بعد از تفاهم و توافق طرفین دوران نامزدی یعنی دروان عقد تا عروسی را آغاز می کنند. دوران شناخت بیشتر برای زندگی بهتر. این دوران مزایای زیادی دارد و اگر حواستان را جمع کنید می توانید از آسیب های آن در امان بمانید. بنابراین به این نکات توجه کنید.


بعد از تفاهم و توافق طرفین دوران نامزدی یعنی دروان عقد تا عروسی را آغاز می کنند. دوران شناخت بیشتر برای زندگی بهتر. این دوران مزایای زیادی دارد و اگر حواستان را جمع کنید می توانید از آسیب های آن در امان بمانید. بنابراین به این نکات توجه کنید.

آثار و برکات دوران نامزدی

نامزدی زمینه ای است جهت استقلال دختر و پسر و تدریجی نمودن جدا شدن دختر و پسر از خانواده ای که سال های متمادی در آن زندگی کرده و انس گرفته و عادت کرده اند. این دوره (نامزدی) باعث می شود

پدر و مادر و نیز سایر اعضای خانواده خود را برای پذیرش و تحمل جدایی آماده سازند. ایجاد انس و همدلی، بین زوجین یکی دیگر از آثار دوران نامزدی است. چرا که این دوران ایام و لحظات شیرین و خاطر انگیزی را در مقایسه با ایام گذشته و حتی آینده برای زوجین رقم می زند.

دوران نامزدی دوران گذشت و ایثار و محبت و نادیده گرفتن ناملایمات و ناهماهنگی است. دوران خروج از خود خواهی است.


از سوی دیگر، آمادگی والدین، از برکات بسیار مهم دوران نامزدی است. برپایی مراسم عروسی دختر و پسر نیاز به پیش شرط ها و لوازمی دارد که دوران نامزدی بهترین فرصت برای تامین آن نیازمندی هاست.

بدست آوردن شناخت بیشتر و بهتر از یکدیگر هم یکی دیگر از دستاوردهای این دوره است. این دوره را گاهی دوره شناخت عمیق تر و دقیق ترنامیده اند.


در این دوره موقعیت ها و فرصت های بسیار مهمی بوجود آمده و زمینه های شناخت بیشتر را فراهم می سازد. ماهیت و شخصیت واقعی فرد در یک فرآیند ارتباطی غیررسمی شناخته می شود.

دوره نامزدی این فضا و فرصت طلایی را بوجود می آورد. رفت و آمدها، خلوت ها، و تعاملات بیشتر، آن هم در بین فامیل ها، دوستان و آشنایان و لایه های پنهان شخصیت فرد را بیش از بیش نمایان می سازد.

در این دوره تعارفات و احیاناً ظاهرسازی های و نقش بازی کردن ها، رنگ باخته و گاهی انتقاد ها و اعتراض ها بیشتر می شود. انتقادها باعث شناخت بیشتر و اعتراض ها موجب افشاگرهای بیشترمی شود.

نباید فراموش کرد که طول زمان دوران عقد باید دختر در حدی باشد که طرفین فرصت شناخت دقیق را بدست آورند. کم نیستند خانواده هایی که با عجله و شتاب بعد از نامزدی مراسم عروسی را دایر نموده و فضا و فرصتی برای تحقیق و آشنایی بیشتر برای طرفین فراهم نمی سازند

باید و نبایدها

زوجین جوان و خانواده هایشان، نباید تصور کنند که بعد از عقد دیگر کاری از کار گذشته و راه بازگشتی نیست وعروس باید با لباس سفید به خانه بخت برود و با لباس سفید(کفن) خارج شود.دوره نامزدی را می بایست دوره شناخت عمیق تر یکدیگر بدانند تا اگر موانع عمده ای در جهت ادامه زندگی بوجود آمده

و چهره واقعی نامزد (دخترو پسر) نمایان شد بدون کمترین تردید (البته از مشورت با مشاور راهگشا و توانا) مسیر بازگشت را هموار سازند. چرا که بعد از عروسی و احیاناً بچه دار شدن، مسیر بازگشت ناهموار و بسیار دشوار خواهد شد.

