی ادامه می یابد که هر دانش آموز 4 الی 5 مرتبه چیزی را به کاغذهای دریافت شده اضافه کند.

- هنر نقطه چین: از هر کودک بخواهید تا دوازده نقطه را به طور پراکنده بر روی کاغذ بکشد، سپس به آن ها فرصت دهید تا با وصل کردن نقاط به یکدیگر طرح یا تصویری را خلق کنند. آن ها را تشویق کنید تا عنوانی را برای تصویرها یا شکل های ساخته شده انتخاب کنند.

- تصویرهای صوتی: یک آهنگ نواخته شود و ببینید براساس این آهنگ چه تصویرهایی در ذهن کودکان و بر روی کاغذ نقش می گیرد.

مهارت نقاشی معمولا در دوران پیش‌دبستانی بهتر بروز می‌کند. بچه‌ها در این سن تمایل به استفاده از چهره‌های نزدیک به هم می‌کنند. بنابراین می‌توان از حالت چهره،‌ مکانی که خانواده در آن قرار دارد و کاری که در حال انجام هستند، برداشت‌هایی داشت

ارزیابی هنر

 بچه‌ها به نقاشی علاقه زیادی دارند و آنچه می‌کشند بازتاب دنیای درونی آنهاست. بیشتر بچه‌ها به کارهای هنری‌شان فکر نمی‌کنند یا حتی آن را سانسور نمی‌کنند. در طول 40 سال گذشته نقاشی کودکان به عنوان بخش مهمی از تشخیص‌های متخصصان اطفال به کار می‌رود. نقاشی به آنها کمک می‌کند مراحل رشد کودک را در همان لحظه مشاهده کنند و درباره مشکل احتمالی آگاهی یابند. یک نقاشی ساده می‌تواند نگاهی اجمالی به جهان‌بینی کودک، نقش او در خانواده و روابطش با دیگر اعضای خانواده و البته اعتماد به نفس او باشد. این نقاشی همچنین می‌تواند میزان استحکام او و خانواده را نشان دهد که بسیار مهم است. نقاشی کودکان حتی می‌تواند اوضاع فرهنگی و نوع رفتارهای اعضای خانواده را با یکدیگر مشخص کند.

اما این هشدار را در نظر داشته باشید که اگر می‌خواهید معنای پنهان شده در نقاشی را بیابید نباید آنها را بیش از حد تفسیر کنید. نباید هر خطی که کودک می‌کشد را بخوانید، بهتر است نقاشی بچه‌ها را فرصتی برای صحبت کردن با فرزندتان تلقی کنید و درباره آنچه می‌خواسته بکشد با او حرف بزنید. سپس سوال‌هایی از او بپرسید تا ارتباط‌تان را به این ترتیب با فرزندتان بیشتر کنید. حواس‌تان باشد بیش از حد بر او تاثیر نگذارید و او تحت‌تاثیر شما نباشد. مثلا بگویید: «درباره نقاشی‌ات برام تعریف کن. این آدما کین توی نقاشیت. چیکار دارن میکنن؟ چرا مامانو این شکلی کشیدی؟»

مهارت نقاشی معمولا در دوران پیش‌دبستانی بهتر بروز می‌کند. بچه‌ها در این سن تمایل به استفاده از چهره‌های نزدیک به هم می‌کنند. بنابراین می‌توان از حالت چهره،‌ مکانی که خانواده در آن قرار دارد و کاری که در حال انجام هستند، برداشت‌هایی داشت.

 

رنگ‌ها چه مفهومی دارند؟

سیاه و سفید: به معنای ترس، اضطراب، اندوه و ناامیدی است.

خاکستری: رنگی خنثی که چیزی را بیان نمی‌کند.

قهوه‌ای: به معنای مقابله با فشار والدین برای نظافت است.

بنفش: به معنی تمایل به چیزهای مخالف است. اگر زیاد استفاده شود به معنی اضطراب است.

آبی: صلح و آرامش و تسلیم شدن در این رنگ نهفته است، ضمن آنکه به معنی درون‌گرایی کودک است.

سبز: این رنگ به معنای نیاز به جلب توجه و تمایل به برقراری ارتباط و سرسختی است.

قرمز: برون‌گرایی کودک در استفاده از این رنگ نشان داده می‌شود.

