جدایی، انفصال، و حتی رهایی، به معنی کناره گیری سرد و یا عقب نشینی خصمانه‌ نیست. با ناامیدی پذیرفتن و تسلیم تقدیر شدن در برابر هر آن چه زندگی و آدم‌ها پیش پای ما گذاشته‌اند، نیست. نسبت به آدمها و مسایل بی‌تفاوت شدن نیست، نوعی خوشی و سعادت ناشی از نادانی و بی خبری نیست. شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت های واقعی نسبت به خود و دیگران نیست.

زندگی برای خودم، یا برای دیگران؟


جدایی، انفصال، و حتی رهایی، به معنی کناره گیری سرد و یا عقب نشینی خصمانه‌ نیست. با ناامیدی پذیرفتن و تسلیم تقدیر شدن در برابر هر آن چه زندگی و آدم‌ها پیش پای ما گذاشته‌اند، نیست. نسبت به آدمها و مسایل بی‌تفاوت شدن نیست، نوعی خوشی و سعادت ناشی از نادانی و بی خبری نیست. شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت های واقعی نسبت به خود و دیگران نیست.

همرنگ جماعت

رهایی یعنی (زندگی در زمان حال) یعنی (حالا و در اینجا زندگی کردن)؛ یعنی در عوض فشار آوردن و سعی کردن در کنترل زندگی، به آن اجازه دهیم در مسیر خود حرکت کند. افسوس گذشته‌ها و ترس از آینده را رها کنیم و در امروز زندگی کنیم و سعی کنیم تا با توکل به خدای بزرگ و توانا ، بیشترین بهره را از زندگی ببریم. رهایی یک بیطرفی سودمند است. به معنی بی‌توجهی نیست. رهایی یعنی یاد بگیریم چگونه بدون دیوانه شدن دوست داشته باشیم و در فکر دیگران باشیم.

 

رهایی یعنی از برپا کردن آشوب در ذهن و محیط پیرامونی خود دست برداریم. بدون نگرانی و وسواس آدم ها را دوست داشته باشیم و در راستای مشکلات خود تصمیمات صحیحی اتخاذ کنیم. یعنی آزادانه دیگران را دوست بداریم، آن گونه که به نفع آن‌ها باشد و خود نیز صدمه و آسیب نبینیم.تغییر، با آگاهی و پذیرش واقعیت آغاز می‌شود. رفتاری را انتخاب کنید و روی آن کار و تمرین کنید. پژوهشگران می‌گویند ما نیاز داریم یک عمل را 21 بار انجام دهیم تا به صورت عادت درآید. نقطه ی شروع، هم دشوار است و هم جالب.

 

همرنگ جماعت شدن، دشمن رهایی است

بسیاری از ما، بارها تلاش کرده‌ایم همرنگ جماعت شویم. انگار همرنگی با دیگران، بخشی از نظام ارزشی ماست که از نظر اجتماعی و سیاسی مثل دیگران باشیم! مثلا اینکه بدانیم چه چیزی مطابق مد است وچه چیزی پسندیده است و چه چیزی زشت شمرده می‌شود.  ما -به غلط- این گونه آموزش یافته‌ایم که مثل دیگران باشیم، نه‌اینکه دریابیم خویشتن واقعی ما چگونه است. متاسفانه اغلب افرادی که متفاوت هستند و همرنگ جماعت نیستند، زندگی سخت و پرتنشی دارند.

 

ترس از ترک دیگران

ما بعضی از اوقات خیلی از تجربیات را از دست می‌دهیم، چون می‌ترسیم دیگران ما را طرد کنند. گاهی آن‌قدر در آرزوی تعلق داشتن به جمع و مورد قبول واقع شدن هستیم که حاضریم برای اینکه بتوانیم چند نفر را «دوست» بنامیم، شخصیت حقیقی خود را فراموش کنیم. البته آن دوستان، خود واقعی ما را نمی‌شناسند. آنان فقط آن قسمت از شخصیت ما را می‌شناسند که خیال می‌کردیم قبولش دارند؛ زیرا ما مدام تلاش کرده ایم که بقیه ی وجود مان را پنهان کنیم.

