آخر بازی‌های بی‌نتیجه یا با نتیجه در ورزش شطرنج

آخر بازی‌های بی‌نتیجه یا با نتیجه در ورزش شطرنج

 

ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری
منبع:راسخون 
صدها سال است که استادان شطرنج گفته‌اند در آخر بازیهایی که پیاده‌ای نمانده باشد، قاعدتاً برتری رخ بر اسب منجر به برد نمی‌شود. به گفته‌ی آنان، بهترین بازیها هم در نهایت به تساوی می‌انجامد – نتیجه خسته کننده‌ای که نبرد فکر و غرور دو طرف را بر صفحه شطرنج بی‌حاصل می‌گذارد.
اما استادان در اشتباه بودند. برنامه‌ای کامپیوتری که به دست لوییس ب. ستیلر در دانشگاه جانز هاپکینز نوشته شده و به مدت بیش از چهار ساعت بر یکی از کامپیوترهای موازی و بسیار بزرگ شرکت ماشینهای متفکر به اجرا در آمده، راهی را برای نشان دادن راه پیروزی، آخر بازیهایی را به طول 223 حرکت ارائه داد که طولانی‌ترین آخر بازیی است که در تاریخ هزار ساله شطرنج مورد بررسی قرار گرفته است.
البته این بررسی مانند برخی اثباتهای ریاضی دیگری که به وسیله‌ی کامپیوتر ارائه شده‌اند، آن قدر پیچیده است که نمی‌توان آن را مورد ارزیابی قرار داد، مگر اینکه از کامپیوتر دیگری استفاده شود. ستیلر می‌گوید: «173 حرکت اول را دو بار اجرا کردیم و بررسیهای دیگری هم انجام دادیم، بنابراین خیلی بعید است اشتباهی پیش آمده باشد. ولی هر چه باشد صحبت از انجام تقریباً 32 تریلیون محاسبه است، و چه بسا نوترون سرگردانی به تراشه‌های کامپیوتر برخورد کرده باشد و باعث اشکال شده باشد.»
آخر بازی‌های بی‌نتیجه یا با نتیجه در ورزش شطرنج
ستیلر برنامه‌اش را طوری طراحی کرد که تمام آخر بازیهای ممکن را در حالتی که دو شاه و چهار سوار مانده باشند و پیاده‌‌ای بر صفحه نباشد، بررسی کند. این کار، که نیازمند ایجاد و طبقه‌بندی در حدود 100 میلیارد وضعیت است، از آخر شروع می‌شود: یعنی کامپیوتر چند وضعیت پایانی ممکن را که در آنها یکی از طرفین برده است می‌چیند و سپس از آنجاها به عقب برمی‌گردد. بدین ترتیب همه وضعیتهای ممکن به صورت درختی متشکل از شاخه‌ها و زیرشاخه‌های متعدد بررسی می‌شود. سپس کامپیوتر تعیین می‌کند آیا تعادل قوا به نحوی است که در حالت کلی منجر به برد یکی از طرفین شود یا نه (با فرض اینکه طرف برتر فاصله مجبور نباشد مهره‌ای را از دست بدهد.)
در تقریباً 200 حرکت اول، به نظر می‌رسد مهره‌ها بی‌هدف به این‌سو و آن‌سوی صفحه می‌رقصند، و از هیچ قانونی که استادان شطرنج بتوانند تشخیص دهند و دنبال کنند پیروی نمی‌کنند. تنها در نزدیکی انتهای بازی است که شاه سیاه به کناری رانده می‌شود و دو اسب محافظش دیگر نمی‌توانند از یکدیگر دفاع کنند. پس از 222 حرکت، شاه سفید آماده است به خانه f5 برود، و طرف مقابل را مجبور به تسلیم یکی از اسبها بکند. از آن پس مبارزه شاه، رخ، و فیل سفید علیه شاه و اسب سیاه به‌سادگی در مدت کوتاهی منجر به مات شدن سیاه می‌شود.
کنت. ل. تامپسن، از آزمایشگاههای بل نخستین کسی بود که تحلیل عقب گرد را در شطرنج کامپیوتری به کار گرفت. به عنوان نمونه برنامه او ثابت کرد که شاه و وزیر در مقابل شاه و دو فیل به پیروزی می‌رسند – و این یکی از آخر بازیهایی بود که در کتابچه‌های آموزش شطرنج می نوشتند به تساوی می‌انجامد. برنامه تامپسن احتمالات ممکن را در مورد مسائلی که پنج مهره در آخر بازی می‌ماندند بررسی کرد، و در یک مورد بردی را در 71 حرکت آشکار ساخت.
این موفقیت بی‌سابقه باعث شد فدراسیون بین‌المللی شطرنج قانون خود را در مورد حدی که بازی باید ادامه پیدا می‌کرد تا نتیجه مساوی اعلام شود، اصلاح کند. تا پیش از آن لازم بود بازیکنان ظرف 50 حرکت بعد از آخرین باری که مهره‌ای زده شد یا پیاده‌ای حرکت کرد حریف را مات کنند، چون انسانها به اشتباه تصور می‌کردند هیچ بردی بیش از این طول نمی‌کشد.
ستیلر برنامه تامپسن را بهبود بخشید تا از ماشین ارتباطی CM-2 که 65536 پردازنده هشت میلیارد بایت حافظه دارد، استفاده کند. در الگوریتم تک پردازنده تامپسن باید مرحله‌ای اضافه می‌شد تا تعداد وضعیتهای مورد بررسی کاهش یابد، در حالی که الگوریتم موازی ستیلر ساده‌تر است. در این الگوریتم وضعیتهای بیشتری بررسی می شوند. ولی برای هر کدام زمان کمتری صرف می‌شود. البته وقتی کامپیوترها بازی را از ابتدا شروع می‌کنند، هنوز هم در برابر بهترین انسانها شکست می‌خورند. گری گاسپاروف، قهرمان شطرنج سابق جهان، قسم خورده بود که هیچ کامپیوتری او را هرگز شکست نخواهد داد. اما اگرچه او در برابر «تفکر ژرف»، کامپیوتر شطرنج باز شرکت آی. بی. ام.، به پیروزی رسید، برنامه نویسان آن وعده می‌دادند که نسخه‌ی بسیار پیشرفته‌تری را عرضه کنند، که به ادعای آنان تسلط دیرینه‌ی آدمیان را بر صفحه شطرنج برای همیشه پایان دهد. 

