در بسیاری از موارد، افراد برای حفظ علایق شخصی خود دروغ می گویند. اما افرادی هم هستند که برای گول زدن دیگران دروغ می گویند. گروه دیگری از افراد نیز به دروغگویی معتاد شده اند. خیلی ها هم به این دلیل دروغ می گویند که از هرگونه مورد انتقاد قرار گرفتن در اجتماع دور باشند.

کاش با دروغ، دماغمون دراز می شد!


در بسیاری از موارد، افراد برای حفظ علایق شخصی خود دروغ می گویند. اما افرادی هم هستند که برای گول زدن دیگران دروغ می گویند. گروه دیگری از افراد نیز به دروغگویی معتاد شده اند. خیلی ها هم به این دلیل دروغ می گویند که از هرگونه مورد انتقاد قرار گرفتن در اجتماع دور باشند.

دروغ

 

دروغ محصول زبان است زیرا زبان است که جملات را بیان می‌کند. کسی که عقلش را به زبانش بسپارد، دیگر نمی‌تواند زبانش را کنترل بکند. در واقع می‌توان گفت دروغگو شخصی است ترسو و ضعیف‌النفس که بنا به هر علل و انگیزه‌ای دروغ می‌گوید، ضمن این‌که کسانی که دروغ می‌گویند زیاد غیبت و بدگویی می‌کنند؛ چه درباره اعضای خانواده و چه درباره سایر افراد جامعه.

 

عوامل دروغ

عقده حقارت: کسانی که کمبود و حقارت‌هایی را در خود احساس می‌کنند برای این‌که این کمبودها را رفع کنند، به دروغ متوسل می‌شوند. برای این‌که فرد به دامن دروغ نیفتد خانواده باتوجه به توانایی جامعه‌پذیری خود، باید فرد را قوی تربیت کند به‌نحوی که احساس حقارت نکند.

پیامبر اکرم (ص): دروغگو دروغ نمی‌گوید مگر به سبب حقارتی که در نفس خود احساس می‌کند.

 

از روی عادت: مانند لاف زدن، تزویر، ریا، حرف مفت، خالی‌بندی . اشخاصی که به نظر خودشان می‌خواهند در جمعی خودنمایی کنند و به قولی مجلس‌ گرم‌کن باشند، به این موارد متوسل می‌شوند و رفته رفته دروغگویی به صورت عادت در آنها شکل می‌گیرد. برای جلوگیری از این امر، خانواده باید از ابتدا جلوی دروغگویی فرزندان را بگیرد تا دروغ برایشان عادت نشود.

 

تربیت نادرست از کودکی: برخی از افراد عادت به دروغ گویی داشته و براساس دیدگاه‌های روانشناسی این دروغ‌گویی می‌تواند شرطی شده باشد. مثلا در دیدگاه رفتارگرایی اعتقاد بر این است كه والدین كودكانرا شرطی می‌كنند و كودك با دروغ گفتن به اهداف خود ‌رسیده و اینكه می‌توانند از تنبیه فرار كنند و این رفتار در كودكان نهادینه می‌شود. در روش دیگر فرض كنید كه والدین به شخصیت كودك احترام گذاشته و او را تحویل بگیرند، ویژگی‌های مثبت آن را تقویت كرده و زیاد با دیگران مقایسه نكنند و یا شخصیتش را خرد و دچار حقارت نكنند، این كودك كمتر به دروغ گویی گرایش پیدا می‌كنند.

 

از روی لجاجت: (مهار نکردن عصبانیت) گاه اتفاق می‌افتد، فرد برای نشان دادن لجاجت خود با پدر، مادر یا برادر و خواهر از سر لجبازی دروغ می‌گوید که خانواده باید متوجه این امر بود و با آن مبارزه کند.

