عاشقش شده اید و بدون فکر او نمی توانید روزتان را بگذرانید، وقتی با او نیستید احساس نا امنی می کنید و میل این را دارید که هر چه زودتر به او برسید، او را فرد مناسبی برای ازدواج می بینید پس فرصت را از دست ندهید، احساساتتان را بیان کنید و نگذارید تا در آینده پشیمان شوید.

  
عاشقش شده اید و بدون فکر او نمی توانید روزتان را بگذرانید، وقتی با او نیستید احساس نا امنی می کنید و میل این را دارید که هر چه زودتر به او برسید، او را فرد مناسبی برای ازدواج می بینید پس فرصت را از دست ندهید، احساساتتان را بیان کنید و نگذارید تا در آینده پشیمان شوید.

اعتماد به نفس داشته باشید
گاهی خانم و آقا با هم آشنا می شوند و دوست دارند برای ازدواج یکدیگر را بیشتر بشناسند، ولی به هر دلیلی راحت با هم صحبت نمی کنند، در چنین موقعیتی ممکن است خانم احساس کند که فرد مقابل موقعیت مناسبی برای ازدواج است چون به لحاظ شخصیتی ویژگی های مثبت و خوبی دارد یا…. در نتیجه خانم دوست دارد رابطه را کمی جدی تر کند و به سمت ازدواج ببرد اما خجالت می کشد یا کسر شأن خودش می داند که موضوع را با طرف مقابل مطرح کند یا احساس می کند اگر درخواستی مبنی بر ازدواج مطرح کند غرورش شکسته می شود، البته من قبول دارم که خانم ها به خصوص در کشور ما بیشتر تمایل دارند که انتخاب بشوند و آقایان به سراغ شان بروند؛ وقتی این روند برعکس شود و خانم فعال باشد و انتخاب کند، ممکن است به او القا شود که کار اشتباهی می کند یا خودش احساس کند که جایگاهش را پایین آورده و به طور کلی آن حس اعتماد به نفسش را از دست بدهد. از طرف دیگر نیز اطرافیان به این رویه دامن می زنند مثلا وقتی متوجه این موضوع(مطرح کردن درخواست از طرف خانم) می شوند شروع به نصیحت و سرزنش می کنند، در واقع انتخابی که براساس علاقه بوده را زیر سوال می برند، من فکر می کنم بیشتر نگرانی خانم ها از این قضیه به دلیل اعتماد به نفس نداشتن و ترس از برداشت های دیگران از این کار است.
شانس یک بار به در خانه شما می آید
بیشتر اوقات به خصوص در خانواده های سنتی می گویند یک خانم باید منتظر بماند و نباید پیش دستی کند و…چون ممکن است به او صفت های ناروا نسبت داده شود یا… حتی اگر ما این فرض را قبول کنیم اما باید بدانیم در زندگی مان کم پیش می آید فرد مناسبی را پیدا کنیم که مطابق با معیارهایمان باشد و ویژگی های لازم را نیز داشته باشد، پس چرا وقتی چنین موقعیتی پیش می آید از انتخابمان دفاع نکنیم و به سمت آن حرکت نکنیم که به دستش بیاوریم؟! در اینجا باید روی این نکته اساسی تاکید کنیم که هر فردی چه خانم و چه آقا باید برای به دست آوردن چیزی که آن را درست و صحیح می داند تلاش کند، بنابراین برای به دست آوردن کسی هم که او را به درستی بررسی کرده ، به او علاقه مند شده و او را برای ادامه زندگی مناسب می داند باید تلاش کرد به قولی حداقل باید یک چراغ سبز نشان داد تا طرف مقابل متوجه این علاقه و قصد ازدواج شود. وقتی هیچ اقدامی نکنید به راحتی ممکن است یکدیگر را از دست بدهید و به نظر شما اگر چنین اتفاقی بیفتد آیا تا آخر عمر حسرت از دست دادن این رابطه را نخواهید خورد؟
قرار نیست فقط آقایان فعال باشند
به نظر من در مرحله آشنایی پیش از ازدواج هر ۲ طرف باید نقشی فعال داشته باشند؛ نباید اینگونه فکر کرد که فقط باید آقا نقش فعال داشته باشد و بهتر است خانم کاملا خودش را کنار بکشد چون ممکن است این روند در باقی زندگی زناشویی نیز ادامه پیدا کند و آقا احساس کند باید حرف آخر را او بزند ، مسئولیت زندگی باید به دوش او باشد و خانم را کنار بزند. وقتی این روزها خانم ها در عرصه های اجتماعی از جمله در دانشگاه ها و مجامع دیگر فعالیت بیشتری دارند اینها نشانه این است که خانم ها می خواهند اثرگذاری بیشتری داشته باشند و یکی از مهم ترین اثرگذاری های شان می تواند در مقوله ازدواج شان باشد چون قرار است یک عمر با کسی زندگی کنند، پس باید برای چیزی که می خواهند کمی تلاش کنند.
باورهایی که شما را اسیر می کنند
همه ما انسان ها در زندگی مان در یک دایره امن زندگی می کنیم؛ این دایره امن عادت ها و باورهای شرطی شده ماست که حاضر نیستیم از آن ها تخطی کنیم. برای درک بهتر کیسه خوابی را تصور کنید که در آن خوابیده اید، قدرت حرکت شما بسیار کم است ، کیسه خواب تا گردن شما آمده است و اصلا نمی توانید آزادانه حرکت کنید. زمان هایی این عادت ها، باورها و محدودیت های ذهنی که خود فرد برای خودش ایجاد کرده دقیقا شبیه کیسه خواب می شود و اجازه نمی دهد فرد به سمت خواسته هایش حرکت کند. باید باورهایی را که اجازه حرکت به شما نمی دهند شناسایی کنید تا برخوردی آگاهانه داشته باشید.
پیشنهادتان را اینگونه بگویید
