- مراقبت جنسی - در حضور کودکان

سرویس زناشویی جوان ایرانی؛ بخش دانستنی های جنسی:

پوشش مناسب والدین در حضور کودکان چگونه باید باشد؟ حد و مرز رعایت پوشش در حضور فرزندان چیست؟ آیا بین دختران و پسران در این باره تفاوتی هست؟ بی‌مبالاتی در روابط جنسی والدین چه اثرهایی بر روحیه کودکان دارد؟ چگونه باید عفت یا مراقبت جنسی را در حضور کودکان رعایت کرد؟ آیا اصلا نیازی به چنین مراقبتهایی هست؟ این‌ها از جمله پرسش‌هایی است که آگاهیهایی درباره آن را در ادامه این مطلب پیش رویتان نهاده‌ایم.

در دوران شیر خوارگی و خصوصاً نوزادی، کودک خود را از مادرش جدا نمی بیند. به نحوی که خود و مادر را موجود واحدی می بیند.کودک آن چنان خود را به مادر نزدیک می بیند که وقتی سینه مادر را می مکد احساس می کند، دارد مادرش را می خورد .

در دوران طفولیت، دیدن یا لمس کردن سینه مادر، پاسخ های مکیدن را در کودک پدید می آورد که می توان این خواسته را با شیر دادن به کودک، ارضا کرد .

 

اما در دوران کودکی (سه تا چهار سالگی به بعد) دیدن پدر یا مادر برهنه، بر انگیخته شدن و تحریک و میل جنسی کودک را سبب می شود که به هیچ وجه نمی توان در یک زمینه کودک را ارضا کرد .

متأسفانه بعضی از والدین، برهنگی را با تمدن اشتباه می گیرند و فکر می کنند که هر چه برهنه تر باشند متمدن تر هستند. در حضور فرزندان پسر و دختر خود به صورت عریان و نیمه عریان حاضر می شوند. برخی از آن ها فکر می کنند با این کار، حساسیت جنسی فرزندانشان کم خواهد شد و چشم فرزندشان از دیدن صحنه ها پر خواهد شد. در صورتی که 3 تا 4 سالگی، سن بیداری جنسی و تشکیل خاطرات در ذهن کودکان است و در 5 تا 7 سالگی، کودکان، وقتی با بدن برهنه والدین مواجه می شوند، کنجکاو می شوند که بدن آن ها چه ویژگی هایی دارد و همین ممکن است خطرآفرین و نگران کننده باشد .

برخی دیگر از والدین، کودکانشان را با عروسک اشتباه می گیرند و فکر می کنند، آن ها نه احساس دارند، نه می فهمند، نه می شنوند و نه می بینند. ولی کودکان نه کرند و نه کور

میزان پوشش در خانواده های مختلف، با فرهنگ ها و اعتقادات مختلف، متفاوت است. رعایت پوشش مناسب بر اساس الگوهای اخلاقی و اسلامی در خانواده بسیار مهم و با ارزش است و ثبات و آرامش و امنیت در خانواده ایجاد می کند. پوشش مناسب نه تنها سبب آرامش والدین می شود، بلکه رشد طبیعی کودکان را نیز تضمین می کند. بر عکس، عریان و نیمه عریان بودن، پوشیدن لباس های تنگ و چسبان که اعضای بدن را به صورت برجسته نشان می دهد، در حضور فرزندان که به سن تمیز رسیده اند،خصوصاً فرزندان غیر هم جنس، می تواند بسته به سنین متفاوت آن ها، تبعات و اثرات منفی متفاوتی به جای بگذارد .

شایسته است والدین با نشان دادن حساسیت و رعایت پوشش مناسب در حضور کودکان و در ارتباط با غیرمحارم، کودکان را از 4 سالگی به بعد با محارم و غیرمحارم آشنا کنندو میزان پوشش مناسب و عدم تماس بدن با نامحرم را بوضوح برای کودکان توضیح دهند .

