آخرین باری که تغییری بزرگ در زندگی تان به وجود آمد کی بود؟ بسیاری از ما با بر هم خوردن روند معمول زندگی مان مضطرب می شویم یا در موارد شدیدتر بیمار شده و به رختخواب می افتیم.

هنر سازگار شدن با تغییرات


آخرین باری که تغییری بزرگ در زندگی تان به وجود آمد کی بود؟ بسیاری از ما با بر هم خوردن روند معمول زندگی مان مضطرب می شویم یا در موارد شدیدتر بیمار شده و به رختخواب می افتیم.

پازل

همه ما در زندگی با تغییراتی رو به رو می شویم. تغییر محل کار و زندگی، ازدواج یا طلاق پدر و مادری که دیگر جوان نیستند یا مرگ و بیماری یکی از عزیزان، اتفاقاتی هستند که انسان ها آنها را تجربه می کنند. انسانها در مواجهه با تغییرات مهم زندگی خواه مثبت و یا منفی دچار استرس می‌شوند كه شدت آن در افراد و شرایط مختلف متفاوت است.

بعضی افراد می دانند که چطور عواطف، احساسات و کارهای شان را هنگام بروز تغییرات مدیریت کنند. به همین دلیل با بروز تغییرات، ناراحت و نگران نمی شوند و می توانند سر رشته امور زندگی شان را به دست گیرند؛ ولی، بعضی دیگر نمی دانند چطور با تغییرات زندگی کنار بیایند و هنگام بروز تغییرات، نگران و دستپاچه شده و سر رشته امور به دست شان خارج می شود. جنگ با تغییرات، تنها روندی فرسایشی است که جلوی رشد شما را می گیرد؛ ولی استقبال از تغییرات و موارد جدید به ارتقای سلامت روان کمک می کند و حتی در بهبود توان سیستم ایمنی تاثیر مثبت دارد.

مسأله این است که گاهی اوقات ما نمی توانیم جلوی بروز تغییرات را بگیریم؛ ولی می توانیم واکنش خودمان نسبت به آن را کنترل کنیم. وقتی تغییری به وجود می آید، آن را بپذیرید و بکوشید از این موقعیت جدید به سود خودتان استفاده کنید. نکته دیگر این است که اگر در زمان حال زندگی کنید، دیگر فکر نمی کنید که اگر همه چیز مانند پیش بود، چقدر بهتر بود یا حالا که وضعیت این طور شده در آینده چه خواهد شد. استفاده از تجربیات دیگرانی که دوست شان دارید و آنها هم تغییرات بسیاری را پشت سر گذاشته و موفق بوده اند، به شما کمک می کند با موقعیت جدید کنار بیایید.

 

توجه به پیشنهادات زیر شما را در سازگاری با شرایط جدید و استفاده بهینه از آن یاری می‌دهد:

1. اولین قدم این است كه تغییرات ایجاد شده را بشناسید.

2. برای كنار آمدن با این شرایط عجله نكنید. شما هم مثل دیگران برای سازگاری با تغییرات به زمان نیاز دارید. اگر دچار احساس نگرانی شدید و یا مغلوب احساسات خود گشته‌اید به خود فرصت دهید و سعی نكنید تا سریع خود را عوض كنید.

3. مشخص كنید كدام جنبه‌های تغییر بیشتر آزارتان می‌دهد، مواجهه با افراد و محیط ناآشنا؟ حجم زیاد كارهای درسی؟ دوری از خانواده؟ مشكلات ارتباطی با هم اطاقی‌ها و یا دیگر افراد؟ مشكلات اقتصادی؟ و یا...؟

اگر تمایل داشته باشید که موقعیت های جدید را پذیرا باشید و چیزهای جدید را امتحان کنید، دیگر در گذشته اسیر نخواهید بود و می توانید از فرصت های جدید به نهایت استفاده کنید

4. به گذشته فكر كنید و تغییرات مهم زندگی خود را به خاطر بیاورید. در آن زمان چه احساسی داشتید؟ چگونه با آن سازگار شدید؟ از چه مراحلی گذشتید تا به آن عادت كردید؟ به یاد بیاورید زمانی كه یك كار جدی مثل دوچرخه‌سواری و یا رانندگی را برای اولین بار تجربه كردید چقدر متزلزل بودیدو برای آموختن آن چه صدماتی خوردید؟ می‌بینید كه نه تزلزل، نه اضطراب و نه شكست تأثیری برای مهارت یافتن در آن زمینه نداشت و تنها تلاش مداوم و یادگیری باعث ایجاد آن مهارت شما گشت.

5.ورزش كنید. هر جور كه دوست دارید و در هر جایی كه برایتان راحت‌تر است. غالباً فعالیت جسمی باعث كاهش استرس می‌شود. حتی اگر از ورزش لذت نمی‌برید، آن را انجام دهید، بی‌شك پس از پایان آن احساس بهتری خواهیدداشت.

6. مثبت بیندیشید و مطمئن باشید اوضاع بهتر خواهدشد. با گذشت زمان به تغییر عادت كرده و احساس راحتی بیشتری خواهید داشت و باور كنید كه در شرایط جدید هم می‌توان موفق بود.

7. در مورد افكار و احساسات خود با دیگران صحبت كنید.

