خیلی‌ها قبل از ازدواج نگران روابط دوستانه‌شان هستند و فکر می‌کنند این روابط را با ازدواج و بچه‌دار شدن از دست می‌دهند. حقیقت این است که این روابط بعد از ازدواج از دست نمی‌روند

خیلی‌ها قبل از ازدواج نگران روابط دوستانه‌شان هستند و فکر می‌کنند این روابط را با ازدواج و بچه‌دار شدن از دست می‌دهند. حقیقت این است که این روابط بعد از ازدواج از دست نمی‌روند بلکه تغییر می‌کنند و این تغییر نتیجه‌ ترکیبی از عواملی مثل کم شدن وقت آزاد و تغییر اولویت‌های زندگی برای زوج‌هاست. زوج‌ها معمولا از روابط همسرشان خارج از رابطه دونفره‌شان استقبال نمی‌کنند مخصوصا وقتی همسر می‌خواهد بدون زن یا شوهرش با دوستانش روابط اجتماعی داشته باشد. اما ارتباط با دوستان یک نیاز است و محدود کردن همسر در این مورد منطقی نیست.
دور شدن از دوست‌های قدیمی و اختصاص دادن تمام وقت به رابطه با همسر، ممکن است بعد از مدتی حس بدی در شما ایجاد کند. دوستان از ما حمایت می‌کنند و نمی‌گذارند احساس تنهایی کنیم. آنها با تشویق و حمایت خود حتی می‌توانند در بهبود رابطه با همسر مفید باشند. با درک و پذیرش طرف مقابل می‌توان روابط دوستانه را طوری تغییر داد که بدون ایجاد مشکل و حساسیت در طرف مقابل، بتوان آنها را ادامه داد. این راهنمایی‌ها به شما کمک می‌کند بتوانید دوستانتان را همچنان حفظ کنید.
   چقدر برای کی وقت بگذاریم؟
نگهداری از رابطه دوستانه‌ خوب، نیاز به صرف وقت و انرژی و تلاش دارد. همان‌طور که در رابطه زناشویی پیشرفت می‌کنید، باید یاد بگیرید زمان و انرژی لازم را بین رابطه با دوستان و رابطه با همسرتان تنظیم کنید، بنابراین طبیعی است که وقت کمتری برای گذراندن با دوستان‌تان داشته باشید. این یک اصل است و وقتی آن را بپذیرید، راحت‌تر می‌توانید مسائل بعدی را مدیریت کنید. بعضی از دوستان درک می‌کنند که باید به شکل تازه‌ای برای وقت ‌گذراندن با شما برنامه‌ریزی کنند. اما بعضی دیگر توانایی این درک را ندارند. این مشکل به خصوص در رابطه با دوستان مجرد پررنگ‌تر می‌شود.

آنها درک درستی از موقعیت فعلی شما ندارند و ممکن است از شما دلخور شوند. دوستی‌ها تجربه‌های منحصر به فردی به ما هدیه می‌کنند که برای تقویت اعتماد به نفس ما مفید هستند. اما حیف است که به خاطر آن، به رابطه با همسرتان خدشه وارد شود. بدیهی است که در این برهه از زمان نزدیک‌ترین فرد به شما باید همسرتان باشد، نه دوست‌تان، بنابراین باید دنبال تعادلی بگردید که به سازش با همسرتان آسیب وارد نکند. برای مثال وقتی شما نیاز دارید وقتی را به تنهای با دوستان‌تان بگذرانید باید از قبل برای آن برنامه‌ریزی کنید و برای همسر و دوستان‌تان شرایط را توضیح دهید.

ممکن است شما هفته‌ای یک ناهار را برای گذراندن با دوستان‌تان در نظر بگیرید. وقتی این برنامه‌ریزی را انجام می‌دهید، هیچ‌کدام از دو طرف ناراحت نخواهند بود. به علاوه می‌توانید بخشی از دیدارهای حضوری را با تماس‌های تلفنی جبران کنید. در کنار گذراندن وقت به تنهایی، می‌توانید از دوستان‌تان خواهش کنید بعضی وقت‌ها با شما و همسرتان در کنار هم ارتباط داشته باشند. این کار باعث می‌شود دوستان و همسرتان با شناخت و درک یکدیگر، تلاش شما برای تعادل برقرار کردن در روابط را هم درک کنند.

