فکر می کنند اگر نفر اول کنکور نشوند زمین به آسمان می آید، یا اگر از 60 صفحه تحقیق شان یک صفحه اش کامل نشود باید عزا بگیرند. کمال گراها دیگر از بلند پروازی و اهداف بلند و بالای خودشان شورش را در آورده اند. این ها را گفتیم تا بدانید کمال گرایی آن قدر ها که فکر می کنید خوب نیست!

بلندپروازی در آسمان هفتم!


فکر می کنند اگر نفر اول کنکور نشوند زمین به آسمان می آید، یا اگر از 60 صفحه تحقیق شان یک صفحه اش کامل نشود باید عزا بگیرند. کمال گراها دیگر از بلند پروازی و اهداف بلند و بالای خودشان شورش را در آورده اند. این ها را گفتیم تا بدانید کمال گرایی آن قدر ها که فکر می کنید خوب نیست!

بلندپروازی در آسمان هفتم!

آیا احساس می‌کنید کارهایی که به اتمام رسانده‌اید به اندازه کافی خوب نیستند؟ آیا نوشتن مقالات و طرحها را با هدف انجام دقیق آنها به تعویق می‌اندازید؟ آیا احساس می‌کنید که کارها را باید صد در دصد درست انجام دهید و در غیر اینصورت فردی متوسط و یا حتی بازنده هستید؟ شما یک کمال گرا هستید!

کمال گراها وقتی می خواهند ازدواج کنند همه را راهی تیمارستان می کنند از بس وسواس به خرج می دهند و می گردند دنبال آدمی که هیچ عیب و نقصی نداشته باشد و خدا نکند خودشان هم یک کاری را نتوانند به موقع و کامل انجام دهند آن وقت است که زندگی را زهر خودشان می کنند از بس که حرص و جوش می خورند و با استرس دست و پنجه نرم می کنند.

 

با کمال نباشید!

کمال گراها معیارهای عجیب و غریبی درباره موفقیت دارند. آن ها چون معیارهای موفقیت شان زیادی بالاست و اهداف خیلی خیلی بزرگی توی سر دارند دائم در ترس و اضطراب شکست به سر می برند و معمولا موفقیت های کوچک را نمی بینند و به هیچ هدف کوچکی خوشحال و راضی نمی شوند. این آدم ها چون دائم در حال بازخواست کردن و تحقیر کردن خود هستند کلا در زندگی نیازی ندارند کسی آن ها را زیر سوال ببرد، چون معمولا خودشان را با کوچک ترین اتفاقی با خاک یکسان می کنند. کمال گراها زیادی از خود توقع دارند به نظر آن ها یک کار یا باید درست و حسابی و بدون نقص انجام شود یا اصلا انجام نشود، بهتر است. قانون همه یا هیچ را اگر شنیده اید، مخصوص کمال گراهاست. 

 

دور معیوب (سیکل معیوب) در روند کمال گرایی

نگرش کمال گرایانه، یک دور معیوب را بوجود می‌آورد. افراد کمال گرا، نخست مجموعه‌ای از اهداف غیر قابل دسترس را ردیف می‌کنند. در گام بعدی در رسیدن به این اهداف شکست می‌خورند، زیرا دسترسی به آن اهداف غیر ممکن می‌باشد. در گام بعدی، زیر فشار میل به کمال و ناکامی مزمن غیر قابل اجتناب ناشی از آن، خلاقیت و کارآمدی آنها کاهش می‌یابد. و بالاخره این روند، افراد کمال گرا را به انتقاد از خود و سرزنش خود هدایت می‌کند، که نتیجه این روند نیز عزت نفس پایینمی‌باشد. این مسایل، احتمالا اضطراب و افسردگی نیز به همراه خواهد داشت. در این موقعیت افراد کمال گرا با خود فکر می کنند که بطور کامل در این لحظه، تنها، اگر سخت تر کار کنم موفق خواهم شد. چنین افکاری مجددا منجر به یک دور کامل معیوب می‌گردد.

