راهکارهايي براي غلبه بر افسردگي در دوران سالمندي

سرویس زناشویی جوان ایرانی؛ بخش دانستنی های جنسی:

مجيد حسين زاده - افسردگي يکي از اختلالات روان پزشکي است که به سبب عمومي بودن و پيچيدگي هايي که دارد، به سرماخوردگي روان معروف شده است. در روان شناسي باليني يکي از شايع ترين اختلال هاي دوران سالمندي، افسردگي است. علايم اين اختلال رواني در دوران سالمندي به وضوح در بعضي سالمندان ديده مي شود. رنجش زياد، تحريک پذيري و گوشه گيري از مهم ترين آسيب هاي افسردگي در دوران سالمندي است. اگر اين اختلال رواني به درستي و به موقع درمان نشود، مشکلات زيادي براي فرد سالمند و اطرافيانش ايجاد خواهد کرد.

تشخيص افسردگي کار ساده اي نيست

مسلم رومياني، روان شناس باليني درباره علايم افسردگي در دوران سالمندي مي گويد: تشخيص افسردگي در دوران سالمندي کار ساده اي نيست و بايد فقط توسط روان شناس باليني متخصص انجام شود.

به طور کلي افسردگي چند علامت خاص دارد. يکي از مهم ترين اين علايم، احساس اندوه و لذت نبردن از دنياست. يک علامت ديگر احساس گناه و نااميدي است. افزايش و کاهش ناگهاني و غير طبيعي وزن يکي ديگر از علايم افسردگي سالمندان است. احساس بي ارزشي، دلتنگي، سربار بودن، مدام به مرگ فکر کردن و اختلال در خواب هم از علايم کلي افسردگي هستند. اما اين نکته بايد حتما ذکر شود که اين علامت ها نشانه قطعي براي افسردگي نيستند و ممکن است علايم يک بيماري يا يک اختلال رواني ديگر باشند.

تنهايي اصلي ترين دليل افسردگي

اين روان شناس باليني در گفت و گو با خراسان ادامه مي دهد، معمولا افسردگي در دوران سالمندي دلايل زيادي دارد و انزوا يا تنهايي يکي از اصلي ترين دلايل اين افسردگي هاست. از آن جا که تنهايي باعث کاهش روابط اجتماعي مي شود، يکي از مهم ترين زمينه سازهاي افسردگي در دوران سالمندي است. افراد سالمند به دليل از دست دادن انگيزه و هدف که به احساس بي هويتي هم منجر مي شود، افسردگي شان روز به روز تشديد مي شود تا حدي که ترجيح مي دهند با هيچ يک از نزديکان شان رفت و آمدي نداشته باشند. مشکلات جسمي و بيماري هايي که بيشتر بين سالمندان ديده مي شود اگر با بي توجهي اطرافيان مواجه شود، به افسردگي آن ها ختم مي شود. ترس از تنهايي يا فوت دوستان و نزديکان هم مي تواند يکي ديگر از دلايل زمينه ساز براي افسردگي باشد.

راهکارهايي براي درمان افسردگي سالمندان

رومياني به افراد سالمندي که دچار افسردگي مي شوند، توصيه مي کند نخست حتما به يک روان شناس متخصص مراجعه کنند ولي چند راه حل ساده هم وجود دارد تا اطرافيان فرد سالمند بتوانند مقداري از حس افسردگي در سالمندشان بکاهند. *درمرحله اول بايد شرايطي براي فرد سالمند ايجاد کنيد تا از زندگي لذت ببرد. قدم زدن در فضاي آزاد يا تماشاي فيلم مورد علاقه يا هر کاري که سالمند به آن دلبستگي دارد، مي تواند به او کمک کند. وقتي بدن يک سالمند فعال باشد، افسردگي هم از او دور مي شود. استفاده از فضاي سبز و آزاد براي تغيير روحيه سالمندان حتي با ويلچر براي آن هايي که توان راه رفتن ندارند تأثير بسياري در کاهش افسردگي دارد.

