عامل رضایتمندی در ازدواج چیست؟


ازدواج در جامعه, مشکل ازدواج,راضی به ازدواج

ازدواج گر چه یک امر بسیار طبیعی به حساب می‌آید ولی از جهات مختلف در شکل‌گیری تحولات اجتماعی یک جامعه نقش اساسی دارد. بسیاری از مسائل اجتماعی مانند میزان رضایتمندی فرد از زندگی و شاد زیستن او و حتی موفقیت‌های مختلف او در زندگی، می‌تواند به نوعی به مقوله ازدواج ربط داشته باشد و در هیچ کدام از این مسائل نمی‌توان نقش مسئله ازدواج و تشکیل خانواده را نادیده گرفت.

به وقوع پیوستن یک ازدواج در جامعه، به عوامل مختلفی بستگی دارد که از نقش کوچک‌ترین عامل آن تا بزرگترین عاملش نمی‌توان چشم پوشی کرد و آن را نادیده گرفت.

سوال این‌جاست چه عاملی فرد را راضی به ازدواج می‌کند و یا فرد دیگری که ازدواج کرده را از ازدواجش راضی نگه می‌دارد؟ گاهی افراد جوان، داشتن شغل مناسب با درآمد کافی یا داشتن منزل شخصی را ازجمله عواملی می‌دانند که در صورت مهیا بودن آن‌ عوامل، آن‌ها را به ازدواج ترغیب می‌کند و گاهی هم عوامل طبیعی و رفع نیازهای جنسی و عاطفی را از جمله عواملی می‌دانند که آنها را به سمت ازدواج و تشکیل خانواده می‌کشاند.

کسی نمی‌تواند منکر این حرف شود که ترغیب به ازدواج، به وجود این دست عوامل ارتباط دارد ولی آن‌چه مهم است در این‌جا بدان اشاره شود، عوامل ترغیب به ازدواج را نباید منحصر در این‌ موارد دم‌دستی دانست؛ چرا که کم نیستند افرادی که تمام این شرایط را برای ازدواج دارا هستند ولی کم‌ترین میلی به تشکیل خانواده و ازدواج ندارند یا افراد زیادی وجود دارند که تمام شرایط مادی زندگی زناشویی‌شان مهیا است، ولی باز از ازدواج خود احساس رضایتمندی ندارند.

در جامعه ما که یک جامعه اسلامی با فرهنگ اهل‌بیت علیهم‌السلام می‌باشد، و هنوز حساسیت‌های بالایی نسبت به علقه‌های زناشویی در آن حاکم‌فرما است، کار سختی نیست که با اندک تحقیقی برای هر فرد مشخص شود که الان جوانان جامعه ما در مسئله ازدواج دچار مشکل هستند و همه این مشکلات هم به مسئله بی‌کاری یا نبود مسکن مناسب برای جوان برنمی‌گردد.

با مراجعه به آمارها و مصاحبه‌های متعدد از جانب افراد مسئول و مطلع، می‌توان این مطلب را به خوبی دریافت که مشکل ازدواج و عدم ترغیبِ نسبت به آن، بیشتر از آن‌که به مسائل مالی و مادی ربط داشته باشد به مسائل فرهنگی و فکری جوانان و خانواده‌های آنان مرتبط است.

در این‌جا برای روشن شدن این حقیقت، به بخشی از مصاحبه دکتر عباسی وزیر ورزش و جوانان دولت دهم اشاره می‌کنیم که درباره تاخیر در ازدواج جوانان، به این مطلب اشاره دارد که:"امروز در جامعه، فکر می‌کنند که مشکلات اقتصادی مشکل اصلی تاخیر ازدواج است ولی آمارها نشان می دهد رابطه معناداری با تحصیل و ازدواج وجود دارد و حتی طلاق‌ها در نقاط ثروتمند نسبت به جاهای فقیر بیشتر است."[1]