راستش را بخواهید ما هم کمال گرایی مثبت داریم و هم منفی! آن هایی که کمال گرای مثبت هستند رسیدن و نرسیدن به معیارها برای شان مهم نیست و هدف برایشان اهمیت بیشتری دارد. آن ها سعی می کنند کارها را تا آن جایی که توان دارند به بهترین نحو انجام دهند نه این که دائم در فکر بی نقص ترین کار باشند. کمال گراهای منفی به هر موفقیتی هم که برسند راضی نمی شوند و دائم به هدف های بالاتری فکر می کنند برای همین احساس رضایت و آرامش در زندگی ندارند. 

 

این کمالات از کجا می آیند؟

والدین دردسرساز!

این که می گویند گاهی وقت ها محبت زیادی دردسر درست می کند راست گفته اند! اگر والدین ما والدین کمال گرایی باشند، شما حتما جزو آدم های با کمالات هستید، چون این والدین عزیز همه موفقیت ها و پیروزی های فرزندان خود را کوچک می بینند یا اصلا نمی بینند. این والدین به شدت منظم و وسواسی هستند و تا دل تان بخواهد فرزند خود را با خاک یکسان می کنند، برای همین فرزندان شان از همان کودکی احساس خوبی نسبت به موفقیت های خود ندارند و اصلا آن ها را به حساب نمی آورند چون نمی توانند در هیچ شرایطی والدین خود را راضی کنند. 

باورهای دردسرساز

آدم های کمال گرا به شدت به تأیید اطرافیان نیاز دارند و زمانی به خودشان و موفقیت های شان توجه می کنند و به آن بها می دهند که مورد تایید و پسند اطرافیان باشد. در غیر این صورت ارزشی برای موفقیت های خود ندارند. برای کمال‌گراها نتیجه هر کاری یا شکست کامل است یا موفقیت کامل. دانش‌آموزی که موقع انتخاب رشته دانشگاهی، فقط دانشگاه تهران (فنی‌ها بخوانند صنعتی‌شریف) را وارد برگ انتخاب رشته می‌کند، ورزشکار یا مربی‌ای که همه مساوی گرفتن‌ها را یک شکست مفتضح می‌داند، نقاشی که آن‌قدر نمایشگاه برگزار نمی‌کند تا موزه هنرهای معاصر بیاید سراغش!

اگر در یک کار دچار اشتباه یاشکست می شوید آن را به شخصیت و وجود خود نسبت ندهید و احساس ارزشمندی خود را فدای یک کار اشتباه و کوچک نکنید

گام هایی برای تغییر

چند پیشنهاد ما را برای رها شدن از این دغدغه ها جدی بگیرید:

فیلترهای ذهنیتان را حذف نمایید

اغلب افراد کمال گرا با فیل‌تر کردن خبرهای خوب و تمرکز بر خبر‌های منفی، زندگی را به خود سخت می‌کنند. به این زودی از چیزهای خوب چشم پوشی نکنید و بدانید که بدون وجود فضایی برای پیشرفت، هیچ هدفی برای حرکت به سوی موفقیت نخواهید داشت. نقاط ضعفتان را شناسایی نمایید و آن‌ها را عیوبی ماندگار ندانید، بلکه فرصت‌هایی برای رشد شخصی و شغلیتان تلقی کنید.

حتی انجام کار نادرست هم می تواند نتایج سودمندی داشته باشد

توانایی پذیرش و درس گرفتن از اشتباهات می‌تواند کمکتان کند تا دست از کمال گرایی بردارید. هزینه تعمیر آشپزخانه‌تان را کم برآورد کرده بودید؟ خوب حالا فهمیدید چقدر می‌شود و اشتباه کرده‌اید؟ آن را بپذیرید. در ملاقات با رئیستان دست پاچه شده‌اید؟ آن را بپذیرید و دفعه بعد خودتان را آماده کنید. اشتباهات خود را شناسایی کرده، آن‌ها را پذیرفته و تجربیات خوبی کسب نمایید. زندگی راحت و همراه با آرامش سرشار از این گونه تجربیات کوچک و بزرگ است.