 

والدین برای سلامت جنسی فرزندانشان به نکات زیر توجه کنند

رعایت اصول اخلاقی جنسی در خانواده، نقش مهمی در سلامت جنسی کودکان دارد. علاوه بر پوشش مناسب که توضیح داده شد، والدین باید از رفتارهای زیر در حضور فرزندان، پرهیز کنند:

*پرهیز از دیدن فیلم های نامناسب جنسی که در آن زنان و مردان با پوشش های نامناسب، عریان و نیمه عریان، روابط و رفتارهای زننده، رقص های تحریک آمیز، معاشقه و روابط جنسی را به نمایش می گذارند .

*پرهیز والدین از شوخی های رکیک و زننده، ایماها، اشاره ها، کنایه های جنسی، لمس و در آغوش کشیدن هم دیگر که معنی جنسی بدهد .

*پرهیز از ناز و نوازش، بوسیدن و معاشقه با همدیگر در حضور فرزندان

*پرهیز از حرف ها، طنزها و فحش های رکیک جنسی ( چون کودکان ممکن است بعداً حرف ها را کلمه به کلمه معنی کنند و همین، سبب انگیزش و تحریک جنسی زودرس آن ها شود).

برخی والدین فقط به پوشش دختران حساسند و دختران را بیشتر از پسران می پوشانند و حساسیتی روی برهنگی پسران در سنین کودکی و حتی تا بلوغ ندارند که ممکن است باعث سرخوردگی جنسی دختران در بزرگسالی شود.

رعایت پوشش مناسب در خانواده کمک شایانی به رشد طبیعی جنسی کودکان و پیشگیری از انحرافات اخلاقی در نوجوانی و جوانی خواهد داشت.

 

رعایت نکات مهم هنگام رابطه زناشویی

گاهی والدین به علل مختلف، مثل نداشتن اتاق خواب مجزا، محدودیت فضای خانه، داشتن بچه زیاد و شلوغ بودن خانه و گاه اهمال کاری و سهل انگاری، نمی توانند شرایط و محیطی امن و آرام برای روابط زناشویی خود فراهم کنند .

برخی دیگر از والدین، کودکانشان را با عروسک اشتباه می گیرند و فکر می کنند، آن ها نه احساس دارند، نه می فهمند، نه می شنوند و نه می بینند. ولی کودکان نه کرند و نه کور. کودکان خیلی خوب احساس می کنند، خیلی خوب می فهمند، همه چیز را می بینند و خیلی خوب صداها را می شنوند و درک می کنند ،حتی اگر خواب باشند یا خود را به خواب زده باشند. هر چند کودکان دو ساله بیان خوبی ندارند و نمی توانند مسائل را توضیح بدهند ولی از حافظه ای قوی برخوردارند و همه مناظر، تصاویر و صداهای دور و بر خود را مثل یک دوربین و ضبط صوت، در ذهن و خیال خود ثبت می کنند.

کودکان که نزد والدین می خوابند یا کودکانی که به علت بی مبادلاتی والدین و باز بودن در اتاق خواب، شاهد روابط زناشویی آن ها شوند ،درباره روابط زناشویی پدر و مادر دچار ترس، نگرانی و اضطراب شدید می شوند، چرا که رابطه زناشویی را نوعی خشونت پدر علیه مادر تصور می کنند و فکر می کنند که پدر می خواهد با مادر دعوا کند یا آسیبی به او برساند.

والدینی که در حضور کودکان و فرزندان خود روابط زناشویی انجام می دهند، نه تنها در حق آن ها خیانت بلکه بزرگ ترین جنایت را مرتکب می شوند، چرا که باعث تحریک و بیدار شدن زودرس غریزه جنسی کودکان و عامل تباهی و انحراف اخلاقی آن ها در آینده می شوند.