  بگو کی مهم‌تر است؟
همان‌طور که رشد می‌کنید و وارد مراحل مختلف زندگی می‌شوید، اولویت‌های شما در زندگی هم عوض می‌شوند. برای مثال رسیدگی به دوستی که با خواهرش قهر کرده به خودی خود کار بسیار پسندیده‌ای است اما نه وقتی نوزاد شما در خانه است و نیاز دارد مدام کنارش باشید یا روزی که همسرتان بیمار است، بهتر است برای گردش با دوستان‌تان قرار نگذارید. شما بعد از ازدواج یا بچه‌دار شدن در درون خودتان هم تغییر احساس می‌کنید.

ممکن است از صرف یک شام آرام در کنار همسرتان بیشتر از شهربازی رفتن با دوستان‌تان لذت ببرید. این احساس طبیعی است و نباید برای آن نگران شوید. ممکن است دوستان‌تان احساسات منفی خود را درباره این تغییرات به شما منتقل کنند اما اگر توقعات آنها غیرمنطقی است بهتر است از آن چشم بپوشید و سعی کنید برای‌شان توضیح دهید. مطمئن باشید دوستان‌تان بعد از ازدواج موقعیت فعلی شما را درك خواهند کرد. برای اینکه بفهمید چقدر از توقعات دوستان‌تان منطقی است، می‌توانید خود را جای همسرتان بگذارید. ببینید در شرایط مشابه از او چه توقعی دارید. اگر دوست دارید کنارتان بماند، شما هم به نیازش احترام بگذارید.
آدم‌فروش نباش!
خیلی از دوستان شما، مخصوصا دوستان مجرد ممکن است درگیر مسائلی باشند که برای همسر شما خوشایند نباشد. این مسائل مخصوص دوران آنهاست و درمیان گذاشتن آنها با همسرتان احتمالا برای آنها خوشایند نخواهد بود، علاوه‌بر اینکه ممکن است باعث حساسیت همسر شما شود. مشکلات شخصی از رابطه با همسرتان را هم بهتر است زیاد به دوستان‌تان نگویید. آنها حرف همسرتان را نشنیده‌اند و ممکن است یک‌طرفه به قاضی بروند. در عین حال مطرح کردن لحظات احساسی زن و شوهر با دوستان مجرد هم کار درستی نیست.

احتمال زیاد دارد که دوست مجرد شما نتواند با شنیدن این حرف‌ها در حس شما شریک شود. خیلی‌ها مخصوصا در ماه‌های اول ازدواج دوست دارند مدام از زندگی خود با دوستان‌شان حرف بزنند اما این حرف‌ها معمولا برای دوستان جالب نیست و آنها را عصبی خواهد کرد. پس تا جایی که می‌توانید رازدار باشید. علاوه بر این دقت کنید نکات منفی که احتمالا دوست‌تان از همسرتان یا برعکس از هم می‌گویند را برای طرفین مقابل عنوان نکنید، حتی برای شوخی یا حتی بسیار کوتاه.

