تجرد قطعي؛ از دلايل فردي و اجتماعي تا آسيب‌هاي رواني

سرویس زناشویی جوان ایرانی؛ بخش دانستنی های جنسی:

تجرد قطعي به معناي آن است که فرد تا پايان عمر ازدواج نکند و بدون داشتن همسر و شريک به زندگي ادامه دهد

تجرد قطعي؛ از دلايل فردي و اجتماعي تا آسيب‌هاي رواني - تصویر 1

مجيد حسين زاده - بعضي اتفاقات در زندگي انسان ها بايد در يک دوره زماني خاصي بيفتند تا بيشترين کمک را به پيشرفت انسان بکنند. يکي از اين اتفاقات زمان بندي شده  اجتماعي، زمان ازدواج براي جوانان و به خصوص براي دختران است. مسئله بالا رفتن سن ازدواج جوانان، تجرد زيستي و مشکلات ازدواج ديرهنگام به خصوص براي دختران، مسئله اي است که بايد به شکل جدي به آن پرداخته شود. تجرد طولاني مسئله اي فراجنسيتي است اما براي دختران مسئله و دغدغه اي جدي تر و بحراني تر است و صد البته با آسيب هاي روحي و اجتماعي بيشتري همراه ا ست. بعد از اعلام خبر تجرد 980 هزار نفر دختر بالاي ۳۰ سال در کشور توسط مدير کل دفتر آمار و اطلاعات جمعيتي سازمان ثبت احوال کشور، زنگ خطر تجرد قطعي براي تقريبا يک ميليون دختر ايراني به صدا درآمد. به همين دليل در ادامه به بررسي بيشتر دلايل اين موضوع، آسيب هايش و راه حل هايي براي کاهش آن خواهيم پرداخت.

تجرد قطعي يعني فرد تا پايان عمر ازدواج نکند

منيژه مسگري کارشناس ارشد مشاوره خانواده درباره استفاده از اصطلاح تجرد قطعي براي دختران بالاي 30 سال مي گويد: تجرد قطعي به معناي آن است که فرد تا پايان عمر ازدواج نکند و بدون داشتن همسر و شريک به زندگي ادامه دهد. از نظر آماري چون احتمال ازدواج براي زنان در دهه چهارم زندگي شان بسيار کم مي شود مي توان از اصطلاح يا کلمه تجرد قطعي صحبت کرد اما با نگاهي عقلاني و تجربي به اين مسئله، افراد در هر سني مي توانند ازدواج کنند و از فوايد زندگي مشترک بهره مند شوند.

دلايل خودخواسته و ناخواسته تجرد قطعي

مسگري درباره دلايل تجرد قطعي هم مي گويد که دلايل تجرد قطعي هم خودخواسته و هم ناخواسته است. از آن جا که ازدواج بايد همراه با مسئوليت پذيري و قبول برخي از خودگذشتگي ها باشد تعدادي از زنان ترجيح مي دهند فارغ از اين گونه نگراني ها و دلبستگي ها که در زندگي زناشويي وجود دارد، آزاد و رها از هر مسئوليتي در دنياي شخصي خود زندگي کنند که بعدها به اشتباه خودشان پي مي برند. برخي ديگر به علت سخت گيري ها و وسواس هاي افراطي که در امر ازدواج دارند در عالم مجردي باقي مي مانند اما از سوي ديگر برخي افراد به علت فراهم نشدن زمينه هاي خواستگاري، نداشتن خواستگار مناسب، سخت گيري هاي نابه جاي والدين شان، فراهم نشدن زمينه هاي اقتصادي و دلايل ناخواسته ديگر، بدون تمايل شخصي گرفتار اين پديده مي شوند؛ بنابراين برخي از اين دلايل به خود دختران مربوط است يعني دلايل فردي هستند از جمله: تمايل به داشتن تحصيلات عاليه در خانم‌ها و همراه با آن افزايش سطح توقعات، آرزوي داشتن همسري با تحصيلات بالا، يافتن همسري با شغل ثابت و درآمد خوب، نداشتن جرأت و حس خطر کردن و کمرنگ شدن باورهاي ديني. دسته اي ديگر از دلايل به عوامل و شرايطي مربوط مي شود که خارج از اختيار و تصميم دختران است يعني دلايل غير فردي يا غير شخصي مانند: نبودن تناسب بين تعداد پسران و دختران آماده ازدواج، سخت گيري‌هاي خانواده ها در شکل گيري زندگي فرزندان، افزايش چشم و هم چشمي ها براي برگزاري مراسم هاي مقدماتي ازدواج، مهريه هاي سنگين، بيکاري پسران و هزينه هاي بالاي مسکن.

