RFID در مقابل بار کد

RFID در مقابل بار کد

 

ترجمه و تألیف: حمید وثیق زاده انصاری
منبع: راسخون
 
معرفی RFIDو بار کد، در بسیاری از جنبه‌های زندگی ما انقلابی بر پا کرد. به ما بپیوندید تا دریابیم که آیا این فن آوری‌ها در طول تاریخ با مخالفتهای شدیدی همراه بوده‌اند و یا هم زیستی مسالمت آمیزی داشته‌اند.
شناسایی با فرکانس‌های رادیویی (RFID) و بار کد دو سیستم شناسایی خود کارند که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر دو جنبه‌های مثبت و منفی خود را دارند، هر چند به نظر می‌رسد که مورد قبلی (RFID) کمی از نظر سرعت، دامنه، و غیره قویتر باشد.
RFID در مقابل بار کد

RFID

شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) با استفاده از بر چسبی که به محصول چسبانده می‌شود، برای شناسایی و رد یابی آن با استفاده از امواج رادیویی به کار می‌رود. بر چسب RFID دارای دو بخش است: یک مدار مجتمع، که برای پردازش و ذخیره اطلاعات و هم چنین برای تنظیم و پیاده کردن سیگنال‌های فرکانس رادیویی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک آنتن، که سیگنال‌های فرکانس رادیویی را انتقال می‌دهد. RFID خوان، هم چنین معروف به باز جو، دستگاهی است که برای ترجمه‌ی اطلاعات بر چسبهای RFID به کار می‌رود‌.

بار کد

بار کد نمایش تصویری اطلاعات است که می‌تواند توسط دستگاه اسکنر، اسکن شده و ترجمه گردد. در این تکنولوژی، اطلاعات توسط عرض و فاصله خطوط موازی نشان داده شده‌اند. به تازگی، بار کدها تبدیل به معیاری برای شناسایی و رد یابی کالا در فروشگاههای زنجیره‌ای، که در آن جا کالاها در دامنه‌ای از مواد غذایی گرفته تا کتاب‌ها و رمان‌ها مرتب شده‌اند، به کار می‌رود. اسکنر بار کد برای ترجمه داده‌ها از بر چسب بار کد استفاده می‌کند.

RFID در مقابل بارکد

در مقام مقایسه، این نتیجه حاصل شده که فناوری RFID از سیستم بار کد جامع‌تر است. این امکان وجود دارد که برچسب‌های RFID از فاصله‌ای دورتر قابل خواندن باشند. یک RFID خوان می‌تواند به اطلاعات بر چسب از فاصله‌ای حدوداً 300 فوتی (44ر91 متر) دست رسی داشته باشد، حال آن که تکنولوژی بار کد نمی‌تواند از فاصله‌ای بیش از 15 فوت خوانده شود. تکنولوژی RFID هم چنین از نظر سرعت برتری دارد و برچسب‌های RFID می‌توانند بسیار سریعتر از برچسب بار کد باز خوانی شوند. خواندن بار کد نسبتاً کندتر است، به این دلیل که جهت خواندن به یک خط مستقیم دید نیاز دارند. به طور متوسط، یک دستگاه بارکد خوان حدوداً یک ثانیه طول می‌کشد تا بتواند دو بر چسب را با موفقیت باز خوانی کند. در همان زمان، بازخوان RFID می‌تواند حدود 40 برچسب را باز خوانی کند.
از برچسبهای RFID به خوبی محافظت می‌شود زیرا داخل محصول کار گذاشته شده‌اند و از این رو، در معرض ساییدگی و پارگی بیشتر قرار نمی‌گیرند. باز خوان یک بارکد به خط مستقیم دید جهت خواندن بار کد چاپ شده، نیاز دارد، به همین دلیل در سمت قسمت بیرونی محصول چاپ شده است و در نتیجه، در معرض ساییدگی و پارگی بیشتری قرار دارد. هم چنین این حالت باعث می‌شود استفاده مجدد از بار کد محدود شود. به این دلیل که بار کد فاقد امکان خواندن و نوشتن است، این امکان وجود ندارد که بتوان به اطلاعات موجود در آن چیزی اضافه کرد، در حالی که به نظر می‌رسد در یک فن آوری جامع جمع آوری داده‌ها با توجه به نبود پیوستگی در استقرار زنجیره‌ی تأمین، شرکت‌ها مجبور به نگرش دو باره جهت انتخاب آن باشند.
فن آوری بار کد نسبتاً ارزان‌تر است. هزینه‌های متحمل شده برای فن آوری RFID چنان چه برای یک محصول خاص سفارشی باشد، افزایش می‌یابد. هنگامی که فن آوری RFID قرار داده شد، شرکت مجبور به تهیه مقدماتی جهت جمع آوری و فیلتر داده‌هایی است که از منابع مختلف می‌آیند، و سپس آنها را ارز یابی کرده و اطلاعات را به سیستم مدیریت می‌فرستد که همه‌ی این کارها می‌تواند بسیار پر هزینه باشد. بر چسب بار کد بسیار سبک‌تر و کوچک‌تر از بر چسبهای RFID بوده و بنا بر این راحت‌تر می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. اگر چه برچسبهای‌ RFID دارای برد بسیار خوبی هستند، اما زمانی که در مجاورت با فلزات باشند، اغلب تحت تأثیر قرار می‌گیرند، در نتیجه تفسیر داده‌ها مشکل می‌شود. برچسبهای RFID چنان چه آسیب ببینند نمی‌توانند جای گزین شوند، اما در سیستم‌های بار کد، برچسبهای آسیب دیده، می‌توانند به راحتی تعویض شوند.
با توجه به سرعت، دامنه، و دوام آن، RFID در بالاترین بخش فن آوری و تجارت برای خود جای گاهی ایجاد کرده است در حالی که بار کد نسبتاً ارزان‌تر و استفاده از آن راحت‌تر و به طور گسترده‌ای در موارد کار بردی همه روزه استفاده می‌شود. بنا بر این حتی اگر RFID در بعضی از زمینه‌ها از بار کد پیشی گرفته باشد، هر دو در جهان امروزی با یک دیگر هم زیستی دارند. 