کمال گرایی را اولویت بندی کنید

رسیدن به کمال در همه زمینه‌ها به طور همزمان غیر ممکن است. به جای اینکه سعی کنید در همه چیز کامل و بی‌عیب و نقص باشید، یک زمینه را انتخاب کرده، سعی کنید درآن زمینه خود را به کمال برسانید و در سایر حوزه‌ها تعادل داشته باشید. اگر به تدریس علاقمند هستید، پس کمال در آشپزی می‌تواند یک مساله اختیاری باشد و در اولویت‌های بعدی زندگیتان قرار گیرد.

به خود ارزش بدهید

سعی کنید از کارهای کوچکی که انجام می دهید لذت ببرید و دائم به نتیجه پایانی کارها فکر نکنید و بیشتر به تلاشی که انجام می دهید توجه کنید. اگر در یک کار دچار اشتباه یا شکست می شوید آن را به شخصیت و وجود خود نسبت ندهید و احساس ارزشمندی خودرا فدای یک کار اشتباه و کوچک نکنید. احساس ارزشمندی به شما اعتماد به نفس و آرامش خاطر می دهد و کمک می کند درست فکر کنید و درست تر تصمیمبگیرید.

 

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: روزنامه خراسان، دانشنامه رشد، پارسه گرد 

 

مطالب مرتبط:

رمز موفقیت: یک کلمه پنج حرفی

به احترام خودت از جا برخیز!

اینقدر خجالتی نباش!

بلندپروازی در آسمان هفتم! - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=285291

21 سپتامبر 2014 ... بلندپروازی در آسمان هفتم! آیا احساس می‌کنید کارهایی که به اتمام رسانده‌اید به اندازه کافی خوب نیستند؟ آیا نوشتن مقالات و طرحها را با هدف انجام دقیق ...

یک خواب راحت، بی فکر، بی دغدغه! - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=281449

14 جولای 2014 ... من یک آدم شکست خورده ام · تو بزرگی یا خودت را بزرگ می بینی؟ بلندپروازی در آسمان هفتم! آر اس اس. تعدادبازدیدکنندگان. تاکنون. 6992472386.

من یک آدم شکست خورده ام - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=285406

23 سپتامبر 2014 ... من یک آدم شکست خورده ام · تو بزرگی یا خودت را بزرگ می بینی؟ بلندپروازی در آسمان هفتم! آر اس اس. تعدادبازدیدکنندگان. تاکنون. 6988860205.

گنجور » ناصرخسرو » دیوان اشعار » قصاید » قصیدهٔ شمارهٔ ۳

http://ganjoor.net/naserkhosro/divann/ghaside-naser/sh3/

با خود می گویم: چرا دنیا و آسمان بلند(فلک) ستمگر نادان، مرا هدف تیر روزگار کرده ... در زمین است، اما توانایی پرواز(بلندپروازی) تفکر و اندیشه ی من تا آسمان هفتم است.

نمونه سوالات کلاس هفتم - قدرتی...دوباره سلام - blogfa.com

http://shishomihaa.blogfa.com/category/21

دوباره سلام - نمونه سوالات کلاس هفتم - کلاس ششم ابتدایی - دوباره سلام. ... نمونه سوال پیام آسمانی هفتم نوبت دوم خرداد93. تاريخ : شنبه دهم خرداد ..... بلندپرواز باشید.

عشق - ویکی‌گفتاورد

http://fa.wikiquote.org/wiki/عشق

پرش به: ناوبری، جستجو. سبحان مهرداد محمدپور : «از آسمان گفته ام ، از عشق آسمانی ، با ياد تو شكفته ام ، سبحان عاشق » . ..... «عجب علمی است علم هیئت عشق// که چرخ هشتمش هفتم زمین است». حافظ ... «عشق و اشتیاق، بال‌های پرنده بلند‌پرواز خلاقیت است.».

در این شب آهسته با صادق رحمانی

http://www.darinshab.blogfa.com/

دلم هميشه به يادت بلندپرواز است كه با اشاره ي تو راه آسمان روشن سلام بر تو كه انگشت تو نسيم صباست ... 7 نظر شنبه هفتم دی 1392 4:51 بعد از ظهر. اولین آه من در آیینه.

Morvarid Penhan

http://baran-latif.blogfa.com/

وقتی که تو بارانی می‌شوی در آسمان چشمانت غرق می‌شوم و فراموش می‌کنم که هوا پاییزی است. ... یکشنبه بیست و هفتم مهر 1393 ساعت 16:0 توسط باران لطیف یڪ ڪآمنتـ ... می دم یا نه آدم بلند پروازی بودم به همین راحتی تسلیم نمی شدم دوست داشتم پزشگی ...

