نگاهی به مجموعه تلویزیونی “هفت سنگ”

2415829_339
سریال هفت سنگ داستان جریان عادی و روال زندگی روزمره است و می توان مصادیق رویدادها و ماجراهای آن ها را در میان خانواده های ایرانی پیدا کرد.

این مجموعه همچنین به مسائل روز توجهی ویژه دارد و روابط بین اعضای خانواده ها در قصه به گونه ای طراحی و کنار هم چیده شده است که بیانگر شرایط روز جامعه باشد. برای مثال اختلاف نسلی یکی از وجوه بارزی است که می توان از ان یاد کرد و در مقاطع مختلفی از سریال در نوع روابط میان کودکان و نوجوانان به ویژه در میان خانواده محسن به آن اشاره می شود.

حضور بازیگر یا بازیگران مهمان در هر قسمت از سریال باعث پرهیز از یکنواختی ریتم روایت داستان آن شده است. همچنین فرصتی برای طرح مفاهیم و مضامین دیگر را در اختیار کارگردان قرار داده است. از سویی دیگر فرمی تقریبا اپیزودیک را نیز به کار بخشیده است و مخاطب در صورت آشنایی با بن مایه داستانی در صورت از دست دادن یک یا چند قسمت از مجموعه نیز باز می تواند ارتباط خود با کاراکترها را حفظ کند.

زیرا هر قسمت تم و مضمونی مشخص دارد. جریان سرکشی به داستان های هر سه خانوده در هر قسمت ریتم تند و سرعت مناسبی را در سریال ایجاد کرده است و از طرفی به لحاظ بصری نیز تنوع آن را تامین کرده است. به نظر می رسد در این باره حتی پرداخت یکدست و نسبتا متعادلی بین قصه های سه خانواده صورت گرفته است.

به این معنی که هر قسمت در عین روایت خرده داستان هایی از سه خانواده ماجرای روزمره یکی از آن ها پررنگ تر شده و پایان آن هم با نریشن کاراکتری رقم می خورد که سهم مهمی در پیشبرد رویدادها داشته است.

اگرچه این اثر برگرفته از سریالی آمریکایی با نام “خانواده مدرن” است، اما نمی توان آن را یک کپی برداری دانست. بلکه نام آن را باید اقتباس گذاشت. ضمن این که باید در نظر داشت سریال هایی با مضامین خانوادگی که رویدادها و ماجراهایی روزمره ای انسان ها در جریان زندگی را به تصویر می کشند، یک تم یا مضمون انحصاری و صرفا متعلق به جغرافیا و کشوری خاص نیست که حالا در کشوری دیگر کپی برداری شود.

این در حالی است که ما پیش از این تجربه موفق سریال هایی خانوادگی و آپارتمانی همچون “خانواده سبز” و “همسران” را پشت سر گذاشته ایم و در دوران پخش خود جز پربیننده ترین برنامه های سیما بوده اند. بنابراین این ژانر دایره شمول گسترده ای دارد. ضمن این که نزدیک بودن یک یا چند سکانس محدود از یک اثر ۲۶ قسمتی این تعمیم را به تعمیمی ناروا تبدیل می کند.

چنانچه در ادامه داستان شاهد ورود قصه هایی ایرانی و از جنس فرهنگی جامعه مان هستیم و به ماجراهایی اشاره می شود که اساسا دارای رنگ و بویی کاملا بومی هستند.

انتهای پیام

نگاهی به مجموعه تلویزیونی "هفت سنگ" - باشگاه خبرنگاران

http://www.yjc.ir/fa/news/4904222/نگاهی-به-مجموعه-تلویزیونی-هفت-سنگ

9 جولای 2014 ... نگاهی به مجموعه تلویزیونی "هفت سنگ". قصه از اینجا شروع می شود؛ سه خانواده از گروه های سنی جوان و میانسال در جریان زندگی هر روزه شان با چالش هایی ...

سریال هفت سنگ + بازیگران هفت سنگ + داستان مجموعه هفت سنگ

http://www.ariapix.net/category/گالری-عکس-فیلم-و-سریال/هفت‌سنگ

24 جولای 2014 ... سریال هفت سنگ, بازیگران سریال تلویزیونی هفت سنگ,سریال ایرانی 7 سنگ,پشت ... شبنم مقدمی بازیگر سریال “هفت سنگ” به روزنامه اعتماد گفت: *در دنیا الگوبرداری .... نگاهی به بازیگران؛شخصیت‌ها و خلاصه داستان سریال مدینه.

شبنم مقدمی از قضیه کپی بودن هفت سنگ می گوید ... - عکس بازیگران

http://www.ariapix.net/1393/04/شبنم-مقدمی-کپی-هفت-سنگ-اطلاع.html

17 جولای 2014 ... شبنم مقدمی بازیگر سریال "هفت سنگ" به روزنامه اعتماد گفت: *در دنيا الگوبرداري هيچ چيز مذمومي ... ۳۰ عکس از سریال هفت سنگ + معرفی بازیگران ,شخصیت‌ها و داستان ..... نگاهی به بازیگران؛شخصیت‌ها و خلاصه داستان سریال مدینه.

اخبار شبکه - شبکه سه سیما

http://www.tv3.ir/akhbar?start=420

20 جولای 2014 ... وی در این باره توضیح داد: در سری دوم این مجموعه مستند به جای پرداختن به افراد ... نقش سرهنگ است، این مجموعه تلویزیونی را دارای نگاهی اخلاقی، انسانی و اجتماعی .... سیامک اطلسی بازیگر مجموعه تلویزیونی "هفت سنگ" درباره حواشی این ...

بررسی سریال «هفت سنگ» و شباهتش با «Modern Family» - بولتن نیوز

http://www.bultannews.com/fa/news/211066/بررسی-سریال-هفت-سنگ-و-شباهتش-با-modern-family

3 جولای 2014 ... در حالی که مصاحبه من و همکارانم در گروه نویسندگان سریال هفت سنگ با ... با این حال با نگاهی به برخی دیگر از نمونه های کپی برداری سریال های وطنی از ...

رسانه ملی, هفت سنگ, نقد سریال های رسانه ملی, نقد هفت سنگ - ایران ویج

http://www.iranvij.ir/1851705/the-role-of-the-father-in-the-national-media-serials-are-destroyed/

18 جولای 2014 ... با نگاهی به تولیدات رسانه ی ملی در حوزه ی فیلم و سریال می توان این موج تخریبی را در دو دسته تفکیک نمود. سریال هفت سنگ. اول، پدر به عنوان ...

ایسنا - بازی «هفت‌سنگ» با بیت‌المال

http://www.isna.ir/fa/news/93041508503/بازی-هفت-سنگ-با-بیت-المال

6 جولای 2014 ... اما و اگر‌های روزهای اخیر درباره کپی‌برداری مجموعه هفت‌سنگ از سریال امریکایی ... به بهانه حاشیه‌های سریال «هفت سنگ» نگاهی داشته‌ایم به سریال‌های‌ ماه ...

حاشیه سازی برای هفت سنگ - Jame Jam: صدا و سیما - جام جم

http://sima.jamejamonline.ir/NewsPreview/1568421339508795842

15 جولای 2014 ... نگاه حرفه‌ای مربوط به خود سازمان صداوسیماست و در این باره تلویزیون تصمیم ... وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی به ماجرای سریال هفت سنگ ورود کرده، اما ...