واقعاً چرا وقتی نزدیک ترین کسان ما چیزهای مهمی به ما می گویند به آنها گوش نمی کنیم و یا برعکس، چرا وقتی خود ما حرفهای مهمی به عزیزانمان می زنیم آنها به ما گوش نمی ‌کنند؟

دل بده، قلوه بگیر، لذت ببر!


واقعاً چرا وقتی نزدیک ترین کسان ما چیزهای مهمی به ما می گویند به آنها گوش نمی کنیم و یا برعکس، چرا وقتی خود ما حرفهای مهمی به عزیزانمان می زنیم آنها به ما گوش نمی ‌کنند؟

صحبت کردن

چقدر برای شما پیش آمده که به یکی از نزدیکان تان (پدر یا مادر، همسر، فرزند، دوست صمیمی و یا همکار چندین و چند ساله تان) بگویید «منم که همین روبهت گفته بودم اما تو توجه نکردی، حالا که فلانی همان حرف رو می زنهآن را قبول می کنی؟ می دونی چیه، تو اصلا ًبه حرف من گوش ندادی! ». واقعاًچرا وقتی نزدیک ترین کسان ما چیزهای مهمی به ما می گویند به آنها گوش نمی کنیم و یا برعکس، چرا وقتی خود ما حرفهای مهمی به عزیزانمان می زنیم آنها به ما گوش نمی کنند؟

اگر می خواهید پاسخی برای این سوال پیدا کنید ادامه این مقاله را بخوانید.

 

1. نزدیکی موجب نشنیده گرفتن می شود.

ما نزدیکان مان را نشنیده می گیریم. از این تلخ تر این که هر قدر میزان نزدیکی ما بیشتر باشد و با کسی بیشتر احساس راحتی کنیم ساده تر از افکار و دغدغه های مهم او عبور می کنیم و به کلمات او گوش نمی کنیم و همدیگر را نمی فهمیم.

 

2. شنیدن کلمات بیشتر از یک فرد، باعث کاهش اهمیت آن می شود.

ما بیش از هر کس دیگر، با نزدیکانمان می گوییم و می شنویم. خوب است بدانیم هر قدر حرفهایی که از یک نفر در مورد موضوع یا مسئله ای می شنویم بیشتر باشد احتمال گوش نکردن به آنها و گم شدن کلمات در میان همدیگر بیشتر می شود.

 

3. نزدیکی، تمایل ما به گمانه زنی درباره معانی پنهان کلمات را افزایش می دهد.

وقتی با یک غریبه صحبت می کنیم یا به مجری تلویزیون گوش می دهیم به دنبال معانی پنهان و احساسات درونی آن فرد نمی گردیم. اما بر عکس وقتی به یکی از نزدیکان مان گوش می کنیم حرفهای الانِ او را با توجه به آن چه که در گذشته برای او اتفاق افتاده مورد تفسیر قرار می دهیم.

 

4. عدم هماهنگی بین حرف و عمل.

وقتی یکی ازنزدیکان، ما را از کاری نهی یا به آن امر می کند که می دانیم خودش عامل به گفته خود نیست به حرفهای او گوش نمی کنیم.

 

5. پیچیده کردن حرفها.

وقتی درباره موضوعی با غریبه ها صحبت می کنیم به سرعت هر چه تمام تر سراغ اصل مطلب می رویم. اما وقتی حرفهای مان را با یکی از نزدیکان مان درمیان می گذاریم تمام سعی مان را می کنیم تا با ارائه تصویر کاملی از مشکل و جزئیات نامربوط مسئله را مبهم و پیچیده کنیم. این کار توجه به همه جزئیات آن مسئله را برای شنونده غیر ممکن و در نتیجه گوش کردن به آن را دشوار می کند.

 

6. خرید کلمات.

ما به حرفهایی گوش می کنیم که می خواهیم گوش کنیم. به عبارت دیگر ما به خرید کلمات می رویم و آنهایی را می خریم که می خواهیم چون فکر می کنیم اینها همان چیزی هستند که نیاز داریم.

 

7. عدم وقت شناسی.