تولد دوباره خود، یعنی آن بخش هایی از وجودتان را که دیگر باعث رشد و پیشرفت شما نمی‌شود، رها کنید. یعنی با فردی که دیگران می‌خواهند باشید خداحافظی کنید و شخصیتی را به وجود آورید که خود می‌خواهید

هر بار که آرزو، عقیده، خواسته یا عادتی را ترک کردید چون مورد قبول نبود، یا به دلیل آن مثل دیگران نبودید، یا انتظار آن نمی‌رفت، یا تا به حال کسی چنین کاری نکرده بود، یا در صورت انجام آن از قضاوت دیگران می‌ترسیدید، بخشی از خویشتن حقیقی خود را فدا کرده‌اید. هر چه بیشتر از دست دهید، از وجود حقیقی شما کمتر باقی می‌ماند. گاهی، شاید آنچنان در زیر بار ارزشهای دیگران مدفون شده‌اید که وقتی سعی دارید خود را بیابید، دیگر واقعاً کسی وجود ندارد و هنگامی که دیگر خود را نشناسید، نمی‌توانید با دیگران یا به تنهایی شادمانی حقیقی را تجربه کنید. وقتی برای خاطر آرزوها و ارزشهای دیگران، از آرزوها و معیارهای خود دست می‌کشید، قدرت خود را تسلیم می‌کنید. هرچه بیشتر حقیقت خود را فدا کنید، احساس ناتوانی بیشتری می‌کنید.

وقتی کودکی متولد می‌شود، از شکم مادر خود خارج می‌شود، از محفظه‌ای که او را در بر داشته است، آزاد می‌شود، و با تنفس و خون از ماوای اولیه‌ی خود بیرون می‌آید. این خروج برای بقای نوزاد ضروری است. طفل دیگر نمی‌تواند درون حصارهایی که او را احاطه کرده است، رشد کند و طولی نخواهد کشید که آنچه زمانی او را تغذیه می‌کرد، باعث نابودی او خواهد شد، مگر اینکه خود را از آن برهاند. بنابراین تولد دوباره خود، یعنی آن بخش هایی از وجودتان را که دیگر باعث رشد و پیشرفت شما نمی‌شود، رها کنید. یعنی با فردی که دیگران می‌خواهند باشید خداحافظی کنید و شخصیتی را به وجود آورید که خود می‌خواهید.

 

سرور حاجی سعید

بخش خانواده ایرانی تبیان


زندگی برای خودم، یا برای دیگران؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=284283

4 سپتامبر 2014 ... جدایی، انفصال، و حتی رهایی، به معنی کناره گیری سرد و یا عقب نشینی خصمانه نیست. با ناامیدی پذیرفتن و تسلیم تقدیر شدن در برابر هر آن چه ...

روزنامه آرمان | شماره ۲۵۶۰ | ۱۳۹۳ شنبه ۱۵ شهريور | صفحه 11

http://www.armandaily.ir/Default.aspx?NPN_Id=685&pageno=11

6 سپتامبر 2014 ... براي شخصيت خود ارزش قائل باشيد. توانمندی‌های انسان. زندگی برای خودم، یا برای دیگران؟ مواظب خویشتن باشید. انــد ر ز. بـشارت ...

همه از مرگ میترسند من از زندگی سمج خودم! (پرونده ی صادق هدایت به ...

http://anthropology.ir/node/13007

9 آوريل 2014 ... حجم آثار و مقالات نوشته شده دربارهٔ نوشته‌ها، نوع زندگی و خودکشی صادق ...... که کیسه‌ام ته کشید، یا محتاج کس دیگری بشوم، به زندگی خودم خاتمه بدهم.

چمدان: 'از ژان پل سارتر آموختم مسئول زندگی خودم باشم' - BBC Persian

http://www.bbc.co.uk/persian/tvandradio/2014/10/141008_u07_chamedan_season2_tabassome_majlesi

11 ا کتبر 2014 ... چمدان: 'از ژان پل سارتر آموختم مسئول زندگی خودم باشم' ... او را در برنامه بامدادی که ترانه‌های اصیل فرانسوی پخش می‌کرد و یا برنامه دیگری که در طول روز ...

زمین - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/زمین

در سامانهٔ خورشیدی، فاصلهٔ زمین تا خورشید بین فاصلهٔ زهره (یا ناهید) تا خورشید و ... ویژگی‌های فیزیکی، پیشینهٔ زمین‌شناسی و گردش زمین باعث شده‌اند تا زندگی در این ... به دور خودش می‌گردد، به گرد خورشید می‌گردد که این برابر با ۳۶۵٫۲۶ روز خورشیدی یا .... کاهش فعالیت‌های آتشفشانی از دست می‌رفت و به دلایل دیگری ۳۵٪ از آب اقیانوس‌ها ...