حال با توجه به این مطلب که آمارها و حتی سخنان روسای مملکتی ما مشکل اصلی در ازدواج جوانان را مشکلات مادی نمی‌داند، این سوال حائز اهمیت است که کدام عامل اصلی‌ترین نقش را در بحث ازدواج جوانان ایفا می‌کند؟ کدام عامل است که نبودش تاخیر در ازدواج را برای جوانان به همراه دارد؟

جواب سوال بسیار روشن است؛ مشکل در نوع نگاه ما به ازدواج است. مشکل در این است که انتظارات ما از ازدواج و زندگی زناشویی، انتظاراتی نادرست است که باعث شده جوانان را از ازدواج دور کند و  آنهایی که ازدواج کرده اند را از ازدواج‌شان ناراضی نشان دهد.

برای این‌که راضی به ازدواج شوید و از موهبت‌های الهی نهفته در آن بهره ببرید و یا برای این‌که در زندگی زناشویی‌تان، با انتظارات بی‌جا و ایجاد نارضایتی، فرصت‌های شیرین زندگی زناشویی را به راحتی از بین نبرید، لازم است به این سوالات مهمی درباره ازدواج و انتظارات موجود در آن، پاسخ درستی بدهید و نگاه خودتان را نسبت به آن واقع‌ببینانه کنید.

ازدواج در جامعه, مشکل ازدواج,راضی به ازدواج

1.تعریف شما از ازدواج چیست؟
2.هدف شما از ازدواج چیست؟
3.انتظارات حقیقی و واقعی زوجین در ازدواج، چه انتظاراتی می‌باشند تا با پرداختن به آن و دوری از انتظارات بی‌جا،حلاوت زندگی زناشویی را از دست ندهند؟

این خیلی کوته‌ببینانه است که کسی فکر کند هدف ازدواج و تشکیل خانواده در ارضای نیاز جنسی خلاصه می‌شود بلکه هدف تولید انسان است و به همین دلیل است که مرحوم علامه محمدتقی جعفری(ره) در جواب فيلسوف شهير اروپايی، «برتراند راسل» که می‌پرسد: چرا اسلام اين قدر به ازدواج بها داده و برايش قانون وضع کرده است، می‌نویسد: «با ازدواج مي خواهد انسان به وجود آيد، مسأله‌ی انسان مطرح است.»

و شهید مطهری هم درباره ازدواج در کتاب تعليم و تربيت در اسلام این‌چنین می‌نویسد:"ازدواج اولين مرحله خروج از خودِ طبيعي فردي و توسعه پيدا کردن شخصيت انسان است. پختگی که در پرتو ازدواج و تشکيل خانواده ايجاد می‌شود، در هيچ جاي ديگر نمی‌توان به آن رسيد و آن را فقط در ازدواج و تشکيل خانواده بايد به دست آورد.»[2]

وقتی هدف ازدواج، این‌قدر متعالی باشد که بخواهد انسان در آن ساخته شود، انتظارات هم به شکل شگفت‌انگیزی تغییر می‌کند؛ مثلا به جای این‌که هر فرد به دنبال احقاق حق خود باشد، گذشت و ایثار نمود بیشتریپیدا می‌کند و یا به جای این‌که فرد انتظار داشته باشد راحتی و آسایشش در درون خانواده ذره‌ایی خدشه‌دار نشود، حس مسئولیت‌پذیری‌اش بیشتر برانگیخته می‌شود و در راستای رسیدن به این هدف والا ازراحتی‌های قانونی خود هم می‌گذرد.

شاید بتوان در یک جمله گفت: والایی اهداف ازدواج، کاری می‌کند که فرد، به‌جای این‌که لبه تیز تیغِ انتظارات را به سمت طرف مقابل بگیرد با کاستن از توقعات، بر انتظاراتِ از خود بیفزاید.
منبع: madarclub

 


عامل رضایتمندی در ازدواج چیست؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/danestani/satisfaction3-marriage.html

عامل رضایتمندی در ازدواج چیست مشکل ازدواج,راضی به ازدواج , ترغیب به ازدواج, خانواده و ازدواج ,مسئله ازدواج ,تحصیل و ازدواج.

