شاید برخی ها تصور کنند زمانی که میانبرهای راحت تری نیز برای رسیدن به موفقیت وجود دارد، برای چه خودمان را آزار دهیم و به اصول دیگر کاری فکر کنیم؟

رمز موفقیت: یک کلمه پنج حرفی!


شاید برخی ها تصور کنند زمانی که میانبرهای راحت تری نیز برای رسیدن به موفقیت وجود دارد، برای چه خودمان را آزار دهیم و به اصول دیگر کاری فکر کنیم؟

موفقیت

واقعیت اینجاست که کار، بدون چاشنی اخلاق راه به جایی نخواهد برد! در محیط کاری خود، اخلاق حرفه ای را رعایت کنید تا درهای موفقیت به رویتان گشوده شود؛ تنها با همین یک واژه پنج حرفی: «اخلاق».

اخلاقیات در کار عبارتند از: «دیدگاهی در مورد زندگی که سبب افزایش سخت کوشی و بالا بردن انضباط فردی می شود و شما را به سمت موفقیت و کامیابی عمومی سوق می دهد. کامیابی جز در سایه خداوند بدست نخواهد آمد و نشانه ای از الطاف الهی است». چه چیز سبب وجود یا فقدان «وجدان کاری» می شود؟ نحوه نگرش افراد نسبت به دیگران و حتی نسبت به خودشان، و نسبت به مفاهیمی چون: تاثیرگذاری، ارتباطات، اعتماد، نحوه اجرا، و ارزشیابی افراد چگونه است؟

دین اسلام که هدف و غایت دین را در «اتمام و اکمال مکارم اخلاق» عنوان نموده است، توجهی عمیق و دیدگاهی وسیع نسبت به مسئله اخلاق به طور عام و رعایت اصول اخلاقی در امور حرفه ای را به طور خاص دارد. علم پزشکی، طبابت جسم انسان را به عهده دارد و علم اخلاق، طبابت روح آدمی.نباید به اشتباه تصور کنید که اخلاقیات در کار یک تعریف کلی از کار، تعیین اهداف شغلی، و نحوه عملکرد اجرایی شماست. اخلاقیات کاری در حقیقت قسمتی از نظام باورهای شخصی شما هستند که در طرز برخورد و رفتار و حالاتتان نمودار می شوند. یک نظام اخلاقی که تعیین کننده رفتار شماست و بر طبق آن می توانید تصمیم بگیرید که آیا لازم است سخت کار کنید یا نه. این نظام به ویژه زمانی فعال می شود که شما تنها هستید و کسی کارهایتان را زیر نظر ندارد. احساس شما نسبت به موفقیت های دیگران نیز در سایه این نظام اخلاقی نمود پیدا می کند.

 

فاکتورهایی که در نظام اخلاقی شغلی شما نقش دارند به شرح زیر می باشند:

-محیطی که در آن کار می کنید (دفتر کار، مدرسه، خانه، اجتماع، سیاست، و محیط های اعتقادی)

-عزت نفس فردی و انگیزه های شخصی

-آموزش هایی که به شما داده می شود و دانش و مهارت هایی که کسب می کنید

-نوع تربیت خانوادگی و نگرش شما نسبت به ارتباط تلاش و موفقیت

-موفقیت مادی/معنوی را چگونه تعریف می کنید و چه نگرشی نسبت به آنها دارید

- آیا قلباً تایید می کنید که سخت کوشی اثرات مثبتی به دنبال خواهد داشت

-در اختیار داشتن اخلاقیات مثبت امری است که از یک سری رفتارهای پیچیده و باورهای مرکب نشات می گیرد.

شاید برخی ها تصور کنند زمانی که میانبرهای راحت تری نیز برای رسیدن به موفقیت وجود دارد، برای چه خودمان را آزار دهیم و به اخلاق کاری فکر کنیم؟ این جا دقیقاً همان جایی است که عمق باورها و میزان تعهد فردی شما نسبت به آنها معنا پیدا می کند. همه افراد در برهه های مختلف زندگی خود زمانی که با مشکلات بزرگی مواجه می شوند، این سوال را از خود می پرسند؛ اما باید بدانید که همین اعتقاد و نظام ارزش های اخلاقی هستند که می توانند شما را از سد مشکلات بزرگ زندگی رد کنند.