این که شما چگونه از فرد مورد نظرتان درخواست کنید کاملا بستگی به خانواده و فرهنگی دارد که در آن بزرگ شده اید؛ این که کاملا سنتی است یا نه و این واقعا مهم است وقتی شما تفکری سنتی دارید و ترجیح می دهید که همه چیز ابتدا از فیلتر خانواده عبور کند بنابراین بهتر است ابتدا به خانواده تان بگویید تا از طریق آن ها مثلا پدر یا برادر یا مادر درخواست تان را مطرح کنید. اما اگر به این قائل هستید که خودتان ارتباط برقرار کنید ابتدا باید در ذهن تان فرد را سبک و سنگین کنید و ببینید آیا او با معیارهای شما مطابقت دارد و وقتی از این مورد مطمئن شدید، حالا می توانید از او سوال کنید که آیا شما مایل هستید ما بیشتر با هم آشنا بشویم؟آیا این موقعیت را دارید؟ در اینجا نیازی نیست احساساتی بیان شود و بگویید که به او علاقه مند شده اید چون او خود تا حدی متوجه خواهد شد. با این سوال شما چند چیز را متوجه می شوید اول اینکه آیا او آمادگی ازدواج دارد؟ یا آیا کسی در زندگی او وجود دارد که شما خبر ندارید؟ و…. وقتی شما فرض رابطه را بر آشنایی بیشتر برای ازدواج بگذارید مواظب هستید از به وجود آمدن علاقه بیشتر جلوگیری کنید و در نتیجه می توانید آگاهانه تصمیم بگیرید. البته بهتر است خانواده ها نیز در جریان این آشنایی قرار بگیرند و اینکه چنین شخصی در زندگی شما وجود دارد و شما در حال فکر کردن به ازدواج هستید.
جواب «نه» هم به نفع شماست
یک ویژگی روان شناسی که همه آدم ها دارند این است که بیشتر آن ها می ترسند و با ترس های شان زندگی می کنند و حاضر نیستند که با ترس های شان روبه رو شوند و فرار را ترجیح می دهند، در بیشتر موارد ما ترس از دست دادن داریم. اگر شما بتوانید روی آن بخش از وجودتان کار کنید و به خودتان تلقین کنید که شما چیزی برای از دست دادن ندارید تا حدی از این ترس جواب رد شنیدن رها می شوید. با خود فکر کنید آیا حاضر هستید به هر قیمتی، حتی به قیمت نقاب زدن طرف مقابل را به دست بیاورید؟ شما نمی توانید تمام عمر نقش بازی کنید، اگر قرار است جواب رد بشنوید امروز بهتر است تا بعد از مدت ها نقش بازی کردن او را از دست بدهید، صادق بودن بهترین است. وقتی شما جواب رد بشنوید ۲ حالت بیشتر ندارد یا او از اول به شما علاقه ای نداشته است و بهتر اینکه زود متوجه شده اید یا آن آدم آنقدر سطحی است که این کار صادقانه شما را نادرست تعبیر کرده و همان بهتر که به این زودی از او شناخت به دست آورده اید و قضیه را منتفی کرد ه اید. شما باید احساس کمبود را در خودتان از بین ببرید و بفهمید که جواب رد دادن او نشانه بی ارزشی شما نیست؛ این خیلی طبیعی است که کسی از شما خوشش نیاید، قرار نیست که همه شما را دوست داشته باشند.
دنبال نشانه ها باشید
هر خانمی درصورتی برای آشنایی بیشتر راغب می شود و درخواستش را مطرح می کند که احساس کند طرف مقابل نیز به او علاقه مند است اما این توجه ویژه را از کجا باید فهمید؟ ۲ نفر ممکن است در جاهای مختلفی با هم آشنا شوند از محیط کار یا دانشگاه گرفته تا محیط های فامیلی بنابراین باید نشانه های درست را بشناسید مثلا وقتی در محیط دانشگاه فردی از شما جزوه بگیرد این به معنای علاقه مندی نیست اما پیش می آید گاهی فرد به دلیل تجربیات کمش این موضوع را درست متوجه نمی شود. وقتی می توانید در علاقه فردی شک کنید که او خود به طور عملی این علاقه را نشان دهد مثلا از زبان او جملاتی مانند من گهگاهی راجع به شما فکر می کنم… یا بعضی از رفتارهای شما برای من جالب شده… یا جملاتی با این معنا اما در لفافه را بشنوید.
اگر من پیشنهاد بدهم بعدا سرزنش نمی شوم؟
گاهی این ذهنیت برای خانم ها به وجود می آید که اگر درخواست شان را مطرح کنند ممکن است خودشان را تحمیل کنند و بعدا در زندگی مشترک سرزنش شوند و احساس امنیت را در زندگی زناشویی از دست بدهند، گاهی خانواده ها نیز همین مسئله را بیان می کنند اما من فکر می کنم ما باید مسئولیت انتخاب های مان را قبول کنیم حالا یک جا آقا درخواست می کند یک جا خانم، فرقی ندارد، نکته دیگر اینکه شما درخواست ازدواج نکرده اید و فقط درخواست کرده اید که همدیگر را بیشتر بشناسید تا در نهایت با یکدیگر به این نتیجه برسید که آیا برای ازدواج با هم مناسب هستید یا نه. البته اگر شما به عنوان یک دختر بخواهید درخواستی را مطرح کنید اول باید ببیند آیا او آدم سوء استفاده گری هست یا نه؟ و اگر هم او بعدا سوء استفاده کرده و شما را سرزنش کند به راحتی می توانید به او بگویید که شما باهم به این نتیجه رسیده اید که با یکدیگر ازدواج کنید.
وقت عمل است
فرض کنید طرف مقابل به هر دلیل از جمله خجالتی بودن یا…. هیچ چیزی از خود نشان ندهد و شما را در این ابهام و دوگانگی قرار می دهد که آیا درخواست تان را مطرح کنید یا نه؟ پیشنهاد من همیشه این است که «باید بیشتر اقدام کنیم و کمتر فکر کنیم» وقتی بیشتر فکر کنید و کمتر اقدام کنید مدام درگیری های ذهنی دارید، ذهن تان شلوغ و مشغول است و در کل حال خوبی ندارید بنابراین برای این که از این ابهام و حال بد بیرون بیایید باید درخواست تان را مطرح کنید؛ در این حالت یا جواب مثبت می شنوید یا منفی و حالت سومی وجود ندارد، در هر صورت شما از این ابهام بیرون می آیید و اگر جواب او نه باشد خیالتان راحت می شود و او را از ذهن تان بیرون می گذارید و بیهوده خیال بافی نمی کنید و هر رفتار کوچک و بی اهمیت او را نشانه عشقش نمی دانید و می فهمید که اصلا در ذهنش جایگاهی ندارید و تکلیف تان روشن می شود.