 

به وعده عمل کردن و وفای به عهد و بدقولی نکردن به نوعی احترام گذاشتن به دیگران است. از این رو خانواده با عمل کردن به وعده‌هایی که به اعضای خود می‌دهد، آنها را طوری تربیت می‌کند که بدقول نباشند و خلف وعده نکنند

ترس: هستند کسانی که از حقیقت وحشت دارند و از روی ترس دروغ می‌گویند و از دروغ تبعیت می‌کنند. در این مواقع وظیفه خانواده است که با مهارت‌های تربیتی فرد را شجاع و راستگو تربیت کنند تا بتواند بر ترس خود غلبه کند.

 

نداشتن اعتماد به نفس: کسانی که به علت نداشتن اعتماد به نفس نمی‌توانند موقعیت کسب کنند، برای توجیه کردن خود شروع به حرف‌سازی، لفاظی و به نوعی سفسطه‌گری می‌کنند. بنای اعتماد به نفس فرد در خانواده و از طریق تائید والدین ریخته می‌شود. لذا خانواده‌ها وظیفه دارند در ارتباط با «نیاز به تائید» اعضای خود اقدامات درستی داشته باشند.

 

تلقین کردن: در افرادی که زمینه مستعدی برای دروغگویی دارند، این ویژگی تشدید می‌شود.

 

الگوهای سیاسی و اجتماعی: البته الگوهای سیاسی و یا اجتماعی در رفتار و شخصیت افراد بسیار مهم است، وقتی كارمندی می‌بیند كه رییس او بسیار راحت دروغ می‌گوید و یا كودكی می‌بیند كه پدرش دروغ می‌گوید و یا دانش‌آموزی كه می‌بیند معلم او دروغ می‌گوید؛ در نتیجه دروغ‌گویی یك مسئله فرهنگی شده و باعث می‌شود كه افراد برای اینكه خود را با محیط اجتماعی سازگار كنند، دروغ بگویند.

 

خلف وعده کردن:‌ تحقق نیافتن وعده‌ها خود زمینه دروغگو شدن شخص ناکام مانده را ایجاد می‌کند. به وعده عمل کردن و وفای به عهد و بدقولی نکردن به نوعی احترام گذاشتن به دیگران است. از این رو خانواده با عمل کردن به وعده‌هایی که به اعضای خود می‌دهد، آنها را طوری تربیت می‌کند که بدقول نباشند و خلف وعده نکنند.

مثلا پدری که به فرزند خود وعده می‌دهد اگر در امتحان پایان دوره تحصیلی قبول و ممتاز شود یک دوچرخه قشنگ برایش می‌خرد و فرزندش به این امید سعی و تلاش می کند و در امتحانات قبول و ممتاز می‌‌شود، اما پدر توانایی انجام وعده خود را ندارد و خلف وعده (بدقولی) می‌کند، همین عامل، زمینه دروغگو شدن فرزند را مهیا می‌کند.

 

سرچشمه دروغ

دروغ معمولاً، از یك نقطه ضعف روحی سرچشمه می گیرد؛ گاهی از ضعف ایمان كه انسان خدا را شاهد نمی داند یا به خاطر تبرئه خود یا به قصد تفریح و شوخی؛ حضرت علی (ع) فرمود: «بنده ای مزه ایمان را نچشد تا دروغ را وانهد چه شوخی باشد و چه جدی» (اصول كافی باب دروغ ج5 ص 291).

 

معایب دروغ

انسان اشرف مخلوقات است یعنی دارای شعور و روح والا و اعتماد به نفس و اخلاق نیکوست. وقتی انسان از این صفات برخوردار باشد می‌توان گفت قابل اتکاست و می‌شود به او اعتماد کرد و حرف‌هایش خریدار دارد چون موجودی عملگراست. در غیر این صورت با سایر حیوانات زنده یا انسان مرده فرقی نخواهد داشت. کسانی که دروغ می‌گویند دائما دلهره و ترس از این دارند که مبادا حقیقت رو شود، ولی غافلند از این‌که هیچ‌وقت ماه پشت ابر نمی‌ماند. به هر حال خانواده با راستگو بودن عملا به اعضای خود راستگویی و با دروغ به آنها دروغگویی را آموزش می‌دهد.