اگر اعتقاد شدیدی نسبت به اخلاق کاری داشته باشید، آنوقت اعتبار شما از جایی که خودتان هم نمی دانید، همه جا گیر می شود و دیگران برای شما احترام قائل می شوند. فرصت های مختلف در مقابل شما خودنمایی می کنند و احساس می کنید که دنیا نعمت های کوچک و بزرگ خود را به شما عرضه می دارد و در موقعیت قرار می گیرید که «شانس» با قاعده و بی قاعده به سراغتان می آید. در همان چهارچوبی که «موفقیت» را تعریف کرده اید به موفقیت دست پیدا می کنید. عزت نفس شما افزایش پیدا می کند و در نظر سازمان، افراد دیگر و حتی جامعه فرد با ارزش تری جلوه خواهید کرد.

شما چه فرد بزرگی باشید و چه در تصورات خود احساس کنید که بزرگ هستید و به دیگران هم با این دید نگاه کنید، و اخلاق کاری مثبتی را از خود به نمایش بگذارید، چیزی جز موفقیت در انتظارتان نخواهد بود

ویژگی های بارز افرادی که اخلاق حرفه ای دارند:

مسئولیت پذیری: در این مورد فرد پاسخ گوست و مسئولیت تصمیم ها و پیامدهای آن را می پذیرد؛ سرمشق دیگران است؛ حساس و اخلاق مند است؛ به درستکاری و خوشنامی در کارش اهمیت می دهد؛ برای ادای تمام مسئولیت های خویش کوشاست و مسئولیتی را که به عهده می گیرد، با تمام توان و خلوص نیت انجام می دهد.

برتری جویی و رقابت طلبی: در تمام موارد سعی می کند ممتاز باشد؛ اعتماد به نفس دارد؛ به مهارت بالایی در حرفه خود دست پیدا می کند؛ جدی و پرکار است؛ به موقعیت فعلی خود راضی نیست و از طرق شایسته دنبال ارتقای خود است؛ سعی نمی کند به هر طریقی در رقابت برنده باشد.

صادق بودن: مخالف ریاکاری و دورویی است؛ به ندای وجدان خود گوش فرا می دهد؛ در همه حال به شرافت مندی توجه می کند؛ شجاع و با شهامت است.

احترام به دیگران: به حقوق دیگران احترام می گذارد؛ به نظر دیگران احترام می گذارد؛ خوش قول و وقت شناس است؛ به دیگران حق تصمیم گیری می دهد؛ تنها منافع خود را مرجح نمی داند.

رعایت و احترام نسبت به ارزش ها و هنجارهای اجتماعی: برای ارزش های اجتماعی احترام قائل است؛ در فعالیت های اجتماعی مشارکت می کند؛ به قوانین اجتماعی احترام می گذارد؛ در برخورد با فرهنگ های دیگر متعصبانه عمل نمی کند.

عدالت و انصاف: طرفدار حق است؛ در قضاوت تعصب ندارد.

همدردی با دیگران: دلسوز و رحیم است؛ در مصائب دیگران شریک می شود و از آنان حمایت می کند؛ به احساسات دیگران توجه می کند؛ مشکلات دیگران را مشکل خود می داند.

وفاداری: به وظایف خود متعهد است؛ رازدار دیگران است؛ معتمد دیگران است.

دنیا پر است از مشکل و سختی و مباحث غیر حقیقی. شاید افرادی که دارای اخلاق کاری قوی هستند نتوانند به آن بزرگی و عظمتی که جامعه تعریف می کند برسند، اما به هر حال افرادی که به بزرگی رسیده اند همیشه اظهار می دارند که همین «اخلاق کاری» یکی از فاکتورهای آنها برای رسیدن به موفقیت محسوب می شود. شما چه فرد بزرگی باشید و چه در تصورات خود احساس کنید که بزرگ هستید و به دیگران هم با این دید نگاه کنید، و اخلاق کاری مثبتی را از خود به نمایش بگذارید، چیزی جز موفقیت در انتظارتان نخواهد بود.

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: معرفت اخلاقی، مردمان، راسخون

 

مطالب مرتبط:

کاش با دروغ دماغمون دراز می شد!

هنر سازگار شدن با تغییرات

به خودت مسلط باش!

رمز موفقیت: یک کلمه پنج حرفی! - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/355751/رمز-موفقیت-یک-کلمه-پنج-حرفی

17 سپتامبر 2014 ... رمز موفقیت: یک کلمه پنج حرفی! دین اسلام که هدف و غایت دین را در «اتمام و اکمال مکارم اخلاق» عنوان نموده است، توجهی عمیق و دیدگاهی وسیع نسبت به ...