گاهی ما حرفهای مهم مان را وقتی با نزدیکان مان درمیان می گذاریم که آنها هنوز آماده گوش کردن به آن نیستند. اگر در انتخاب زمان صحبت کردن دقت کافی را به خرج ندهیم طبیعتاً گوش شنوایی هم برای حرفهای مان پیدا نخواهیم کرد.

اگر می خواهیم نزدیکانمان به حرفهای ما گوش کنند سکوت کنیم، فقط گوش هایمان را باز کنیم و آنقدر به حرفهای آنها گوش کنیم و گوش کنیم و گوش کنیم تا خوبِ خوبِ خوب آنها را درک کنیم. وقتی مطمئن شدیم که فهمیده ایم چه اتفاقی افتاده است و دغدغه های طرف مقابل چیست، آن موقع است که می توانیم حال عزیزان مان را بهتر کنیم

چه باید کرد؟

1. وقتی می خواهیم با نزدیکان مان حرفهای مهمی بزنیم قبل از هر چیزلازم است محیط مناسبی را برای گوش کردن وی فراهم کنیم. ایجاد یک محیط ساکت و به دور از عوامل منحرف کننده حواس کمک می کند تا کلمات مامجال نشستن در وجود طرف مقابل را پیدا کند.

2. محیط گوش دادن فقط شامل فراهم کردن محیط خارجی مناسب نیست بلکه باید از لحاظ روانی هم فضای خوبی را برای گوش کردن فراهم کنیم. اگر شرایط درونی ما مناسب نیست یا اگر هنوز با موضوعی که قرار است به آن گوش کنیم کنار نیامده ایم مهم است این احساس را در وجود خود بپذیریم.

3. اگر حرفهایی هست که نمی خواهیم به آنها گوش بدهیم،به زبان بیاوریم: «متأسفانه در حال حاضر من در موقعیتی نیستم که بتوانم به حرفها و انتقادات تو در مورد فلان کار گوش کنم. من ساعتها روی آن زحمت کشیده ام و الآن حوصله و تحمل انتقاد را ندارم».

4. اگر می خواهیم نزدیکانمان به حرفهای ما گوش کنند سکوت کنیم، فقط گوش هایمان را باز کنیم و آنقدر به حرفهای آنها گوش کنیم و گوش کنیم و گوش کنیم تا خوبِ خوبِ خوب آنها را درک کنیم. وقتی مطمئن شدیم که فهمیده ایم چه اتفاقی افتاده است و دغدغه های طرف مقابل چیست، آن موقع است که می توانیم حال عزیزان مان را بهتر کنیم. باور کنیم حال خودمان هم خوب خواهد شد!

 

راحله فلاح

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط:

به کسی که می‌خواهید تبدیل شوید

مچ همکار موذی را بگیرید!

 

حرفم را نمی فهمی! - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=284951

15 سپتامبر 2014 ... دل بده، قلوه بگیر، لذت ببر! واقعاً چرا وقتی نزدیک ترین کسان ما چیزهای مهمی به ما می گویند به آنها گوش نمی کنیم و یا برعکس، چرا وقتی خود ما ...

تیر 1393 - قهوه خونه لاغری

http://nikikon.blogfa.com/1393/04

سعی کردم به ذهنم بگم این لذت تا چند دقیقه ی دیگه بساطش جمع ... امروز و این لحظه حس میکنم که دلم میخواد به تمام غذاهای دنیا پشت کنم و تخته گاز برم . .... شیر) + ۱لیوان شیر = ۴۵۰کالری . ... میان وعده = یک نقل ارومیه (از اون گنده ها که مثل قلوه سنگه ) + چای = ۶۰کالری ..... کلی برای خودم در نظر بگیرم و به این هدف یک زمان منطقی بدم .

آذر 1390 - نانازي بانو و آقای خرسی - blogfa.com

http://nabat.blogfa.com/9009.aspx

چون آهن بهش بخوره یه صدای خیلی بدی می ده که الانم با یادآوریش حس بدی بهم دست میده. فقط خشگله. همین. ..... تصمیم برای مسافرت که نداشتیم ولی از تعتیلاتمون لذت بردیم. یکشنبه قرار بود .... ناهارم لوبیا پلو درست کردم بیا ببر! آخه مامانم نباید .... دیگه از دل و جیگر و قلوه بگیر تا زبون و از این جور چیزای اصغر کله پزی!! همشونم خام  ...