وبلاگ هیئت شطرنج پیرانشهر

http://piranchess.persianblog.ir/

18 ا کتبر 2014 ... بلاخره تلاش های این شطرنج بازان شطرنج این شهرستان بی نتیجه نماند و رده های سنی پز ... در لینک زیر بانک اطلاعاتی آخر بازی شطرنج به نام EndGame Study ... در لینک زیر کتاب الکترونیکی شطرنج با نام حرکتهای کشنده یا Killer ...

مشکلات داوری... » مدرسه شطرنج آریا

http://ariachess.com/90-mshklat-davri.html

5 سپتامبر 2011 ... سفید می گوید که آنها 2 یا 3 حرکت آخر بازی را در حالیکه پیاده واژگون بوده است بازی ... از آنجا که بازیکن مذکور از شروع بازی بر روی میز حضور داشت، نتیجه باخت با اتمام زمان، ونه ... اعتراض بازیکن مذکور نیز به فیده بی نتیجه بود.

فوتبال ایران و جهان

http://www.p14win.blogfa.com/

که در این مسئله زمان ثابت می کند تصمصم پسیرو درست بوده یا سختگیرانه. ... این نتیجه ایست که ایران را به صدر گروه خواهد رساند و برعکس عدم توفیق در کسب ان ... در این صورت انها با سه بازی باقی مانده و چهار امتیاز پشت سر کره جنوبی می ایستند ... تهران بحث مهم یک ماه اخر سال به غیبت و بازگشت علی کریمی اختصاص داشته است.

ورزشی - خوزنیوز

http://www.khouznews.ir/fa/sport

کاروان اعزامی ایران به بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۴ اینچئون با کسب ۱۲۰ مدال به کار خود در این دوره از مسابقات پایان داد ... تیم فوتبال استقلال در ورزشگاه ثامن مشهد به نتیجه تساوی مقابل پدیده رسید تا ..... سه بازیکن ملی پوش به تیم بسکتبال نفت آبادان پیوستند ... بودجه فولاد خوزستان در هاله‌ای از ابهام/ کاهش بودجه یا شایعاتی بی‌اساس.

