مهریه!همین یک کلمه خانواده های زیادی را درگیر کرده است چه کسانی که قصد ازدواج دارند چه کسانی که چانه زنی های باقی مانده را سرانجام داده و چه خانواده هایی که زندگی مشترک را آغاز کرده اند.اما گذشته از مهریه های سنگین گاهی با مهریه های عجیب و غریبی روبرو می شویم که به قدری شگفت انگیزند که حتی نمی شود آنها را باور کرد مهریه هایی که اگر به دادگاه و شکایت نرسند شاید هیچ وقت از آنها خبردار نشوید.

 

مهریه!همین یک کلمه خانواده های زیادی را درگیر کرده است چه کسانی که قصد ازدواج دارند چه کسانی که چانه زنی های باقی مانده را سرانجام داده و چه خانواده هایی که زندگی مشترک را آغاز کرده اند.اما گذشته از مهریه های سنگین گاهی با مهریه های عجیب و غریبی روبرو می شویم که به قدری شگفت انگیزند که حتی نمی شود آنها را باور کرد مهریه هایی که اگر به دادگاه و شکایت نرسند شاید هیچ وقت از آنها خبردار نشوید. با این حال کسانی که برای ازدواج به سراغ اینگونه مهریه ها میروند هزارو یک دلیل دارند گاهی ترس از آینده و گاهی علاقه ی شخصی!

ده کیلو بال مگس، حفظ کردن تمام دیوان حافظ یا کل شاهنامه فردوسی، سفر به 120 کشور دنیا، 10 هزار لیتر بنزین، 10 رأس آهوی وحشی، چندین کیلو پوست پیاز و دست و پا یا قلب آقای داماد، از جمله این مهریه‌های عجیب و غریب است. اما مهریه عجیب تر از اینها که چند روز پیش شنیدم قلب مادرشوهر بود که مهریه دختری شد که پسر از روی شور جوانی عاشق دختری شد و به هر نحو خانواده اش را راضی کرد و خانواده دختر خام بودن و جوان بودن داماد را بهانه و ضمانت بیشتری طلب نمودند ، عروس هم كه سکه های زیاد هم جوابگویش نبود ، این بار به جای مهریه قلب مادر شوهر را طلب کرد! اما آیا ثبت اینگونه مهریه ها قانونی است؟ مواد 1078تا 1082قانون مدنی موادی است درخصوص مهریه و شرایط آن.اما این شرایط چیست؟

الف: مهریه مالیت داشته باشد

داراى ارزش اقتصادى و قابل خرید و فروش باشد. براى نمونه نمى توان آب دریا یا هوا (مگر هوا در زیر آب ) را مهر قرار داد.

ب: قابل تملیک باشد

قابل نقل و انتقال باشد و زن بتواند به محض وقوع عقد آن را به ملکیت خود درآورد و یا مرد آن را در اختیار زن و تحت تملیک او قرار بدهد. براى مثال مشترکات عمومى مانند بوستان هاى عمومى یا فضاى سبز یا جاده و خیابان و یاموقوفات که قابل تملیک به وسیله افراد واشخاص نمى باشند را نمى توان به عنوان مهر تعیین کرد و یا به عنوان مثال مالى که متعلق به غیر یا دیگرى است، یا مالى که به دلیل بدهى به دیگرى در توقیف است (از طریق مراجع قانونى) نمى توان مهر قرار داد مگر اینکه با اجازه غیر یا با رضایت طلبکار باشد. بنابراین مالى که مهر قرار داده مى شود باید مالک آن شوهر باشد ولى ملک دیگرى را هم با اجازه و اذن مالک مى توان مورد مهر قرار داد اگر مالک ملک و صاحب مال اجازه ندهد شوهر باید مثل یا قیمت آن را بدهد.

ج : معلوم باشد

معلوم بودن مهر این است که مقدار و جنس و وصف آن مشخص باشد به وسیله وزن کردن یا کیل (پیمانه) یا به عدد یا مشاهده و با توصیف رفع ابهام شود مانند ده متر پارچه یا سى کیلو گندم و در بعضى موارد نیز وصف شىء از طریق حواس حاصل مى شود: مانند بوى عطر یا زعفران یا گلاب یا طعم ترشى و از اینگونه اشیا.

هرگاه مهر، عین معین باشد مى بایستى هنگام عقد موجود باشد والا تعیین مهر، باطل خواهد بود. (مستنبط از ماده 361 قانون مدنی.)

