چطور همسرتان در خانه کمک شما باشد؟ - تصویر 1

تقسیم کارهای خانه در بسیاری خانواده های پرمشغله معنایی ندارد. بین کار، بچه ها و بیرون رفتن ها، کارهای خانه یکی از سخت ترین وظیفه هاست: وظیفه ای که معمولاً بر گردن زن خانه می افتد. بعد از مدتی، بیشتر خانم ها از این وظیفه سنگین به تنگ می آیند، مخصوصاً اگر شاغل هم باشند و کارهای خانه شغل دوم آنها به حساب آید!

مراحل

۱. ببینید چه کارهایی باید انجام شود. از شستن لباس ها گرفته تا بیرون بردن آشغال ها، لیستی از همه کارهای هفتگی تهیه کنید و یادداشت کنید که هم اکنون چه کسی هر یک از این کارها را انجام می دهد. لیست کردن کارها قدم سخت اول برای شوهرتان را راحت می کند: حالا می داند چه کارهایی انجام نشده و می بایست انجام شود. علاوه بر این، تشخیص دقیق کارها می تواند به هر دو شما کمک کند کارهای خانه تان چیست.

از جمله کارهای متداول خانه عبارت است از:

• تمیز کردن همه قسمت های خانه

• شستشوی لباس ها (شستن، اتو کردن، جمع کردن و گذاشتن لباس ها در کمد)

• خرید موادغذایی

• آشپزی، شستن ظرف ها

• پرداخت قبوض

• کارهای حیاط و باغبانی

• بردن بچه ها به مدرسه، فعالیت های فوق برنامه، ویزیت دکتر و امثال آن

• مراقبت از حیوان خانگی

۲. کارها را به سه دسته آسان، متوسط و سخت تقسیم بندی کنید. هر کار را با توجه به مقدار وقتی که می گیرد و میزان فعال بودن آن و اینکه چند وقت یکبار لازم است انجام شود درجه بندی کنید. بعنوان مثال، تمیز کردن کف خانه می تواند یک کار با شدت متوسط باشد.

• وقتی می خواهید لیست را بنویسید، چیزهایی که تمیزکاری را آسان تر می کند را هم در نظر بگیرید. بعنوان مثال، آیا می توانید موادشستشوی قوی تری تهیه کنید؟ اینها کارهای عالی هستند که می توانید به شوهرتان بسپارید. وقتی خودش آن موادشستشو را می خرد برای استفاده از آنها راغب تر خواهد بود تا به شما ثابت کند با این مواد جدید خیلی بهتر از شما با مواد قبلی تان می تواند خانه را تمیز کند.

۳. کمک بخواهید. اگر از او نخواهید، ممکن است اصلاً نداند که به کمک نیاز دارید و شما هم هیچوقت نمی فهمید که تا چه میزان می تواند به شما کمک کند. قراری با او بگذارید و درمورد کارهای خانه با او حرف بزنید. دقت کنید که این قرار بهتر است بعد از یک روز مفرح باشد. فقط نباید یکدفعه ای یا بعد از یک مشاجره این بحث را پیش بکشید. برای اینکه بتوانید توجه او را جلب کنید، یک شام خوشمزه بپزید و وقتی بچه ها خوابیدند موضوع را به میان بکشید.

۴. با قدردانی از کارهایی که در خانه انجام می دهد شروع کنید. از کارهایی که در حال حاضر در خانه انجام می دهد یاد کنید و بگویید چطور با این کارها به خانواده کمک می کند. بعد بگویید چون احساس می کنید مسئولیت های زیادی در خانه به گردن شماست، دوست دارید بیشتر در کارها کمکتان کند.

• لیست کارها را به او نشان دهید تا متوجه زیادی تعداد کارها شود.