دیدگاه کارشناسان در مورد نخستین بازی ایران در جام بیستم

http://www.yjc.ir/fa/news/4876876/دیدگاه-کارشناسان-در-مورد-نخستین-بازی-ایران-در-جام-بیستم

17 ژوئن 2014 ... محصص در خصوص بازی آرژانتین خاطرنشان کرد: در خصوص تیم فوتبال آرژانتین ... کارشناسان فوتبال در خصوص اینکه تیم ملی با تساوی به هدفش رسید بیان .... از آن نیجریه بود با تساوی بیرون بیایند در نیمه دوم هم در دقایق آخر وقتی ... رضا قوچان‌نژراد را بهتر از بقیه دانست که در یکی یا دو حرکت عملکردش به چشم آمد.

ال کلاسیکوها - فقط پرسپولیس و رئال مادرید

http://perspolismadrid.persianblog.ir/tag/ال_کلاسیکوها

25 جولای 2014 ... اما قطعا خودش پشیمان خواهد شد و سرنوشتی بهتر از اوزیل یا روبینیو نخواهد داشت ! در اخر امیدوارم انخلیتو با رئال بمونه که اگه بره مث رفتن اوزیل و مو ناراحت میشم .... در نهایت نیز بازی با نتیجه 2 بر یک به سود رئال مادرید به پایان رسید. ...... در ادامه تلاش دو تیم برای گلزنی بی نتیجه بود و بازی با برتری یک بر صفر ...

عذرخواهی جلالی از خبرنگاران به دلیل شرکت نکردن در نشست خبری ...

http://www.tarafdari.com/خبر/218760/عذرخواهی-جلالی-از-خبرنگاران-به-دلیل-شرکت-نکردن-در-نشست-خبری

2 روز پیش ... ... بازی در 120 دقیقه وقت قانونی و اضافه با نتیجه مساوی بدون گل به پایان رسید تا بازی به ضربات پنالتی کشیده شود و در نهایت تراکتورسازی با ...

آیا نحوه تنفس برای هر ورزشی فرق میکند؟ - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/42497_آیا-نحوه-تنفس-برای-هر-ورزشی-فرق-میکند؟.html/

26 سپتامبر 2014 ... هنگام ورزش در زمین چمن، مسابقه‌ی دو یا تمرین با دستگاه، تنفس، اولین چیزی ... دهان و بینی را در طول ورزش، مقایسه می‌کنند، اکثر آنها از بی‌نتیجه بوده است. ... حرف آخر. انواع تنفس را امتحان کنید و ببینید که کدام یک مناسب شما و ریه‌هایتان است. ... در حالیکه برای تنفس در زمین بازی یا دویدن، راه درستی وجود ندارد، اما ...

سپاهان و فولاد، بدون باخت در خانه | طرفداری

http://www.tarafdari.com/خبر/217397/سپاهان-و-فولاد،-بدون-باخت-در-خانه

سپاهان 6 بازی را میزبان حریفان خود بود، که 3 بازی را با پیروزی و 3 بازی را با ... بوده است، تیم پرسپولیس با هدایت علی دایی در ورزشگاه خانگی فولاد با نتیجه 2 - 0  ...

می‌خواهم بهترین باشم - جام‌جم ورزشی

http://sport.jamejamonline.ir/NewsPreview/1613681970988082377

21 آگوست 2014 ... با بهداد سلیمی، پرچمدار کاروان ایران در آستانه بازی‌های آسیایی اینچئون ... خود به سراغ وزنه‌های 260 یا 261 کیلوگرم می‌رود، اما همه این تلاش‌ها بی‌نتیجه بوده است. .... برای من چیزی که اهمیت دارد کسب بهترین نتیجه در هر مسابقه است، اما این‌که بخواهم ... سوال آخر هم درباره انتخاب تو به عنوان پرچمدار کاروان ورزشی ایران در مراسم ...

