در فرهنگ ایرانی دو تعریف برای دوران نامزدی وجود دارد. برخی از خانواده ها دوران بین بله برون و عقدکنان را دوران نامزدی می نامند. اما اغلب خانواده های ایرانی دوران بین عقدکنان و عروسی را به این نام می خوانند. حد و حدود روابط جنسی از نگاه شرع، قانون و جامعه، در هریک از این موقعیت ها متفاوت است.

در فرهنگ ایرانی دو تعریف برای دوران نامزدی وجود دارد. برخی از خانواده ها دوران بین بله برون و عقدکنان را دوران نامزدی می نامند. اما اغلب خانواده های ایرانی دوران بین عقدکنان و عروسی را به این نام می خوانند. حد و حدود روابط جنسی از نگاه شرع، قانون و جامعه، در هریک از این موقعیت ها متفاوت است.

نامزدی بدون جاری شدن صیغه عقد دائم
همانطور که می دانید بعد از طی مراحل خواستگاری و برگزاری مراسم بله برون که دختر و پسر اصطلاحا شیرینی خورده ی هم محسوب می شوند، انگشتر نشان از طرف خانواده داماد به دختر داده می شود تا نشان کرده ی پسر شود. در برخی از خانواده های مدرن و امروزی (نه همه ی خانواده ها) دوران نامزدی از همان موقع شروع می شود. این خانواده ها فاصله ی بین بله بران و عقد کنان را طولانی تر می کنند تا دختر و پسر باز هم بیشتر و راحت تر معاشرت کنند و با خلق و خوی یکدیگر بیشتر ازگذشته آشنا شوند و چنانچه هنوز مایل به ازدواج باهم بودند، به خانواده ها اطلاع دهند که مقدمات عقد را فراهم کنند.
در این نوع "نامزدی" که هنوز صیغه عقد بین طرفین جاری نشده است، هر نوع تماس جنسی ممنوع و ناپسند است و از نظر شرعی نیز حرام است  و گناه محسوب می شود.
ممکن است جهت رعایت مسایل شرعی یک صیغه محرمیت  بین آنها جاری شود تا معاشرت آنها و احیانا تماس هایی مثل دست دادن و نگاه کردن و ... اشکال شرعی نداشته باشد. در این صورت نیز هر نوع رابطه جنسی بین آنها حتی لمس کردن بدن یکدیگر به قصد لذت جنسی ناپسند و غیر مجاز است و دوطرف می بایست جدا" از اینگونه تماس ها خود داری کنند چراکه ممکن است در صورت به هم خوردن رابطه و منتفی شدن ازدواج، دوطرف لطمه های روحی و روانی جبران ناپذیری بخورند.