آسيب هاي فردي و اجتماعي در تجرد قطعي

اين کارشناس ارشد مشاوره خانواده درباره آسيب هاي تجرد قطعي مي گويد که قطعا مجرد ماندن دختران و پسران به ساختار خانواده و جامعه آسيب وارد مي کند و مهم ترين پيامد آن کاهش زاد و ولد و جمعيت کشور در سال هاي آتي است که همين عاملي براي کاهش شادي و آرامش در بين مردم خواهد بود. از سوي ديگر اگر نيازهاي روان شناختي، اجتماعي، اقتصادي و فکري هر انساني از طريق خانواده برآورده نشود، ممکن است باعث افزايش آسيب و ناهنجاري در جامعه شود که مي تواند ديگر خانواده ها را درگير کند و حتي در زندگي ديگران هم تاثيرگذار باشد. از سويي ناديده گرفتن اين نيازها و تخليه نشدن آن باعث خشم، افسردگي، ديگر مشکلات فردي و اجتماعي و بداخلاقي هاي رفتاري در روابط بين فردي مي شود. نکته ديگر اين که سيکل طبيعي در خانواده ها اين است که والدين بايد در دوره اي از زندگي خود، از مشکلات فرزندان فارغ شوند و ميانسالي آسوده اي را طي کنند و وجود دختران مجرد قطعي در خانه اين امر را مختل مي سازد.

تنها راه حل ازدواج است

مسگري با توجه به خبر يک ميليون دختر بالاي 30 سال که در آستانه تجرد قطعي هستند، مي گويد: در حال حاضر بايد از ديد روان شناختي به افراد آموزش داده شود تا با پذيرش مسئوليت و واقع بيني در امر ازدواج، کم کردن توقعات، زندگي در زمان حال و کاهش نگراني هايي که متعلق به آينده است همراه با راهنمايي هاي خانواده و آموزه هاي ديني فرصت هاي مناسب را از دست ندهند و به اين امر مقدس لباس عمل بپوشانند. البته از ديد اجتماعي هم انتظار مي رود مسئولان با فراهم آوردن زمينه هاي کار، فعاليت، حمايت اقتصادي و کمک به تهيه مسکن، افراد در سن ازدواج را ياري کنند.

آسيب هاي رواني تجرد براي دختران

مهرخانه نيز در اين باره نوشت: دلايل زيادي در ميان دختران براي دير ازدواج کردن يا تجرد قطعي وجود دارد که طيف وسيعي از اين دلايل را از نيافتن شخص مناسب تا کسب استقلال در بر مي گيرد. دکتر افشار نادري مدرس دانشکده علوم اجتماعي معتقد است که تجرد به هر دليلي که رخ دهد، آثار و آسيب هاي روحي و رواني را با خود خواهد داشت به خصوص در ميان دختران که چه از لحاظ ذاتي و فطري و چه از نظر اجتماعي، موقعيت آسيب زاتري دارند که در ادامه با چندين مورد از اين آسيب ها آشنا خواهيد شد.

افسردگي و کاهش توانايي در تمرکز

عده اي از مراجعان که سن آن ها بالا رفته بود و ازدواج نکرده بودند، اظهار  داشتند مدتي است که حالات خاصي پيدا کرده اند که قبلا دچار آن نبوده اند. حالاتي همچون بي حالي و وارفتگي، بي تفاوتي نسبت به لذت ها و رغبت ها، کاهش توانايي در تمرکز و تصميم گيري و تفکر که همگي نشان از افسردگي ا ست. در غالب پژوهش هاي علمي مشخص شده است که افسردگي در دختران مجرد بيشتر از زنان متاهل است. همچنين ديده شده است که تاخير در ازدواج سبب مي شود که افراد تمايلات طبيعي خود را به تدريج ناديده بگيرند و دچار افسردگي و انزوا شوند. اگر ازدواج با معيارهاي صحيح و از روي علاقه صورت گيرد، مي تواند از بروز افسردگي جلوگيري کند. در واقع افرادي که ازدواج کرده اند بسيار کمتر در معرض ابتلا به بيماري هاي رواني به  خصوص افسردگي هستند.