مهریه

د: معین باشد:

مهر باید طورى معین شود که مردد نباشد، به عنوان مثال یکى از دو خانه یا یکى از دو اتومبیل نباشد، باید کاملاً معین شود که چه چیزى به عنوان مهر تعیین مى شود.

ه: داراى منفعت عقلایى و مشروع باشد

مهر باید منفعت عقلایى و مشروع داشته باشد، چیزى که قانون، فروش یا استعمالش را منع کرده است مانند مشروبات الکلى یا موادمخدر، نمى توان مهر قرار داد.

مهریه باید حلال باشد. گوشت خوک ، مردار، شراب یا چیزهایى که مالکیت آن براى مسلمانان مشروع نیست را نمى توان مهر قرار داد و در صورتى که مهر قرار داده شود چنین مهرى باطل است لیکن عقد صحیح است و بنابر شرایط موجود، باید مهرالمثل یا مهرالمتعه تعیین نماید.

و: قابل تسلیم باشد

شوهر باید قدرت تسلیم مهر را به زن داشته باشد، مالى را که در دریا غرق شده یا در جاى نامعینى پنهان است و قابل دسترسى نیست، نمى توان به عنوان مهر تعیین کرد، مگر اینکه زن به تنهایى، یا با کمک دیگران بتواند آن را تحصیل کند وبه دست آورد.

براساس شرایط گفته شده درخصوص مهریه از جمله ماده 1078 قانون مدنی که مهریه باید مالیت داشته باشد بنابراین مهریه های عجیب چون ارزش مالی ندارند قانونی نیستند و در دفاتر اسناد رسمی نباید به ثبت برسندو ثبت ایگونه مهریه ها غیر قانونی است وعاقد وظیفه دارد در موردی كه مهریه غیرمتعارف باشد آن را ثبت نكند.


به هر رو تجربه نشان داده است مهریه های سنگین و عجیب و غریب که دختران گاه با تصویر محکم کردن پایه های زندگی شان تعیین می کنند، هیچ تاثیری در دوام زندگی مشترکشان ندارد و اگر پای اختلاف و ناسازگاری پیش بیاید، تمام سکه های دنیا هم نمی توانند باعث ادامه زندگی مشترک شوند و تعیین چنین مهریه هایی جز نتیجه یک هیجان آنی که با مرور زمان رو به خاموشی می رود، دلیل دیگری ندارد.همچنین این مهریه‌ها نه تنها تضمینی برای دوام زندگی نیست بلکه در بیشتر موارد نتیجه عکس نیز دارند. چرا که وقتی یک زندگی‌‌ بر پایه اندیشه‌های احساسی و هنجارشکن بنا شود؛ از همین رو نیز ضربه خورده و در نهایت از هم پاشیده خواهد شد.


قلب مادر شوهر هم مهریه شد! - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=240133

4 مارس 2013 ... اما مهریه عجیب تر از اینها که چند روز پیش شنیدم قلب مادرشوهر بود که مهریه دختری شد که پسر از روی شور جوانی عاشق دختری شد و به هر نحو خانواده اش را ...

آنچه در دل دارم... - قلب مادرشوهر مهریه شد! جوان عاشق هم قبول کرد

http://www.1rangi.blogfa.com/post-32.aspx

آنچه در دل دارم... - قلب مادرشوهر مهریه شد! جوان عاشق هم قبول کرد - سلام دوستان عزیز ، لطفا برای دیدن کل مطلب از قسمت"موضوعات وب"استفاده کنید - آنچه در دل دارم...

آنچه در دل دارم...

http://www.1rangi.blogfa.com/

اون دفعه هم که یادتون تو چند پست پایین تر هستش هنوز اون مهریه ی.....لا اله الالله..؛ اما این بار مهریه عجیبی خبرساز شده .... قلب مادرشوهر هم مهریه شد! جوان عاشق هم قبول کرد ...

برچسب ها - مادر شوهر - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/tag/1/مادر شوهر

بیمار صدمه می زند مثال بیمار مادرشوهرم به دلایلی بیهوده... مرا اذیت ... حکم قصاص عروس قاتل سحرگاه چهارشنبه توسط مادر شوهرش در... قانونی ... قلب مادر شوهر هم مهریه شد!

محمد رضا فولادي

http://www.dadgaran.moshavere.net/

هر گاه در عقدنامه ذکر شده باشد مهریه فلان میزان و به صورت عندالمطالبه است یعنی از ..... قلب مادر شوهر هم مهریه شد! ۱۳۹۳/۰۴/۱۱. مهریه!همین یک کلمه خانواده های زیادی را درگیر  ...

