چگونه می توان از کدهای QR، خلاقانه استفاده کرد؟

چگونه می توان از کدهای QR، خلاقانه استفاده کرد؟

 

تألیف: حمید وثیق زاده انصاری
منبع: راسخون
 
کدهای QR، همه جا هستند؛ بنا بر این هیچ راه فراری از آن ها وجود ندارد. در این جا می توانید یاد بگیرید که به منظور افزایش فرصت های تجاری، چگونه از کدهای QR بیشترین استفاده را بکنید.
چگونه می توان از کدهای QR، خلاقانه استفاده کرد؟
کدهای خلاق QR، برای اولین بار در ژاپن مورد توجه قرار گرفت زیرا شرکت ها در آن جا برای نزدیک تر شدن به مشتری های خود به فکر استفاده از این مینی بار کدها افتادند. این ماجرا مربوط می شود به اندکی قبل از این که تب "بار کد خوانی با تلفن همراه" همه گیر شود. امروز ما می توانیم یک سری روش های بسیار مبتکرانه برای استفاده از کد QR ارائه دهیم که بی شک به شما کمک خواهد کرد تا به گستره ی مشتریان خود وسعت بخشید. از نظر برخی، شاید این یک هوس گذرا باشد ولی آمارها در مورد ظرفیت های کد QR برای به کار گرفته شدن به عنوان یک ابزار مؤثر در بازار یابی، چیز دیگری می-گویند. بیش از 15 سال است که از کدهای QR استفاده می شود؛ این زمان برای این که نشان دهد این کدها امتحان خود را پس داده اند کافی است.
حال شما چگونه می توانید از آنها به نفع شرکت خود استفاده کنید؟ چندین و چند راه برای انجام این کار وجود دارد که تنها تعداد محدودی از آنها را ما در این جا آورده ایم.
روش هایی خلاقانه برای استفاده از کدهای QR در بازار یابی

جایزه بدهید

این، قدیمی­ترین حقه در تجارت است. جایزه دادن به مشتریان با ارائه­ی محصولات رایگان، یک ابزار بازار یابی شگفت انگیز است. این جایزه که به منظور تبلیغات، ارائه می­شود، می­تواند به شکل­های مختلفی باشد، مثل کاهش قیمت یک محصول، کاهش هزینه عضویت و یا حتی وعده­ی تخفیف در آینده. این کدها را در تبلیغات رسانه­ای چاپ کنید و یا آن­ها را در سراسر فروشگاهتان بچسبانید و سپس ببینید که طرف دارانتان چند برابر شده­اند.

نقاط مورد نظر برای نصب را   انتخاب کنید

بهترین مکان برای نصب کد QR ، محصولی است که می­فروشید. شما مطمئن هستید که این محصول، نزد مشتری می­ماند، پس چرا از آن برای دیده شدن شرکتتان استفاده نکنید؟ کدهای QR را می­توان روی اتیکت محصولات، برچسب­های قیمت و یا روی نایلون­هایی که محصولات درون آنها گذاشته شده و به مشتری عرضه می­شوند چاپ کرد. این مکان، محل بسیار هوشمندانه­ای برای نصب کدهای QR است چراکه در صورت استفاده از آن، حتی نیازی به خرید مکانی برای تبلیغات نخواهد بود. اطلاعات مربوط به شرکتتان، پیشنهادهای آنلاین ویژه و معاملات دارای اولویت را می­توانید در این کدها جا بدهید.

ویترین فروشگاه

شرکت شما ممکن است پایگاهی در فضای مجازی داشته باشد. یک محل بسیار مناسب برای تبلیغ وبسایتتان، ویترین فروشگاه شما است. ویترین فروشگاه­، چیزی است که جلب نظر بسیاری می­کند، و در نتیجه باید بگذارید مشتریانی که در خارج از ساعات کاری شما نگاهشان به ویترین فروشگاه شما میافتد کد QR را ببینند. یک کد QR که در این جا نمایش داده شود این امکان را فراهم می­کند تا افرادی که از محصول شما خوششان آمده ولی الزاماً برای خرید آن باز نمی­گردند، بتوانند با شما در ارتباط بمانند.