همان‌طور که خیلی از چیزها در زندگی شما با ازدواج تغییر می‌کند، روابط دوستانه شما هم ممکن است، تغییر کند. در مورد روابط خود خوب فکر کنید. آنهایی که برای‌تان مهم‌تر است را در ذهن مشخص کنید و برای تمدید روابط با آنها برنامه‌ریزی کنید. شما می‌توانید دوستان جدیدی هم پیدا کنید. دوستانی که زوج باشند و شما بتوانید همراه با همسرتان در کنار آنها وقت بگذرانید. این به معنی کنار گذاشتن دوستان سابق نیست، بلکه توصیه‌ ما پیدا کردن دوستان جدید است. شما می‌توانید با همسر دوستان همسرتان دوست شوید و به این روش روابط خود را گسترش دهید. کسی که ازدواج کرده نیاز به مصاحبت با افرادی دارد که ازدواج کرده‌اند. شما می‌توانید از تجربیات جدید خود با هم حرف بزنید و لحظات خوشی را بگذرانید.
وقتی لو می‌روی!
کافی است یک‌بار، فقط یک‌بار همسرتان متوجه شود شما با فرد خاصی، بدون اطلاع او ارتباط دارید. این موضوع به طور ناخودآگاه او را نگران و حساس می‌کند و البته حق با اوست. شما نباید روابطی را که با دوستان‌تان دارید از همسرتان پنهان کنید یا درباره آنها به او دروغ بگویید. همسر شما باید بداند شما با چه کسانی ارتباط دارید. همین‌طور که حق شماست که از روابط همسرتان مطلع باشید. با همسرتان حرف بزنید. برای او تعریف کنید که روابط دوستانه چقدر در روحیه شما موثر است و چقدر به آنها نیاز دارید. البته این را هم بگویید که اولویت شما فقط اوست و هیچ‌کسي نمی‌تواند جای او را برای‌تان بگیرد. حرف زدن بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید در زند‌گی‌تان موثر است.
این مردان رفیق‌باز
زنان آمادگی بیشتری دارند که خود را در رابطه با همسر و بچه‌ها غرق کنند و تمام وقت‌شان را به این روابط اختصاص دهند. در مقابل مردها کمتر بعد از ازدواج دوستان‌شان را کنار می‌گذارند. زن‌ها به خاطر روحیه خود از مردها انتظار دارند مثل آنها رفتار کنند اما این درست نیست. بهتر است هر دو نفر درکنار اینکه با دوستان‌شان ارتباط دارند، همسرشان را هم به داشتن این روابط تشویق کنند. اگر همسر شما دوست‌های زیادی ندارد، می‌توانید به او برای گسترش روابطش کمک کنید.

او را تشویق کنید دوستانش را به شما نشان دهد و هر از گاهی در مهمانی‌ها با حضور آنها شرکت کنید. مطمئن باشید اگر همسرتان را در داشتن روابط محدود کنید، او هم به خودش اجازه می‌دهد چنین توقعی درباره شما داشته باشد.

       

با شوهر رفيق​باز چکار کنيم؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/movafaghiat-raz/opened3-husband-friend.html

با شوهر رفيق​باز چکار کنيم قبل از ازدواج,روابط بعد از ازدواج,رابطه دوستانه‌,رابطه زناشویی,رابطه با همسر, مردان رفیق‌باز.

چگونه شوهر رفيق باز را مرد زندگي کنيم؟ - باشگاه خبرنگاران

http://www.yjc.ir/fa/news/4913832/چگونه-شوهر-رفيق-باز-را-مرد-زندگي-کنيم

16 جولای 2014 ... زندگي پيش از ازدواج همسرتان را، بررسي کنيد اگر او پيش از اين نيز ارتباط زيادي با دوستان خود داشته است؛ بنابراين همسرتان بايد مهارت هاي زندگي ...

این مردان رفیق باز/با شوهر رفیق​باز چکار کنیم؟-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/lifestyle/ldetails.php?articleid=17474&parentid=54&catid=83

31 جولای 2013 ... این مردان رفیق باز/با شوهر رفیق​باز چکار کنیم؟,رفیق بازی شوهر و راههای حل مسئله رفیق بازی مردان متاهل.

میگنا - پرسش و پاسخ درباره ازدواج ،دروغ گويي و رفيق بازي همسر

http://www.migna.ir/vdcjyxev.uqemhzsffu.html

11 فوریه 2013 ... زنم شلخته است مي خواهم ازدواج مجدد کنم ... با رفيق بازي شوهرم چه کنم؟ .... واقعا نمیدونم باید چکار کنم از طرفی برادرم قصد برقراری ارتباط با ایشون دارد. ... به نظر شما به زندگی با او ادامه دهم ایا یک ادم رفیق باز ممکن است دست از این کارش ...

جام‌جم سرا | دوران مجردی تمام شد: با همسر رفیقباز چه کنیم؟

http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1675126845018945748

9 ا کتبر 2014 ... دوران مجردی تمام شد: با همسر رفیقباز چه کنیم؟ بعضی از افراد فکر می‌کنند بعد از ازدواج باید روابطشان را با دوستانشان محدود‌تر کنند. برخی هم تصور ...