نحوه خواستگاری از یک دختر چگونه باید باشد؟ - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/din-andishe/archives/120319.php

1ـ رسما از دختر مورد نظر برای ازدواج خواستگاری کنید؛ یعنی، با خانواده خود صحبت کرده و به خواستگاری ایشان اقدام کنید و از چیزی هراس نداشته باشید. اگر جواب مثبت  ...

خواستگاري دختر از پسر | پرسمان دانشجويي - تربیتی و مشاوره

http://moshavereh.porsemani.ir/content/خواستگاري-دختر-از-پسر

فراموش نكنيد خواستگاري،‌آزمون پسر در ميزان علاقه‌اش به دختر است. اما اكيداً به شما ... زيرا اين اقدام شما مي‌تواند مشكلات زيادي را براي شما ايجاد كند. ... شیوه خواستگاری.

راه و رسم خواستگاری در دنیای امروز - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/danestani/propose3-today-s-world.html

واقعا بهترین راه برای انجام خواستگاری و شناخت طرف مقابل در دنیای جدید چیست؟ ... به این شیوه عمل می کنند که خانواده پسر برای آشنایی بیشتر با خانواده دختر چند ...

دخترها به خواستگاری بروند یا پسرها ؟! - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/danestani/girls-boys-go-suit.html

برخی افراد جامعه بر این باورند دختر نباید از پسر خواستگاری کند و با این روش ... آنها زیاد است، اینطور متعارف شده است که پسر باید برای ابراز عشق به دختر پا جلو ...

شیوه جالب خواستگاری مخصوص دختران - پارس ناز

http://www.parsnaz.ir/news_detail_3484.html

شیوه جالب خواستگاری مخصوص دختران. عاشقش شده اید و بدون فکر او نمی توانید روزتان را بگذرانید، وقتی با او نیستید احساس نا امنی می کنید و میل این را دارید که هر ...