رمز موفقیت: یک کلمه پنج حرفی! - عصر ایران | خبر فارسی

http://khabarfarsi.com/n/10538586

17 سپتامبر 2014 ... در محیط کاری خود، اخلاق حرفه ای را رعایت کنید تا درهای موفقیت به رویتان گشوده شود؛ تنها با همین یک واژه پنج حرفی: «اخلاق». - اخلاقیات در کار ...

حرفــــ حسابـــــ

http://harfehesab.blogfa.com/

حرفــــ حسابـــــ - بانکــــــــ مطالبـــــــ جالبـــــــ. ... «ا» : «اعتماد به نفس» یک « سرمایه» است نه یک «کلمه»! ... «ث» : «ثابت قدم بودن»، یکی از راه های «موفقیت» است . .... باشدتا نیاز به تایید و تمجید دیگران در خود را، در یک دوره پنج ساله به صفر برساند.

بخش موفقیت و پیشرفت - جادوی کلمات

http://jadoykalamat.ir/cat/3

اگر دغدغه شما یافتن کار مناسب و موفقیت در آن است محمدرضا محسنی، عضو هیات .... کلمه کوچکی برای موفقیت بیشتر کسب وکار ... رمز موفقیت: یک کلمه پنج حرفی!

12 راز زنانی که شوهرشان عاشقشان است - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/movafaghiat-raz/love2-women-s-husbands.html

مجموعه: رازهای موفقیت; اخبار،سرگرمی,آشپزی,مد,روانشناسی,اینترنت ... آن‌ها فكر مي‌كنند، يك حرف ساده مي‌تواند روز‌ها در ذهن شما پرورش پيدا كند و زندگي را از اين‌كه هست  ...

جملات تاثیر گذار - زندگی امید موفقیت

http://oboor.persianblog.ir/tag/جملات_تاثیر_گذار

29 مه 2014 ... برای آن هایی که از روی ظاهرم قضاوت میکنند حرفی ندارم. ... ساعتت را پنج دقیقه جلوتر تنظیم کن. ... در 25 سالگی دانستم که یک نوزاد ، مادر را از داشتن یک روز هشت ساعته و پدر را از ... در 40 سالگی آموختم که رمز خوشبخت زیستن ، در آن نیست که کاری را که دوست ..... بدترین و خطرناکترین کلمات اینست: «همه این جورند».

موفقیت نامحدود - از روی حرف اول نام دیگران پی به شخصیت آنها ببرید

http://drdentistyosef.blogfa.com/post-31.aspx

ج ) خوش اخلاق و حق گو و کینه ای و حرف را در دل نگه می دارد و اغلب در بحث و جدل و جنگ به پیروزی می رسد ... قادر است با یک کلمه حرف ، دیگران را برنجاند و همیشه در حال ترقی و فعالیت است ... پنج روش براي اينکه ضمير ناخودآگاهتان را تحت کنترل درآوريد.

روشهای مؤثر برای حرف شنوی کودکان - آکاایران - تربیت کودک

http://koodakan.akairan.com/koodak/tarbiat1/21512.html

یا اگر به او می گوییم که برو مسواک بزن ، یا بخواب ، توقع داریم بدون هیچ حرفی این کار را انجام دهد . ... ببرید ، ابتدا پنج دقیقه قبل او را مطلع کنید که تا چند لحظه دیگر باید اینجا را ترک کنید . ... شما می خواهید فرزندتان هر یک را با موفقیت پشت سر بگذارد و در گذر از هر مرحله ، رفتار ... یک کلمه ی یاد آوری برای او بسیار مفید خواهد بود .

مجلات : عشق است که حرف اول و آخر را می زند

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/114/4682/38026

یک حرف شاعرانه: هنوز مصرعی از شعر زیستن باقی است! این کلمات را در یک جمله ... رمز موفقیت یک جوان؟ خود را باور داشتن و به ... پنج کلمه کلیدی؟ پرستش، کوشش، ...

