مراسم خواستگاری راه و رسم خاص خودش را دارد. راه و رسمی که همه کم و بیش از آن اطلاع دارند اما تفاوت های فرهنگی یا کم تجربگی ممکن است باعث شود خارج از انتظارات طرف مقابل رفتار کنند. بنابراین این نکات را بخوانید تا جزئیات یک خواستگاری استاندارد را یاد بگیرید.


Description: خواستگاری

مراسم خواستگاری راه و رسم خاص خودش را دارد. راه و رسمی که همه کم و بیش از آن اطلاع دارند اما تفاوت های فرهنگی یا کم تجربگی ممکن است باعث شود خارج از انتظارات طرف مقابل رفتار کنند. بنابراین این نکات را بخوانید تا جزئیات یک خواستگاری استاندارد را یاد بگیرید.

 بردن گل

در جلسه اول بردن گل را به دو جهت انجام می دهند. اول: اگر خانواده دختر انتظار آوردن گل را داشته باشند ولی چنین کاری انجام نشود به حساب بی احترامی خود بگذارند.

دوم: اثر روانی خوبی بر روی خانواده ی دختر خواهد داشت. بهتر است گل صورتی رنگ (علامت خلاقیت، لذت و زندگی) از یک نوع به تعداد فرد باشد.

 زمان خواستگاری:

بهتر است زمان خواستگاری بعد از ظهر باشد.

 افرادی که به خواستگاری می روند

بهتر است افرادی که به خواستگاری می روند از بردن عروس خانواده، دختر مجرد خودداری کنند دختر خانم های مجرد قدرت تجزیه و تحلیل کامل فضای خواستگاری را ندارندو ممکن است عملی انجام دهند که مشکل ساز شود.

 لباس خواستگاری

آقا پسر باید لباس سنگین و مناسبی بپوشد و دختر خانم نیز در جلسه هایی که با مردان حضوردارند باید به این نکته توجه کنندکه از پوشیدن لباس آستین کوتاه و مدل های جلف که علامت نقص عقل تلقی می شود خودداری کنند.

 اضطراب خواستگاری

اگر قرار است سوالاتی از یکدیگر بپرسید قبل از مراسم آن ها را مرور کنند و خوب است که دختر خانم قبل از آمدن میهمان کمی تمرین کند تا اضطرابش کاهش یابد.

 ساعت خواستگاری

ساعت 4-7 بعد از ظهر زمان مناسبی برای خواستگاری است.

 کنترل عروس و داماد

عروس و داماد باید هر لحظه توسط خودی ها تحت نظر باشند تا ایراد های ظاهری لباس وچهره ی خود را بر طرف کنند. اولین دیدار و ملاقات رسمی دختر و پسر به یاد ماندنی و تأثیر گذار است.

 زنگ زدن در منزل

  توصیه می شود وقتی زنگ توسط خواستگاران زده شد بلافاصله در را باز نکنید، زیرا علامت عجله و اشتیاق خانواده ی دختر است باید توجه کرد که در هم از قبل باز نباشد چون معنی خوبی ندارد.

 وقت جلسه اول

بهتر است مدت زمان جلسه اول محدود باشد. 45 دقیقه تا یک ساعت مدت قابل قبولی است.

 فضای خواستگاری

فضا باید بدون محرک باشد.

زن ومردی که می خواهند عمری در کنار هم به سر برند، باید جاذبه و کشش لازم را نسبت به یکدیگر داشته باشند و اگر این کشش و جاذبه در میان نباشد، شرایط مناسب دیگر، این کمبود را جبران نمی کند. چون آنچه ادامه زندگی را ممکن می کند تنها زیبایی نیست، وجود تفاهم و کمالات روحی و اخلاقی همسر، در این میان نقش برجسته تری را بر عهده دارد

 

خوردنی ها و نوشیدنی ها

در مراسم خواستگاری نباید از شیرینی تر استفاده کرد. همچنین در این میهمانی رسمی بهتر است ظرف میوه حاوی میوه های نظیر سیب، کیوی، گیلاس، زردآلو باشد. خوب است یک نوشیدنی مناسب فصل سال و فرهنگ جامعه نظیر چای برای پذیرای آماده شود.