پايگاه اطلاع رسانی سلامت ايرانيان : با همسر رفيق‌بازم چه کنم؟

http://salamatiran.com/NSite/FullStory/?Id=69227&type=5

17 سپتامبر 2014 ... قرار نيست بعد از ازدواج با دوستانتان قطع رابطه کنيد؛ فقط بايد مديريت ... موضوع مهم اين است که با همسر رفيق‌باز خود چگونه رفتار کنيم تا به ...

شهریور 1390 - روانشناسی خانواده

http://www.khoshbakhti20.blogfa.com/9006.aspx

با خانومتان صحبت کنید و به او بگویید که بچه تا زمانی که بزرگ شود ، فراز و ... و یا اگر مردِ خانه رفیق باز باشد ( توجه داشته باشید که رفیق بازی ، غیر از رفیق ..... متأسفانه امروزه در جامعه ما چندین قتل رخ داده که به خاطر ارتباط زن شوهر دار با مرد دیگر بوده و ... ببینیم یا کتاب بخونیم و لج باز شده اصلا اینطور نبود نمیدونم چیکار کنم ؟

با همسر رفیق بازم چه کنم؟ - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/social/family_home/c4_1411331454p1.php/با-همسر-رفیق-بازم-چه-کنم

22 سپتامبر 2014 ... قرار نیست بعد از ازدواج با دوستانتان قطع رابطه کنید؛ فقط باید مدیریت ... موضوع مهم این است که با همسر رفیق باز خود چگونه رفتار کنیم تا به ...

با بی توجهی همسرم چه کنم؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=156601

8 مارس 2011 ... برای خواندن مقاله ی قبل اینجا را کلیک کنید. ... اما در اینجا برای زوجینی که با این مسئله همسر، به لحاظی تربیتی، ... 6 قانون برای شوهر شایسته!

شناسایی مردانی که ازدواج با آنها خطرناک است - پارسی طب

http://fa.parsiteb.com/news.php?nid=14523

اسکندرپور تصریح کرد: شخصیت رفیق باز به کسی اطلاق نمی‌شود که تعدادی دوست ... وی با بیان این مطلب ادامه داد: شاید این طور فکر کنید که با چنین شخصیتی ...

آموزش مخ زنی

http://mokhzan-herfei.blogfa.com/

با همسر رفیق باز چگونه برخورد کنیم؟ ..... بعضی‌ها معتقدند که شوهر حتما باید از زنش مسن‌تر باشد، اما عده‌ای نظر عکس دارند و برخی هم ممکن است همسر همسن و سال خود را ...

آموزش رفتار با همسر رفیق باز - دمت جیز

http://www.dametjiz.com/آموزش-رفتار-با-همسر-رفیق-باز/

آموزش چگونگی تغییر همسر رفیق باز. با همسر رفیق باز چگونه رفتار کنیم؟ آموزش رفتار با همسر رفیق باز. یکی از مشکلات زنان پس از ازدواج رفیق باز بودن همسرشان  ...

آن چه همسران جوان بايد از آسيب هاي رفيق بازي بدانند - همسران - خانواده ...

http://www.salamatnews.com/news/103644/آن-چه-همسران-جوان-بايد-از-آسيب-هاي-رفيق-بازي-بدانند-

12 ژانويه 2014 ... ديگر حتي حوصله سلام و احوال پرسي با همسرش را هم ندارد. ... ها با دوستانش بوده است و اگر او را ببينيد فکر مي کنيد هنوز مجرد است. ... در اين مواقع ممکن است زن يا شوهر به دليل دلسوزي هاي زيادي که به هم دارند با شريک زندگي شان، با ...

ترفندهای زنانه در همسر داری - شهربانوها

http://shahrbanoha.blogfa.com/cat-1.aspx

به یاری امام زمان میخوام این عیب بزرگ رو از خودم دور کنم، فکر میکنم یکی از بزرگترین گناهام همین غیب هست. تعریف غیبت هم .... 6- در ارتباطات با فامیل شوهر خودمون پیشقدم بشیم واقعاً موثره ..... حالا اگه خواسته یا حرفمون منطقی نیست چیکار کنیم؟