گاهی انسان با اینكه از استعداد و توانایی‌های زیادی برخوردار است، اما در عین حال خود را بسیار پائین‌تر از دیگران تصور می‌كند. به نظر شما علت چیست؟

من یک آدم شکست خورده ام


گاهی انسان با اینكه از استعداد و توانایی‌های زیادی برخوردار است، اما در عین حال خود را بسیار پائین‌تر از دیگران تصور می‌كند. به نظر شما علت چیست؟

شکست

یکی از عوامل اساسی انحرافات روان و شخصیت انسان، «عقده حقارت» یا خود کم بینی است عقده حقارت به حالت سرکوفتگی و افسردگی همراه با کینه توزی که به سبب ناکامی و تحمل رنج و خفت و حقارت پدید می آید، تعریف شده است. «احساس حقارت» داشتن، همان طور که از کلمه دومش بر می آید، یعنی اینکه یک نفر حس کند در برابر دیگران کوچک است و خودش را دست کم بگیرد. البته همان طور که از کلمه اولش هم بر می آید، نشان از این دارد که این «خودکم بینی» چندان ربطی به واقعیت ندارد و بیشتر باور و حس یک آدم است نسبت به خودش.

اگر در ملکوت الله پاک و منزه و بزرگ و در آیات و نشانه های او دقت کنیم، می بینیم عزت نفسیکه خداوند تبارک و تعالی به ما بخشیده و ما را به وسیله آن از دیگر موجودات برتر دانسته را باید محترم بشماریم. در واقع اگر انسان نفس خود را عزت بخشد، همان نفس با عزت را نیز خواهد یافت. «عقده حقارت» دارای ماهیت فطری نبوده و اختصاص به طبقه یا قشر معینی ندارد، بلکه عارضه ای ست که علل پیدایش آن را باید در تربیت و پرورش اولیه فرد و روابط و مناسبات متقابل او با محیط در دوران کودکی تا بلوغ جست وجو کرد.مثل تبعیض، نازپروردگی، نقص عضو، عدم ارزش گذاری های خانواده برای شخص، عدم مسئولیت دادن و. ... از علل دیگر می توان این گزینه ها را نام برد.

 

1. بی احترامی به دیگران

آدم هایی که برای خودشان احترام قائل نیستند، به دیگران هم احترام نمی گذارند، آنها فکر می کنند چون خودشان، خودشان را قبول ندارند، پس نباید کس دیگری را هم قبول داشت. آنها کوچک ترین مشکل دیگران را چنان به رخ شان می کشند که آنها تحقیر شوند.

 

2. دهن بینی

همان قدر که آدم های دارای عزت نفس بالا خودمختار هستند، برعکس، آدم های خودکم بین با کوچک ترین توصیه دیگران، یک دفعه مسیر زندگی شان را عوض می کنند. کافی است که به این آدم ها بگویی لباس شان زشت است، دیگر عمراً فراد آن لباس را تنشان ببینید. اگر دقت کنید، می بینید که احساس حقارت، یا خودش را با انتقاد ناپذیری شدید نشان می دهد یا انتقاد پذیری شدید!

 

3. انزوا

کسانی که احساس حقارت دارند، فکر می کنند دیگران هم مثل خودشان، آنها را غیرجذاب، خنگ و خسته کننده می دانند. به همین خاطر سعی می کنند تا جایی که می شود، توی چشم نباشند و با کسی دهان به دهان نشوند تا ضعف خیالی شان مشخص نشود. رقابت گریزی آدم های خود کم بین با اینکه دلشان می خواهد همیشه برنده شوند، سعی می کنند تا جایی که می توانند وارد هیچ رقابتی نشوند. آنها خودشان فکر می کنند که بازنده خواهند بود و بازندگی هم یک فاجعه دیگر است!

باید خودتان دست به كار شوید، اگر بخواهم در یك كلمه راه حل به شما معرفی كنم، باید بگویم شما باید خودتان را باور كنید. در تمام شرایط باید خودتان باشید. خودِ خودتان

4. انتقادناپذیری

یکی از علت هایی که آدم ها انتقاد پذیر نیستند، همین است که آنها هر نوع انتقاد سازنده یا ناسازنده ای را دشمنی تلقی می کنند. خودکم بین ها دوست ندارند کسی ناتوانی های آنها را گوشزد کند.

 

5. توهم توطئه

کسانی که برای خودشان ارزشی قائل نیستند، فکر ی کنند که همیشه دشمن های فرضی ای نشسته اند در فکر دسیسه تا آنها را از هر جایی که هستند پایین بکشند. در واقع این آدم ها این جوری خودشان به عوامل بیرونی نسبت دهند تا حقارت خودشان. البته توهم توطئه در شکل شدیدش یک بیماری روانی است و باید درمان شود.