 شکستن سکوت

برای شکسن سکوت می توان سخن را از مسائل فرهنگی، اجتماعی، خبر های داغ صدا و سیما، و مانند این ها آغاز کرد.

 پذیرایی

عروس خانم هنگام پذیرایی به نکات زیر توجه کند:

 1- سینی چای یا شربت زیاد سنگین نباشد.

 ٢- هنگام پذیرایی لبخندی برلب داشته باشد. قبلاٌ نوع لبخند را در مقابل آینه امتحان کند.

 ٣- هر وقت عروس خانم احساس کرد که تحت فشار خنده پر سرو صدای است به بهانه درست کردن چادر دهان را باز کند تا خنده اش تمام شود.

 ٤- در هر سینی باید حاوی شش ظرف نوشیدنی باشد.

 ٥- اساسا خوردنی ها کمکی است برای کم کردن استرس و اضطراب

 معرفی

عروس خانم و آقا داماد باید در اولین جلسه ای که همدیگر را می بینند، خود را معرفی کنند. پس از این که ملاقات دختر و پسر پایان یافت، باید در انتظار تلفن خواستگار بود اگر پاسخ مثبت بود زمان جلسه بعدی مشخص می شود. در کشور ما رسم نیست خانواده پسر پاسخ منفی خود را به خانواده دختر اطلاع دهند، عدم پیگیری خانواده پسر پس از گذشت چند هفته به مفهوم پاسخ منفی آنهاست.

 کشش و جاذبه ی ظاهری دختر و پسر

زن و مردی که می خواهند عمری در کنار هم به سر برند، باید جاذبه و کشش لازم را نسبت به یکدیگر داشته باشند و اگر این کشش و جاذبه در میان نباشد، شرایط مناسب دیگر، این کمبود را جبران نمی کند. چون آنچه ادامه زندگی را ممکن می کند تنها زیبایی نیست، وجود تفاهم و کمالات روحی و اخلاقی همسر، در این میان نقش برجسته تری را بر عهده دارد.

 مکان و تعداد جلسات

پسر و دختر باید چند جلسه با هم صحبت كنند به فرهنگ خانواده، سن آنها، بزرگی و كوچكی شهری كه در آن زندگی می كنند بستگی دارد. برخی مطالب جنبه عمومی داشته و لازم است روی آن بحث شود.

 یكی از كارها و شیوه های دیگر، ارایه ی مكتوب مطالب راجع به خود طرف مقابل است. مطالب مكتوب به دلایل زیر دارای مزیت هستند: 1- با تمركز و تفكر بیشتری به رشته تحریر در می آید 2- به دلیل پیوستگی، منطقی تر كم كم تناقص تر هستند. 3- برای هر دو طرف باز خوانی مجدد فراهم می شود 4- در صورت ایجاد شرایط ازدواج، طرفین همواره خود را متعهد به انجام آن دانسته و با مراجعه های بعدی می توانند در اصلاح و تصحیح انحرافات بكوشند.

 نوع سوالات

بستگی به عوامل گوناگون مثل اهمیت موضوعات مختلف برای دختر و پسر میزان شناخت آنها از یكدیگر دارند. از طرح پرسش هایی كه جواب آنها از قبل روشن است جدا پرهیز كنید. بهتر است از شیوه های توضیحی- سوالی استفاده كنید به این ترتیب كه ابتدا هریك از طرفین توضیحات كاملی پیرامون خود در همان زمینه ارائه و سپس مشابه آن را از طرف مقابل در خواست كنید.

 آغاز گفتگو

هر كدام از طرفین می توانند گفت گو را شروع كنند و باعث كاهش اضطراب طرف مقابل شوند معرفی مجدد خود و خانواده، اطلاعات مربوط به سن، تولد، شغل، سابقه شغلی و غیره را بیان كنند. یك زن و شوهر در دراز مدت بیش تر با وی ‍ ‍ ژگی های اخلاقی و شخصیتی منش ها و باورها یكدیگر زندگی می كنند تا با ویژگی های نظیر موقعیت خانوادگی، اجتماعی، و تیپ و چهره.

 و اما یک نکته مهم

1- الزام شرعی در خواستگاری از طرف مرد وجود ندارد و خواستگاری از طرف زن حرام نیست.

