سنتی ازدواج کنیم یا مدرن؟


ازدواج فرزندان ,ازدواج‌های سنتی,فرایند سنتی ازدواج

از قدیم خانواده‌ها برای ازدواج فرزندان خود مسائلی را در نظر می‌گرفتند و هنوز هم مدنظر می‌گیرند. این مسائل، حاصل تجربه‌های خاص خودشان یا تعالیم فرهنگی و اجتماعی بوده است. هر خانواده، اصول و قوانین ویژه‌ای دارد و تلاش می‌کند طبق این اصول اقدام کند.

فرایند سنتی ازدواج، معمولا با خواستگاری رسمی و خانوادگی شروع می‌شود. خانواده‌ها همدیگر را می‌سنجند تا ببینند آیا مطابق با اصول و هنجارهای یکدیگر هستند یا نه. در صورتی که تطابق وجود داشت، از دختر و پسر هم نظرخواهی می‌کنند و اگر این دو به ازدواج رضایت دادند، بقیه مراحل اجرا می‌شود. حتی هنوز هم در برخی از ازدواج‌های سنتی در همان شب خواستگاری مراسم عقدکنان انجام می‌شود ولی شکل امروزی‌تر آن، این است که خانواده‌ها به دختر و پسر فرصت می‌دهند تا همدیگر را بیشتر بشناسند و در طی چند جلسه گفت‌وگو تصمیم بگیرند.

ازدواج به شیوه‌هایی متفاوت
ازدواج های غیرسنتی اما ازدواج هایی متفاوت با رسوم و قرارداد‌های خانوادگی و فرهنگی هستند. مثلا دختر و پسری با همدیگر آشنا می‌شوند، قرار ازدواج می‌گذارند و مدتی را برای شناخت همدیگر صرف می‌کنند و بعد از اینکه تصمیم نهایی را برای ازدواج گرفتند، خانواده‌هایشان را در جریان قرار می‌دهند. یک شکل دیگر هم وجود دارد که دختر و پسری بدون هیچ قصدی برای ازدواج وارد رابطه عاطفی می‌شوند، به همدیگر علاقه‌مند و وابسته می‌شوند و بعد تصمیم به ازدواج می‌گیرند. در برخی موارد، این دو اصلا آماده ازدواج نیستند اما به دلیل وابستگی‌هایی که ایجاد می‌شود، ازدواج را اجتناب‌ناپذیر می‌بینند.

در شکل دیگر، دختر و پسری وارد رابطه عاطفی شده و بعد از مدتی به دلیل احساس تعهد و مسئولیتی که نسبت به طرف مقابل ایجاد می‌شود، تن به ازدواج می‌دهند بدون اینکه آماده ازدواج باشند یا واقعا یکدیگر را برای ازدواج انتخاب کرده باشند.

در ازدواج‌هایی از این قبیل، تقریبا در بیشتر موارد زمانی که خانواده‌ها متوجه قصد ازدواج فرزندشان می‌شوند، به‌خصوص وقتی می‌بینند او از مدت‌ها قبل همسر خود را انتخاب کرده است، اصلا واکنش خوبی نشان نمی‌دهند. وقتی هم که پافشاری فرزندشان را می‌بینند، این بحران شدید‌تر می‌شود اما در بیشتر موارد، این جوان عاشق و مصمم ظاهرا پیروز میدان است و خواسته‌اش را به کرسی می‌نشاند، بی‌آنکه بداند آیا تصمیم درستی گرفته است؟
 
ازدواج خانوادگی
در ازدواج خانوادگی فرصت تعامل و شناخت کافی از طرفین به وجود نمی آید. شناخت از خانواده ها وجود دارد و طرفین در یک فضای از پیش آماده شده برای ازدواج قرار می گیرند. یعنی معمولا در این نوع ازدواج، حق انتخاب را از جوانان سلب می کنیم. وقتی موارد جدی است، خانواده ها به صورت جبری می گویند ما با همدیگر هماهنگ هستیم و طبعا دو نفر دم بخت نیز باید این هماهنگی داشته باشد. بنابراین افراد در یک فضای "بله بگو" قرار می گیرند. یعنی چون خانواده ها همدیگر را می شناسند، شما هم باید بله را بگویی. یکسان بودن چارچوب‌های دو خانواده مانند سنن یا مذهبی بودن، باعث می شود طرفین در بحث روانشناسی و عاطفی در یک زندگی طولانی مدت، شناخت چندانی پیدا نکنند. همه ازدواج چارچوب‌های خانوادگی نیست. بخش مهمی از آن، مسایل روانشناسی و شناختی افراد است. ممکن است در دو سه جلسه آشنایی محدود، جوانان، ایده آل های خود را برای همسر آینده شان بیان کنند ولی معمولا این حرفها در حد گفتن باقی می ماند.