 نمایش در فضاهای بیرون از فروشگاه

در مجامع و اماکن عمومی، نمایشگاه­ها و سمینارها با یک کدQR  ماهرانه، مشخصات شرکت خود را به نمایش بگذارید. حتی می­توانید لوگوی شرکت خود را نیز در این کد بگنجانید (این کار نباید خیلی سخت باشد ولی در صورت انجام، از درست کار کردن آن مطمئن شوید). با این کار شما بدون این که اطلاعات زیادی را فاش کرده باشید یک حس کنجکاوی را در بیننده به وجود می­آورید. کدهای QR را روی بنرها، لباس کارکنانتان، کارتهای ویزیت و جاهای دیگری که مطمئن هستید دیده می­شوند قرار دهید.

ورود به آدرس اینترنتی شما از طریق QR

کدهای QRی که کار بر را مستقیماً به صفحه­ی اینترنتی مربوط به خرید محصول می­رساند قطعاً ثمر بخش خواهد بود. حتماً از این که صفحه­ی اینترنتی مربوطه با موبایل قابل خواندن است اطمینان حاصل کنید چرا که در غیر این صورت کل این کار بی ­نتیجه می­ماند. مثلاً می­توانید از کد QR برای ورود مشتریان به صفحه فیس بوک یا توئیتر خود استفاده کرده و از این طریق بلا فاصله، برای صفحه­ی خود، لایک و یا عضو بگیرید. البته این کار ممکن است کمی حقه بازانه به نظر برسد و کسانی که به دنبال اطلاعات بیشتری هستند ممکن است این کار را فریب کارانه تصور کنند.   

ایجاد خلاقیت در نگاه­های آنی

در منوهای رستوران­ها می­توان در کنار غذاهای محبوب، کد QRی قرار داد که کار بر بتواند از طریق آن به آدرس اینترنتی صفحه­ای برود که مربوط می­شود به روش تهیه­ی آن غذا. از کدهای QR در نمایشگاه‌های هنری نیز استفاده می­شود که در آن جا به نحوی استراتژیک کدهای QR را در کنار آثار مورد نمایش قرار می­دهند. با اسکن کردن آنها می­توان به اطلاعاتی راجع به اثر هنری مورد نظر و هنرمند مربوطه دست یافت. در واقع، در هر تجارتی، می­توانیم آن دسته از اطلاعاتی که می­خواهیم مشتری بداند را از طریق کد QR به وی انتقال دهیم.  

تدارک یک مسابقه

اگر چه این به درد همه­ی محصولات نمی­خورد، ولی تدارک یک مسابقه به واسطه­ی کد QR روشی بسیار عالی برای جلب مشتریان با لقوه است و چه بهتر که در پایان، جایزه­ای هم به شرکت کننده تعلق گیرد. همان طور که قبلاً هم گفته شد ممکن است سامان دهی چنین برنامه‌ای کار پر درد سری باشد ولی برای یک محصول جدید از یک برند شناخته شده ارزش انجام دادن را دارد.  

ایجاد یک تماس

کدهای  QRرا می­توان به نحوی طراحی کرد که از طریق آن مشتری بتواند با شرکت شما تماس گرفته و یا پیام بفرستد.  فقط باید اطمینان حاصل کنید که بخش پاسخ گویی به مشتریان در شرکت شما توانایی پاسخ گویی به سؤالات و باز خوردها و حتی زخم زبان­ها را دارد. هر چند این یک ابزار بازار یابی نیست ولی شما می­توانید به آن یک سری خدمات منحصر به فرد بیافزایید تا مشتری فکر نکند این فقط یک چیز بی معنی هزینه بردار بود.  