 

تگ های هوشمند RFID در مقابل کدهای ميله ای

http://www.srco.ir/Articles/PrintPage.asp?REF=/Articles/Alist/BarCode andRFIDTip.htm&Title=تگ های هوشمند RFID در مقابل کدهای ميله ای

تگ های هوشمند RFID در مقابل کدهای ميله ای شناسايی خودکار یک شی و ذخيره سازی داده مرتبط با آن ، یکی از الزامات اولیه و بسیار مهم در برخی سيستم های مکانيزه است .

RFID

http://www2.tavanir.org.ir/tech-doc/rfid.pdf

در ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺑﺎرﻛﺪ .3. اﺟﺰاي ﺗﺸﻜﻴﻞ دﻫﻨﺪه ﺳﻴﺴﺘﻢ. RFID .4. ﻧﺤﻮه ﻋﻤﻠﻜﺮد. RFID .5. ﻣﺰاﻳﺎي اﺳﺘﻔﺎده از ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژي . RFID .6. ﻓﺮﻛﺎﻧﺲ. RFID. و ﻧﺤﻮه ﺑﺮﺧﻮرد آن ﺑﺎ ﻣﺸﻜﻞ ﺗﺪاﺧﻞ .7. ﻛﺎرﺑﺮد و ﻧﺤﻮه ﻛﺎرﻛﺮد. RFID .8.

تجهیزات RFID، بارکد خوان، کارت خوان، سیستم فروشگاهی، لیبل و ...

http://www.sepaco-tech.com/

شرکت سپاکو عرضه کننده انواع تجهیزات RFID، بارکد خوان، کارت خوان، سیستم های فروشگاهی مدرن و انواع لیبل پرینتر و ریبون.

RFID چیست ؟ مزایا، معایب و کاربردهای تکنولوژی RFID - علم فردا

http://www.elmefarda.com/rfid-چیست-؟/

18 مارس 2013 ... چون شناسه روی کالا دیگر بارکد نیست بلکه از نوع RFID می‌باشد و خودش .... الکترونيکی از محصولات خود در مقابل سرقت از این تکنولوژی استفاده می ...

قفل برقی ریموتی درب ورودی مقابل برقی - istgah.com - سیستم حفاظتی

http://www.istgah.com/fireview/kid_404/1211216.html

(ریموتی - رمزی - کارتی RFID),فروش و نصب قفل ریموت دار با 18 ماه گارانتی,قفل ... صندوق فروشگاهی (سیستم بارکد) , درب باز کن اتوماتیک (ریموت) , اعلان حریق ...

RFID چیست؟ امیرحسام حسنی شامل که اشاره دارد الکترونیکی کوچک های ...

http://www.infotech-co.com/wp-content/uploads/2013/07/RFID-.pdf

RFID. ،. کار. کردی مشابه با. بار. کد و یا نوار مغناطیسی پشت کارت اعتباری یا کارت. ATM ... مقابل،. دستگاه. های. RFID. در فاصله. کمی. تا). 02. فوت. برای دستگاه. های.