چهار سناریوی محتمل برای "پایان بازی" در سوریه - مشرق نیوز ...

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/178417/چهار-سناریوی-محتمل-برای-پایان-بازی-در-سوریه

17 دسامبر 2012 ... "پایان بازی" در سوریه، انتخابات خواهد بود که تنها پس از برقراری آتش بس عملی خواهد شد. برای آتش بس – اگر قرار بر آتش بس باشد – باید با اسد یا نماینده وی مذاکره کرد . .... خلاصه آرزوهای خود وارباب خودتو با هم به گور می بری انشاءالله ..... یک عرصه شطرنج ژئواستراتژیک بشمار می آید و برای تجحزیه وتحلیل تاثیر ...

قلعه نویی: در کنار حرم امام رضا از اردوی آمریکا می پرسید؟!/ از یک امتیاز ...

http://www.ghatreh.com/news/nn22786847/قلعه-نویی-کنار-حرم-امام-رضا-اردوی-آمریکا-پرسید-امتیاز

22 ا کتبر 2014 ... به روز رسانی می شود قلعه نویی: برخورد آخر بازی قشنگی ها را از بین بُرد/ از نتیجه راضی ام · قلعه نویی: از ... گزارش بازی پدیده - استقلال/ قلعه نویی ستاره اش را بیرون کشید/ شاکری جایگزین امرایی شد · 5 + 1 ... جلسه ضرغامی با فوتبالی ها بی نتیجه ماند ... ماندن یا نماندن وینگادا ... تیم شطرنج اهواز لیگ برتری شد ...

مصدومیت هولناک دروازه‌بان لیگ برتری + عکس | شفقنا ورزشی

http://vista.ir/news/18014473

22 ساعت قبل ... پتر چک دروازه‌بان چلسی نیز یک بار در بازی تیمش و ردینگ با زانوی ... باید دید این دروازه‌بان اسکاتلندی نیز در بازی‌های آینده با کلاه ایمنی در میدان حاضر خواهد بود یا خیر. ... به دیدار سنت جانسون رفت و موفق شد با نتیجه یک بر صفر به پیروزی ..... جلوگیری از شهرک سازی رژیم صهیونیستی بی نتیجه پایان یافت ...

آزاد - دردهای خاکستری

http://www.greypain.com/modules/news/index.php?storytopic=7

نتیجه اما بی‌نتیجه است. ... که تبلیغات روی پیراهن‌ها و شورت‌های بازیکنان مشخص نباشد و یا محو می‌شوند! ... یعنی تلویزیون حاضر نشد در روزهای آخر مدیریت عزت‌خان، یک سوزن هم به خودش .... برای من‌ی که معتقدم بازی کردن با بچه‌ها عبادت است، موقع بازی با بچه‌های خواهر و ... توی فوتبال (واقعی و مجازی)، شط‌رنج، بازی‌های هوش‌ی، اسم‌فامیل و .

وبلاگ شخصی فرهاد داودوندی

http://www.farhad90.ir/

8 ساعت قبل ... خبرنگار و نویسنده ستون های ورزشی پایگاه خبری تحلیلی یافته ... و نویسنده و مجری برنامه گفتگوی صریح با مسئولین ورزشی در برنامه ذره ... هیات شطرنج استان لرستان ..... اما خوشحال شدم که مرا خواسته یا ناخواسته وارد بازی رک حرف زدن و صریح .... در رودخانه شوراب پیدا شد اما تلاش ها برای یافتن معلم بی نتیجه ماند.

دومنیک دو ویلپن: نباید به امید مردم ایران خیانت کنیم - BBC Persian

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2013/10/131009_l10_de_villepin_bbcpersian_interview

9 ا کتبر 2013 ... آن توافقنامه نهایتاً بی نتیجه ماند اما امروز رویکرد جدید ایران به جهان که در .... فقط میخواستند نشان بدهند که سعیشان را کرده اند، اما هیچ ایده یا ... آنها مشغول شطرنج بازی کردن بودند. ... و هیچ راهی برای گفتگو با آنها وجود ندارد، و آنها دارند ما را بازی می دهند. .... آخر چگونه میتوانیم به توافق برسیم و آن را به مرحله اجرا دربیاوریم؟