نامزدی به معنای جاری شدن صیغه عقد دائم
در بین اکثر ایرانیان منظور از دوران نامزدی همین است. یعنی زمانی که صیغه عقد دائم بین دختر و پسر جاری شده است و آنها شرعا و قانونا زن و شوهر شده اند اما بنا به هر دلیلی هنوز زندگی مشترک خود را زیر یک سقف آغاز نکرده اند. در فرهنگ ایرانی در این دوران زوج جوان در یک وضعیت خاکستری و بلاتکلیفی جنسی به سر می برند. منظورم این است که از نظر شرع و قانون زن و شوهر هستند اما از نظر عرف جامعه هنوز کاملا زن و شوهر نیستند. یعنی خانواده ها آزادی هایی که یک زن و شوهر در روابط جنسی خود دارند را برای آنها جایز نمی دانند. سوال بیشتر زوج های جوان این است که در این دوران، کیفیت و حد و حدود روابط زناشویی آنها چگونه باید باشد؟
قبل از هرچیز باید گفت که از نظر شرع مقدس اسلام وقتی صیغه عقد دائم بین پسر و دختر جاری شده است، آنها اجازه دارند روابط زناشویی کاملا آزادانه ای داشته باشند. یعنی می توانند با یکدیگر همبستر شوند و غریزه جنسی یکدیگر را کاملا ارضا کنند. بنابر روایات فراوان، آمیزش زن و شوهر عبادت محسوب می شود و توصیه فراوانی بر این امر شده است. خوب این از حکم شرعی و نظر دین مبین اسلام در این خصوص. اما برخی از خانواده ها وحتی برخی از مشاوران به زوج جوان و خصوصا به دختر توصیه می کنند که از برقراری رابطه کامل جنسی در دوران عقد خود داری کنند و رابطه کامل زناشویی را به پس از عروسی موکول کنند.
 باید بدانید که اختلافات در دوران نامزدی بسیار متداول هستند، اما کم نیستند شمار کسانی که در همان ابتدای راه زندگی و در دوران عقد، از یکدیگر جدا شده اند. بنابراین قبل از برقراری روابط کامل جنسی با نامزدتان، به این موضوعات خوب فکر کنید
دلایل زیادی نیز برای به تعویق انداختن هرگونه " روابط جدی جنسی " تا بعد از عروسی را ذکر می کنند از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد: وجود ریسک در تداوم ازدواج، بی قراری و انحراف فکری زیاد به دلیل بیدار شدن میل شدید شهوانی، دلبسته شدن دو طرف و عدم توانایی در شناخت کامل یکدیگر، احتمال باردار شدن ناخواسته دختر، از بین رفتن انگیزه و اشتیاق در دوطرف و خصوصا پسر برای تشکیل زندگی مشترک چرا که معتقدند مردان بعد از اینکه میل جنسی خود را ارضا کردند، برای برگزاری عروسی بی انگیزه می شوند.
البته همانطور که گفته شد، دارندگان این دیدگاه، داشتن هر نوع رابطه را به طور کلی منع نمی کنند بلکه توصیه می کنند زوج جوان به شیوه هایی غیر از رابطه کامل زناشویی یکدیگر را ارضا کنند. شیوه هایی مثل : لمس کردن، بازی های عاشقانه، لمس قسمت های حساس بدن، بوسیدن و معاشقه و ... که البته ارضا شدن از این راهها برای زن و شوهر از نظر شرعی نیز هیچ اشکالی ندارد.
باید گفت علت اصلی این نوع توصیه ها "ترس" است. تجربه های تلخی مثل برهم خوردن روابط و شکست خوردن ازدواج، طلاق های فراوان در دوران عقد و در پی آن ضربه های شدید روحی که به هردوطرف و خصوصا به دختر وارد می شود باعث شده است که خانواده ها و مشاوران نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری نشان دهند که البته کاملا قابل درک است.
اما آیا واقعا بهترین راهکار همین است؟ آیا می بایست در دوران عقد از یکی از حلال ترین لذت ها چشم پوشی کرد و این میل و عطش جنسی را محدود کرد؟ آیا همین محدود کردن روابط جنسی باعث ایجاد برخی کج خلقی ها، اختلافات در دوران نامزدی و گاه انحرافات نخواهد شد؟ فراموش نکنیم که ازدواج بهترین راه برای ارضای امیال سرکش جنسی است و چنانچه حتی بعد از ازدواج نیز به بهانه های مختلف فرد امکان بهره بردن جنسی از همسر خودش را نداشته باشد، خود باعث سرخوردگی، افسردگی و خدای نکرده انحراف خواهد شد.

روابط جنسی در دوران نامزدی، چگونه؟
بسیاری از خانواده ها و همچنین برخی از مشاوران، زوج های جوان را از برقراری روابط کامل جنسی در دوران عقد، منع می کنند. ترس و نگرانی آنها از مسایلی مثل: احتمال به هم خوردن ازدواج، امکان باردار شدن ناخواسته عروس، کمتر شدن اشتیاق دوطرف و خصوصا پسر برای برگزاری هرچه سریع تر عروسی و... است.
اما از طرف دیگر محدود کردن غریزه جنسی و خودداری از برقراری رابطه کامل زناشویی می تواند عواقب زیادی نیز داشته باشد. سرپوش گذاشتن بر میل سرکش شهوت آنهم زمانی که دوطرف احساس می کنند این حق قانونی و شرعی آنهاست که از یکدیگر بهره ببرند، می تواند باعث برخی اختلافات و کج خلقی ها در زمان قبل از عروسی شود. از طرفی زمینه ایجاد انحراف را نیز فراهم نماید.