بهمن 1391 - اس ام اس جدید و جملات زیبا

http://faceweb.blogfa.com/1391/11

در سايه دل شکستگي پير شدم غم خوردم و با غمت نمک گير شدم تا آمدم آشناي قلبت .... می دم بهت ببر سر چها راه بفروش سودش نصف نصف! ... ستاره ها براش چشمک می زنن و لذت می برن! ... یه سوال: اگه نصف شبی اس ام اس سرکاری بدم بیدارت کنم چی کار می کنی؟ ... من به تو دل دادم كه به من قلوه دهي .... برگشته میگه روم نمیشه از پدر پول بگیرم

آذر 1391 - بدبختی های یک زن چاق

http://chagh2.blogfa.com/1391/09

گفتم پس برو رب انار و مغز گردو هم بگیر ماهی شکم پر درست کنم. ... هر چند نظر همسرجان این بود که بی خیال بده ما خودمان بخوریم و بقیه اش را هم ترشی بگذار بعد از آن زندگی برایمان نمی ماند. ... برای بچه های آرزو می کنم فردا تعطیل باشد و من از لذت آنها پر شوم. .... خوشبخت آمده اند در حال دل دادن و قلوه گرفتن هستند تو هی مسخره بازی در می آوری.

مرا به یاد من آر

http://batokhosham.persianblog.ir/

15 فوریه 2013 ... همین آدمهایی که فکر میکنن فقط خودشون دل دارند . فکر میکنن اونی که تو سینه اونهاست دله ،‌اونی که تو سینه بقیه است قلوه سنگه . ... تو که باشی کنارم میخوام دنیا نباشه تو دستای تو آرامش بگیرم ... باید تاوان بدم و تاوان سختیه . ..... و به مادر موسی وحی کردیم که طفلک را شیر ده و چون (از آسیب فرعونیان) بر او ترسان ...

پاتوق بچه های باحال

http://milada.blogfa.com/

22 آگوست 2014 ... زندگی این است احساسش کن ،زندگی کن و لذت ببر. *&*&*&*&*&*&*&*&*&*&* همیشه ان ... عزیـــــز دل پــــدر میـــــشی ... مرحـــــم دل مـــــادر میـــــشی . ... ﺍﻻﻥ پسرا ﻓﻬﻤﯿﺪﻥ ﻣﻦ ﺗﻨﻬﺎﻡ ﯾﺎ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺗﻮﺿﯿﺢ ﺑﺪﻡ؟ .... یه ورق کاغذ بگیره جلوى صورتش تا من یه قلوه سنگ پرتاب کنم. ببینم کاغذ برنده ... 5987 مرد متاهل کامنت زدن : بیا زن منو بگیر

آگوست | 2012 | مرجع sms – اس ام اس

http://sms.irfamily.com/?m=201208&paged=2

27 آگوست 2012 ... که بابانوئل دقیقا بدونه برای کریسمس چی باید بهم هدیه بده. ... هیچ کریسمسی ایدآل نخواهد بود مگر اینکه تو تصمیم بگیری اون روبه بازتابی از ارزش ها، خواسته ها، علاقه .... ای اشک ، گرم و آرام ببار بر گونه بیمار من / ای غم ، تو هم لذت ببر از این همه آزار من. ..... تنها دل و قلوه‎ایست دارایی ما / این هم، دم صبح عید، تقدیم تو باد .

همدرد

http://1hamdard.blogfa.com/

همسر اومده بود با اینکه دلم براش تنگ شده بود اما خودم رو به خواب زدم. ... (اسم همسر رو میارم) بیا پسرم رو ببر بازی. ... هم بشنوم اما بهتر نیس از زندگیت لذت ببری، به نظرت کی موقعش میرسه ، نمیخام بیام شعار بدم بخاطر پسرت بخاطر . ... راحت باشه، مگر شما خبرگزاری هستید که ازتون خبر بگیرم میام می بینمتون و یه دل سیر می بوسمتون.