دختران خواستگار - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=141340

28 ا کتبر 2010 ... چرا فقط آقایان همیشه به خواستگاری دختر ها می روند؟ ... بسیار مهم و قابل توجه است و شاید برای بسیاری از دختر خانم ها از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. ... باید به روش ها و شیوه هایی اندیشید که ضمن تکریم شخصیت متعالی، حساس و لطیف ...

.: Porseman.org :. - خواستگار نداشتن دختران مذهبي - پرسمان

http://www.porseman.org/showarticle.aspx?id=828

دختران مذهبي كه سنشان بالا رفته و خواستگار ندارند بايد چه كنند؟ مهمترين نکته .... بهترين شيوه براي ازدواج خواستگاري رسمي است كه كمترين خطر و پيامد منفي را دارد.

راه هایی مفید برای افزایش خواستگار مخصوص دختر خانمها

http://www.delgarm.com/psychology/family-counseling/75334-راه-هایی-مفید-برای-افزایش-خواستگار-مخصوص-دختر-خانمها

راه هایی مفید برای افزایش خواستگار مخصوص دختر خانمها -فرد ایده آل- خواستگار- همسر خوب -تحصیل و شغل -مهربان باشید - یک زن باشید- مسائل مالی-ازدواج - وسواس ...

خواستگاری دختران از پسران؟! - از زندگی

http://blog.ahmadnia.net/spip.php?article1380

9 ا کتبر 2008 ... دو بديني نمي‌گذارد كه با شما در بحث خواستگاري دختر از پسر همراهي كنم ..... تابا خانواده رفتن برای خستگاری پس شیوه رفتاری و برخوردی بسیار مهم ...

روش جالب این آقا برای خواستگاری از یک دختر (عکس) - ایران ناز

http://www.irannaz.com/interesting-way-to-woo-a-man-dkh.html

"چن لی" یک برنامه نویس چینی است که چندی پیش برای خواستگاری از دختر محبوب خود راهی عجیب را انتخاب کرد که به پولکی ترین روش خواستگاری شهرت پیدا کرده ...

روش های مختلف خواستگار پیدا کردن دخترها (آخر طنز) - ایران ناز

http://www.irannaz.com/news_detail_24190.html

1)روش جزوه ای(مخصوص دانشجویان): در این روش شما در راه پله دانشگاه کمین کرده و مقداری برگه دستتون میگیرید و سوژه مورد نظر رو مد نظر گرفته,در این هنگام برخورد ...

روش جالب خواستگاری پسر از دختر مورد علاقه اش (عکس) - ایران ناز

http://www.irannaz.com/an-interesting-method-for-male-courtship-of-the-daughter-of-ala.html

روش جالب خواستگاری پسر از دختر مورد علاقه اش (عکس) ... اقدام بی شرمانه دختر 19 ساله برای پیدا کردن شوهر! ... شیوه جدید و خلاقانه مرد چینی در نقاشی کشیدن (عکس).

خواستگاری,دانستنیهای ازدواج,هوس,نامزدی ,دستگاه تناسلی زنان,روابط ...

http://www.jazzaab.ir/news_cats_10.html

۷ راه ساده برای نزدیک‌تر کردن شما به همسرتان · برای دوام ازدواج این ... چطور جلسه اول و دوم خواستگاری را بگذرانیم؟ ... دخترها به خواستگاری کدام پسران بروند؟ آشنایی با ...

در خواستگارى چقدر طناز باشیم؟/ راهکارهایی برای دختران دم بخت

http://www.khabaronline.ir/detail/312254/culture/book

9 سپتامبر 2013 ... به گزارش خبرآنلاین، کتاب «اگر خواستگار نیاید» با عنوان فرعی «راهکارهای کلیدی در خواستگاری برای دختران جوان» و در بردارنده ۱۶۰ نکته کلیدی ...

خواستگاری با بهترین نتیجه - آکاایران - روانشناسی ازدواج روان شناسی ...

http://ravanpezshk.akairan.com/khanevadeh/ezdevaj1/13634.html

... بیان می شود. خواستگاری,خواستگاری دختر از پسر,خواستگاری گلدان از گل,[ categoriy] ... انتخاب یک نفر برای ازدواج به راه های مختلفی انجام می شود : 1- خواستگاری ...

چه سئوالاتی در جلسه خواستگاری بپرسیم؟! - همدردی

http://hamdardi.com/redirect/?id=586

چه سئوالاتی در جلسات آشنایی دختر و پسر جهت خواستگاری و ازدواج باید مطرح شود: ... شما چه نقشی برای زن در خانواده ، یا چه نقشی برای مرد در خانواده قائل هستید؟