ششم + هفتم

http://sheshomvahaftom.blogfa.com/

آدرس وبلاگ دبیر محترم علوم هفتم(آقای ابراهیمی) oloomebrahimy.blogfa. ... نمونه سوالات پیام های آسمان پایه هفتم. نمونه سوال1 نمونه .... بلندپرواز باشید. برچسب‌ها: آزمون ...

اینترنت‌ گوگل به هوا پرید - همشهری آنلاین

http://hamshahrionline.ir/details/262862/Communication/internet

17 ژوئن 2014 ... اين دسترسي ناگهاني به واسطه تغيير زيرساختارهاي شهر رخ نداد، بلكه بالون‌هاي بلند‌پرواز گوگل در آسمان اين شهر به‌پرواز درآمدند تا كودكان اين شهر ...

"سامانه موشکی تلاش" تمام آسمان ایران را پوشش میدهد - شبکه خبر

http://www.irinn.ir/news/65387/سامانه-موشکی-تلاش-تمام-آسمان-ایران-را-پوشش-میدهد

2 سپتامبر 2014 ... "سامانه موشکی تلاش" تمام آسمان ایران را پوشش میدهد ... و سمت و سرعت شعاعی اهداف است و قابلیت آشکار سازی و رهگیری اهداف هوایی شامل هواپیماهای متعارف ، استیلس بلندپرواز و بمب افکن و ترابری را دارد. .... اخبار ۲۰ چهارشنبه هفتم آبان.

هریف وبلاگ شخصی من برای بیان برخی مطالب و نام موطن عزیزم

http://herif.blogfa.com/

... به واسطه تغییر زیرساختارهای شهر رخ نداد، بلكه بالون‌های بلند‌پرواز گوگل در آسمان ... + نوشته شده توسط محمد عليمحمدي در چهارشنبه هشتم مرداد 1393 و ساعت 1:58 | نظر ...

ماجرای سرنگونی اولین میگ25 عراقی دراصفهان بدست چند دانش آموز ...

http://khabaronline.ir/detail/241401/weblog/torkhamedani

8 سپتامبر 2012 ... کلاس ما که بالاترین و تنها کلاس سوم مدرسه راهنمایی بود با 25 دانش آموز محل ... و طبق معمول برای رصد هواپیمای دشمن سرمان به آسمان بود که همین کار بچه ها تلفات ..... من متوجه نشدم دقیقا شکار میگ25 که جنگنده بسیار بلند پروازی است را ...

بلند پروازی ها و سرخوردگی های خانواده های مهاجر در فرانسه | انسانشناسی و ...

http://vista.ir/page/10088/بلند-پروازی-ها-و-سرخوردگی-های-خانواده-های-مهاجر-در-فرانسه

پشت کار در تحصیل بلند پروازی های خانواده های مهاجر سبب می شود تا آن ها پشتکار ... تاریخ ادبیات ایران وضع سیاسی اجتماعی علمی ادبی ایران از اوایل قرن هفتم تا پایان ... ریشه شناسی اسامی محلات و روستاهای منطقه‌ مراغه · هفته‌نامه آسمان | حاشیه‌های امروز ...

بلندپرواز

http://blandprvaz.persianblog.ir/

22 ساعت قبل ... بلندپرواز. ... یهودیت : عنوان دین حضرت موسی (ع) : کتاب آسمانی ، توران به زبان قوم عبرانی عناوینی دیگر قوم یهود وجه ..... فصل سوم : شناخت اسلام

وقایع اتفاقیه ی قجرستان. بخش دوم (طنز) - نویسا (www.nevisa.de ...

http://www.nevisa.de/index.jsp?d=article/article&essayId=4180&authorId=2

21 سپتامبر 2014 ... شعر کوروش بزرگ؛شاهین بلندپرواز آسیا ... همانموقع نعره‌ای در آسمان پی‌چید که: « انگشت در هر سوراخی فرو کرده، قرمطی ... از آسمان هفتم تماس میگیرم!