تصمیم با شماست، اما درست تصمیم بگیرید!
برقراری رابطه جنسی بین شما و نامزدتان در دوران عقد یک تصمیم کاملا شخصی است و به حریم خصوصی شما مربوط می شود. از نظر شرعی و قانونی روابط جنسی بین پسر و دختری که صیغه عقد بین آنها جاری شده است هیچ اشکالی ندارد. روابط زناشویی بین زن و شوهر بسیار مورد تاکید و سفارش اسلام قرار گرفته است و در بسیاری روایات از آن بعنوان شکلی از عبادت یاد شده است. بنابراین تنها کسی که می تواند در خصوص رابطه جنسی شما و نامزدتان در دوران عقد، تصمیم گیری کند خود شما هستید. اما گرفتن این تصمیم کار ساده ای نیست و نباید از کنار آن به سادگی عبور کنید.

در اینجا 5 نکته که به شما کمک می کند تا تصمیم درست را بگیرید، ذکر می کنیم:
1 - آیا همه ریسک ها را می دانید؟
بارداری ناخواسته در دوران نامزدی یکی از ریسک هایی است که باید از آن آگاه باشید و درباره آن فکر کنید. احتمال به هم خوردن ازدواج شما به هر دلیلی نیز یکی دیگر از ریسک هایی است که باید به آن فکر کنید. باید بدانید که اختلافات در دوران نامزدی بسیار متداول هستند، اما کم نیستند شمار کسانی که در همان ابتدای راه زندگی و در دوران عقد، از یکدیگر جدا شده اند. بنابراین قبل از برقراری روابط کامل جنسی با نامزدتان، به این موضوعات خوب فکر کنید.
2 - آیا اطمینان دارید که باهم می مانید؟
البته آخر و عاقبت هیچ ازدواجی از قبل معلوم نیست. به سختی می توان اطمینان داشت که شما تا آخر عمر با هم زندگی خواهید کرد یا خیر. زندگی مشترک از همان ابتدا با فراز و نشیب های زیادی مواجه است. اما اگر قصد دارید با نامزدتان همبستر شوید، بهتر است یک شناخت و اطمینان نسبی بین شما وجود داشته باشد. هرچقدر این شناخت و اطمینان بیشتر باشد، ریسک مواجه شدن با اتفاقات احتمالی مثل طلاق و جدایی در دوران عقد کمتر خواهد شد. فراموش نکنید که در صورت به هم خوردن ازدواج شما، چنانچه رابطه زناشویی به طور کامل بین شما برقرار شده باشد، هردوی شما آسیب خواهید دید. شاید در نگاه اول به نظر برسد در چنین موقعیتی فقط دختر آسیب می بیند، اما مسئولیت های قانونی پسر نیز در صورت برداشته شدن بکارت نامزدش، بیشتر خواهد شد. پس اگر هنوز مطمئن نیستید که ازدواج شما دوام خواهد داشت یا خیر، بهتر است همبستر شدن با نامزد خود را به تاخیر بیندازید.
هرگز به خاطر نامزدتان کاری را که آمادگی آن را ندارید انجام ندهید. اینکه "او می خواهد" و یا دوست صمیمی شما نیز در دوران نامزدی اش با همسر خود همبستر شده است و یا دلایلی از این قبیل هرگز دلیل کافی برای این که با نامزد خود همبستر شوید، نیست
3 - احتمال بارداری ناخواسته را جدی بگیرید
آیا می دانید که هیچ یک از راههای پیشگیری از بارداری 100% تضمین شده نیستند؟ بعنوان مثال استفاده از کاندوم، می تواند احتمال بارداری تا حدود 85% کاهش دهد و هنوز 15% احتمال حاملگی وجود دارد. بنابراین اگر آمادگی بچه دار شدن در دوران عقد را ندارید، بهتر است روابط کامل زناشویی را تا بعد از عروسی به تعویق بیندازید.
4 – موقعیت مکانی و زمانی خود را بسنجید
بهتر است بدانید که اولین رابطه کامل جنسی با نامزدتان، لزوما یک تجربه رمانتیک و لذت بخش نخواهد بود! در اغلب مواقع این رابطه با درد و خونریزی شدید همراه است. بنابراین مطمئن شوید که در مکان و زمانی اقدام به این کار می کنید که امکان مقابله با هرنوع اتفاق ناخوشایندی را دارید. بعنوان مثال دسترسی به جعبه کمک های اولیه، دسترسی به درمانگاه و... از نکاتی است باید به آن توجه کنید.
5 - هرگز " فقط به خاطر نامزدتان " اقدام به این کار نکنید
پس از در نظر گرفتن تمام موارد فوق، شما باید زمانی اقدام به برقراری رابطه جنسی کنید که خودتان نیز به آن تمایل کامل داشته باشید. هرگز به خاطر نامزدتان کاری را که آمادگی آن را ندارید انجام ندهید. اینکه "او می خواهد" و یا دوست صمیمی شما نیز در دوران نامزدی اش با همسر خود همبستر شده است و یا دلایلی از این قبیل هرگز دلیل کافی برای این که با نامزد خود همبستر شوید، نیست.