 

ویژگی هایی که در هر تغییری مفید است

انعطاف پذیری: اگر تمایل داشته باشید که موقعیت های جدید را پذیرا باشید و چیزهای جدید را امتحان کنید، دیگر در گذشته اسیر نخواهید بود و می توانید از فرصت های جدید به نهایت استفاده کنید.

زندگی در زمان حال: اگر در زمان حال زندگی کنید و بر نیازها، امکانات و فرصت های کنونی تان تمرکز کنید، می توانید با تغییرها کنار بیایید.

حق شناسی: همه ما از موهبت های بسیاری برخورداریم. شناختن این موهبت ها و قدرشناسی و شکرگزاری در مقابل آنها انرژی مثبتی به وجود ما می دهد. نعمت هایتان را یادداشت کنید، آنها را بشمارید و به خاطر بسپارید.

 

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: کانون قلم، ماهنامه سلامت

 

مطالب مرتبط:

طعم واقعی زندگی مستقل

انگیزه را به زندگی برگردان

تو خوش بینی یا بدبین؟

 

هنر سازگار شدن با تغییرات - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=283870

31 آگوست 2014 ... آخرین باری که تغییری بزرگ در زندگی تان به وجود آمد کی بود؟ بسیاری از ما با بر هم خوردن روند معمول زندگی مان مضطرب می شویم یا در موارد شدیدتر ...

استودیو محراب فیلم - آشنایی با تغییر چهره و چهره پردازی، از مبتدی تا ...

http://mehrabfilm.blogfa.com/post-38.aspx

سپس با سازگار کردن خود از هویت فردی به هویت گروهی و اجتماعی در مراسم آیینی ... گاه برای ماندگار شدن بر بدن با ابزار ساده رنگ ها را سراسر بدن خالکوبی، یا نقش هایی بر پوست چهره و بدن خود حک میکرده. ... با این هنر (هنر خوب تغییر چهره و چهره پردازی.

مجمع بین‌المللی تغییرات آب‌وهوایی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/مجمع_بین‌المللی_تغییرات_آب‌وهوایی

مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی (به انگلیسی: Intergovernmental Panel on Climate ... ارزیابی پیامدهای بالقوه این تغییرات و گزینه‌های احتمالی سازگار شدن با این ... ۱۹۱۳ هنری لافونتن; ۱۹۱۴; ۱۹۱۵; ۱۹۱۶; ۱۹۱۷ کمیته بین‌المللی صلیب سرخ; ۱۹۱۸  ...

هنر و تأثیر آن بر اصلاح رفتار - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/art_culture/art/c5_1287837977p1.php/هنر-و-تأثیر-آن-بر-اصلاح-رفتار

23 ا کتبر 2010 ... حال با نگاهی به عرصهء پرکار و زحمت اصلاح آسیب دیدگان اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی و با نگرشی به بایدها و نباید .... هنر سازگار شدن با تغییرات.

سالمترین شهرهای جهان کدامند؟ - فرهنگ بان | پایگاه فرهنگی هنری | بانک ...

http://www.farhangban.com/خواندنی-ها/1691-سالمترین-شهرهای-جهان-کدامند؟.html

9 سپتامبر 2014 ... پس با ما در سفری کوتاه به سالمترین شهرهای جهان همراه شوید: ... تغییر فرهنگ خودروسواری در این شهر از دلایل مهمی است که ونکوور را به ... نظیر پایین بودن میزان جرم و جنایت، خدمات درمانی عالی، آموزش، سازگاری .... رایج ترین مشکلات در دوران نوجوانی · رقابت داوطلبان کنکور آغاز شد · هنر سازگار شدن با تغییرات · مولانا را ...

مدیریت تحول

http://sbu.ac.ir/Adj/MAE/bud/Documents/مدیریت تحول.pptx

دانش معمولي و هنر افراد, دانش فني و تكنولوژي بالا ، ابداع، نوآوري ، تئوري جديد, دانش ... پويايي گروه تئوري و عمل مرتبط با تغيير مواردي استوار است. ..... هرگاه جوامع انساني ناگزير از سازگار شدن با شرايط در حال تغيير باشند، رنج و سختي همواره وجود  ...

ناگفته های مسايل همبستری و عشقبازی

http://masaelejensihot.blogfa.com/

هنر عشقبازي با همسر بصورت تصويري .... ولی اکنون با پیشرفت علم و روش‌های تشخیصی، در بیش از 80 درصد موارد، با انجام روش‌های ..... جنسی، تغییر در خواب و خلق و خو، خستگی مداوم، تغییر حافظه، کم شدن اعتماد به نفس و احساس گناه اشاره کرد. ... سیستم روانی ما به گونه‌ای است که پس از گذشت مدت زمانی با شرایط موجود سازگار می‌شود.

14 تا 20مهر ماه هفته ملي كودك | شبکه بهداشت و درمان چادگان

http://chadeganhealth.mui.ac.ir/14-20مهر-ماه-هفته-ملي-كودك

6 ا کتبر 2014 ... بعضی از این تغییرات "نقاط عطف" رشدی عمده‌ای هستند، مانند زمانی که کودک ... از نظر تعامل اجتماعی، سازگار شدن با محیط و مقابله با تغییرات سریع می‌شود. ... برای شكوفايي هنري كودك استفاده از يك مداد رنگي ، كاغذ بزرگ براي نقاشي ...