 

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع: چاردیواری، کیهان نیوز، اخلاق و عرفان

 

مطالب مرتبط:

من دروغ میگم، تو دروغ نگو!

دروغ، اونم به خانوما

دروغگوهای کوچولو

کاش با دروغ، دماغمون دراز می شد! - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=284684

10 سپتامبر 2014 ... اما افرادی هم هستند که برای گول زدن دیگران دروغ می گویند. گروه دیگری از افراد نیز به دروغگویی معتاد شده اند. خیلی ها هم به این دلیل دروغ می گویند که ...

صفحه اصلی خانواده ایرانی - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=220806

فرزندم در ایام محرم ، حاضر نمی شود با ما به هیئت بیاید و لباس تیره بپوشد ، او به عقاید مذهبی خانواه بی اعتنایی می کند. ... کاش با دروغ، دماغمون دراز می شد!

کلبه ی تنهایی من

http://www.sabz53.blogfa.com/

برای من کسی شبیه تو نبود تو خلوتم با منی------- با جای خالی همیشه بودنت دوباره زخم میزنی. دانلود Saman ..... کاش ما آدما هم وقتی دروغ می گفتیم دماغمون دراز می شد!

مهر ٩۱ - مرد قصه ها

http://marde-gheseha.persianblog.ir/1391/7/

تکیه هایش را با دستانی جمع میکنم, که روزی بر آن بوسه میزد. ..... ای کاش آدمها مثل پینوکیو بودند که وقتی دروغ می گفتند دماغشون دراز میشد و ای کاش آدمها مثل نیلز ...

سری جدید از اس ام اس های زیبا و ناب ویژه آبان ماه 1391 - جذبه

http://www.jazabe.com/سری-جدید-از-اس-ام-اس-های-زیبا-و-ناب-ویژه-آ.html

sms ziba aban 91, اس ام اس های زیبا و با معنی آبان ماه 91, اسمس زیبا, جدیدترین پیامک های ... ای کاش آدمها مثل پینوکیو بودند که وقتی دروغ می گفتند دماغشون دراز میشد

ღدفترزندگیღ

http://daftarzendegii.blogfa.com/

ای کاش آدمها مثل پینوکیو بودند که وقتی دروغ می گفتند دماغشون دراز میشد ... نيمي از يک مترسک با نيمي از يک بدن باهم پيوند خوردن تا پيکر من شدن کلاغا هر روز از ...

8 - موسسه قرآن و نهج البلاغه

http://2noor.ir/Default.aspx?newspage=8&page=newsarchive

دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران با اشاره به اینکه دروغ‌گویی بیمارگونه و شک‌های بدبینانه جزو بیماری‌های روانی ... 01/ 07/ 93, کاش با دروغ، دماغمون دراز می شد!

امرداد ٩۱ - ღ فانوس شب هاღ

http://mgm21.persianblog.ir/1391/5/

دلم می خواست غسل جمعه کنم صبح جمعه با اب نهر فرات. وضوی من ... دلم می خواست قسمتم می شد یک محرم در کربلا باشم ... یادش بخیر اون زمونا پینوکیو نگاه میکردیم و از ترس اینکه دماغمون دراز بشه دروغ نمی گفتیم (کاش بچه بودیمو از دروغ میترسیدیم).

به همین سادگی - درد دل نوشت

http://apezeshki.blogfa.com/cat-11.aspx

مهمون رو با ناز صداش می کنن، دست به سینه می زنن، سر کج می کنن، عشوه می خرن، تهیه و تدارک می بینن، اصلاً ادب می ... کاش دوست داشتیم و اونوقت می فهمیدیم که اومدنت تنها راه فرار این روزگار سیاهه. ..... قبلنا وقتی آدما دروغ می‌گفتن، دماغشون دراز می‌شد.

نسیم وزوان

http://nasimevazvan.persianblog.ir/

25 سپتامبر 2014 ... ... ٢۳ شهریور ۱۳٩۳. کاش با دروغ، دماغمون دراز می شد! ... به کار نموده و از کاربران محترم درخواست می نماید که مطالب روز،علمی،فرهنگی و. تحقیقی خود را ...