دانستنیهای خانواده | دانستنیهای قبل از ازدواج - مجله اینترنتی زیگیل

http://www.zigil.ir/11/دانستنیهای-زندگی-و-خانواده/1/دانستنیهای-قبل-از-ازدواج/

11 میلیون و ۲۰۰هزار نفر در ایران در سن ازدواج قرار دارند، اما مجردند. ... در جامعه ای که ایدآل های ظاهری بالاتر از همه چیز قرار گرفته است، · عامل رضایتمندی در ازدواج چیست؟

روانشناسی اولین شب ازدواج - کلوب ازدواج آکا - جوان و ازدواج - راهنمای ازدواج

http://aroosi.akairan.com/marriage/javan/120721054828.html

روانشناسی ازدواج,شب اول ازدواج,اولین شب ازدواج ... مبارکی آن از این جهت است که در روایت آمده مؤمن با ازدواج و عروسی کردن نیمی از .... عامل رضایتمندی در ازدواج چیست؟

ازدواج | سایبون

http://www.saieboon.ir/tag/ازدواج/

عامل رضایتمندی در ازدواج چیست مجموعه: دانستنیهای قبل از ازدواج عامل رضایتمندی در ازدواج چیست ازدواج گر چه یک امر بسیار طبیعی به حساب می‌آید ولی از جهات مختلف در  ...

ازدواج - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/ازدواج

اگر عامل «چند زنی» کنترل شود، تقسیم کار تبدیل به عامل مهمی برای پیش‌بینی .... در انگلستان در سال ۱۷۵۳، اعتبار ازدواج با رضایت و اجماع، تحت قانون تصویب شدهً ...

فوائد ازدواج :

http://www.mums.ac.ir/shares/ch_mashhad1/mmashhad1/Madares/FavaiedMarried.pdf

فوائد ازدواج چیست و آیا ازدواج صرفاً برای ارضای غرایز جنسی است؟ ... عوامل موثر در رضایتمندی زناشویی سطح فرهنگی خانواده پدر ومادری زن و شوهراست . باید. بدانیم که  ...

زنا شویی Archives - اس ام اس جدید 93

http://www.herosms.ir/category/زنا-شویی/

6 سپتامبر 2014 ... برچسب ها : احساس گناه ازدواج ازدواج کردن زناشویی شب زفاف شب زفاف باید چی کار کرد عامل رضایتمندی درازدواج چیست مشاور در ازدواج.

گنجینه معارف : دختران و ازدواج تحمیلی - پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت

http://www.hawzah.net/fa/article/articleview/86366

13 فوریه 2010 ... در این اجلاس مقرر گردید که علل و عوامل این پدیده بررسی شود و بانک اطلاعاتی جهت گردآوری ... ازدواج اجباری، پیوند زناشوئی رسمی است که در این پیوند، رضایت و اراده زوجین یا یکی از آن ...... عراقی، عزت الله: «حقوق زن در ازدواج چیست؟

جوانه

http://javane.fardblog.com/

جلوگيري از انحرافات اخلاقي جوانان و ارزش نهادن به خانواده و امر ازدواج ... دسته: مسایل زناشویی, راهنمای زن گرفتن, مسائل قبل ازدواج, ... عامل رضایتمندی در ازدواج چیست؟

بررسي رابطه بين رضايتمندي زناشويي و مدت زمان ازدواج در ميان دانش ...

http://ravanshenasi.nashriyat.ir/node/122

21 ژانويه 2012 ... وجود رابطه بين افزايش رضايتمندي زناشويي و افزايش مدت زمان ازدواج و وجود ... بدانم نظر شما در مورد اهميت موضوعاتي مانند كار خانواده، مذهب وسياست چيست؟ ... يكي از عوامل مؤثر در ناپايداري ازدواج، نبودن رابطة انساني در خانواده‌هاست كه اين ...

