بسياري از خانواده ها در ملاقات هاي ابتدايي شرايط صحبت دو نفره دختر و پسر را مهيا مي کنند و برخي بهتر مي بينند تا در ميان جمع دختر و پسر با يکديگر آشنا شوند و صحبت اختصاصي را به بعد موکول کنند.

Description: http://www.kadbanoo.net/images/articlepic/qtrhngcmof.jpg

بسياري از خانواده ها در ملاقات هاي ابتدايي شرايط صحبت دو نفره دختر و پسر را مهيا مي کنند و برخي بهتر مي بينند تا در ميان جمع دختر و پسر با يکديگر آشنا شوند و صحبت اختصاصي را به بعد موکول کنند.

در جلسه ابتدايي صحبت، بايد پيرامون مسائل کلي و پيدا کردن تصويري عمومي و کلي از طرف مقابل به بررسي پرداخت. لذا توصيه مي شود هر دو نفر صحبت را از تشريح بيوگرافي خود شروع کنند. بيوگرافي مي تواند شامل وضعيت شغلي، وضعيت تحصيلي، تعداد اعضاي خانواده، سابقه شغلي و تحصيلي، ويژگي هاي بارز شخصيتي و اعتقادي باشد. در اين بين هر چه اطلاعات ارائه شده توسط هر شخص ريزتر و کامل تر باشد، بهتر است.

موضوع هاي کلي ديگري که مي تواند در نظر قرار گيرد ميزان تمايل به حضور اجتماعي، انتظارات کلي طرفين از زندگي آينده، و اهداف کلي زندگي باشد. همچنين هر گونه مطلب يا موضوعي که براي طرفين نقش حياتي داشته و تصميم ادامه آشنايي به آن منوط مي شود بايد در جلسه ابتدايي صحبت مطرح شده و پاسخي جهت آن دريافت گردد. مثلا اگر موضوع اشتغال براي دختر خانم و يا سکونت در مکاني خاص براي آقا پسر از الويت هاست و در تصميم گيري نقش حياتي دارد بايد در اين جلسه مطرح گردد.

علاوه بر صحبت هاي دو نفره بايد آداب معاشرت دو خانواده و علائم رفتاري که حاکي از فرهنگ آنهاست مورد نگاه دقيق قرار گيرد. به همين خاطر است که تاکيد مي شود خواستگاري در حضور خانواده انجام شود. چرا که خواستگاري در خارج از منزل و پنهان از ديد خانواده ها نمي تواند اطلاعات گسترده و وسيعي را به دختر و پسر ارائه دهد. تصميمي با اين اهميت چنين مي طلبد که ديگران دختر و پسر را ياري دهند و هم فکر آنها باشند. لذا تا خانواده در جريان امر قرار نگيرند نمي توانند عوامل متعدد شناخت را مدنظر قرار دهند.

جلسه ابتدايي خواستگاري نبايد خيلي طولاني شود چرا که قرار است مسائل کلي و البته اساسي براي طرفين واضح و روشن گردد. در خاتمه جلسه ابتدائي خواستگاري، دو طرف بدون هرگونه قول و قرار يا وعده و وعيد از يکديگر وداع کنند تا فرصت خوبي براي تفکر دختر و پسر فراهم شود. آنها چند روزي را زمان مي خواهند تا به کليه اطلاعاتي که دريافت کرده اند بيانديشند و مسائلي را نيز ارزيابي کنند و نسبت به ديگر موضوعات مورد سنجش قرار دهند.

پس از چند روز که مي تواند 2-5 روز طول بکشد، کافي است تا تصميم براي ادامه يا عدم ادامه آشنايي گرفته شود. حائز اهميت است که کليه موضوع هاي قابل بررسي بايد نسبي در نظر گرفته شود. به عنوان مثال در جلسه اول وضعيت ظاهري دو طرف، تشابه فرهنگي و اقتصادي، تشابه اعتقادي، تناسب تحصيلي و ... تا حدودي مشخص مي شود اما به آن معنا نيست که زيبايي در اولويت امر قرار گيرد. چرا که زيبايي بايد در کنار ديگر ملاک ها سنجيده شود.

تناسب قد و هيکل طرفين بايد نسبي باشد و تشابه قطعي و نزديک به هم لازم نيست. به عنوان مثال اگر در جلسات بعدي چنين برداشت شود که آنها به لحاظ مسائل جزئي تر با يکديگر تناسب دارند تفاوت قد 30 سانت نمي تواند به عنوان عامل مهمي تلقي شود و آنان را از ازدواج منصرف سازد.

در انتخاب همسر به جز چندين ملاک و معيار کليدي مثل مسايل اعتقادي، عدم تفاوت فاحش در نوع تفکر، فرهنگ و تحصيلات، سطح طبقاتي و اقتصادي و اختلاف سن بقيه ملاک ها و موضوع ها مثل زيبايي، قد، برخي ويژگي هاي اخلاقي و شخصيتي و... بايد به صورت نسبي با هم مورد ارزيابي قرار گيرد. البته گاه موضوعي مي تواند به طور استثنا براي يکي از طرفين در الويت قرار گيرد که بسته به شرايط شخصي اهميت پيدا مي کند. در نظر داشته باشيد که هيچ گاه نبايد توقع داشت که شخص مقابل تمامي حيطه هاي مورد علاقه ذهني شما را پوشش دهد بلکه در هر حيطه بايد يک ميزاني از پذيرش وجود داشته باشد.