به زندگی سلام کن - Lotos

http://nasimsalar.blogfa.com/9006.aspx

22 سپتامبر 2011 ... قول داده امشب جوابمو بده. بگو من می ... هر آنچه را که بر دل کوچکت سنگینی می کند بگو... دیگر بغض .... 3- شیر، سلطان جنگل، تمام حیوانات را به یک گردهمایی فرا می خواند. تمام حیوانات .... که حتی نور خورشید می‌سوزاند اگر زیاد آفتاب بگیری. بعد باغ ..... يا يك‌ قلوه‌ سنگ‌ روي‌ شانه‌ يك‌ كوه .... 4- از چیزهای ساده، لـــذت ببر.

غربت تنهایی

http://badbakt1393.blogfa.com/

ابرها، گریان از شب غربت مولایت، دل ها خون از غم مجتبایت، آب ها تشنه لب های حسینت. و کوههای .... همه رفیق های خود را به لذت کوچک می فروشند و نمیدانند این لذت کوچک... حقیقت ... چون تو کسایو که میبخشن دوس داری فقط سپردم به خودت تو حقمو بگیر. ممنونم آقا ... از امام رضا می خوام حاجت هممونو بده ان شاالله همه مریضارو شفا بدن منم دعا کنید.

ندای قلبت را دنبال کن - دُردانه

http://dorrdaneh.persianblog.ir/post/121/

6 آوريل 2014 ... گفتم این کتاب همیشه همراهمه و بعد دست بلند کردم که نشونش بدم. ... چرا به فلان تجربه نیاز داشته‌ای با آن روبرو شو و درس‌ات را از آن بگیر تا دیگر هرگز به سراغت نیاید. ... وقتی ریگ‌ها را نادیده بگیریم با قلوه سنگ ضربه می‌خوریم. ... درست وقتی وسط جریان هستی آرام باش و لذت ببر. ... دلم برای ریاضیاتم تنگ شده.

دی 1392 - من و اضافه وزنم - بلاگفا

http://mozhgan47.blogfa.com/1392/10

دلم یک کودکی ساده می خواهد پر از لبخند ... خدایا کاری کن این ترازو بهم وفادار بمونه و هر روز منو از روز قبل کمتر نشون بده. وگرنه خودم از ... مناظر زیبای اطراف لذت ببر.

حجاب اسلامی

http://nafas-asheghaneh.blogfa.com/

پدرم بدجور مریض شده خیلی حالش بده بخدا روزا از دستم در رفته ... بايد گوش دل باز نمود تا نداي سلام و صلوات پرودگار و فرشتگان را شنيد . ... و غیرتی شین، دیدم همه بازار دارن بدون اجازه نگاه میکنن و لذت می برن، من گفتم حداقل از شما اجازه بگیرم که نامردی نکرده باشم . .... دل پسر را ببر. ..... آقا نشسته و داره به دختره دل میده و قلوه می گیره.

آوریل | 2013 | می وانه

http://mayvaneh.wordpress.com/2013/04/

22 آوريل 2013 ... برایش گفتم که نمبر موبایل من را بگیر به دخترت بدی که من همرایش در پیدا ... بعد تو دلم گفتم: بابا من حوصله این همه سادات خانم و سادات جان دور و برتون رو ندارم. .... که تا باز شد شیر از تو سینه اش زد بیرون و بعد بزغاله در رفت و کناری ایستاد. ... وسط شهرگذراندیم و از هوای ملس اوایل اسفند دبی تا بخواهید لذت بردیم.

فوت‌و‌فن ‌های کباب کوبیده - بولتن نیوز

http://www.bultannews.com/fa/news/136386/فوت‌و‌فن-‌های-کباب-کوبیده

بهتره از سر دست گوسفند و سر دست گوساله رو به نسبت 40 40 و 20% هم قلوه گاه ..... و خودش را بگیرد بعد سیخ کنید و از طعمش لذت ببرید اگر رضایت داشتید برا من هم دعا کنید. ..... دو سه بار باهم چرخ کن حالشو ببر. .... بده،میخوام بشینم پای برنامه به خانه برمیگردیم تا یاد بگیرم. .... دلم میخواد بدونم رستورانها از چه موادی استفاده میکنند