کدهای QRدر چه صورت هدر رفته و بی استفاده می مانند
کد QR بی شک یک ابزار بازار یابی بسیار مبتکرانه است ولی استفاده هیجان زده از آن در هر مکانی ممکن است کلاً باعث به نتیجه نرسیدن آن شود. در این جا چند نمونه استفاده نا دست از کد QR آمده است. (هشدار: محل نصب، محل نصب، محل نصب)
چگونه می توان از کدهای QR، خلاقانه استفاده کرد؟
مترو بدترین جا برای نصب یک کد QR است. تا زمانی که راه آهن زیر زمینی Wi-Fi ندارد قرار دادن تبلیغات QR در آن، بالکل بی معنی است، چرا که ایده ی استفاده از کدQR بر مبنای استفاده از اطلاعات آنلاین بوده است. ما نمی توانیم از مردم انتظار داشته باشیم که تصویر QR ما را ذخیره کرده و سپس در فرصت مناسب آن را اسکن کنند.
چگونه می توان از کدهای QR، خلاقانه استفاده کرد؟
چاپ کد QR در مجلاتی که در هنگام پرواز با هواپیما برای مطالعه به مسافران داده می شود نیز خیلی جالب نیست. چرا که یک کد QR چیزی نیست که مطالعه اش ارزشمند باشد بلکه فقط راهی است برای رسیدن به اطلاعات بیشتر؛ در نتیجه اگر مشاهده کنندگان نمی توانند سریعاً به آن اطلاعات دست رسی پیدا کنند (که البته در حین پرواز ممکن نیست) همان بهتر که اصلاً آن را در آن جا چاپ نکنید.
چگونه می توان از کدهای QR، خلاقانه استفاده کرد؟
نصب کد QR روی بیلبوردهایی که در ارتفاع زیادی قرار دارند باعث می شود که کاملاً بلا استفاده بماند. مردم تمایلی ندارند که گردنشان را دراز کنند و از چیزی عکس بگیرند که شاید حتی نخواهند راجع به آن بدانند. کلید استفاده از کد QR، نصب آن در مکان های قابل دست رسی است.
چگونه می توان از کدهای QR، خلاقانه استفاده کرد؟
وقتی کدهای QR در اتوبوس و یا قطاری نصب می شوند واقعاً مایه ی تعجب است که چه کسی و چرا کد QR را در آن جا قرار داده است. مگر این که واقعاً شخص نصب کننده امیدوار بوده که قطار یا اتوبوس از حرکت بایستد تا شاید یک مسافر نومید و یا یک شخص پیاده به طور تصادفی بتواند آن را اسکن کند.
چگونه می توان از کدهای QR، خلاقانه استفاده کرد؟
این یک اشتباه بزرگ است که بگذارید کد QR شما در رقابت بین اندروید و اپل در گیر شود. کدی تولید کنید که با هر دو برند بشود با آن کار کرد. در نتیجه مطمئن می شوید که کار بران هر دوی این گوشی های هوشمند می توانند کد شما را اسکن کنند.
کد QR یکی از ابزارهای بر قراری ارتباط در عصر حاضر است و شما می توانید راه های بسیاری برای استفاده از آن در برنامه بازار یابی تان طراحی کنید. این ابزار به یقین مقرون به صرفه بوده و از نظر خیلی ها کد QR، رسانه ی نهایی بازار یابی در آینده خواهد بود. 

 

چگونه می توان از کدهای QR، خلاقانه استفاده کرد؟ - شرکت مخابرات ...

http://www.tce.ir/?siteid=1&siteid=1&pageid=2501&p=1&showitem=8

23 آگوست 2014 ... کدهای QR، همه جا هستند؛ بنا بر این هیچ راه فراری از آن ها وجود ندارد. در این جا می توانید یاد بگیرید که به منظور افزایش فرصت های تجاری، چگونه از ...

چگونه می توان از کدهای QR، خلاقانه استفاده کرد؟ - راسخون

http://rasekhoon.net/article/show/934416/چگونه می توان از کدهای QR، خلاقانه استفاده کرد؟/

19 آگوست 2014 ... مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/علم و دانش/كامپيوتر و فناوري اطلاعات/علوم کامپیوتر(متفرقه)/چگونه می توان از کدهای QR، خلاقانه استفاده کرد؟

کاپ و نیوز - ترفندهای تبلیغات فروش خلاقانه

http://www.cuponews.com/index.php/portal/business/344-ترفندهای-تبلیغات-فروش-خلاقانه

16 سپتامبر 2014 ... آیا میدانید کد QR چیست؟ ... اخبار به صورت هر چیزی كه جدید، متفاوت و خلاقانه باشد، تعریف می‌شود. "تمایز" ... بنابراین، می‌توان از آن به عنوان یك محرك برای هر چیزی استفاده كرد. ... نكته‌ای كه باید همواره در نظر داشته باشید این است كه بدانید چگونه می‌توان از محصول خود برای تهییج عموم و جلب توجه رسانه‌ها استفاده كرد.