خانواده و زندگي - فهيمه کهتري

چه سوالاتی درمراسم خواستگاری بپرسیم؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/danestani/ceremony-suit.html

خواستگاری, مراسم خواستگاری, جلسه اول خواستگاری, سوالات کلی در جلسه اول خواستگاری, سوالات مراسم خواستگاری, آداب مراسم خواستگاری,در جلسه اول خواستگاری باید ...

ده نکته برای اولین جلسه خواستگاری - راهنمای ازدواج - آکاایران

http://aroosi.akairan.com/marriage/chashmebaz1/18886.html

جلسه خواستگاری موفقیت آمیز,اولین جلسه خواستگاری,ازدواج ازدواج آسان,اولین برخوردها,همسر آینده,همسر,ازدواج,ازدواج های سنتی بخش مهمی.

خواستگاری - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/خواستگاری

در اسلام؛ خواستگاری از اشخاصی که امکان ازدواج را به لحاظ شرعی ندارند، ممنوع است. برای مثال زن شوهردار، زنی که به دلیل رابطهٔ خویشاوندی نزدیک ازدواج با او حرام است و ...

چه سئوالاتی در جلسه خواستگاری بپرسیم؟! - همدردی

http://hamdardi.com/redirect/?id=586

نکاتی وجود دارد که در طرح سئوالات جلسات خواستگاری ، شناسایی دختران و پسران در رابطه هایشان یا ....، کمک می کند که فرد شناخت عقلانی ( نه احساسی) نسبت به ...

در خواستگاری چه بپرسیم - پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده

http://www.tanzimekhanevadeh.com/marriage/1149-در-خواستگاری-چه-بپرسیم

بهتر است جلسه خواستگاری برای صحبت مستقیم دختر و پسر وقتی اتفاق افتد كه تحقیقات لازم درباره دختر و خانواده اش از منابع تحقیق ( همسایه ها، دوستان و آشنایان، ...

مشاوره خواستگاری و ازدواج

http://ezdevaj-moshavere.blogfa.com/

در این وبلاگ قصد داریم کار کوچکی در این زمینه انجام بدیم. افرادی که میخواهند یک دوره مشاوره قبل از خواستگاری داشته باشند جلسه های مشاوره زیر رو پیگیری کنند.

25+1 توصیه برای جلسه خواستگاری - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/295693/251-توصیه-برای-جلسه-خواستگاری

15 سپتامبر 2013 ... خواستگاری رفتن مهم ترین قرار زندگی شماست که احتمالا تجربه زیادی درباره آن ندارید. بنابراین با خواندن این توصیه ها می توانید بهتر برای این شب ...

شناخت در خواستگاری

http://ch3.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=59:1390-05-15-12-25-46&catid=15:2011-08-02-08-08-09

در فرایند خواستگاری مفصل حرف داریم . یک سیر منطقی دارد اگر خواستگاری با فرایند انجام شود و ازدواج سنتی ، به روز شود . چون ما هیچ عجله ای نداریم یک تا سه ماه و ...

‫خواستگاری در برنامه شعر یادت نره‬‎ - YouTube

http://www.youtube.com/watch?v=F0tcPDro2uI

20 نوامبر 2012 ... خواستگاری در برنامه شعر یادت نره. deno D. SubscribeSubscribedUnsubscribe 219. Subscription preferences. Loading... Loading... Working.

خواستگاری - آپارات

http://www.aparat.com/result/خواستگاری

نتایج ویدیوهای خواستگاری. نمایش ویدیو های ۱ تا ۲۴. ۴:۵۰ · علی زیبا کناری آهنگ گیل مرد. از ابوالفضل بالارستاقی. ۹۳ بازدید. ۷:۰۰ · خواستگاری در 10 دقیقه.دندون درد .

خواستگاری کفش از توپ،کامل(کلاه قرمزی جام جهانی) - آپارات

http://www.aparat.com/v/zjNEh/خواستگاری_کفش_از_توپ،کامل(کلاه_قرمزی_جام_جهانی)

16 ژوئن 2014 ... سعید خواستگاری کفش از توپ،کامل(کلاه قرمزی جام جهانی) کارتون , برنامه کودک , کلاه قرمزی , , سعید.

Tweets about #خواستگاری hashtag on Twitter

https://twitter.com/hashtag/خواستگاری

The latest and best Tweets on #خواستگاری. Read what people are saying and join the conversation.

رمان تفریحی به اسم خواستگاری - رمــــان ...... رمان ...... رمــــان

http://marzieh1379.blogfa.com/category/295

رمــــان ...... رمان ...... رمــــان ♥ - ♥ 262 - رمان تفریحی به اسم خواستگاری - میخوای رمان بخونی؟ پس بدو بیا.

اسنانیوز - پرسشهاي جلسه دوم خواستگاری

http://www.asna-alborz.ir/vdch.wnkt23n6mftd2.html

پرسشهاي جلسه دوم خواستگاری. در صورتی که طرفین از گفتگوي جلسه اول به طور نسبی راضی بودند، بهتر است زمانی را براي جلسه دوم تعیین کنند، چرا که ممکن است  ...

پیش از خواستگاری بخوانید - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=183478

17 ا کتبر 2011 ... طبق سخنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) و ائمه اطهار (علیهم السلام) بهترین روز برای خواستگاری، روز جمعه و در ساعات بعد از ظهر است. همچنین بهتر است ...

انجمن هاي نوعروس - خواستگاري

http://www.nowaroos.com/Forum-خواستگاري--80

مسائل و سوالات در مورد خواستگار و خواستگاري. ... Lightbulb. رفتن به اولین ارسال خوانده نشده کاهش اعتمادبه نفس پس از خواستگاری (صفحات: 1 2 3 4 ... 291 ).