*سالمندان بايد حتما برنامه منظم روزانه اي داشته باشند و در برنامه هاي شان، ساعت هايي براي ارتباط با ديگران مانند دوستان يا بستگان در نظر بگيرند. افراد سالمند با داشتن دوست هايي هم سن و سال خود بهتر مي توانند آن ها را درک کنند و روابط اجتماعي شان تقويت خواهد شد.

*توجه ويژه اطرافيان به سالمندان هم راهکاري بسيار مهم براي کاهش افسردگي آن هاست. براي مثال توجه به خوراک و پوشاک سالمندان به آن ها حس مورد توجه بودن مي دهد که باعث آرامش و خوشحالي آن ها مي شود.

افسردگي جزئي از روند پيري نيست

همشهري آنلاين هم در اين باره نوشت: تغييرات ناخوشايندي که بسياري از سالمندان با آن مواجه مي شوند نظير فوت همسر، مشکلات جسمي و ... مي تواند از علل بروز افسردگي به خصوص در افرادي باشد که حمايت هاي لازم روحي را از اطرافيان شان دريافت نمي  کنند. با اين وجود، افسردگي جزئي از روند طبيعي پيري نيست و در واقع بسياري از سالمندان با وجود برخي چالش ها از زندگي خود خرسندند. افسردگي در دوران سالمندي نه تنها موجب مي شود  افراد از زندگي لذت نبرند بلکه مي تواند عاملي براي به خطر انداختن سلامت آنان نيز باشد. با اين وجود، اگر قادر به شناسايي علايم افسردگي و يافتن راه هاي موثر براي حمايت از چنين افرادي باشيم ، سالمندان افسرده مي توانند زندگي شاد و شيريني را تجربه کنند.

نکاتي در مراقبت از افراد سالمند

سالمندان افسرده به مرور زمان مشکلات زياد تري را تجربه خواهند کرد و اگر حاضر به قبول بيماري خود نباشند يا به سبب خجالت و غرور از کمک خواستن خودداري کنند، شرايط براي شان پيچيده تر خواهد شد. بي ترديد از  ميان  برداشتن چنين موانعي، ما را در بهبود هرچه بيش تر اين افراد ياري خواهد کرد. اگر از سالمندي مراقبت مي کنيد که دچار افسردگي است مي توانيد حمايت عاطفي خود را به او ابراز و به سخنانش با صبر و حوصله گوش کنيد. او را به خاطر احساساتش سرزنش نکنيد و به واقعيت هايي اشاره کنيد که در او ايجاد اميد مي کند. همچنين مي توانيد در تشخيص به موقع و تسريع روند درماني او نظارت داشته باشيد. او را نزد پزشک آگاه و باتجربه ببريد و در طول دوره درمان او را همراهي کنيد . راه هاي ديگري نيز براي کمک به سالمندتان که دچار افسردگي شده است، وجود دارد که در اين جا به چند مورد ديگر اشاره خواهيم کرد.

*به او پيشنهاد قدم زدن کنيد: هنگامي که ذهن و بدن فرد فعال است، افسردگي او کاهش مي يابد . به او فعاليت هايي را پيشنهاد کنيد که از انجام آن لذت مي برد. قدم  زدن، فعاليت هاي هنري، ديدن فيلم، رفتن به موزه و هر آن چه باعث فعال نگه داشتن ذهن و جسم او شود، در کاهش افسردگي فرد سالمند مؤثر خواهد بود.

*برنامه منظم و روزانه داشته باشيد : بيرون رفتن گروهي ، ملاقات با دوستان و آشنايان ، رفتن به اجتماعات و گروه هاي همسالان مي تواند او را در مقابله با تنهايي و انزوا ياري دهد . اگر وي در مقابل برنامه  هاي شما مقاومت کرد، با ملايمت با او برخورد و او را به بودن با جمع ترغيب کنيد.