والدین و «مراقبت جنسی» در حضور کودکان - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/331037/والدین-و-مراقبت-جنسی-در-حضور-کودکان

چگونه باید عفت یا مراقبت جنسی را در حضور کودکان رعایت کرد؟ آیا اصلا نیازی به چنین مراقبتهایی هست؟ این‌ها از جمله پرسش‌هایی است که آگاهی هایی درباره آن را در ادامه ...

والدین و «مراقبت جنسی» در حضور کودکان - ...تازه های علم روانشناسی ...

http://psychology.niniweblog.com/post660.php

در حضور فرزندان پسر و دختر خود به صورت عریان و نیمه عریان حاضر می شوند. برخی از آن ها فکر می کنند با این کار، حساسیت جنسی فرزندانشان کم خواهد شد و چشم ...

ﻣﺎن در ﺑﺮاﺑﺮ ﻛﻮدك آزار ﺟﻨﺴﻲ ﻣﺮاﻗﺒﺖ ﻛﻨﻴﻢ ﭼﮕﻮﻧﻪ از ﻛﻮدﻛﺎ

http://www.iacap.ir/sexual.abuse.prevention.pdf

ﻣﺎن در ﺑﺮاﺑﺮ ﻛﻮدك آزار ﺟﻨﺴﻲ ﻣﺮاﻗﺒﺖ ﻛﻨﻴﻢ ... ﻣﺮاﻗﺒﺖ. ﻫﺎى ﺧﻮد را اﻓﺰاﻳﺶ. دﻫﻨﺪ . ﻣﺜﻼً در ﻣﻮاردى ﻛﻪ اﻓﺮاد ﺑﺰﻫﻜﺎر در ﻫﻤﺴﺎﻳﮕﻰ. ﺣﻀﻮر دارﻧﺪ. و. ﻳﺎ در ... ﺑﻪ ﻛﻮدﻛﺎن در ﻣﻮرد ﻣﺮاﻗﺒﺖ از ﺑﺪﻧﺸﺎن آﻣﻮزش ﺑﺪﻫﻴﺪ. : ﺑﻪ ﻛﻮدﻛﺎن  ...

کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی کودکان و نوجوانان - روان یار غرب

http://www.ravanyar.blogfa.com/post/69/کلیدهای-آموزش-و-مراقبت-از-سلامت-جنسی-کودکان-و-نوجوانان-

روان یار غرب - کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی کودکان و نوجوانان ... اگر دیدید که فرزندتان در حضور بچه دیگر برهنه یا نیمه برهنه شده است عکس العمل شما ...

چگونگی ارتباط جنسی با حضور فرزندتان در خانه - راهنمای ازدواج - آکاایران

http://aroosi.akairan.com/marriage/zanashooi/2013522102956.html

ارتباط جنسی, راههای ایجاد تنوع در رابطه جنسی, راههای افزایش میل جنسی, ایجاد تنوع ... را بچه‌هایتان پرورش دهید، درحالیکه تمام کودکی آنها همه درها می‌بایست باز می‌ماندند؟

آمیزش جنسی هنگام بارداری - مراقبت دوران بارداری - کودک آکا - آکاایران

http://koodakan.akairan.com/koodak/moraghebat1/23228.html

هفته آخر بارداری ممنوع,باردار سالم,بارداری عادی مقاربت,آمیزش,جنسی,پزشکان ... در این باره دارید، در یکی از جلسات مراقبت بارداری که هر دو حضور دارید آنرا مطرح کنید.

armane koodak - کودک آزاری چیست؟

http://armanekoodak.com/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=64

شوخی یا جوک های جنسی با کودک یا در حضور کودک ... غیر تصادفی حتی اگر عامل این آسیب مراقبت کننده از کودک بوده و قصد آسیب رسانی به کودک را نداشته باشد.