بهترین شکل انتخاب همسر در جامعه فعلی، آموزش دادن به جوانان از سنین سال های پایانی دبیرستان و ابتدای دانشگاه است و بعد از آن، باید در چارچوب عرف و شرع، خانواده ها اجازه دهند دختر و پسر مدتی با همدیگر مراوده داشته باشند و پس از آن هم مشاوره قبل، حین و بعد از ازدواج صورت گیرد.
 
آشنایی در فضای مجازی
آشنایی در فضای مجازی، ثمره ای در ازدواج موفق ندارد. فضا، فضای شناخت واقعی نیست و افراد به صورت مبهم با همدیگر آشنا می شوند. حتی برخی که آن طرف آب ارتباط می گیرند و از این فضا استفاده می کنند و می آیند این طرف آب برای ازدواج، پشیمان می شوند. تجربه های کلینیکی هم نشان می دهد بالای 90 درصد این ازدواجها با مشکلات زیادی مواجه می شوند واصولا اینها ازدواجهای طولانی مدت نخواهد بود.

کدام ازدواج موفق‌تر است؟
هنوز هم خیلی از کارشناسان بر این باورند که ازدواج سنتی در مقایسه با ازدواج‌های امروزی‌، به لحاظ توجه به هنجارها و قوانین خانواده‌ها، ازدواج باثبات و امن‌تری محسوب می‌شود اما واقعیت این است که در اینگونه ازدواج‌ها، به برخی از ویژگی‌های فردی دو طرف ازدواج مثلا به ابعاد عاطفی، جنسی، ویژگی‌های شخصیتی و شیوه‌‌های رفتاری فرد توجه چندانی نمی‌شود. شاید به این دلیل که این ویژگی‌ها برعکس خصایص جسمانی، خانوادگی و سطح اجتماعی فرد مقابل، کمتر ملموس است.  در ازدواج‌های خیلی سنتی، معمولا خانواده‌ها تمایلی به صبر کردن و وقت گذاشتن برای بررسی خصایص فردی طرف مقابل ندارند. معمولا خیلی عجله می‌کنند که کار را تمام کنند.

یک ضرورت قوی برای ازدواج کردن، نیاز به صمیمیت و رابطه پربار عاطفی با شریک زندگی است. پس صمیمیت و رابطه توأم با عشق و محبت چیزی نیست که به آسانی و به‌وفور قابل دسترسی باشد. به عبارت دیگر اگر در گذشته ازدواج‌هایی بدون عشق، عاطفه و صمیمیت جنسی صورت می‌گرفت و ادامه می‌یافت، امروزه این ازدواج‌ها قطعا دوامی نخواهند داشت چراکه برای جوانان امروز، دو پایه و ستون مهم ازدواج، صمیمیت جنسی و عاطفی است که بدون آن هیچ ازدواجی استوار نخواهد بود. خیلی از اینگونه ازدواج‌ها، بیشتر به دلیل کشش‌های شدید عاطفی و جنسی صورت می‌گیرد و به دیگر شباهت‌ها (حتی شباهت در نیازهای عاطفی و جنسی) کمتر توجه می‌شود. متاسفانه کم نیستند زوج‌هایی که با موانع دشوار اجتماعی و خانوادگی مبارزه و در نهایت، با اشتیاق فراوان ازدواج می‌کنند اما بعد از فروکش کردن اشتیاق شدیدشان، تازه متوجه می‌شوند که چقدر با هم متفاوتند!