اختلالات املایی و راهکار ها - آموزش ابتدایی

http://roshdno.persianblog.ir/page/mjh01j

پس از انجام موفقیت آمیز این تمرین کارت هایی با تعدا د بیشتری از کلمات را به وی نشان داده همان تمرین را .... 7-به کارگیری حروف چند شکل و یک صدا در کلمات که یک دسته از آن ها حرف (( س ، ص ، ث ) .... مراحل آموزش نوشتن به پنج مرحله زیر تقسیم می شود: .... نگاهی به شایع ترین مشکلات رفتاری کودکان : مدرسه گریزی، کمرویی، · رمز موفقیت ...

فن بیان،اصول سخنرانی و هنرگویندگی وگفتگو - آموزش حرف زدن به ...

http://fann-e-bayan.blogfa.com/tag/آموزش-حرف-زدن-به-کودکان

14 سپتامبر 2013 ... الگویی که ما در حرف زدن با کودکان ارایه می‌دهیم به آنها می‌آموزد که چگونه باید در .... ۱- بيان كلمات از ساده به مشكل باشد، از كلمات يك هجايي شروع كند تا .... در پنج ماهگي، ممكن است متوجه شويد كه او با اشتياق به حركت لبها و دهان شما نگاه مي كند. ..... لغوي يك فاكتور پيش گويي كننده اصلي درباره موفقيت تحصيلي در مدرسه ...

مهارت های ارتباطی و چگونه خوب حرف بزنیم و بشنویم - فن بیان،اصول ...

http://fann-e-bayan.blogfa.com/cat-62.aspx

اگر از راز موفقیت زوج هایی كه ادعا می كنند رابطه ای محبت آمیز دارند ، بپرسید ، اكثر آنها به ... اگر بیشتر از آنچه که در یک گفتگو حرف می‌زنیم، گوش بدهیم و به حرف‌های بقیه توجه کنیم، ... و همه می‌دانند که گفتگوی خوب رمز داشتن رابطه خوب است. ... شفاهی مانند سبک دست خط، آرایش فضایی از کلمات، و یا طرح های فیزیکی از یک صفحه است.

زبان انگليسي سرايان (اندیشه) - جملات زیبا

http://sarayanenglish.blogfa.com/cat-38.aspx

TREE SENTENCES FOR GETTING SUCCESS. 1. ... آیا می دانستید که اسم تمامی قاره ها با یک حرف شروع و تمام می شود. ... تنها چهار کلمه ای که در زبان انکلیسی به dous ختم میشوند: tremendous horrendous stupendous و hazardous ..... خدا را دوست دارم ، به خاطر اینکه password اش را هیچ وقت یادم نمی رود، کافیه فقط به دلم سر بزنم

رازهـای موفقیـت در روابـط زناشویی - نمناک

http://namnak.com/1593-رازهـای-موفقیـت-در-روابـط-زناشویی.html

تحقیقات مختلف ۱۰ رمز موفقیت شاد، راضی و خوشبخت نگه داشتن زوج‌ها را معرفی کرده است ... همانطور که به زبان آوردن یک کلمه نادرست یا یک نگاه ناجور می تواند یک زوج را ... بااینکه درست است که عمل کردن بهتر از حرف زدن است اما گاهی اوقات کلمات و حرف ها .... سلامتی خانوادهتصاویر روز چهار شنبه 7 آبان 1393فضاپیمای بدون سرنشین ناسا ...

ادب کودکتان را بسنجید - سایت فکرنو

http://www.fekreno.org/articlefekreno/arfek649.htm

به یک بچه سه یا پنج ساله چه نوع از قوانین ادب را می توان آموخت؟ ... صورتش را با دست هایش می پوشاند، با لجبازی ادای لال ها را درمی آورد، یک کلمه هم حرف نمی زند، ... اینکه موقع غذاخوردن لم ندهد، از دستمال و چنگال استفاده کند، مرتب وسط حرف دیگران نپرد، ... همچنین با ادب بودن مثل دانستن رمز قفل دل ها است و البته رمز جا بازکردن در اجتماعات و  ...

موفقیت, قدرتمندی , ثروتمندی و دیگر هیچ

http://movaffaghiyatha.blogfa.com/

مرکز : رمز عبور شما حرف کوچک a مثل apple، و حرف بزرگ V مثل Victor، و عدد 7 هست. ..... اگر حاضر باشید روزی پنج تا ده دقیقه صبح , بعدازظهر و شب به تمرین برای فرا ... ایمان تنها یک کلمه نیست بلکه نیرویی است قطعی , حیات بخش , توانا کننده و ...