اسفند 1391 - شعر و شوخی استوار فدیهه - بلاگفا

http://sadedelfadihe.blogfa.com/1391/12

آستین اسپیتلر از دیدن حرکات برنامه ریزی شده ی دوستان و خانواده اش در فرودگاه جهانی ویل راجرز اوکلاهاما شگفت زده شد. و وقتی .... قلب مادرشوهر هم مهریه شد! 10 کیلو ...

برچسب ها - مادرشوهر - شفاف

http://www.shafaf.ir/fa/tag/1/مادرشوهر

گاوصندوق خانه همسایه و مادرشوهرش اعتراف کرد دوم شهریور ماه... آگاهی کارآگاهان دریافتند چندی قبل خانه مادرشوهر این زن نیز... درباره سرقت از ... قلب مادر شوهر هم مهریه شد!

اسفند 1391 - شهدا آماده ایم...

http://www.gomnaman90.blogfa.com/1391/12

اما مهریه عجیب تر از اینها که چند روز پیش شنیدم قلب مادرشوهر بود که مهریه دختری شد که .... یعنی همین افراد در کشورهایی که پناهنده شده اند هم مردم ان کشورها را اینطور از ...

شاد باد قلبی که در آن "کوردستان" است

http://k1dafaei.blogfa.com/

خودكفا شد از گدا اين كشور و دارم يقين // مي شود تا سال ديگر صادر از كشور گدا! ... اما مهریه عجیب تر از اینها که چند روز پیش شنیدم قلب مادرشوهر بود که مهریه دختری ... عروس هم که سکه های زیاد جوابگویش نبود ، این بار به جای مهریه قلب مادر شوهر را طلب کرد!

8 - موسسه فرهنگي خانواده امين

http://www.aifci.com/article-topic0-page8.html

بیماری های قلبی و عروقی که اغلب به عنوان عامل مرگ مردان قلمداد می شود، اکنون به عنوان یک معضل جهانی در میان .... مهريه قانوني ُ مهريه تفاخري قلب مادر شوهر هم مهريه شد!

مسائل حقوقی خانواده - موسسه فرهنگي خانواده امين

http://www.aifci.com/article-topic-11.html

بعضی از زن-محورهای افراطی اصلاً به شما می گویند که حتی اگر شوهر یک زن هر روز کتکش بزند، آن زن نمی تواند .... مهريه قانوني ُ مهريه تفاخري قلب مادر شوهر هم مهريه شد!

منابع آزمون قضاوت 93

http://alqaza.blogfa.com/

کتاب نظم کنونی آقای کاتوزیان + جزوه شهبازی + مجموعه تستهای طبقه بندی شده شهبازی آیین دادرسی مدنی: کتاب 3 ..... قلب مادرشوهر هم مهریه شد! تاريخ : چهارشنبه هجدهم دی ...

وبلاگ حقوقی پریسا محرمی

http://parisamoharamilaw.blogfa.com/

قلب مادر شوهر هم مهریه شد! مهریه!همین یک کلمه خانواده های زیادی را درگیر کرده است چه ... اما گذشته از مهریه های سنگین گاهی با مهریه های عجیب و غریبی روبرو می شویم که به ...

5 - `~'*¤!||!¤*'~`(( دربســت تا شهر بهشت ))`~'*¤!||!¤*'~` - میهن بلاگ

http://mashhadiya.mihanblog.com/page/5

11 مارس 2013 ... این مطالعه با انجام نظرسنجی روی بیش از ۲ هزار مادر انجام شد که هم دارای فرزند ..... قلب مادر شوهر هم مهریه شد!چی عجیبببب!!! مهریه!همین یک کلمه خانواده های ...

خواستگاری - ازدواج

http://match24.ir/category/خواستگاری-1010

در خواستگاری ، دوچشم دارید دو چشم دیگر هم قرض کنید ! ... قلب مادر شوهر هم مهریه شد! ... آیا درست است که از این به بعد مهریه های بالای 110 سکه به زنان پرداخت نخواهد شد؟

مادر شـوهـــــــــــــــــر آنلاین

http://madarshohar-onlin.blogfa.com/

مادر شـوهـــــــــــــــــر آنلاین*** - بگید چطور میشه یک مادر شوهر گل بود؟ ... سریع هم شروع کردن به خوندن خطبه البته قبلش از زهرا و خونوادش برای قرار دادن مهریه کم ... کردم و مراسم برش کیکی و دادن عسل به همدیگه هم انجام شد و سریع ما پاشدیم و اومدیم خونه .... از صمیم قلب دعا میکردم مادرش فوت کرده باشه (بله عزیزان اینجوریه که میگم میخوام مادر ...