دانلود مقاله سیستم RFID و کاربردهای آن‎ | پروژه دات کام

http://www.prozhe.com/دانلود-مقاله-سیستم-rfid-و-کاربردهای-آن‎

30 دسامبر 2012 ... برچسب‏های خواندنی و نوشتنی در مقابل برچسب‏های فقط خواندنی ... برچسب : RFID در برابر بارکد, RFID چیست, اتوماسیون RFID, اجزاء یک سيستم ...

توسعه روش های شناسایی خودکار - گروه شرکت های کارنما

http://www.karnama.com/showproduct.asp?ctg=7&ctgtitr=2

محصولات Barcode & RFID | Label & Ribbon ... لیبل هایی که دارای مقاومت در مقابل رطوبت میباشند و با چسبندگی بالا به ویژه در صنایع خودرو ... پرینتر های بارکد

برچسب ها - بارکد خوان - باشگاه خبرنگاران

http://www.yjc.ir/fa/tag/1/بارکد خوان

که اطلاعات پاسپورت توسط دستگاه های بارکد خوان خوانده می. ... خوان تلفن همراهتان شوید و لنز دوربین را مقابل این... کد خبر: ... در آنها از چیپ های rfid و بارکد استفاده شده.

فن آوران ایماکو IMACO Technologies - RFID چگونه کار می‌کند

http://imaco.pcn.ir/Article/4618

فناوری آر اف ای دی( RFID ) فناوری است که برخلاف تکنولوژی بارکد برای خواندن نیاز به ... همچنین بسیاری از فروشگاه ها برای حفظ محصولات خود در مقابل سرقت از این  ...

دانلود نرم افزار اسکن بارکد ویندوز فون 7 Barcode Scanner v1.3

http://www.p30day.com/دانلود-نرم-افزار-اسکن-بارکد-ویندوز-فون-7-Barcode-Scanner-v1-3-13971.html

این نرم افزار به شما امکان می دهد تا بتوانید به راحتی و با سرعت کافی بارکد ... پوشش آلومینیومی خارجی جهت جلوگیری از سرقت ناخواسته در مقابل RFID شیک و جدید .

آبان 1389 (10) - فناوریهای شناسایی و ردیابی

http://traceability.blogsky.com/1389/08

22 نوامبر 2010 ... در جدول زیر مقایسه‌ی عمل‌کرد RFID و بارکد و چیرگی محسوس RFID به خوبی ...... چاپ روی آن عالی خود شد و در مقابل حرارت و شوینده های قوی مقاوم میباشند.

مقاله ملاحظاتی در امنیت اطلاعات و حفظ حریم خصوصی افراددر RFID ...

http://traceability.blogsky.com/1387/04/13/post-209/

3 جولای 2008 ... اما استفاده از سیستمهای RFID نیازمند تضمینهای امنیتی بسیاری است. در این مقاله مزایای RFID نسبت به بارکد بیان شده و سپس به چالشهای ...

- کاربردهای RFID - پردازشگران نو اندیش

http://www.pardco.com/blog-41

17 ژوئن 2013 ... ... افراد در زمان های مختلف در سازمان،حذف صف در مقابل ورودی ها، امکان اعطا یا لغو ... بر خلاف کارتهای تماسی، کارتهای بدون تماس RFID، استهلاک کمی دارند و ... همچنین ردیابی کامیون های حاوی بار درمحوطه های بارگیری، تشخیص ... کیو بارکد.

شرکت فنی مهندسی نوین طرح گستران - صفحه نخست

http://www.ntgsoftware.ir/rfid.html

RFID مشاور و مجری راهکارهای بارکد و ... کدهای ميله ای ، کارت های هوشمند ، تشخیص صدا ، برخی فناوری های بيومتريک ، OCR ( برگرفته شده از optical character ... اجازه دهيد برای آشنايی بيشتر با فناوری RFID چندین تعريف از آن را با یکدیگر مرور نمائيم : ... در مقابل ، شناسايی مبتنی بر فرکانس راديويی به "خط ديد " نیاز ندارد. تا زمانی ...

تجهیزات RFID | PAYAM HANNAN Co

http://www.payamlib.com/portfolio_item/تجهیزات-rfid/

فناوری RFID از جدیدترین جلوه‌های فناوری است که تحولی عظیم در این عرصه .... چسباندن تگ به کتاب‌ها اعم از جدید یا کتاب‌هایی که قبلاً بر چسب بارکد ... سپس اقلامی که توسط کاربر انتخاب شده بر روی صفحه قرائتگر مقابل جایگاه قرار داده می‌شود.