*فرد را ترغيب به تکميل دوره درمان خود کنيد : افسردگي با ناقص گذاشتن دوره درمان، عود مي کند.

کمک به  خودتان براي درمان افسردگي

اگر سالمند و افسرده هستيد، احتمالا حوصله انجام هيچ فعاليت و يا ديدن فردي را نداريد اما به خاطر داشته باشيد انزوا و گوشه گيري تنها باعث تشديد افسردگي شما خواهد شد . هرچه از نظر فيزيکي، ذهني و اجتماعي فعال  تر باشيد، مطمئنا احساس بهتري خواهيد داشت . در اين جا به چند روش  براي مقابله و جلوگيري از افسردگي اشاره مي کنيم.

*از خانه بيرون بياييد : به پارک يا آرايشگاه برويد و دستي به سر و گوش خود بکشيد و ناهار را با دوستان تان صرف کنيد.

* با ديگران در ارتباط باشيد: زمان هايي را که تنها هستيد، کاهش دهيد . اگر قادر به حرکت نيستيد از افرادي که دوست شان داريد دعوت کنيد تا به ديدن تان بيايند يا با آن ها تماس تلفني داشته باشيد.

* داوطلب کمک به ديگران شويد : کمک به ديگران يکي از بهترين راه هاي به دست آوردن ارزش و احترام است . با کمک به ديگران، به طور قطع ميزان افسردگي تان کاهش خواهد يافت.

*مي توانيد مشغول يادگيري مهارتي جديد شويد : به دنبال فعاليت  هايي برويد که هميشه آرزوي انجام آن ها را داشته ايد. شايد آن فعاليت ها بتوانند، خلاقيت شما را شکوفا سازند و روحيه شما را تغيير دهند.

*بخنديد : خنده بر هر درد بي درمان دواست . خواندن و گوش کردن به مطالب طنز آميز نيز مي تواند روحيه شما را تقويت کند.

*ورزش کنيد : اگر بيمار و ناتوان هستيد راه هاي بسياري وجود دارد تا قدرت بدني خود را افزايش دهيد حتي روي صندلي و ويلچر. به هر روشي که مي توانيد ورزش کنيد تا افسردگي تان به ميزان قابل ملاحظه اي کاهش يابد.

راهکارهايي براي غلبه بر افسردگي در دوران سالمندي - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/337661/راهکارهايي-براي-غلبه-بر-افسردگي-در-دوران-سالمندي

26 مه 2014 ... راهکارهايي براي غلبه بر افسردگي در دوران سالمندي. تغييرات ناخوشايندي که بسياري از سالمندان با آن مواجه مي شوند نظير فوت همسر، مشکلات جسمي و ...

راهکارهایی برای غلبه بر افسردگی در دوران سالمندی : روزنامه پزشکی ایران

http://www.iran.pezeshk.us/archives/57169

20 مه 2014 ... دم پیری و لذت بردن از زندگی افسردگی یکی از اختلالات روان پزشکی است که به سبب عمومی بودن و پیچیدگی هایی که دارد، به سرماخوردگی روان معروف ...

ایران نیوز - تشریح ویژه برنامه های روز جهانی سالمند درمنطقه 11

http://irannews24.ir/details/21570/Municipal-Transport/تشریح-ویژه-برنامه-های-روز-جهانی-سالمند-درمنطقه-11-

27 سپتامبر 2014 ... ... سالمندان+توزیع بروشور راهکارهایی برای غلبه بر افسردگی در دوران سالمندی، کلاس آموزشی تاثیرات دخانیات بر عفونت های ریوی در دوره سالمندی، ...