در ازدواج‌هایی که در آن فقط به اصول و شرایط و هنجارهای خانوادگی و فرهنگی توجه می‌شود (آن‌طور که در ازدواج‌های سنتی مدنظر است) و حتی زمانی که جذابیت جسمی هم مدنظر قرار می‌گیرد، ممکن است تصادفا شباهت شخصیتی، عاطفی، جنسی و رفتاری وجود داشته باشد و وجود نداشته باشد بنابراین با توجه به تغییر نگرش و انتظارهای زنان و مردان امروزی، احتمال اینکه چنین ازدواجی با وجود چارچوب درستی که دارد، نتواند نیازهای عاطفی و جنسی زوج‌های امروزی را بر آورده کند، کم نیست. ازدواج‌های صرفا سنتی که در آن شباهت، علاقه، جذابیت جنسی و رابطه عاطفی طرفین اهمیتی ندارد، امروزه کارایی لازم را نخواهد داشت. در نتیجه، با توجه به آنچه ذکر شد، به نظر می‌رسد در ازدواج‌های امروزی ترکیبی از ازدواج سنتی با شیوه‌های نوین، نتیجه بهتری داشته باشد. یعنی ازدواج براساس یافته‌های نوین علمی که روی شباهت‌های زوج و ویژگی‌های مرتبط با رضایت زناشویی و در نتیجه، ازدواج موفق تاكید می‌کند و علاوه بر آن، توجه به اصول، هنجارها و معیارهای فردی، خانوادگی و فرهنگی دو طرف.
منبع: سلامت، خبرآنلاین
 


سنتی ازدواج کنیم یا مدرن؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=283905

31 آگوست 2014 ... از قدیم خانواده ها برای ازدواج فرزندان خود مسائلی را در نظر می گرفتند و هنوز هم مدنظر می گیرند. این مسائل، حاصل تجربه های خاص خودشان یا تعالیم ...

ازدواج سنتی بهتر است یا مدرن؟ | پرسمان دانشجويي - تربیتی و مشاوره

http://www.moshavereh.porsemani.ir/content/ازدواج-سنتی-بهتر-است-یا-مدرن؟-0

5 دسامبر 2013 ... مثلاً گفتيد «در ازدواج سنتي، پسر علي رغم اينكه دختر هم كفو خود را هنوز پيدا نكرده، به ... حتي اگر كسي بگويد من مقابله مي كنم و جلوگيري مي كنم!

ازدواج موفق سنتی یا مدرن - پیش نیازهای ازدواج - راهنمای ازدواج - آکاایران

http://aroosi.akairan.com/marriage/pishniaz1/22697.html

ازدواج موفق سنتی یا مدرن,ازدواج موفق فرهنگ,ازدواج موفق,ازدواج موفق دکتر فرهنگ, ازدواج ... یا باید مثل قدیم، سنتی ازدواج کنیم و در مراسم خواستگاری به هم معرفی شویم و ...

ازدواج سنتی یا مدرن؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/danestani/traditional-marriage-or-modern.html

اگر شما هم جزو کسانی هستید که درباره ازدواج سنتی یا مدرن تردید دارند، می ... اگر خواهان ازدواج غیرسنتى هستیم، باید مقدارى نقش خانواده را در این موضوع لحاظ كنیم و ...

.: Porseman.org :. - ازدواج سنتي يا مدرن - پرسمان

http://www.porseman.org/showarticle.aspx?id=1011

ازدواج سنتي يا مدرن بازديد: 1046 ... ‌شان ايجاد شود يا نه! كه اين يك ريسك بزرگ و خطري جدي براي ازدواج است. ... حتي اگر كسي بگويد من مقابله مي كنم و جلوگيري مي كنم!

با ازدواج سنتی موافقید یا ازدواج های امروزی؟ - شفاف

http://shafaf.ir/fa/news/285381/با-ازدواج-سنتی-موافقید-یا-ازدواج-های-امروزی

19 ا کتبر 2014 ... زنان با ازدواج سنتی موفق‌ترند یا مدرن؟ برچسب ها: .... ولي اگه قراره ازدواج كنيم بايد با شناخت قبل طرف باشه تا مامان خوبي برا بچه ها باشه پسرزا هم ...

چرا باید ازدواج کنیم؟ - باشگاه خبرنگاران

http://www.yjc.ir/fa/news/4990744/چرا-باید-ازدواج-کنیم

24 سپتامبر 2014 ... شاید جالب باشد بدانید، زوج‌هایی که تازه ازدواج کرده‌اند یا زوج‌های .... است؛ ازدواج بدون شناخت چه به صورت مدرن، چه به شکل سنتی، مشکلات زیادی به‌دنبال ...