2- رسم خواستگاری مرد از زن، منحصر به ایران، جوامع اسلامی و زمان حاضر نبوده بلكه از دیر باز در میان اقوام و ملل مختلف مرسوم بوده است.

3- انجام خواستگاری از سوی مرد، مطابق راز خلقت انسان و هماهنگ با روحیات و نقش زن و مرد درزندگی است.

4- شكست و ناكامی در خواستگاری، برای مرد قابل تحمل است.

5- خواستگاری مرد، ضامن حفظ تعادل نظام اجتماعی و ایجاد توازن میان قدرت جسمانی مرد و ضعف جسمانی زن است.

6- در مجموع خواستگاری مرد، نوعی ادای احترام به شخصیت زن است.

دانستنیهای قبل از ازدواج،آموزش روابط زناشویی،روابط دختر و پسر ...

http://www.beytoote.com/wedlock/danestani/

خواستگاری,انواع پرده بکارت,هوس,نامزدی پرده بکارت,دستگاه تناسلی زنان,روابط دختر و پسر,دختر بکارت,دانستنی های ازدواج,عکس پرده بکارت,سوالات جلسه اول خواستگاری. ... 5 نکته که جشن عروسی‌تان را تلخ می‌کند ...

ده نکته برای اولین جلسه خواستگاری - راهنمای ازدواج - آکاایران

http://aroosi.akairan.com/marriage/chashmebaz1/18886.html

ازدواج - ازدواج آسان - ده نکته برای اولین جلسه خواستگاری. در ازدواج های سنتی بخش مهمی از شناخت در جلسه خواستگاری اتفاق می افتد. شما شاید چندین جلسه در خواستگاری ...

جلسه خواستگاری - مرکز آموزش مزدوجین بهار نکو

http://ezdevaj.sums.ac.ir/add.aspx?id=12

مرحله قبل از عقد هم خود مراحلی دارد که یکی از آن مراحل مسأله خواستگاری می باشد و کسی که ... خواستگاری را ندارند و نمونه های دیگر که با کمی فکر کردن می توانید دریابید. ... البته به این نکته توجه کنید، هر چه جمعیت همراه بیشتر باشد دردسر آن بیشتر ...

مهارتهاي گفتگو در خواستگاري๑ پرسش هاي گفتگو در خواستگاری - گفتگوی دینی

http://www.askdin.com/thread14322.html

مهارت هاي گفتگو در خواستگاري پرسش هاي گفتگو در خواستگاري جلسه اول محورهاي ... نکته: دختر نیز پاسخ دقیق و درستی داده و نظر فرد مقابل را در همان مورد بپرسد. ..... لازم است در مورد اشتغال، به نوع آن (مراکز تجاري، اداري، آموزشی و .

آموزش خواستگاری موفق - سایت همسریابی بهترین همسر بزرگترین ...

http://2mani.ir/viewpages.php?id=18

این سرمایه‏گذاری از طریق شرکت در کلاس‏های آموزشی، مطالعه، داشتن مشاور و انجام مشاوره ، گفتگو و تلاش‏های دوره ... در جلسات خواستگاری از چند نکته باید مطمئن شد:

خواستگاری,دانستنیهای ازدواج,هوس,نامزدی ,دستگاه تناسلی زنان,روابط ...

http://www.jazzaab.ir/news_cats_10.html

آموزش جامع بافتنی .... استاتوس های بامزه و خنده دار فیسبوکی (6) ..... چطور جلسه اول و دوم خواستگاری را بگذرانیم؟ ... 10 نکته مهم زناشویی برای تازه ازدواج کرده ها.

نکات بعد از خواستگاری - صفحه اصلی فیلم و انیمیشن - تبیان

http://film.tebyan.net/film/80107

آیا در جلسه خواستگاری می شود دروغ گفت یا باید همه چیز را گفت و راههای گرفتن پاسخ های بیشتر چیست؟.... به مدت 14:24.

سوالات خواستگاری - وبلاگ جامع آموزشی ازدواج

http://313rah.persianblog.ir/tag/سوالات_خواستگاری

26 ژوئن 2011 ... ابتدا زمانی که تصمیم می گیرید که خواستگاری را به خانه بپذیرید یا همراه خانواده ... باید یاد آور شوم سوالات استاندارد ، با جواب های مشخص وجود ندارد و جوابی متفاوت .... نکته مهم دیگر آنکه اگر نسبت به نوع خاصی از گرایشات سیاسی یا ...