40 شاه کلید نوآوری و خلاقیت - تریز در کافه بازار برای اندروید

http://cafebazaar.ir/app/com.nilutech.fortytrizkeys/

با استفاده از دانش TriZ می توان به نتایج و دستاوردهای متعددی از جمله موارد زیر دست یافت: ... نیست و بایستی آن را با روش های خلاق و ابداعی کشف کرد) چگونه حل شده اند .

آموزش - گستره جهانی | اخبار گجت های خلاقانه

http://worldwide.persianblog.ir/tag/آموزش

28 مه 2012 ... بسیاری ازکاربران از مرورگرهایی استفاده می‌کنند که همراه رایانه‌شان است: ... امروزه بیشتر ما با کدهای تصویری (QR (Quick Response آشنا هستیم. ... چگونه در تعطیلات به سایت و وبلاگ خود رونق ببخشیم؟ ... بعضی از گجت ها را به راحتی می توان باز و تعمیر کرد و برخی دیگر در این مورد اصلا با مشتری راحت نبوده اند.

کد QR چیست؟ آموزش و ابزار رایگان ساخت کد QR - وبسیما

http://websima.com/blog/کد-qr/

25 آوريل 2013 ... دامنه استفاده از کد QR بسیار وسیع است، به خصوص برای بازاریابی و ... از مردم نمیدانند که کد QR چیست و یا چگونه میتوان از آن استفاده کرد.

کد QR چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟ - زومیت

http://www.zoomit.ir/howto/general/5246-کد-qr

8 مه 2013 ... تماشا کنید: چگونه گلکسی نوت 4 پیکاسو درون شما… ... کدهای QR را‌ می‌توان به کمک تلفن‌های هوشمند اسکن نمود. ... از این گذشته می‌توان از کدهای QR برای ورود به محیط کاربری وب سایت‌های گوناگون استفاده کرد: برای نمونه وب سایت AirDroid به کاربران خود اجازه ... من خودم سامسونگ نوت 2 دارم اما کارت خیلی خلاقانه بود :)).

کد کیو آر چیست و چگونه عمل می کند؟ - هر آنچه بخواهید

http://win9.persianblog.ir/post/591/

20 سپتامبر 2013 ... طیف عمل کرد اپلیکیشن های کد خوان از نمایش یک متن ساده و باز کردن ... با استفاده از این تکنیک در «QR-code-reader» می توان از امکانات زیر استفاده کرد: ... اجرای اپلیکیشن ها، اجرای کد جاوااسکریپت و دیگر کارهای خلاقانه هستید.

بازی : More Here Eye، سادگی درکنار خلاقیت - مرجع تخصصی ویندوز ...

http://winphone.ir/بازی-more-here-eye،-سادگی-درکنار-خلاقیت/

11 آگوست 2014 ... آموزش : قابلیت ویندوز فون 8، ترجمه متون با استفاده از دوربین ... سرعت بازی در مراحل بالاتر بیشتر می شود ، به قدری که سرعت شما در ... حفظ کنید ، وگرنه ، فرصتی برای نگاه کردن به انها و سپس انتخاب وجود ندارد ... دانلود بوسیله کد QR : .... خبر : با Mano-a-Mano می توان با اشیای ۳ بعدی مجازی ارتباط برقرار کرد!

کاربردهای دیگر دوربین، جز عکاسی! - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=255324

24 آگوست 2013 ... مطمئنا این دوربین می تواند ابزاری قدرتمند باشد که کارایی اش بسیار بیشتر از این حرف ها است. ... است که با استفاده از اپلیکیشن های خلاقانه می تواند کارهای زیادی انجام دهد. ... شگفت انگیزی خوب کار کند و مطمئنا سریع تر از تایپ کردن خواهد بود. ... اسمارت فون ها همچنین می توانند برای اسکن کدهای QR مورد استفاده قرار ...