پايگاه اطلاع رسانی سلامت ايرانيان : عاشقانه ازدواج کنيم يا سنتي؟

http://salamatiran.com/NSite/FullStory/?Id=59821&type=2

10 جولای 2013 ... پايگاه اطلاع رسانی سلامت ايرانيان : عاشقانه ازدواج کنيم يا سنتي؟ ... مانند جامعه کنوني ما و آشتي دادن معيار‌هاي سنتي و مدرن به جاي به جنگ آنها رفتن.

خوشبختی

http://happy-marriage.blogfa.com/

با کسی ازدواج کنیم که دوستش داریم یا ازدواجمان عاقلانه باشه؟ از کجا بدونیم که طرف مقابل ما رو .... ازدواج به سبک سنتی خوبه یا مدرن؟ و ... اما سعی می کنم تا یه حدی به ...

ازدواج به روش مدرن بهتر است یا سنتی - سایت همسریابی بهترین همسر ...

http://2mani.ir/viewpages.php?id=12

ازدواج به روش مدرن بهتر است یا سنتی. باورهاي منطقي در ... ب - تلاش براي پيدا كردن فرد مناسب براي ازدواج را دچار افراط و يا تفريط مي‌كنند. ... صاحب اين عقيده اين چنين مي‌انديشد:«ما بايد قبل از ازدواج ثابت كنيم كه ارتباط مؤثري خواهيم داشت». توجه به ...

در میزگرد خبرآنلاین مطرح شد؛ ازدواج مدرن و سنتی تفاوت ندارد مهم شناخت ...

http://khabaronline.ir/detail/338985/society/social-damage

18 فوریه 2014 ... ازدواج سنتی یا مدرن تفاوت ندارد،به نظر من ازدواج را باید به باخودی و ... بعد افراد 18 ساله را به زور تشویق به ازدواج می کنیم وهمه چیز خراب می شود.

ازدواج و طلاق (سردفتر )

http://azdta.blogfa.com/

با مطلقه ازدواج کنیم یا مجرد ؟ با مطلقه ازدواج ..... نظر بدهید. سنتی ازدواج کنیم یا مدرن؟ ... فرایند سنتی ازدواج، معمولا با خواستگاری رسمی و خانوادگی شروع می‌شود. خانواده‌ها ...

ازدواج بدون رابطه / ازدواج سنتی یا مدرن ؟

http://www.9ktenews.com/خانواده/46549-ازدواج-بدون-رابطه-ازدواج-سنتی-یا-مدرن

22 نوامبر 2013 ... ازدواج بدون رابطه / ازدواج سنتی یا مدرن ؟ ... اختلاف سنی دختر و پسر در ازدواج · فیلم/ تفاوت های ازدواج دینی و ازدواج های مرسوم در جامعه · چرا ازدواج کنم ؟

‎همسریابی طوبی‎ - Timeline | Facebook

https://www.facebook.com/ToobaDating/timeline

‎هفت راز ازدواج موفق 1) زوج های موفق خواسته ها و انتظارات خود را. ‎همسریابی ... مجردها همیشه دوست دارند بدانند ازدواج چگونه است و. ‎هیچ کس بعد .... سنتی ازدواج کنیم یا مدرن ؟

مراسم خواستگاری رسمی و غیر رسمی

http://ch3.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=71:1390-05-15-12-46-29&catid=16:2011-08-06-11-40-14

یا اینکه آقا پسر دختر خانم را به مادرشان معرفی کرده اند و مادر قبل از خواستگاری رسمی می خواهد دختر خانم را ببیند . ... ما نمی خواهیم با همه مسائل سنتی ازدواج در بیفتیم . ... به مادران توصیه می کنم با تحقیق به خواستگاری بروید و موردی را که می روید حداقل احتمال بدهید که به درد ..... مثل این دوربین و امکانات ولی ازدواج مدرن برای ما غلط است .

ازدواج سنتی بهتر است یا ازدواج غیر سنتی و امروزی؟ - مدل لباس

http://www.zarhonar.ir/2515/ازدواج-سنتی-بهتر-است-یا-ازدواج-غیر-سنتی

4 سپتامبر 2014 ... ازدواج سنتی یا مدرن ... به احتمال زیاد پاسخ می داد: « می خواهم ازدواج کنم تا همسری داشته باشم تا ... یک تمیز کار استخدام می کنم تا به خانه ام برسد و …