اینجا چراغی روشن است

http://javid9.blogfa.com/

27 سپتامبر 2014 ... ای کاش من هم یکی مثل ادوارد کنارم داشتم تا انگیزه ای میشد برای موندن. ... ای کاش وقت قدم زدن های شبانه ام با یه عاشق رو به رو می شدم و سه شبانه روز به ... خاک زنده زنده دفن شدم از جای ستاره های آسمون پیدام کنه و دستش رو به سمتم دراز کنه. .... اینکه وقتی چشم های سرخت رو می بینند باید به دروغ بگی "از خستگیه" مسخره

سوریه آخر کلام!...آنچه گذشت و آنچه ندیده اید! - آپارات

http://www.aparat.com/v/13fzE/سوریه_آخر_کلام!...آنچه_گذشت_و_آنچه_ندیده_اید!

8 مه 2014 ... آخه مگه پینوکیو دماغشون دراز میشه که بفهمیم دروغ میگن. ... پاسخ : یك ویدیو در كانالم اضافه شد,,, تفسیری یا تكذیبی یا نفی هست بفرمایین ... حقیقتی كه هر پوینده و ناظر وقایع سوریه می تواند ان را در گذر این سه سال بیاید ... كاش ممكن بود مستقیم با وی مناظره كرد و از دلیل حذف حقیقت و تاریخ در دقیقه یازده مستند ...

دقیق به تصویر نگاه و در آن تأمل کنید؛ نظر شما چیست؟ - 6 - خبرآنلاین

http://www.khabaronline.ir/detail/318625/weblog/moazzen

4 نوامبر 2013 ... ایکاش آنقدر پاک بودیم و می دیدیم با چشم بصیرت همه چیز را ! و یا ایکاش .... مادر و پدر من پولدارن برادرها و خواهرهایم همه دماغشان دراز است. پدر زن و ... کاش می شد در جایی زنگی کنیم که دوستت دارم گفتنها واقعی و دوستی ها بی غرض باشد. فقط مادر ..... از بس دروغ گفتن و ریا کردن،دماغشون بلند شده مثل پینوکیو. بی نام سه ...

دوستانه21

http://dostane21.blogfa.com/

پسرگفت: ولی تو که هیچ حسنی نداشتی، پس اگه راست می گی من چرا بهت گفتم عاشقتم؟ دختر گفت: ... پسر با خنده گفت: آخه بهت دروغ گفتم ... خووودافظ ... خداحافظ به شرطی که بفهمی تر شده چشمام .... بلند میخندیدی و دماغمو میکشیدی ... پاهاتم دراز کردی. ..... کاش بودی می دیدی مریمت چطوری داره لباس عروسیشو با خون رگش رنگ می کنه.

همه ش فقط یه شوخیه

http://meghdadas.blogfa.com/

سلامتی پسر بچه های قدیم که پشت لبشونو با ذغال سیاه می کردن .... شما یادتون نمیاد تو دبستان زنگ تفریح که تموم می شد مامورای آبخوری دیگه نمی ذاشتن ... شما یادتون نمیاد، یه زمانی به دوستمون که میرسیدیم دستمون رو دراز میکردیم که .... مهران رجبی هم نشدیم همه به خاطر دماغمون بشناسنمون ... کاش ما آدما هم مثل گربه ها با چند لحظه بو کشیدن ،

قصر شیشه ای

http://www.jewel-girl73.blogfa.com/

همیشه جایی بود که با دیدنش یاد تو در خاطرم زنده میشد ، همیشه آهنگی بود که با شنیدنش حرفهایت در ذهنم ... کاش ... و هزاران کاش ... کاش به دنیا نیومده بودم ... کاش زندگی رو تجربه نمیکردم . ... وقتی باهم آشنا شدیم گفتم میخوام دوستیمون رو با یک دروغ آغاز کنم . ... یه بار هم نشد دست بکنیم تو دماغمون یه چیز خوب بیاد بیرون همش تکرار