اخبار - روانشناسی - بانک جامع اطلاعاتی جراحان و پزشکان ایران

http://www.ir-dr.com/news/psychology-151/default.aspx

عامل رضایتمندی در ازدواج چیست. ازدواج گر چه یک امر بسیار طبیعی به حساب می‌آید ولی از جهات مختلف در شکل‌گیری ادامه مطلب. 1393/6/14. /12 (تعداد کل رکوردها:137).

دانستنیهای قبل از ازدواج - iranbanou.com-ایران بانو

http://iranbanou.com/default.aspx?id=61&crgr=دانستنیهای قبل از ازدواج

10, مهارت های مهمی که هر دختر و پسری قبل از ازدواج باید بداند. 11, دوستت دارم اما ... 19, عامل رضایتمندی در ازدواج چیست؟ ... 57, قدم به قدم تا جلب رضایت والدین در ازدواج.

2. طلاق ، چالشها و راهکارها

http://www.dadbus.ir/LinkClick.aspx?fileticket=iQKf4nbmVrk=&tabid=5400

ﻳﻚ ﻋﺎﻣﻞ ﺑﻪ وﺟﻮد ﻧﻤﻲ اﻳﺪ و ﺑﺎ ﻳﻚ ﻋﺎﻣﻞ ﻧﻴﺰ از ﺑﻴﻦ ﻧﻤﻲ رود در اﻳﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﻋﻠﻞ ﻫﺎي ﻃﻼق ، آﺛﺎر ﺳﻮء آن ﺑﺮ. ﺟﺎﻣﻌﻪ و آﺳﻴﺐ ﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ در ﭘﻲ آن .... ﻋﺪم رﺿﺎﻳﺖ واﻟﺪﻳﻦ از ازدواج ﻓﺮزﻧﺪان. -25. ﺑﺰﻫﻜﺎري و زﻧﺪاﻧﻲ ﺷﺪن ..... ﻫﺎ ﺑﻪ ﻃﻼق ﭼﻴﺴﺖ و آﻧﺮا ﺣﻞ ﻛﻨﻨﺪ ﻧﻪ اﻳﻨﻜﻪ ﭘﺸﺖ ﻣﻴﺰ ﺑﻪ اﻣﻮر ﺟﺎري و روزﻣﺮه ﻓﻜﺮ ﻛﻨﻨﺪ . ﻛﻪ ﺑﻪ ﻣﻨﻈـﻮر. ﭘﺎﻳﻴﻦ آوردن ...

تازه های زناشویی | سرگرمی | رز اسکای

http://skyrose.ir/category/publics/zanashoeii

16 ا کتبر 2014 ... البته آرزوی هر زوج که برای زندگی ازدواج می کند یک آرزوی پایدار و ثابت دارند که می خواهند زندگی بدون مشکل داشته ... عامل رضایتمندی در ازدواج چیست.

چرا دوستی ورابطه قبل از ازدواج اشتباه است؟ - مجله اینترنتی دلگرم

http://www.delgarm.com/marriage/engagement,-marriage-and-after-marriage/117169-چرا-دوستی-ورابطه-قبل-از-ازدواج-اشتباه-است؟

18 ا کتبر 2014 ... آشنایی با معایب دوستی قبل از ازدواج ، گاهی اوقات دختران و پسران وارد رابطه ای می شوند که رسمی شدن آن مورد تردید .... عامل رضایتمندی در ازدواج چیست؟

تست روانشناسی: آیا برای ازدواج تمایل دارید؟ - مجله اینترنتی دلگرم

http://www.delgarm.com/psychology/psychology-test/113661-تست-روانشناسی-آیا-برای-ازدواج-تمایل-دارید؟

8 سپتامبر 2014 ... در سال‌های اخیر در تمام کشورها با فرهنگ‌های مختلف، متوسط سن ازدواج ... به نظر شما، تفاوت اصلی آنها در چیست؟ .... عامل رضایتمندی در ازدواج چیست؟