وسواس زياد در انتخاب

بالا رفتن سن ازدواج يا فرد را به سمت تجرد قطعي سوق مي دهد و يا وي را درگير وسواس در انتخاب مي کند که آن  هم نتيجه  اي جز تجرد دائم در پي نخواهد داشت. اتفاقي که در ميان دختران رخ مي  دهد و زياد از زبان آن  ها مي شنويم، اين است که: «حالا که سن و سال من بالا رفته است بايد انتخابي داشته باشم که ديگران نگويند بعد از اين همه صبر کردن، چرا چنين فردي را انتخاب کردي؟!» اين نکته باعث يک ايده آل گرايي افراطي مي شود که معمولا فرد کمتر کسي را واجد شرايط براي ازدواج خواهد يافت.

افزايش نگراني و احساس ناراحتي

وقتي که دختران به سن ازدواج مي رسند، دائم از آن ها سوال مي شود که چرا ازدواج نمي کنند و اين براي دختران بسيار ناراحت کننده است و زمينه رنجش و نگراني از آينده را براي آنان فراهم مي آورد.

بلاتکليفي و نداشتن هدف درست

عده اي از دختران و به خصوص آن هايي که به شکل اجباري در ورطه  تجرد افتاده اند، خود را بلاتکليف مي بينند و نمي توانند هدف درستي را براي خود و زندگي شان برگزينند و راه روشني را پيدا کنند. آن ها همه چيز را به ازدواج و بعد از آن موکول مي کنند. با اين تفکر که هميشه نمي شود خانه  پدري زندگي کرد، نمي توانند براي آينده  خود برنامه  روشني پيش  بيني کنند و همه عمر را در بلاتکليفي مي گذرانند.

احتمال افزايش انحرافات

وقتي سن فرزندان مجرد خانواده بالاتر مي رود، احتمال بروز انحرافات در آن ها بيشتر مي شود. البته اين سخن بدان معنا نيست که هر فرد مجرد سن بالا در گروه منحرفان قرار دارد ولي منظور آن است که تعداد افراد منحرف در بين انسان هاي مجرد در مقايسه با افراد متاهل بيشتر است.

نياز جسمي و عاطفي چيزي ا ست که نمي توان به سادگي از آن چشم پوشيد.

احساس سربار بودن

اين حس در ميان بعضي از دختران مجرد که سن شان بالا رفته است، ديده مي شود. دختران در فرهنگ ايراني کمتر امکان زندگي تنها و مستقل را دارند و در عين حال زماني که سن شان از سن معمول ازدواج بالاتر مي رود، اين احساس به سراغ شان مي آيد و با هر صحبتي دچار رنجش و ناراحتي مي شوند.

تجرد قطعي؛ از دلايل فردي و اجتماعي تا آسيب‌هاي رواني - تعامل

http://www.taamolnews.ir/fa/news/71980/تجرد-قطعي-از-دلايل-فردي-و-اجتماعي-تا-آسيب‌هاي-رواني

تجرد قطعي به معناي آن است که فرد تا پايان عمر ازدواج نکند و بدون داشتن همسر و شريک به زندگي ادامه دهد.

تجرد قطعي؛ از دلايل فردي و اجتماعي تا آسيب‌هاي رواني - آسیب های ...

http://www.salamatnews.com/news/112415/تجرد-قطعي؛-از-دلايل-فردي-و-اجتماعي-تا-آسيب‌هاي-رواني

تجرد قطعي؛ از دلايل فردي و اجتماعي تا آسيب‌هاي رواني. ۱۳۹۳/۰۲/۲۹ - ۱۳:۵۷ - کد خبر: 112415. سلامت نیوز: بعضي اتفاقات در زندگي انسان ها بايد در يک دوره زماني خاصي  ...

جام‌جم سرا | به من می‌گویند: «مجرد قطعی»

http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1498898128444885021

19 مه 2014 ... از دلایل فردی، تا آسیب‌های اجتماعی ... 30 سال که در آستانه تجرد قطعی هستند، می گوید: در حال حاضر باید از دید روان شناختی به افراد آموزش داده شود تا ...