ویژه‌ برنامه‌های روز جهانی سالمندان در منطقه 11 تشریح شد

http://www.yjc.ir/fa/news/4997001/ویژه‌-برنامه‌های-روز-جهانی-سالمندان-در-منطقه-11-تشریح-شد

1 ا کتبر 2014 ... کریملو در ادامه بیان داشت:‌ برگزاری کارگاه آموزشی جامعه سالم ضامن سلامت سالمندان، راهکارهایی برای غلبه بر افسردگی در دوران سالمندی، کلاس آموزش ...

راههای غلبه بر افسردگی - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/khanevde-m/ways-of-overcoming-depression.html

افسردگی, تست افسردگي, ضد افسردگي, افسردگي چيست, افسردگي شديد, روانشناسی, تست ... تغییر در نحوه زندگی، اغلب تمام آن چیزی است که برای درمان این نوع افسردگی لازم است. ..... استرس در کودکی,شرایط استرس‌زا ,تجربه‌های استرس‌زا در دوران کودکی ... بارداری و زایمان · رازهای موفقیت · کوچه پس کوچه های تفاهم · دوران سالمندی.

بیست و شش مهارت مقابله با استرس - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/zendegi-behtar/twenty1-coping-skills.html

کاهش استرس درمان استرس مقابله با استرس روانشناسی عوامل استرس,راههای کاهش استرس,اضطراب و استرس. ... برای مقابله با استرس ها يا فشارهای روانی، راهکارهای مختلفی وجود دارد که شيوه ..... استرس در کودکی,شرایط استرس‌زا ,تجربه‌های استرس‌زا در دوران کودکی ... بارداری و زایمان · رازهای موفقیت · کوچه پس کوچه های تفاهم · دوران سالمندی.

يک روز يک کتاب - رادیو سلامت

http://www.radiosalamat.ir/persian/program.php?Id_News=5548

26 ژانويه 2013 ... راهکارهايي براي درمان سوزش ادرار ... عنوان کتابي که امروز به شما معرفي مي‌کنم « افسردگي در سالمندان» که توسط نغمه مخبر ... ضمن اين‌که آگاهي پيدا مي‌کند از اين دوران ، پاسخ‌هاي روشني هم براي حل مشکلاتش بدست بياورد. ... دردهاي مزمن فيزيکي و احساس ناتواني به آن‌ها غلبه کرده باشد و همه‌ي اين‌ها افراد را دچار مشکلاتي مي‌کند.

راهکارهای برخورد با ترس از رابطه جنسی - همسران - خانواده - سلامت نیوز

http://www.salamatnews.com/news/104440/راهکارهای-برخورد-با-ترس-از-رابطه-جنسی

26 ژانويه 2014 ... این استرس می تواند در هر سنی و برای هر دو جنس اتفاق بیفتد، ولی اغلب ابتدای ازدواج و در دوران بارداری و یائسگی زنان و در دوران سالمندی مردان شایع تر است. ... به طور مثال مردان بهتر از زنان می توانند بر استرس خود غلبه کنند، ولی زنان ...

چگونه با بی حوصلگی مبارزه کنیم - روان شناسی.دلهره.خشم.افسردگی ...

http://robabnaz.persianblog.ir/tag/چگونه_با_بی_حوصلگی_مبارزه_کنیم

12 ژانويه 2012 ... برای غلبه بر بی حوصلگی در زندگی از این راهکارها سود برید: ... و فعالیتهای شما بی معنی است میتواند شما را تا مرز افسردگی پیش برد. ..... شیوه‌های برخورد با مشکلات دوران نوجوانی(۱) ... درمان جدید برای مقابله با افسردگی سالمندان(۱)

روشهای درمان افسردگی - روان شناسی.دلهره.خشم.افسردگی .وسواس ...

http://robabnaz.persianblog.ir/tag/روشهای_درمان_افسردگی

این شیوه در موارد زیر براى درمان بیماران افسرده به‌کار می‌رود: ٭ افسردگى بیمار با ... موارد زیر از جمله موفقترین شیوه‌هاى روان درمانى در درمان افسردگى است: شناخت درمانى، .... راهکارهای مقابله با تنیدگی(۱) » رژیم غذایی ..... شیوه‌های برخورد با مشکلات دوران نوجوانی(۱) » تغییر عادت ... درمان جدید برای مقابله با افسردگی سالمندان(۱) » اختلالات ...