ضمناً نباید فراموش کرد که طول زمان دوران عقد باید دختر در حدی باشد که طرفین فرصت شناخت دقیق را بدست آورند. کم نیستند خانواده هایی که با عجله و شتاب بعد از نامزدی مراسم عروسی را دایر نموده و فضا و فرصتی برای تحقیق و آشنایی بیشتر برای طرفین فراهم نمی سازند. گاهی شتاب برای تدارک دوران سرنوشت ساز نامزدی را به دوران تهیه جهیزیه، گرفتن وام و تدارک تالار و لوازم عروسی و... تبدیل و محدود می کندد.

این امر مشغله ذهنی و فکری طرفین را محدود به لوازم سخت افزاری عروسی نموده وآنان را از شناخت بیشتر یکدیگر محروم می سازد. لذا رفتار و گفتار والدین دو طرف باید به گونه ای باشد که فرزندان فقط به شناخت و نتیجه آن بیندیشند نه چیز دیگر.

عدم توجه به کاستی ها و ضعف ها، به امید اصلاح آن ها در آینده یکی دیگر از موانع و آسیب های عمده فرآیند شناخت در دوران نامزدی است.


کم نیستند کسانی که ضعف ها و ناهنجاری های خاصی را در طرف مقابل و خانواده اش می بیند اما بنا را بر اصلاح آنان در آینده می گذارند.


به این گروه هشدار می دهیم به وعده ها و وعیدها اعتنا نکنید و امید به رفع آسیب ها را در دل نپرورانید هر آنچه که هست را ببینید و همان را به رسمیت بشناسید. ریسک و احتمال را دفن کنید.


خاطرات این دوران را دست کم نگیرید و اوراق و صحنه های زیبایی را در این دوران برای خود ثبت و ضبط کنید. در این دوران دل و دیده مهیای پذیرش گفتنی ها و دیدنی های مهم و عاشقانه است. از این فرصت برای پیدایی و تکوین و تکامل عشق و محبت بهره بگیرید

توصیه های ایمنی

1.در فراز و فرود دوران نامزدی، مشاور را فراموش نکنید. از همین دوره حضور مشاوری دانا و توانا و با تجربه را در زندگی خود جدی بگیرید. هر آنچه ذهن و فکر شما را مشغول نموده و نگران می کند می بایست با مشاور درمیان گذارد و بر اساس توصیه های او عمل کنید.
چگونه نامزدی خوبی داشته باشید؟

2.در بسیاری موارد و وابستگی و دلبستگی عاطفی و احساسی مانع شناخت صحیح شده و حتی در موارد زیادی مانع پشیمانی و بازگشت (به رغم قطعی شدن آسیب ها و آفت های فکری و فرهنگی و اخلاقی طرف مقابل).


خانمی جوان می گفت من از همان روزهای اول بعد از نامزدی متوجه اعتیاد نامزدم شدم اما به دلیل علاقه و عشق شدیدی که به او داشتم و نیز به جهت ترس از آبرو و... به این معضل بی اعتنایی نمودم

اما بعد از 9 سال زندگی مشترک و داشتن فرزند 7 ساله، امروز از هم جدا شده و زندگی سیاهی را برای خود و فرزندم رقم زدم. ای کاش در همان دوران نامزدی جدا می شدم!

3.فراموش نکنید در صورت هموار شدن مسیر زندگی مشترک و نبود موانع عمده ادامه زندگی دوران نامزدی بهترین و شیرین ترین دوران برای ابراز و تعمیق و گسترش عشق و محبت است.


خاطرات این دوران را دست کم نگیرید و اوراق و صحنه های زیبایی را در این دوران برای خود ثبت و ضبط کنید. در این دوران دل و دیده مهیای پذیرش گفتنی ها و دیدنی های مهم و عاشقانه است. از این فرصت برای پیدایی و تکوین و تکامل عشق و محبت بهره بگیرید.

4.خاطره نویسی به ثبت رساندن نگاه و نظر طرفین برای آینده زندگی بسیار مفید و سازنده خواهد بود. دیدگاه های نقطه نظرهاست. دغدغه ها و اندیشه ها را در قالب تصاویر، فیلم ها و نامه ها ترسیم و بایگانی کنید.