زرد: شادی و خوش‌بینی و میل به مشارکت در این رنگ مشخص است.

صورتی: وقتی کودک از این رنگ استفاده می‌کند نشان می‌دهد تمایل به صلح و تعادل دارد.

 

فرآوری: نرگس انتظامی بیان

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: آموزش تفکر به کودکان، مجله شهرزاد 

 

مطالب مرتبط:

فکرهای بزرگ کودکانه

دست در دست دنیایی خیالی

خلاقیت های دردسر ساز!

چرا نقاشی بچه ها مهم است؟ - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/354291/چرا-نقاشی-بچه-ها-مهم-است

8 سپتامبر 2014 ... مهارت نقاشی معمولا در دوران پیش‌دبستانی بهتر بروز می‌کند. بچه‌ها در این سن تمایل به استفاده از چهره‌های نزدیک به هم می‌کنند. بنابراین می‌توان از حالت ...

چرا بازی کودکان مهم است؟ - مجله اینترنتی خانواده | family24.ir

http://family24.ir/چرا-بازی-کودکان-مهم-است-981

بازی، روش کودکان برای یادگیری در مورد بدن خود و جهان اطراف است. ... بازی همچنین می تواند مهم ترین مکان برای کشف احساسات و ارزش ها و همچنین رشد مهارت های اجتماعی ...

تحلیل رنگها و اعضای بدن در نقاشی کودکان - موسسه خیریه مهر امام هادی

http://www.imamhadi.com/ایتام-خیریه/سرگرمي/تحلیل-رنگها-و-اندامها-در-نقاشی-کودکان

این نقاشی همچنین می‌تواند میزان استحکام او و خانواده را نشان دهد که بسیار مهم است. ... نباید هر خطی که کودک می‌کشد را بخوانید، بهتر است نقاشی بچه‌ها را فرصتی برای صحبت کردن با فرزندتان تلقی کنید و درباره آنچه ... چرا مامانو این شکلی کشیدی؟

آموزش‌های کودکان را از چه سنی شروع کنیم؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/khalaghiat/children1-education.html

آموزش نقاشی آموزش موسیقی آموزش ورزش به کودکان,سن آموزش به کودکان,آموزش موسیقی به ... آموزش در این زمان بسیار دشوار و مهم است زیرا ریشه‌های آموزش را به وجود می‌آورد و باید کاملا تخصصی و تکنیکی باشد. .... چرا منزل شما زیباترین منزل دنیا نباشد؟

میگنا - چگونه روانپزشکان نقاشی کودکان را تفسیر می‌کنند؟

http://www.migna.ir/vdca0wnu.49nii15kk4.html

18 جولای 2014 ... آیا این درست است که احساسات بچه‌ها، سلامت و بیماری‌شان در آنچه به ... چرا این رنگی کشیدی و همه توضیحاتش را کنار هم قرار دادم و با دانسته‌های علمی موجود مطابقت دادم. ... دقت کنید برای ما تفسیری که خود کودک از نقاشی دارد، مهم است.

میگنا - جعبه سياه نقاشي کودک

http://www.migna.ir/vdcir3az.t1ayu2bcct.html

9 ژوئن 2013 ... کودکي که همواره آدمک هايش را بدون دهان مي کشد نمي داند چرا همواره فراموش مي کند ... ۳) نکته مهم ديگر اين است که نقاشي هاي کودکان در سنين مختلف معاني ...

چگونه روانپزشکان نقاشي کودکان را تفسير مي‌کنند؟ - عمومی - روان ...

http://www.salamatnews.com/news/115826/چگونه-روانپزشکان-نقاشي-کودکان-را-تفسير-مي‌کنند-

16 جولای 2014 ... آيا اين درست است که احساسات بچه‌ها، سلامت و بيماري‌شان در آنچه به ... چرا اين رنگي کشيدي و همه توضيحاتش را کنار هم قرار دادم و با دانسته‌هاي علمي موجود مطابقت دادم. ... دقت کنيد براي ما تفسيري که خود کودک از نقاشي دارد، مهم است.