• به او نگویید که فکر می کنید ناعادلانه است که بیشتر کارها بر عهده شماست--این احتمال وجود دارد که هیچوقت فکر نمی کرده که تقسیم وظایف در خانه نامتوازن باشد. فقط به او بگویید کمک او باعث می شود سطح انرژی شما حفظ شده و زمان بیشتری برای دور هم بودن خانواده ایجاد خواهد شد.

۵. از او بخواهید لیستتان را مرور کند و کارهایی که فکر می کند می تواند انجام دهد را انتخاب کند. می توانید کارهایی که نیاز به تجربه زیاد در کار خانه ندارد را خودتان به او معرفی کنید مثل حمام کردن حیوان خانگی، تمیز کردن توالت ها و امثال آن.

۶. چون هیچوقت این کارهای جدید را امتحان نکرده است، می توانید نحوه انجام کار را برای او توضیح دهید. اما به او نگویید فقط به همین صورت و سر یک ساعت مشخص است که می تواند آن کار را انجام دهد. درعوض برایش توضیح دهید که چطور آن کار را انجام دهد و کدام روش به نظر شما راحت تر است. اگر دقیقاً از روش شما استفاده نکرد، سروصدا نکنید.

۷. می توانید یک کار گروهی برای انجام کارها ترتیب دهید. یک ساعت در هفته را که هر دو شما کاری نداشته باشید اختصاص دهید به انجام کارهای خانه در کنار هم. البته این زمان را طوری تنظیم کنید که بعد از وقت برای ریلکس کردن و استراحت هم داشته باشید. صبح های جمعه می تواند زمان خوبی باشد چون هم وقت کافی دارید و هم خانه را برای هفته ای که در پیش است آماده می کنید.

• کارهای کوچک تر را هم به کارهای گروهی تبدیل کنید. مثلاً شما آشپزی کنید و او ظرف ها را برای غذا آماده کند. شما زمین را جارو بکشید و او بعد از شما تی بکشد.

۸. انعطاف پذیری داشته باشید و صبور باشید. تغییر عادت های قدیمی زمان می برد، مخصوصاً وقتی تمیز کردن خانه به یک نفر محول شده باشد. نیاز به خاطرنشانی های ملایم بسیار و حتی روش های جدی تر برای به کار گرفتن مرد در خانه وجود دارد اما دلسرد نشوید، آنقدر ادامه دهید تا این مسئله به صورت یک عادت در خانه تان درآید. فقط دقت کنید که وقتی کاری را فراموش کرد، خیلی سروصدا نکنید، فقط با ملایمت به او تذکر دهید.

• فقط به این دلیل که شوهرتان کاری را به صورت ایدآل انجام نمی دهد نباید جلو کار کردن او را بگیرید. یادتان باشد که اگر به کمک بیشتری نیاز دارید، باید طریقه انجام کارها توسط او را بپذیرید.

• کارهایی مثل خالی کردن سطل زباله، جمع کردن لباس کثیف ها و تی کشیدن زمین را به شوهرتان بدهید. کارهایی که ممکن است آثار جبران ناپذیری بر جا بگذارد مثل شستن لبا س ها را در ابتدای راه به او محول نکنید.

۹. عادت کنید برای انجام هر کاری در خانه از هم تشکر کنید. هر دو شما در ایجاد هارمونی در خانه سهیم هستید. هر چه قدردانی و قدرشناسی خود را بیشتر به همدیگر نشان دهید، این عادت بیشتر جا خواهد افتاد.

نکات

• اگر شما و شوهرتان ساعت های طولانی کار می کنید، ببینید آیا درآمد خانواده در حدی هست که بتوانید کسی را به طور هفتگی برای نظافت خانه استخدام کنید. حتی اگر یکی از شما در خانه کار کند، استخدام کسی برای نظافت زندگی را بسیار برایتان راحت تر خواهد کرد. ابتدا ببینید چه کارهایی را می خواهید به خدمات نظافت واگذار کنید و چه کارهایی را هنوز می توانید خودتان انجام دهید.