چند راهکار برای کاهش استرس - روان شناسی.دلهره.خشم.افسردگی .وسواس ...

http://robabnaz.persianblog.ir/tag/چند_راهکار_برای_کاهش_استرس

24 مارس 2010 ... محققان برای آنکه بچه‌ها با نزدیک شدن سوزن آمپولها و واکسن‌ها حال بهتری داشته باشند و کار برای والدین راحتتر شود راه‌هایی را ... جهت مقابله با استرس، داشتن افکار مثبت نقش مهمی دارد. ..... راهکارهای مقابله با تنیدگی(۱) ..... شیوه‌های برخورد با مشکلات دوران نوجوانی(۱) ... درمان جدید برای مقابله با افسردگی سالمندان(۱)

راهبرد هایی برای غلبه به افکار منفی - روان شناسی.دلهره.خشم.افسردگی ...

http://robabnaz.persianblog.ir/tag/راهبرد_هایی_برای_غلبه_به_افکار_منفی

راهبرد هایی برای غلبه به افکار منفی. + فرزانه (ربابه)دریاباری .... راهکارهای مقابله با تنیدگی(۱) » رژیم غذایی ... اصول راهنمای جدید برای درمان افسردگی(۱) ..... شیوه‌های برخورد با مشکلات دوران نوجوانی(۱) ... درمان جدید برای مقابله با افسردگی سالمندان(۱)

حملات پانیک چیست و چگونه مقابله کنیم؟ - روان شناسی.دلهره.خشم ...

http://robabnaz.persianblog.ir/tag/حملات_پانیک_چیست_و_چگونه_مقابله_کنیم؟

29 فوریه 2012 ... کم کم این فکر داشت بر من مسلط می‌شد که برای رهایی و فرار از آن جهنم، از روی ... متخصصان هنوز هم به درستی نمی‌دانند که استرس چگونه باعث وقوع حملات ... این هورمون‌ها با ترشحشان شما را برای مقابله با وضعیت دشوار احتمالی آماده می‌کنند. ..... راهکارهای مقابله با تنیدگی(۱) ..... درمان جدید برای مقابله با افسردگی سالمندان(۱)

زندگی سالم در دوران بارداری | هفت سیب

http://www.7sib.ir/fa/مقاله/زندگی-سالم-در-دوران-بارداری

28 آوريل 2014 ... راهکارهای زندگي سالم در دوران بارداري: ... در دوران بارداري هيچگونه محدوديتي براي حمام كردن وجود ندارد. ..... سلامت کودک و چگونگي برخورد با فشارها و استرس هاي روحي در اختيارتان مي گذارد بر اين نگراني ها غلبه کنيد. .... دوران سالمندی.

افسردگی ؛ بیماری های روانی - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=207

6 راه غلبه بر افسردگی زمستانی; افسردگی به نوعی روان افراد را درگیر می کند و آنها را از ... را با رفتن به نزد روانپزشک درمان کنید، اما راهکارهایی برای کم کردن علائم افسردگی وجود دارد. ... غلبه بر ترس از مرگ در سالمندی; ترس از مرگ یک ترس طبیعی است و در حقیقت اگر ... در دوران بارداری، ترشح هورمون زنانه شامل استروژن و پروژسترون.

غلبه بر انفلوانزا با تغذیه - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/44831_غلبه-بر-انفلوانزا-با-تغذیه.html/

14 ا کتبر 2014 ... برای مثال، خوردن یک پرتقال از مصرف مکمل ویتامین C برای بدن بسیار .... شکم هم راهکارهایی دارد- قسمت۱ · چرا در دوران سالمندی افسردگی زیادتر است ...