رابطه جنسی و رعایت عرفیات

اگرچه در این دوره زوجین می توانند رابطه زناشویی و جنسی داشته باشند اما به جهت رعایت عرفیات و نیز طی کردن دوره شناخت بهترو بیشتر لازم است بشدت مراقب رفتار جنسی خود باشند. چه بسا با

انعقاد نطفه در این دوره مشکلات حاد و غیر قابل تحملی برای طرفین بوجود آید که گاهی متاسفانه برای حل آن حتی به سقط جنین اقدام نموده و زندگی را با استرس و اضطراب و ناراحتی و گناه آغاز می کنند.

در دوران نامزدی چگونه رابطه جنسی داشته باشیم؟ - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/lifestyle/2298/194338.html

در دوران نامزدی چگونه رابطه جنسی داشته باشیم؟ در دوران نامزدی ... بنابراین قبل از برقراری روابط کامل جنسی با نامزدتان، به این موضوعات خوب فکر کنید. 2 - آیا اطمینان ...

رابطه جنسی در دوران نامزدی چگونه باشد؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=244474

30 آوريل 2013 ... در فرهنگ ایرانی دو تعریف برای دوران نامزدی وجود دارد. ... اسلام وقتی صیغه عقد دائم بین پسر و دختر جاری شده است، آنها اجازه دارند روابط زناشویی کاملا آزادانه ای داشته باشند. ... خوب این از حکم شرعی و نظر دین مبین اسلام در این خصوص.

چگونه نامزدی خوبی داشته باشید؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=207236

1 مه 2012 ... بعد از تفاهم و توافق طرفین دوران نامزدی یعنی دروان عقد تا عروسی را آغاز می کنند. دوران شناخت بیشتر برای زندگی بهتر. این دوران مزایای زیادی دارد و ...

10 حرفی که نباید به نامزدتان بزنید - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/doran-zendegi/something1-namzdtan.html

دوران نامزدي نحوه رفتار با نامزد,قبل ازنامزدی,بعد ازنامزدی,ازدواج ,قبل از ازدواج,خانمهای جذاب,قولهای نامزدی. ... چگونه ابرو های زیبا داشته باشیم ؟ جراحی بینی,عمل جراحی ...

دوران نامزدی داشته باشیم یا نه؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/doran-zendegi/during3-our-engagement.html

دوران نامزدی داشته باشیم یا نه مدت دوران نامزدی ,زندگی زناشویی,طولانی شدن دوران ... تصمیم بگیرید از اینکه آیا همسرتان همراه خوبی است یا خیر، می توانید مطئمن شوید. ... باشید که چگونه با همکاری یکدیگر بر روی مشکلات و درگیری هایتان کار کنید تا  ...

مشاوره نشان خرد - ایام عقد

http://lovely1360.blogfa.com/category/3

به نيازهاي همسرتان توجه جدي داشته و دوران عقد را بهانه‌اي براي شانه خالي كردن از مسوليت خود قرار ..... پس در این موضع، سکوت نمی تواند معنای خوبی داشته باشد. .... 12- منطق، تنها تیغی است که هیچ گاه کـُند نمی شود، بیایید همواره منطقی باشیم. ... هنگام مشاجره این عبارت را به زبان بیاورید تا مشاهده كنید كه چگونه اختلاف نظر شما حل خواهد شد.

چگونه زن و شوهري صميمي باشيم؟! | زیباشو دات کام

http://www.zibasho.com/archives/2360

12 مارس 2011 ... آنها نسبت به خود احساس خوبی نداشته و خود را دوست ندارند؛ به همین علت به خود ..... ارزو میکنم هرچی زودتر بمیره تا من و دخترم یه زندگی خوب داشته باشیم. ..... سلام من اول با علاقه زندگیم رو شروع کردم ولی در دوران عقد متوجه وسواسی شدید ...

همسرداری و ازدواج - پارس ناز

http://www.parsnaz.ir/news_cats_10.html

توصیه های مهم و اساسی برای دوران نامزدی ... بیشتر از نیم قرن انتظار برای ازدواج با عشق دوران کودکی!! روابط دو کشور ... چگونه یک هفته خوب و طلایی داشته باشیم؟

مشاوره/رابطه جنسي از پشت (دُبُر) - تعامل

http://www.taamolnews.ir/fa/news/30636/مشاورهرابطه-جنسي-از-پشت-دُبُر

24 ا کتبر 2014 ... مي‌توانيم آميزش از عقب داشته باشيم؟ ... مراجعيني داريم كه با آغاز اين روش ارتباط جنسي در دوره نامزدي و تداعي لذت رواني اين دوره با اين لذت جنسي، ... خوب است بدانيد: 1. .... مشاوره/زنی که شوهرش دچار ناتوانی جنسی است، چگونه ارضا شود؟