آسیب‌های تجرد قطعی بر زندگی دختران « مهرخانه :: رواق

http://ravagh.mehrkhane.com/blog/1392/474/

20 آوريل 2013 ... مرتبط با کلیدواژه‌های , آسیب اجتماعی, تجرد قطعی, یاسمین رضوی ... یا «تجرد قطعی» وجود دارد که طیف وسیعی از دلایل، از نیافتن شخص مناسب تا ... با این حال تجرد به هر دلیلی که رخ دهد، اثرات و آسیب‌های روحی و روانی را با خود خواهد داشت. ... بالا رفتن سن ازدواج یا فرد را به سمت «تجرد قطعی» سوق می‌دهد و یا وی را درگ

مفاتح الغیب کلیدهای غیب

http://zekr.blogsky.com/

یکی از این اتفاقات زمان بندی شده اجتماعی، زمان ازدواج برای جوانان و به خصوص برای ... به همین دلیل در ادامه به بررسی بیشتر دلایل این موضوع، آسیب هایش و راه حل هایی برای ... تجرد قطعی به معنای آن است که فرد تا پایان عمر ازدواج نکند و بدون داشتن همسر و ... تجرد به هر دلیلی که رخ دهد، آثار و آسیب های روحی و روانی را با خود خواهد داشت به ...

خطری به نام دخترهای مجرد! - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=272152

25 مارس 2014 ... درباره خانم‌ها نیز باید یادآور شد که 85 درصد آنها بین 15 تا 29 سالگی ازدواج کرده‌اند. ... در بروز پدیده تجرد قطعی دختران عوامل گوناگونی دخیل هستند که از آن ... فرد در جامعه دیرتر به استقلال اقتصادی و اجتماعی برسد و ازدواج کند ... پدیده تجرد در میان دختران می‌تواند آسیب‌های روانی و اجتماعی خطرناکی را به دنبال داشته باشد ...

مجلات : آسیب های اجتماعی، زمینه ساز فرار از ازدواج

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/3881/5534/52647

به عبارت دیگر، تحقّق ازدواج، وابسته به تصویب اجتماعی است. ... اعتمادی و وسواس، همگی سنّ ازدوج را بالا برده و حتی در برخی موارد، تجرّد قطعی را سبب شده اند. ... و به این دلیل، افراد، ترجیح می دهند دارای روابط پنهان غیر مشروع باشند تا مسئولیت و ... اعتیاد نیز جامعه، فرد و خانواده را از نقطه نظر عوامل اقتصادی، اجتماعی و روانی و جسمی، با ...

علل گرایش دختران به زندگی مجردی و آسیب‌های آن + آمار - جوان پرس

http://www.javanpress.ir/48195/علل-گرایش-دختران-به-زندگی-مجردی-و-آسیب.html

17 سپتامبر 2014 ... به وجود آمده همه وهمه دست به دست هم داده است تا جوانان کمتر به سمت ازدواج بروند. جوان پرس : بعضی آمار و ارقام آسیب‌های اجتماعی آنقدر تکان دهنده است که موجب ... هرگز ازدواج نکرده‌اند و به سن تجرد قطعی یعنی ۴۹ سال و بالا‌تر رسیده‌اند که از این تعداد ... آن جریان داشته باشد سست و از بین رفته و به سمت زندگی فردی پیش می‌رود.

آمار تجرد قطعی در کشور بالا نیست/ مشکل ازدواج با ستاد و ... - ایسنا

http://isna.ir/page/news-mobile.xhtml;jsessionid=12BA4BD92C634CF3FFA1888982213D44?newsCode=93032513355&lang=fa&m=1

15 ژوئن 2014 ... پس از سن 35 سالگی احتمال تجرد قطعی آغاز می‌شود که تا 50 سالگی نیز ادامه می‌یابد . در این شرایط لازم است درباره تاثیرهای منفی روانی و جسمانی مجرد باقی ماندن ... یکی از مشکلات زنان ابتلا به سرطان پستان است و سالانه بیش از 10 هزار .... به عنوان یک فرد دانشگاهی با نظر شما موافق نیستم مسائل اجتماعی پیچیده‌تر از ...

رشد همزمان سن ازدواج و آسيب هاي اجتماعي - روزنامه رسالت

http://www.resalat-news.com/Fa/?code=173668

12 مه 2014 ... ازدواج علاوه بر پاسخگويي به نيازهاي جنسيتي وعاطفي فرد،نيازهاي ... جوانان به دلايل مختلفي از ازدواج دوري مي کنند و پديده تاخير در سن ازدواج نه به عنوان ... دکتر جواد صالحي فدردي، روان شناس اجتماعي، استاد و عضو هيئت علمي دانشگاه ... شاهد اين هستيم كه سن ازدواج افزايش داشته و همچنين ميزان تجرد قطعي و ميزان طلاق به ...