عروسك‌هاي پارچه‌اي بهترين هديه براي كودكان هستند - جوان

http://javanonline.ir/fa/news/682336/عروسك‌هاي-پارچه‌اي-بهترين-هديه-براي-كودكان-هستند

22 ا کتبر 2014 ... خانم بهناز پاي برجا از جمله افرادي است كه توجه ويژه اي به نقاشي كودكان نشان داده و ... كه كودك آنرا ترسيم كرده و جزئياتي كه در نقاشي وجود داشت، براي من مهم بود. ... MY DOLL به چه معني است و چرا اين نام را براي عروسك هايتان انتخاب كرديد؟

کودک خود را بشناسیم: (۳ - ۶ سال) - کتابک

http://ketabak.org/tarvij/node/1148

گرچه اعتماد به نفس در کودکان رو به رشد است، آن‌ها به گرمی و ... ها و پدر بزرگ ها بلدند; عاشقتم کانگوروی آبی; چرا من بابامو ... فرصت‌هایی را برای بازی، بحث درباره بازی، کتاب خواندن و نقاشی کردن در مورد بازی‌های بیرون از خانه برای کودکان فراهم .... آن چه مهم است هنرمند ماندن در بزرگ سالی است.

چرا بازی کودکان مهم است؟ - مجله اینترنتی کودک من

http://mybabys.niniweblog.com/post193.php

11 فوریه 2013 ... چرا بازی کودکان مهم است؟ - نگاهی به مسایل مورد نیاز مادر و کودک - مجله اینترنتی کودک من.

چرا بازی برای رشد کودک مهم است؟

http://ninisite.com/Pages/News-چرا_بازی_برای_رشد_کودک_مهم_است_-1055.aspx

چرا بازی برای رشد کودک مهم است؟ کودک از طریق بازی با ... علاوه بر این، بازی به تمرین نقش ها در کودکان و هویت یابی آنها نیز، کمک می کند. - تمرین نقش ها : کودک در ...

راههای تقویت خلاقیت در کودکان - سایت نی نی کده

http://www.ninikadeh.ir/preschooler/386

اما چرا بازی های خلاقانه در پروسه رشد کودک مهم هستند؟ ... اما نقاشی می تواند محیطی را برای آنها فراهم آورد که احساسات خود را در آن با رنگ و خطوط نشان دهند. در حین فعالیت کودکان، مهم است که شما آنها را در نوع بازی آزاد بگذارید تا خودشان در مورد نوع بازی و ...

چرا نوع تغذیه سرطانی ها مهم است؟ - آکا - تغذیه سالم زندگی سالم

http://tandorosti.akairan.com/health/taghziyeh-salem/2014101321317.html

13 ا کتبر 2014 ... با کنترل بيماري‌هاي عفوني که در زمان های قدیم شایع بودند, امروزه سيماي بيماري‌ها چهره عوض کرده است. عصر حاضر دوره بروز بيماري‌هاي مزمن و غیر ...

حقایقی درباره ی تشنج و صرع - انجمن صرع ایران

http://www.iranepi.org/default.aspx?tabid=63&ArticleId=7

در کودکان مبتلا به تشنج ، یک رژیم خاص غذایی ( رژیم کتوژنیک ) در برخی موارد موثر است. 9. ... به ما نزدیک تر ، نقاش معروف ونسان ونگوگ و لوئیس کارول نویسنده " آلیس در ... برعکس بسیار مهم است چرا که هرگز نمی دانیم چه زمانی تشنج اتفاق می افتد.

نکاتی در مورد نقاشی کودکان که والدین باید بدانند

http://www.hidoctor.ir/15040_نکاتی-در-مورد-نقاشی-کودکان-که-والدین-با.html/

5 فوریه 2014 ... چرا کودکان نقاشی می کنند، آیا این گفته که ”نقاشی یک کودک ارزش ده هزار کلمه دارد“ .... ۶) برای کودکان، صمیمی بودن و آشنا بودن چهره بسیار مهم است.

مجله اینترنتی برترین ها | پورتال خبری و سبک زندگی

http://www.bartarinha.ir/

علی بابا یک شرکت تجارت الکترونیکی در چین است که این روزها با درآمدهای میلیارد دلاری اش، سوژه اصلی رسانه های جهانی شده است. ... bolet مایلی کهن: حتی به بچه هایم زور نکردم نماز بخوانند · آرشیو ... برای برخی از افراد مهم نیست شب ها کامل و درست نخوابند . ... چرا رادان و حجار جایگزین گلزار و افشار شدند؟ ..... نقاشی جالب با آتش +عکس.