پرسش و پاسخ پیرامون روابط همسران و مسائل زناشوئی - رهنمون سلامت

http://rahnemoonesalamat.blogsky.com/1392/06/04/post-11/

26 آگوست 2013 ... ۲- به خاطر محدودیت های این دوران امکان ارتباط جنسی کامل نداریم وکمیم من از این جور ... چگونه می توانم این مسئله را حل کنم بد جوری این حالت مرا آشفته کرده. ... زیر امر مادرشون هستن و گویا در یکسال نامزدی به خوبی برای ما نقش بازی کردن. ... و نزدیکی داشته باشیم خیلی ابراز ناراحتی میکنه که فردا چهره ای خسته خواهد داشت.

نودان فارس - رابطه جنسي دوران عقد چگونه بايد باشد

http://kohmarenowdan.blogfa.com/post-419.aspx

نودان فارس - رابطه جنسي دوران عقد چگونه بايد باشد - نودان فارس. ... در سکوت،خدمت بی نان،عظمت بی نام،قناعت بی غرور،عشق بی هوس،خوبی نمود،تنهایی ... خوشحال خواهیم شد تا نظرات انتقادی و پیشنهادات شما عزیزان را در هر چه بهتر شدن وبلاگ داشته باشیم ... رسیده اند، می توانند بدون مشورت با افراد دیگر بهترین انتخاب را داشته باشند.

دانستنی های ازدواج - سایت تفریحی و سرگرمی تک مهر

http://www.takmehr.ir/category/life-style/marriage

چگونه یک ماه عسل رویایی داشته باشیم؟ ... گفته شود · چگونی حل کردن مشکلات زناشویی · شوهر خوب بودن چه خصوصیاتی دارد؟ ... چگونه مشکلات دوران نامزدی راحل کنیم؟

نامزدی (مقالات) - صفحه 2 - ایران سلامت

http://forum.iransalamat.com/در-آستانه-ازدواج-424/نامزدی-مقالات-9157/index2.html

28 آوريل 2012 ... اصل مهم در دوران نامزدی، شناخت دو طرف از یکدیگر است. ... اگر در دوره آشنایی با هم مشکل دارید و ارتباط خوبی نمی توانید باهم داشته باشید پس از ازدواج هم نمی توانید. ... در مورد اعتیاد این نکته را باید در نظر داشته باشیم که امکان عود و بازگشت همیشه ... چگونه می توان مطمئن شد که همسر آینده ما مصرف کننده مواد مخدر نیست؟

در دوران نامزدی چکار کنیم - پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده

http://www.tanzimekhanevadeh.com/marriage/1207-در-دوران-نامزدی-چکار-کنیم

بلاتکلیف بودن یا اختلاف نظر فرهنگی دو خانواده در مورد دوران نامزدی بخشی از این عوامل ... بنابراین طرف مقابل را باید آنطور که هست و با همه خوبی ها و بدی هایش ببینیم و بعد، هر ... یا از طرف مقابل توقع های خاصی داشته باشیم یا انتقام ناکامی های قبلیمان را از نامزدمان بگیریم! .... ارضاءْ، اُرگسم، چیست و کیْفِ وقوع آن در زن و مرد چگونه است ؟

چگونه زنی همیشه آماده برای رابطه جنسی داشته باشم؟

http://www.tanzimekhanevadeh.com/wedlock/335-1389-02-26-12-52-14

امتیاز کاربر: / 56 بد خوب ... یک عاشق واقعی به درستی می داند که چگونه با رفتار خود می تواند به خانمش بفهماند .... به خاطر داشته باشید که چاره مبارزه با خستگی و ملال ، انجام کارهای برانگیزنده و غیر قابل پیش بینی است. .... رفتار مناسب در دوران عقد ...

وظایف دختر و پسر در دوران نامزدی - پرشین وی

http://www.persianv.com/view/002017.php

دو نامزد باید در این دوران شیرین و به یاد ماندنی ، دیدارهای دوستانه داشته باشند. این ملاقات ها ، امید و شور و ... چگونه سینه و شکمی رو فرم داشته باشیم ؟ ؟ به جای لیزر کردن ...