نسخه چاپی - ازدواج سفید یا ازدواج روی هوا - دیدبان

http://didban.ir/fa/print/17656/ازدواج-سفید-یا-ازدواج-روی-هوا/

این پدیده، نوع جدیدی از آسیب‌های اجتماعی است که پیامدهای خطرناکی دارد. ... گسترش است تا انجا که بسیاری از مسئولان هم از این پدیده اجتماعی ابراز نگرانی کرده اند ... بر اساس تعریف، زندگی زناشویی بدون ازدواج موقعی که دو فرد مجرد از دو جنس متفاوت ... تجرد قطعی بخشی از جوانان -بخصوص دختران- و همچنین افزایش مردان تنها و زنان بیوه  ...

بحران ازدواج و بی همسری - پیش نیازهای ازدواج - راهنمای ازدواج - آکاایران

http://aroosi.akairan.com/marriage/pishniaz1/22673.html

بالا رفتن آمار طلاق، جرایم و آسیب‌های اجتماعی، به نوعی ترس از گزینش همسر ... بی‌اعتمادی و وسواس، همگی سنّ ازدوج را بالا برده و حتی در برخی موارد، تجرّد قطعی را سبب شده‌اند. ... این دلیل، افراد، ترجیح می‌دهند دارای روابط پنهان غیر مشروع باشند تا مسئولیت و ... نیز جامعه، فرد و خانواده را از نقطه نظر عوامل اقتصادی، اجتماعی و روانی و جسمی، با ...

مدیریت آموزش های فرهنگی سیاسی دفاتر - نمایش محتوی

http://farhangi.nahadportal.com/?siteid=135&pageid=48968&newsview=326472

سطح اجتماعی. سطح فردی. 1. تکمیل: رشد و کمال از پیامدهای ازدواج است و زن و مرد یکدیگر را ... بهداشت و سلامت روان: ازدواج عالی‌ترین نظام ارتباطی برای دستیابی به نیازهای ... درجامعه می‌گردد و آسیب‌های اجتماعی بسیار جبران‌ناپذیری بر جامعه وارد خواهد کرد. ... تمایل: زمانی پاداش اجتماعی برای تجرد بیشتر از مجازات اجتماعی باشد ازدواج دیر ...

می‌خواهم مجرد بمانم! - سایبان مهر - دانشگاه فردوسی مشهد

https://saybanemehr.um.ac.ir/index.php/1392-06-09-14-37-07/1392-06-09-14-37-39/317-1392-06-30-20-08-39

اتفاقی که گاهی آنها را از دوران طلایی ازدواج به دوران تجرد قطعی می رساند. ... همه به این موضوع واقفیم که ازدواج فرد را به آرامش می‌رساند و نیازهای روحی انسان را برطرف می‌کند. ... وجود انحراف و فساد اجتماعی از طرف افراد فاسد از آغاز آفرینش انسان بوده و هست؛ مهم این ... تجرد به هر دلیلی که رخ دهد، اثرات و آسیب‌های روحی و روانی را با خود خواهد داشت.

ازدواج کنم یانه؟ برای بعضی از دختران... - مشکلات جنسی دخترا و پسرا ...

https://fa-ir.facebook.com/t4nz1m/posts/792017110824034

اتفاقی که گاهی آنها را از دوران طلایی ازدواج به دوران تجرد قطعی می رساند. چرا ازدواج کنیم؟ همه به این موضوع واقفیم که ازدواج فرد را به آرامش می‌رساند و نیازهای روحی انسان را ... وجود انحراف و فساد اجتماعی از طرف افراد فاسد از آغاز آفرینش انسان بوده و هست؛ مهم این ... تجرد به هر دلیلی که رخ دهد، اثرات و آسیب‌های روحی و روانی را با خود خواهد داشت .

مضيقه ازدواج؛ علل و پيامد‌ها | پرسمان دانشجويي - تربیتی و مشاوره

http://moshavereh.porsemani.ir/content/مضيقه-ازدواج؛-علل-و-پيامد‌ها

نبايد از نظر دور داشت که مضيقه ازدواج تا گروه سني 10 (نمودار 1)، سن تجرد قطعي زنان ، نيز وجود دارد و ... در دوره‌هاي کوتاه، جز به دليل ضرورت‌هاي اجتماعي و فردي (اعم از اقتصادي و زيست‌شناختي) امري مذموم بوده است. ..... معقولي براي آن يافت که در عين مشروعيت، پيامدها و آسيب‌هاي اجتماعي کمتري داشته باشد. ... ساختار تخصصي روانشناسي.