از خواستگاری تا عروسی با شما هستیم - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=225180

17 ا کتبر 2012 ... ما به شما همه چیز را آموزش می دهیم. از خواستگاری رفتن تا عروسی گرفتن. ... راز های طلایی ترین ازدواج ... 10 نکته در انتخاب تالار عروسی.

خواستگاری - وبلاگ جامع آموزشی ازدواج

http://313rah.persianblog.ir/tag/خواستگاری

23 مه 2012 ... پس باید وقت بزارید تا بیشتر با هم آشنا بشید و راه های نزدیک شدن رو بیشتر ..... آن دو نکته یکی مسئله انتخاب و دیگری مسئله خواستگاری است .

سوالات خواستگاری - ازدواج و آموزش مسائل جنسی و روابط زناشوئی

http://asheghi4u.blogsky.com/1393/06/12/post-1656/سوالات-خواستگاری

3 سپتامبر 2014 ... دو نفر که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند، در مدت خواستگاری باهم آشنا شده و ... 11- میزان هدیه دادن و نوع هدیه را به همسر ،خانواده طرفین، دوستان و آشنایان به مناسبت های مختلف (روز مادر، خانه به خانه شدن و. ... 5 نکته مهم در مورد رابطه جنسی.

علت پشیمانی خواستگار - ازدواج و آموزش مسائل جنسی و روابط زناشوئی

http://asheghi4u.blogsky.com/1393/07/19/post-1672/علت-پشیمانی-خواستگار

11 ا کتبر 2014 ... اولین نکته ای که لازم است آن را تذکر دهیم این است که داشتن ... انصراف خواستگار همیشه به معنای وجود مشکل در دختر و یا خانواده وی نیست، بلکه ممکن است دلایل دیگری داشته باشد. ... همه برگه های زندگی را در موضوع ازدواج خرج نکنید.

روش های مختلف خواستگار پیدا کردن دخترها (آخر طنز) - ایران ناز

http://www.irannaz.com/news_detail_24190.html

روش های مختلف خواستگار پیدا کردن دخترها (آخر طنز) ... و سرکه اضافه میکنید,پس از چند روز آنها شما را عروس گلم صدا کرده و صاحب خواستگار میشوید. ... آموزش تقویت حافظه و تند خوانی دکتر سیدا ... 20 روش و نکته مفید برای افزایش قد بصورت طبیعی.

مقاله آموزشی نحوه خواستگاری رفتن! - بیا تو ج‍‍‍ـــوان،اسرارموفقیت،ازدواج

http://daneshjo1366.parsiblog.com/Posts/673/

20 آگوست 2012 ... نکته های جالب وخواندنی ... 2: قبل از رفتن به خواستگاری و با ایجاد کافی برای خواستگاری شونده به او و خانواده اش اطلاع می دهیم. ... لباس آستین کوتاه، مدل های جلف و ترکیب رنگ های کودکانه علامت نفص عقل پسر و خانواده اوست.

آموزش جامع خواستگاری به هم زدن (طنـز) - پارس ناز

http://www.parsnaz.ir/news_detail_8101.html

▫شب ها هم آنها را توی کتانی های ورزشی بچپانید و شب خواستگاری همان ها را بپوشید تا همه خانه بوی باقلی پخته بگیرد! ▫حتما شام ... ▫جوری به خواستگاری بروید که انگار قبیله ای به خانه عروس حمله کرده است. .... نکته های یک فیلسوف افسرده (مطلب طنز).

درمجلس خواستگاری چه حرفهایی بایدزدوچگونه صحبت کنیم

http://fann-e-bayan.blogfa.com/cat-222.aspx

برچسب‌ها: خواستگاری, هنر گفتگو, اخلاق گفتگو, مهارت های گفتگو .... و بررسی ابعاد مختلف آموزش سخن گفتن به کودکان در سنین مختلف . ... اعمال می شود ، این مجموعه مقالات تخصصی و مفید را که حاوی نکته های دقیقی می باشد دریافت و مطالعه فرمایید .