بنابراین برای آن که بتوان با «عقده حقارت»، به سازشی منطقی رسید یا آن را از وجود خویش دور ساخت، لازم است درباره آن شناسایی کافی پیدا کرد. وقتی انسان در گزینش هدف های زندگی خود، اندیشه های خام و بی حاصل می پرورد یا سعی می کند با محال درآویزد و یا تنها تمایلات و منافع شخصی را وجهه ی همت و کوشش خویش قرارمی دهد، مفهوم اش این است که راه گریز خود را در شکست و نومیدی می جوید؛ تا حالا شده که خودتان برای تشویق خودتان آب طالبی بخرید، شده که نظر دیگران را درباره موقعیت تان در نظر نگیرید و شده که برای موفقیت های کوچک و بزرگ خودتان، جایزه بخرید؟ یکی از راه هایی که می تواند به شما کمک کند تا از پس احساس حقارت تان بر بیایید ، این است که راه هایی برای تشویق خود پیدا کنید. باور کنید خیلی لذت بخش است که آدم بعد از موفقیت در یک آزمون زندگی، اولین شیرینی موفقیتش را خودش بخورد و بعد آن را به دیگران تعارف کند. تا حالا مزه این شیرینی را چشیده اید؟

باید خودتان دست به كار شوید، اگر بخواهم در یك كلمه راه حل به شما معرفی كنم، باید بگویم شما باید خودتان را باور كنید. در تمام شرایط باید خودتان باشید. خودِ خودتان. باید با تمام وجود، خودتان را بپذیرید. حتماً می‌پرسید چگونه می‌توانم چنین كار مهمی را انجام دهم. مكانیزم باور خود، عزت نفس است. برای اینكه خودمان را باور كنیم باید عزت نفس را در درون خودمان افزایش دهیم. عزت نفس عبارت است از احساس ارزشمند بودن؛ این حس از مجموعه افكار، احساسات ، عواطف و تجربیات ما در طول زندگی ناشی می شود.

می اندیشیم كه فردی با هوش یا كودن هستیم، احساس می كنیم كه شخصی منفور یا دوست داشتنی هستیم، مورد قبول و اطمینان هستیم یا خیر؟ خودرا دوست داریم یا نداریم؟ همانطور كه ملاحظه می كنید، مولفه های عزت نفس گسترده و پیچیده است. مجموعه این برداشت ها و ارزیابی ها و تجاربی كه از خویش داریم باعث می شود كه نسبت به خود احساس خوشایند ارزشمند بودن، یا بر عكس احساس ناخوشایند بی كفایتی داشته باشیم؛ لازم به ذكر است كه اعتماد به نفس و در یك كلام تمام ویژگی‌های مثبت فرد، برآیند عزت نفس بشمار می آید. یعنی از عزت نفس ناشی می شود.

 

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع: تابش، بخش مشاوره تبیان

 

مطالب مرتبط:

رمز موفقیت، یک کلمه پنج حرفی!

اینقدر خجالتی نباش!

چگونه از افکار بیهوده رها شویم؟

من یک آدم شکست خورده ام - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/356996/من-یک-آدم-شکست-خورده-ام

24 سپتامبر 2014 ... من یک آدم شکست خورده ام. کسانی که برای خودشان ارزشی قائل نیستند، فکر ی کنند که همیشه دشمن های فرضی ای نشسته اند در فکر دسیسه تا آنها را از ...

یک جیب و یک لیست - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=282209

27 جولای 2014 ... یک جیب و یک لیست ... آقای قرائتی که من خیلی وقت ها استفاده از قرآن رو ازش یاد گرفتم، معلم اخلاق دبیرستان که نمی‌خوام .... من یک آدم شکست خورده ام.

اس ام اس تنهایی - اس ام اس جدید و جملات زیبا - blogfa.com

http://faceweb.blogfa.com/tag/اس-ام-اس-تنهایی

تمام تنم می سوزد از زخم هایی که خورده ام دردِ یک اتفاق که شاید ..... خدایا دل من که شکست مارو که ازهم جدا کردن حداقل مراقب بقیه بنده هات باش مثه من نشکنن. امین ... تنها چیزی که تو زندگیم به صورت تخصصی بهش تسلط دارم ، انتخاب آدم های اشتباه برای دوست ...

ارزیـــابـی افسردگی - پورتال زندگی سالم

http://service.salem.ir/Depression.aspx

... را می بینم. من احساس می کنم به عنوان یک انسان ، یک شکست خورده تمام عیار هستم. ... من بیشتر علاقه ام را نسبت به سایر آدم ها یا چیزها از دست داده ام. علاقمند شدن به هر ...