     

رابطه‌جنسی در دوران‌عقد چگونهباشد؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/learn/rabthjnsy2-dvranqd-chgvnhbashd2.html

اگر قرار باشد پاسخ این سوال را در یک عبارت بگوییم، باید بگوییم هیچ کدام! رابطه جنسی در دوران عقد تعاریف خاص خودش را دارد. شما شرعا همسر هستید و اگر یک رابطه ...

رابطه جنسی در دوران نامزدی چگونه باشد؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=244474

30 آوريل 2013 ... در فرهنگ ایرانی دو تعریف برای دوران نامزدی وجود دارد. برخی از خانواده ها دوران بین بله برون و عقدکنان را دوران نامزدی می نامند. اما اغلب خانواده های ایرانی ...

در دوران نامزدی چگونه رابطه جنسی داشته باشیم؟ - راهنمای ازدواج - آکاایران

http://aroosi.akairan.com/marriage/zanashooi/2014614433.html

روابط دوران نامزدی ,تنها کسی که می تواند در خصوص رابطه جنسی شما و نامزدتان در دوران ... و خودداری از برقراری رابطه کامل زناشویی می تواند عواقب زیادی نیز داشته باشد.

نامزدی - مددکاری اجتماعی

http://madadkarir.blogfa.com/cat-143.aspx

چگونه مانند دوران نامزدی مان عاشق بمانیم؟ « تو را دوست دارم. ... نکات مهم برای اولین رابطه جنسی در ازدواج ... به نظر شما روابط دختر و پسر در دوران نامزدی چگونه باید باشد ؟

دوران عقد چگونه باشد - پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده

http://www.tanzimekhanevadeh.com/marriage/1553-دوران-عقد-چگونه-باشد

10 آگوست 2014 ... دوران عقد چگونه باشد. ... در دوران عقد دختر و پسر خودشان را برای شروع زندگی مشترک آماده می‌کنند. در این دوران دختر ... حد و حدود رابطه جنسی در دوران عقد ...

اصول روابط جنسی و رفت و آمد در دوران عقد - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/lifestyle/2298/159271.html

اولا هرگز توصیه نمی شود رابطه جنسی کامل (hard) را در این دوران تجربه کنند چرا که عطش جنسی دو طرف باید در این زمینه محفوظ مانده تا در جایگاه خود بتواند تاثیر گذار باشد. زوج های جوانی که در .... با بارداری در دوران عقد چگونه کنار بیاییم؟ دوستی بهتر  ...

آميزش جنسي در دوران نامزدي بايد چگونه باشد؟ منظور بنده ازاله ... - پرسمان

http://www.porseman.org/q/vservice.aspx?logo=images/right.jpg&id=109430

آميزش جنسي در دوران نامزدي بايد چگونه باشد؟ منظور بنده ازاله بكارت يا انعقاد نطفه در دوران نامزدي نيست بلكه رابطه معمولي كه بيشتر به نوازش و معاشقه و بوسه و ديدن ...

مشاوره/رابطه جنسي از پشت (دُبُر) - تعامل

http://www.taamolnews.ir/fa/news/30636/مشاورهرابطه-جنسي-از-پشت-دُبُر

6 روز پیش ... مراجعيني داريم كه با آغاز اين روش ارتباط جنسي در دوره نامزدي و تداعي لذت رواني اين دوره ... پس با تمام توان، در اين مورد خوددار باشيد و به روش‌هاي ديگر ارتباط جنسي در اين دوران فكر كنيد. ... خوبی به واکنشِ جنسی زن (که هم اینک گرمِ رابطه‏سازی است) باشد. ... مشاوره/زنی که شوهرش دچار ناتوانی جنسی است، چگونه ارضا شو

حد روابط جنسی در صیغه محرمیت در دوره نامزدی چیست؟ - گنجینه پاسخ‌ها ...