کودک آزاری چیست؟ در ســال 1898... - مشاوره خانواده و کودک - Facebook

https://www.facebook.com/moshavereh.khanevadeh/posts/762113103846796

شوخی یا جوک های جنسی با کودک یا در حضور کودک ... غیر تصادفی حتی اگر عامل این آسیب مراقبت کننده از کودک بوده و قصد آسیب رسانی به کودک را نداشته باشد.

نشانه های آزار جنسی کودکان و پیامدهای آن را بشناسیم - پارسینه

http://www.parsine.com/fa/news/197294/نشانه-های-آزار-جنسی-کودکان-و-پیامدهای-آن-را-بشناسیم

5 سپتامبر 2014 ... نخستین مرکز پیشگیری از کودک آزاری جنسی در ایران، یک دفتر کوچک و ... با این هدف یا گفتن حرف های رکیک در حضور او نیز کودک آزاری جنسی است. .... است که با زبانی ساده به کودکان یاد می دهیم از اندام شان مراقبت کنند اما علاوه بر ...

جام‌جم سرا | راه و رسم آموزش مسائل جنسی به فرزندان

http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1542627822401841471

24 ژوئن 2014 ... البته در این سن کودکان نسبت به کودکان جنس مخالف ابزار تمایل می‌کنند .... والدین و «مراقبت جنسی» در حضور کودکان · بلوغ جنسی فرزندان و دغدغه ...

مشاوران 202 - دانشجویان رشته مشاوره 91

http://moshaveran202.blogfa.com/

بی‌مبالاتی در روابط جنسی والدین چه اثرهایی بر روحیه کودکان دارد؟ چگونه باید عفت یا مراقبت جنسی را در حضور کودکان رعایت کرد؟ آیا اصلا نیازی به چنین ...

سوالات جنسی کودکان را این جوری جواب دهید - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/social/family_home/c4_1329598568p1.php/سوالات-جنسی-کودکان-را-این-جوری-جواب-دهید

19 فوریه 2012 ... در مجموع شست وشوی کودکان پس از دفع و مراقبت از بهداشت او در دوران کودکی خود ... بهتر است بازی ها در حضور والدین و در معرض دید آنان باشد، تا اگر ...

تربیت و مراقبت جنسی فرزندان - Vista News Hub

http://vista.ir/content/4341/تربیت-و-مراقبت-جنسی-فرزندان/

در اهميت تربيت جنسى کافى است بگوييم که پايه و اساس بسيارى از شرافت‌ها و ... مؤثر بر سلامت روان کودک · تربیت و مراقبت جنسی فرزندان · مشکلات آموزشی فرزندان .... فيلم «آدم برفی» و بازتابی که داشت، بسياری از بازيگران جسارت حضور در اين ...

محصولات دسته مراقبت و نگهداری از نوزاد و کودک - من و مامان

http://www.manomaman.com/category/28/مراقبت-و-نگهداری-از-نوزاد-و-کودک/

با حضور مدرس حرفه ایی پرورش کودک دوزبانه بازی و اکتیویتی آقای ترابی امروز پنجشنبه 1 آبان 1393 از ... كليدهاي آموزش و مراقبت از سلامت جنسي در كودكان و نوجوانان ...

مراقبت از کودکان در برابر شکارچیان جنسی فضای مجازی - ایران آتا

http://iranata.com/2012/12/online-predators-awareness.html

18 دسامبر 2012 ... مراقبت از کودکان در برابر شکارچیان جنسی فضای مجازی. حسین قبیله آذر ... چت روم: شکارچیان آنلاین در اتاق های چت نیز حضور دارند. چت کردن یک راه ...

دانشگاه پیام نور خوی

http://mimmoghaddas.blogfa.com/

8 ا کتبر 2014 ... مهمترین ویژگی مولتی ویتامین مورد استفاده برای کودکان داشتن طعمی دلپذیر ... چگونه باید عفت یا مراقبت جنسی را در حضور کودکان رعایت کرد؟