با شکست عشقی چه جور کنار بیاییم؟ | یک فراکاو

http://1farakav.com/2008/05/23/love-and-life/

23 مه 2008 ... شکست عشقی آدم را تمام عیار با خودش ، عواطفش و فکرهایش رو به رو میکند. ..... و الان من موندم و ارزش هایم و یک عشق شکست خورده ..... خودم پی ام دادم…

نجواهای یک بغض لبریز

http://www.915915.blogfa.com/

نجواهای یک بغض لبریز - دلتنگم ، همین ، و این نیاز به هیچ زبان شاعرانه ای ندارد. ... از گریه ام خدا اما زمین نخورده بفهمد شکست یعنی چه ... انگــار هیچ وقـت به آدم نـمی رسد تن داده ام ... بر صخره های خسته ی ساحل نوشته ، من . ... خسته ام ... خسته از این حالت دلدادگی ام عشق ما گرچه عمیق است ولی پنهانیست ... چه تفاوت که چه خورده است، غم دل يا سم؟

حسین پناهی - آدم برفی - صفحه اصلی

http://char.persianblog.ir/tag/حسین_پناهی

23 مه 2012 ... روی یک تکه کاغذ بنویسی. تـعطیــل ... خمره دلم بر ایوان سنگ و سنگ شکست. دستم به دست دوست ماند. پایم به پای راه رفت. من چشم خورده ام. من چشم ...

دل نوشته های یه عاشق شکست خورده

http://royayatalkh.persianblog.ir/

دل نوشته های یه عاشق شکست خورده. ... گاهی فقط بوی یک عطر خاص ... میگم مائده جان بیام خونتون خاستگاری میگه نه خانوادن بفهمن من با یه پسر رابطه .... مانده ام بی تو

مطالب عاشقانه حسی _ عشق گمشده دختر تنها

http://zariya.mihanblog.com/

میزنم میتركونمشون ششم اینكه : من عاشـــقه تنوع هستم و دوس ندارم وبلاگم ... کوزه ام بی اختیار افتاد از دستم شکست در دلم فریاد زد فرهاد و ... پیش رویت آنچه را یک عمر نشکستم شکست… نوع مطلب ..... کهــــ آدمـــــ نهــــ خودشـــــــــ میـــدانــــد دردشـــ چیســــ ت.

آبان 1391 - اِلیـــــسم

http://elism.blogfa.com/1391/08

برای اینکه بیشتر حس محبت و دلجویی تان را تحریک کنم باید بگویم من رتبه 200 کنکورم را خرج جامعه شناسی ... چرا همه فکر می کنند من بدون داشتن تو یک موجود عامی نفهم بیشعور شکست خورده ام؟ ... همین ادم متوسط دل بهم زن ِ ناکام ِ ناامید ناتوان می مانم.

شکست خورده عشق

http://erfanalizadhe.blogfa.com/

شکست خورده عشق - ... یاداشت های یک دیوانه (هستی) ... موجوداتی که تنها با " بی محلی " آدم میشن ! ... پرستار با وحشت داد میزند ، بیمار از دست رفت ، من کبود شده ام.

رادیو ذهن - کاش همه ی ادم ها شبیه او بودند...

http://radiozehn.blogfa.com/post/10

همیشه به این اصل معروف ، معتقد بوده ام که میزان دوست داشتن ادم ها در قلبمان به اندازه ی ... پیدا کردن لبخندی ، محبتی یا برخورد درستی که برایم خاطره شود شکست خورده ام. ... سر هر زنگ و کلاسی پنج دقیقه یک بار ساعت هایمان را نگاه میکردیم و با بهانه ی اب ... خاطره ی چندان خوبی برای من باقی نگذاشت و مرا از هر سر کلاس نشستنی فراری داد.

هنر برخورد با آدم‌های غیرمنطقی | یک پزشک

http://1pezeshk.com/archives/2012/01/dealing-with-unreasonable-people.html

25 ژانويه 2012 ... هنر همیشه به حق بودن (۳۸ راه برای پیروزی در هنگامی که شکست خورده اید) / آرتور شوپنهاور/ .... من از این آدم ها ضربه های شغلی و اجتماعی زیادی خورده ام.

تا تو باز آیی من هم دوباره عاشق خواهم شد!

http://beman.parsiblog.com/

5 روز پیش ... از این همه جنگیدن و شکست خوردن خسته ام. .... خورده را بشماریم و بعد از بازی بگوییم چیزی از ارزشهای بچه ها کم نشد. .... من کمترین هم یک آدم کاملا معمولی از یه طبقه کاملا معمولی هستم و مسلما ما معمولی ها از قائده ی عوام مستثنا نیستیم.

(((( من با توام ))))

http://ali-93.blogfa.com/

در دانشگاه هزاران خواستگار داری، ولی تنها خواستگار یک شبند... در خیابان هزاران ... اونایی که بعد شکست عشقی دیگه به هیشکی فک نمیکنن. اونایی که نمیگن ... تو با او آدم را فریب میدهی!! جسارت داشته باش دستهای تبر خورده ات در دل تاریخ ببین چطور  ...

آغوش بي وقفه

http://aghooshebivaghfe.blogfa.com/

منِ بیــچاره مـــدت هــاست کــــسی را مخـــــاطبِ شعـرهایم کــرده ام .... بگوينديك مرد شكست....خم شد...از اين همه ... گاهی وقتها فکر می کردم که همیشه پایان، آدم را به سمت یک آغاز می کشاند ... اما وقتی ... دلم مانند بسياري از انسان هاي ديگر براي خيلي ها غصه خورده.