• بعضی از کارهای خانه را به بچه ها واگذار کنید. بچه ها باید از همان سن کن انجام بعضی کارها را یاد بگیرند، بنابراین می توانید از آنها بخواهید آینه ها را تمیز کنند، یا تخت شان را مرتب کنند. به تدریج حجم کار آنها را افزایش دهید تاجاییکه دیگر بدون اینکه از آنها بخواهید، خودشان کارشان را انجام دهند.

• نظافت خانه را از قبل برنامه ریزی کنید. ذهن و روحیه شوهرتان را برای کمک کردن به شما در تمیزکاری خانه آماده کنید. این کار را در کنار هم انجام دهید و دقت کنید که این زمان باید زمان محدودی باشد که خانواده همه ساعت بیکاری اش را به تمیز کردن و نظافت نگذرانده باشد. هدف این است که شوهرتان را هم به کار بکشید. اگر کار زیاد باشد او دفعه دیگر به شما ملحق نخواهد شد. از کم شروع کنید تا برای او شکل عادت بگیرد.

• اگر همسرتان می خواهد، لیستی از کارهایی که به او اختصاص دارد را برایش فراهم کنید تا بداند کل هفته چه وظایفی بر گردن اوست.

• اگر علاقه ای به کار کردن در خانه ندارد، کارهای مربوط به بیرون مثل تمیز کردن حیات، آب دادن به گل ها، خرید خانه و بردن و آوردن بچه ها را به او محول کنید.

هشدارها

• هیچوقت با شوهرتان مثل یک بچه رفتار نکنید و برای او رئیس بازی درنیاورید. این فقط منجر به مشاجرات زیاد بین شما می شود و هیچ چیز را عوض نخواهد کرد. همچنین از گرفتن نقش قربانی به خود نیز خودداری کنید. اینکار باعث می شود فقط خودتان از درون بسوزید و همه هم تصور می کنند که به این وضعیت خود عادت کرده اید.

• هیچوقت موضوع کمک کردن در کارهای خانه را در وسط مشاجرات و دعواهایتان به میان نکشید. در چنین مواقعی هیچوقت کمک و توجهی که می خواهید را دریافت نخواهید کرد.

• وقتی شوهرتان برای انجام بعضی کارها توافق کرده است اما آن کارها را انجام نمی دهد، غر نزنید و سر او فریاد نکشید. درعوض، از او بپرسید که هنوز دوست دارد آن کار را انجام دهد یا نه و اینکه اگر انجام دهد واقعا از او ممنون خواهید بود.

هیچوقت سر شوهرتان داد نزنید. اینکار باعث می شود دیگر هیچوقت در هیچ کاری کمکتان نکند.

• هیچوقت بعد از اینکه شوهرتان کاری را انجام داد، شما دوباره انجامش ندهید. اینکار او را دلسرد می کند.

• زنان و مردان تفاوت های زیادی با هم دارند، بنابراین از او توقع نداشته باشید که کارها را درست مثل خودتان انجام دهد.

• سعی در شروع دعوا نکنید. این به ندرت اتفاق می افتد اما ممکن است اتفاق بیفتد.

گردآوری: مجله اینترنتی زیگیل

منبع : مردمان

چگونه همسرتان در خانه کمک شما باشد؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/movafaghiat-raz/help3-husband-home.html

چگونه همسرتان در خانه کمک شما باشد کارهای خانه ,کارهای هفتگی, کارهای متداول خانه, تمیزکاری,لیست کارها, کارهای جدید, انجام کارهای خانه , کارهای گروهی.

چگونه از همسر باردار خود حمایت کنید

http://wiki.5040.ir/fa/content/article/2884.html

1 روز پیش ... کتاب هایی برای راهنمایی جهت کمک به همسر خود بخرید. ... اگر معمولاً وقتی که همسرتان باردار نبود هیچ کاری در خانه انجام نمی‌دادید پس وقت آن است که ثابت ... می‌شود همسرتان نفس راحتی بکشد و از این که شما شوهر او هستید شکرگزار باشد.