پیشنهاد هفته؛ با QR Code خودتان را معرفی کنید – حرفه؛ روابط عمومی

http://www.haghverdi.com/پیشنهاد-هفته؛-با-qr-code-خودتان-را-معرفی-کنید/

2 دسامبر 2013 ... روابط عمومی ها چگونه از QR Code برای معرفی خود استفاده می کنند؟ ... خلوت می کنند، مگر اینکه در کارت ویزیت طرح یا ویژگی خلاقانه ای باشد که ... هر چند این طرح هم به علت فروش همین کدها و دست به دست شدن غیرقانونی آن ... شاید این انتظار کمی زود باشد اما می توان در آینده تابلوهای تبلیغاتی شهری را تصور کرد که روی ...

تماس تصویری وایبر، اکنون در دسترس! - خوارزمی

http://kharazmi.org/read/c7ne

13 سپتامبر 2014 ... با وایبر هر کسی در جهان می تواند آزادانه ارتباط برقرار کند. ... ها متنی و ارسال فیلم و عکس استفاده می کنند همچنین با Wifi با ۳G امکان ... کیبرد پروانه ای؛ یک طراحی خلاقانه یا جایگزینی برای کیبرد و موس گیک ها؟ ... چگونه با درخواست دوستی‌ها در فیسبوک برخورد کنیم؟ اپل قیمت و زمان عرضه Apple Watch را اعلام کرد ...

شهریور ٩۳ - آفتاب ایرونی

http://persiansun.persianblog.ir/1393/6/

صحبت کردن با افراد به هنگام سفر به محل کار یا هنگامی که به هنگام صبح در ..... نکته دیگر ذکر نام حامیان به طور خلاقانه در خلال فیلم است مثلا مستخدم خانه آقای .... چگونه می‌توان این کارایی را افزایش داد و خود را تبدیل به فردی مفید در تمام طول هفته کرد؟ ..... همچنین گوشی‌های اندروید به جای استفاده از کد QR می‌توانند از NFC بهره گیرند.

کیو آر کد چيست؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/scientific/midanid/q-what1-code.html

موارد استفاده كيو آر كد,موارد استفاده QR Code,بيشتر بدانيد,اطلاعات عمومي, ... از دیگر موارد کاربرد کیوآر کد میتوان به: کد کردن SMS (در این حالت شما بعد از اسکن QR کد میتوانید sms را ارسال کنید. .... چگونه خیس شدن پوست را احساس می‌کنیم؟ ... سرگرمی کودکان · تعلیم و تربیت · خلاقیت در کودکان · بیماری های شایع کودکان · شعر و ...

چهار افزونه برتر وردپرس برای افزودن پاپ آپ به سایت - 8 تم

http://8theme.ir/top-four-wordpress-plugins-for-adding-popup/

مدیران سایت ها با استفاده از این لیست ایمیل ها و شناسایی کاربران خاص خود ، می ... همانطور که از نام افزونه پیداست توسط این افزونه قادر هستید که پاپ آپ های زیبا و خلاقانه ایجاد کنید . ... تنظیمات سفارشی می تواند کلیه نیاز های شما را برآورده کند ، تغییر رنگ متن ها .... می تونید از کد زیر برای ساخت تصاویر حاوی کد QR استفاده کنید :

دانلود Design Aesthetics for Web Design - آموزش طراحی وب سایت های خلاق

http://p30download.com/fa/entry/48167/

8 مه 2014 ... در این میان داشتن آگهی در زمینه هایی همچون استفاده مناسب از رنگ های نزدیک بهم به ... بدون شک کمک بسزایی برای طراحی صفحات وب خلاقانه خواهد بود. ... for Web Design شما با مفاهیم واصول اساسی در طراحی وب سایت های خلاقانه آشنا می شوید. .... از مهمترین تغییرات این ویندوز می توان به این نکته اشاره کرد که به دلیل عدم ...