زندگی مبهم صادق هدایت - Sadegh Hedayat | فیس‌بوک - Facebook

https://fa-ir.facebook.com/ZndgyMbhm

‏با خودم عهد کرده‌ام روزی که کیسه‌ام ته کشید، یا محتاج کَسِ دیگری بشوم ... ‏سخت‌ترین کار جهان، قانع کردن یک احمق است وینستون چرچیل زندگی مبهم صادق هدایت.

یا من اجازه دارم خودم باشم؟' بازدید - بنیاد فرهنگ زندگی

http://bonyadonline.ir/Marketing/DetailsNews.aspx?ID=442

آیا من اجازه دارم خودم باشم؟ جیمز هالیس می ... اغلب ما اختیار واقعی زندگی مان را به دیگران واگذار می کنیم. منظور از ... کجاها در زندگی‌تان هنوز اجازه می‌خواهید یا اجازه می‌گیرید؟

باید کاری کرد - یک پونز به خودم یک میخ طویله به دیگران

http://bayadkarikard.blogfa.com/post-171.aspx

باید کاری کرد - یک پونز به خودم یک میخ طویله به دیگران - هر مسلمان یک سازمان ... سیاسی فرهنگی و حتی خانوادگی‌مان ناشی از به کار نبردن این اصل در زندگی افراد است. ... را در جای شخص دیگری بگذارد و اصالت را به اجتماع بدهد نه به فرد و یا به عبارتی ...

آزاده نامداری از طلاقش می‌گوید: کاش خودم را زندگی می‌کردم - قدس

http://qudsonline.ir/detail/News/228538

12 آگوست 2014 ... اما من اصلاً سعی نمی‌کنم که بگویم این اتفاق نیفتاده یا مقصرش کس دیگری بوده. من می‌خواهم بگویم که این اتفاق می‌تواند در زندگی هرکسی بیفتد.

(AMIR REZA)"نیــــــرو جهنم"

http://nirojahanam.blogfa.com/

یا از دنیا. برای خودم می نویسم. یا برای دیگران. اینقدر فهمیدم که پای کسی. یا چیزی در میان است .... حکایت زندگی من حکایت گنجشکی بود که حق پرواز را نداشت... .

خودم را تحقیر می کنم و دچار خود کم بینی هستم | پرسمان دانشجويي ... - خانه

http://www.moshavereh.porsemani.ir/content/خودم-را-تحقیر-می-کنم-و-دچار-خود-کم-بینی-هستم

يا هر دو؟ با دقت بررسي كنيد، چه چيزي باعث شده تا خود را کمتر از چیزی که هستید ... اين حس از مجموعه افكار، احساسات ، عواطف و تجربيات ما در طول زندگي ناشي مي شود. ... احساس مي‌كند مي تواند ديگران را تحت تاثير قرار دهد و از نفوذي كه بر افراد خانواده و ...

سهم من از اين بيكرانه وب

http://brt.blogfa.com/

سهم من از اين بيكرانه وب - نوشته هايي از خودم يا ديگران. ... دوم کسانی که به دنبال زندگی شخصی مرفه و بی دغدغه ای هستند برای این که از زندگی بهتری نسبت به کشور ...

آلفرد هیچکاک در سینما و زندگی خصوصی/ خواندنیهایی به روایت خودش و ...

http://www.madomeh.com/1393/05/22/hichkak/

آلفرد هیچکاک در سینما و زندگی خصوصی/ خواندنیهایی به روایت خودش و دیگران. به مناسبت ... خوب بله، ولی قتل انسان‌های بی‌گناه تنها در ۴ و یا شاید ۵ فیلم من دیده شود.

نوشته های روزانه من از خودم و دیگران

http://biweblogi.blogfa.com/

حقیقت این است که خوشبختی، مثل هر چیز دیگری در زندگی، باید پرورانده شود. ... داشتن اضافه‌وزن یا نخوردن غذاهای سالم و مغذی می‌تواند تاثیری منفی بر روحیه شما ...

آپاندیسِ قلممصطفی سلیمانی

http://sssssaghi.blogfa.com/

در خانه وقتی دو کودک یکی شیطنت می‌کند و خرابی به بار می‌ آورد و آن دیگری آرام و ... زمان زندگی را بر کل خانواده و از جمله همان خواهر یا برادر درستکار خودش هم حرام می‌ سازد.

وبگاه لینک‌زن » خودم را سانسور می‌کنم چون…

http://linkzan.ir/archives/25638/خودم-را-سانسور-می‌کنم-چون

6 آگوست 2014 ... ما خودمان را یک جور دیگری بروز می‌دهیم، جوری که نمی‌خواهیم لباس می‌پوشیم یا زندگی می‌کنیم. ما به خودمان می‌آییم و می‌بینیم که چقدر از تصویری که ...