چگونه عزیز همسرمان باشیم؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=109955

10 دسامبر 2009 ... رعايت بعضي مسائل و دقت به برخي نكات مي‌تواند شما و همسرتان را براي هم عزيز ... اگر در كارهاي خانه از شوهرتان كمك مي‌خواهيد، كارهايي را كه دوست دارد به او بدهيد ... يادتان باشد كه خرج خانه براي خانه است نه همسرتان، پس او را هم مهم بدانيد و از ...

چگونه یک مرد موفق در زندگی مشترک باشیم؟ - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/social/family_home/c4_1413061260p1.php/چگونه-یک-مرد-موفق-در-زندگی-مشترک-باشیم

12 ا کتبر 2014 ... ۹ در کارهای خانه به او کمک کنید. یادتان باشد ،کارهای خانه فقط مختص همسرتان نیست. حتی اگر همسر شما خانه دار باشد انجام تمام کارها و مسیولیت های خانه ...

رابطه جنسی و عشق : پزشکان ایران

http://www.pezeshkan.org/?cat=46

29 سپتامبر 2014 ... -مراجعه به روان درمانگر/ مشاور نیز می تواند به شما کمک کند. ... •حرکت ورزشی شنا: اگر قرار باشد تنها یک حرکت ورزشی را انتخاب ..... چطور آنورگاسمی را درمان می کنند؟ ... این شیوه درمانی اغلب شامل آموزش در مورد امور جنسی، تعلیم دادن مهارت های ارتباطی و تمرینات رفتاری است که شما و همسرتان باید در خانه آنها را امتحان کنید .

خانومانه | چگونه در قلب همسرمان نفوذ کنیم؟

http://www.khanoomane.ir/psychology/married/how-would-you-like-to-penetrate-your-partners-heart/

10 دسامبر 2013 ... این اعتماد به حفظ اقتدار مرد کمک می کند و شما با این رفتار و ابراز ... به او القا کند که از آمدنش به خانه خوشحال هستید و دوست دارید او در کنار شما باشد.

چطور با وجود بچه‌ها در خانه با همسرتان رابطه‌جنسی داشته باشید -آکا ...

http://aroosi.akairan.com/marriage/zanashooi/2013626161041.html

چطور با وجود بچه‌ها در خانه با همسرتان رابطه‌جنسی داشته باشیدزندگی جنسی شما و ... با همسرتان هم وقت بگذرانید--و بودن بچه‌ها در خانه نباید مانع نزدیکی شما به هم باشد. ... اینکار نه تنها به ریلکس کردن شما و بالا بردن میل جنسی‌تان کمک می‌کند، بلکه سر و  ...

لیستی از سوالات روز خواستگاری - سایت همسریابی بهترین همسر ...

http://dosaz.ir/viewpages.php?id=25

از شما کاربراي عزيز خواستيم تا سوالات مهم تان در جلسه ي خواستگاري را بيان کنيد . ... تمام سوالات لازم براي شناسايي شريک آينده تان باشد غير ممکن است زيرا تفاوت هاي فردي ... ابتدا زماني که تصميم مي گيريد که خواستگاري را به خانه بپذيريد يا همراه خانواده به ... اين کار براي سنجيدن توقعات خوداز زندگي و همسر آينده ،کمک خواهد بود.