http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa4832

21 مارس 2009 ... آیا عدم استمتاع شامل تمامی موارد لذت جنسی می باشد یا خیر؟ ... روابط جنسی شان در دوران چنین عقدی محدود باشد خارج از حقیقت عقد موقت و با توافق طرفین می باشد و .... حشر انسان هایی که خارج از زمین مثلا کره ماه فوت می کنند چگونه است؟

همسرداری و ازدواج - پارس ناز

http://www.parsnaz.ir/news_cats_10.html

همسرداری و ازدواج,طلاق,پرده بکارت,زندگی زناشویی,رابطه جنسی,شب زفاف, خواستگاری ... توصیه های مهم و اساسی برای دوران نامزدی ... مراسم عروسیتان چگونه باشد؟

نامزدی (مقالات) - صفحه 2 - ایران سلامت

http://forum.iransalamat.com/در-آستانه-ازدواج-424/نامزدی-مقالات-9157/index2.html

28 آوريل 2012 ... این که بخواهیم با چشم پوشی رابطه را حفظ کنیم اشتباه محض است. ۲) کناره .... تغییر در رفتار جنسی اعم از میل یا تحریک جنسی رخ می دهد. مصرف بعضی از مواد .... به نظر شما روابط دختر و پسر در دوران نامزدي چگونه بايد باشد؟ اصل مهم در ...

رفت‌وآمد در دوران عقد - وبسوار

http://websavar.ir/fa/news/2588/رفت‌وآمد-در-دوران-عقد

25 مه 2014 ... ... پیدا کنند؟ / میزان رفت‌وآمد در دوران عقد باید چگونه باشد؟ ... آیا میزان رابطه پسر و دختر در عقد می‌تواند روی محبتشان تأثیرگذار باشد؟ مثل رفت‌وآمد.

مردان چگونه تحریک میشوند-چگونه شوهرم را تحریک کنم

http://www.tanzimkhanevadeh.ir/posts/647/مردان-چگونه-تحریک-میشوند-چگونه-شوهرم-را-تحریک-کنم.html

... خودشناسی حواس سرد شدن در دوران نامزدی اشتباهات مردان در رابطه جنسی رابطه زناشویی در ... در اين بحث از ديدگاه مرد و زن نحوه صحيح رابطه جنسي را بررسي مي کنيم . ... وجود داشته باشد كه شما آمادگي رابطه ي جنسي را داشته باشيد در حاليكه همسرتان ندارد.

پايگاه اطلاع رسانی سلامت ايرانيان : قاعده‌هاي قبل ازدواج

http://salamatiran.com/NSite/FullStory/?Id=64371&type=2

6 مه 2014 ... ... عضو انجمن روان‌پزشکان ايران، مشاور ازدواج و خانواده/چگونه مطمئن‌تر ازدواج کنيم؟ ... البته آمارها نشان مي‌دهد در کشور ما اگر دوران نامزدي بيش از 3 سال طول بکشد ... علاوه بر اين، قرار است که رابطه برد – برد باشد، نه برد- باخت يا باخت- باخت. ... کنجکاوي جنسي محدود قبل از ازدواج، مثلا براي فهميدن اينکه طرف مقابل گرم‌مزاج ...

پرسش و پاسخ پیرامون روابط همسران و مسائل زناشوئی - رهنمون سلامت

http://rahnemoonesalamat.blogsky.com/1392/06/04/post-11/

26 آگوست 2013 ... شوهرم با اینکه میل زیادی به برقراری رابطه جنسی داره ولی میگه دوران ... چگونه می توانم این مسئله را حل کنم بد جوری این حالت مرا آشفته کرده. .... در دوران نامزدی رابطه جنسی داشتیم اما نه به صورت کامل و دخول انجام نشده بود. ... در ضمن اگر رابطه د اشته باشد تا چند روز پس از چهاردهم ماه امکان بارداری بدون وسایل پیشگیری دارد؟

مدیریت روابط در دوران نامزدی و حد و حدود آن | مشاوره ازدواج

http://xn----ymcbazqlkn3ozakg.com/مدیریت-روابط-در-دوران-نامزدی-و-حد-و-حدود/

11 ا کتبر 2013 ... خواستگاری و دوران نامزدی یکی از هیجان انگیز ترین و همچنین مهمترین زمان های زندگی ... از بهترین و یا بدترین دوران های زندگی وی نیز باشد اگر این شناخت و مدیریت رو. ... مشاوره جنسی ... چگونه رابطه موثر تری با همسرتان داشته باشید؟