عوامل ایجاد اختلاف بین زن و شوهر

http://ch3.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=150:1390-05-15-14-19-11&catid=17:2011-08-06-11-40-26

پیام داده اید که شما انحصار طلب شده اید و می خواهید همسرتان فقط مال شما باشد . این پیام .... هر وقت به خانه ی ما زنگ می زند یا می آید بشدت دچار اضطراب می شوم . ..... کاری کنید که خودش بیاید و از شما راهنمایی بگیرد . ...... برخورد من با این آقا باید چطور باشد ؟

چگونه همسری موفق و ایده آل باشیم - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/211418/چگونه-همسری-موفق-و-ایده-آل-باشیم

... اگر توسط زوج ها جدی گرفته شود قطعا می تواند کمک شایانی در حفظ ازدواج باشد. ... سرنخ هایی که می تواند در یک عکس قدیمی دوران دبیرستان شما وجود داشته باشد و یا حتی ... اگر در مقابل هر یک جمله نه چندان خوشایندی که هر از گاهی بین شما و همسرتان رد و بدل ... بهتر است در کارهای خانه مشارکت وجود داشته باشد چون اگر همه امورخانه تأکید می  ...

در گوشی های محرمانه با مردان | وب سایت حکیم ایرانی

http://maadteb.com/در-گوشی-های-محرمانه-با-مردان/

به نظر شما توقع کمک و مساعدت از همسر و مشارکت در فعالیت‌های خانه برای بانوی ... همسرشان در این امر، همراهشان باشد امیدواری‌شان افزون‌تر و نشاط‌شان بیشتر می‌شود، اما ...

مجلات : قلبش را تسخیر کن!توصیه هایی برای خانم هایی که مایلند به ...

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/4892/5147/46943

طبیعی است که هیچ مردی حق ندارد بدون دلیل موجه، دیر به خانه برود؛ اما خانم ها هم نباید در صورت ... اگر زن، لحن تند و غیردوستانه ای داشته باشد، مرد احساس می کند که مورد ... به همسرتان اجازه دهید که گاهی خودش را برای شما لوس کند؛ مگر مردان گاهی خود را لوس نمی ... به تدریج شوهرتان را متوجه کنید که به کمکش نیاز دارید و این کمک، وظیفه اوست.

آموزشهایی برای زوجین - چگونه شوهر خود را خوشحال کنیم؟

http://3exeducation.blogfa.com/post/78

خانه و زندگی خود را همان طور که هست دوست داشته باشید و از همسرتان تقاضاهایی ... ذخیره کند و از طرف دیگر او را تشویق کنید تا به افراد نیازمند و فقیر کمک کند. ... _ هرگز کاری نکنید که همسرتان مجبور باشد بین شما و خانواده‌اش یکی را انتخاب کند.

سوسوسایت مجله زندگی » آقایان چگونه می توانید همسرتان را خوشحال کنند ؟

http://sososite.org/?p=1668

اصلا کافی نیست که تنها مشارکت شما در خانه فقط آوردن پول باشد. ... و در همه کارها به همسرتان کمک کنید، مطمئن باشید در این حالت او نیز همراه بهتری برای شما خواهد بود.

هفت اشتباه مردانه در زندگی زناشویی - سایبان مهر - دانشگاه فردوسی مشهد

https://saybanemehr.um.ac.ir/index.php/1392-06-09-14-37-07/1392-06-09-14-38-30/298-1392-06-24-20-34-11

... غریزی می خواهند مشکلات همسرشان را حل کنند، حتی اگر خانم از او کمک نخواسته باشد. ... بیشتر اوقات خانم ها هنگام انجام کار منزل آرام و قرار ندارند، اگر همسر شما نیز چنین است هر ... که چطور باید از او حمایت کنند و این که او دوست دارد همسرش چه رفتاری داشته باشد؟ ... برخی از مردها فکر می کنند همین که در خانه باشند نشان دهنده صمیمیت آن ها با ...

وابستگی همسر به خانواده - پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده

http://www.tanzimekhanevadeh.com/wedlock/1358-dependent-spouse-family

2 ژوئن 2014 ... این نکات می توانند به شما کمک کنند تا کمی رفتار همسرتان را اصلاح کنید ... اما چطور می توانید همسرتان را متقاعد کنید که این رابطه را محدود کند؟ .... یکی از عادت های بد همسر شما می تواند این باشد که او بعد از یک جرو بحث و درگیری خانه ...