کارت شبکه ، يکی از مهمترين عناصر سخت افزاری در زمان پياده سازی يک شبکه کامپيوتری است . هر کامپيوتر موجود در شبکه ( سرويس گيرندگان و سرويس دهندگان ) ، نيازمند استفاده از يک کارت شبکه است . کارت شبکه ، ارتباط بين کامپيوتر و محيط انتقال ( نظير کابل ها ی مسی و يا فيبر نوری ) را فراهم می نمايد .

کارت شبکه ، يکی از مهمترين عناصر سخت افزاری در زمان پياده سازی يک شبکه کامپيوتری است . هر کامپيوتر موجود در شبکه ( سرويس گيرندگان و سرويس دهندگان ) ، نيازمند استفاده از يک کارت شبکه است . کارت شبکه ، ارتباط بين کامپيوتر  و  محيط انتقال ( نظير کابل ها ی مسی و يا فيبر نوری ) را فراهم می نمايد .
اکثر مادربردهای جديدی که از آنان در کامپيوترهای شخصی استفاده می گردد ، دارای يک اينترفيس شبکه ای onboard می باشند . کامپيوترهای قديمی و يا کامپيوترهای جديدی که دارای اينترفيس شبکه ای onboard نمی باشند ، در زمان اتصال به شبکه ، می بايست بر روی آنان يک کارت شبکه نصب گردد.
شکل زير يک نمونه کارت شبکه را که دارای يک پورت RJ-45 است را نشان می دهد .وظايف کارت شبکه

برقراری ارتباط لازم بين کامپيوتر و محيط انتقال

تبديل داده : داده ها بر روی گذرگاه ( bus ) کامپيوتر به صورت موازی حرکت می نمايند . نحوه حرکت داده ها بر روی محيط  انتقال شبکه به صورت سريال است . ترانسيور کارت شبکه ( يک ارسال کننده و يا دريافت کننده ) ، داده ها را از حالت موازی به سريال و بالعکس تبديل می نمايد .

ارائه يک آدرس منحصربفرد سخت افزاری : آدرس سخت افزاری (MAC ) درون تراشه ROM موجود بر روی کارت شبکه نوشته می گردد . آدرس MAC در واقع يک زير لايه از لايه  Data Link مدل مرجع OSI می باشد . آدرس سخت افراری موجود بر روی کارت شبکه ، يک آدرس منحصربفرد را برای هر يک از کامپيوترهای  موجود در شبکه ، مشخص می نمايد . پروتکل هائی نظير TCP/IP از يک سيستم آدرس دهی منطقی ( آدرس IP ) ، استفاده می نمايند . در چنين مواردی قبل از دريافت داده توسط کامپيوتر ، می بايست آدرس منطقی به آدرس سخت افزاری ترجمه گردد .

انتخاب کارت شبکه 
برای انتخاب يک کارت شبکه ، می بايست پارامترهای متعددی را بررسی نمود :

سازگاری با معماری استفاده شده در شبکه : کارت های شبکه دارای مدل های متفاوتی با توجه به معماری استفاده شده در شبکه ( اترنت ، Token ring )می باشند . اترنت ، متداولترين معماری شبکه در حال حاضر است که در شبکه هائی با ابعاد بزرگ و کوچک ، استفاده می گردد .

سازگاری با throughput شبکه : در صورتی که يک شبکه اترنت سريع (سرعت 100Mbps ) پياده سازی شده است ، انتخاب يک کارت اترنت با سرعت 10Mbps تصميم مناسبی در اين رابطه نخواهد بود . اکثر کارت های شبکه جديد قادر به سوئيچينگ اتوماتيک بين سرعت های 10 و 100Mbps می باشند ( اترنت معمولی و اترنت سريع )

سازگاری با نوع اسلات های خالی مادربرد : کارت های شبکه دارای مدل های متفاوتی با توجه به نوع اسلات مادربرد می باشند. کارت های شبکه PCI درون يک اسلات خالی PCI  و کارت هائی از نوع ISA در اسلات های ISA نصب می گردند . کارت شبکه می بايست متناسب با يکی از اسلات های خالی موجود بر روی مادربرد، انتخاب گردد. اسلات آزاد به نوع مادربرد  بستگی داشته و در اين رابطه گزينه های متعددی نظير ISA,PCI و EISA می تواند وجود داشته باشد . شکل زير يک نمونه مادربرد را که دارای اسلات های ISA و PCI است ، نشان می دهد :


 گذرگاه ISA که از کلمات Industry Standard Architecture  اقتباس شده است، استاندارد استفاده شده در کامپيوترهای IBM XT است . استاندارد فوق در ابتدا به صورت هشت بيتی مطرح و در سال 1984 نوع شانزده بيتی آن نيز عرضه گرديد. تعداد زيادی از تجهيزات سخت افزاری نظير مودم ، کارت صدا و کارت های شبکه بر اساس استاندارد فوق توليد و عرضه شده اند . برخی از مادربردهای جديد دارای اسلات های PCI بوده  و از کارت های ISA  حمايت نمی نمايند . ( کارت های PCI دارای سرعت بيشتری نسبت به ISA می باشند ) . 
PCI در سال 1993 معرفی و يک گذرگاه سی و دو بيتی است . PCI 2.1 شصت و چهار بيت را حمايـت می نمايد .کارت های شبکه PCI با توجه به پتاسيل های موجود دارای استعداد لازم به منظور ارائه سرعت و کارآئی بيشتری نسبت به کارت های ISA می باشند :

بافرينگ : حافظه تراشه ها ( RAM )  بر روی کارت شبکه قرار داشته و از آن به عنوان بافر استفاده می گردد .از حافظه فوق به منظور نگهداری اطلاعاتی که در انتظار پردازش می باشند و يا اطلاعاتی که می بايست بر روی شبکه منتشر شوند ، استفاده می گردد .

 DMA و يا Direct Memory Access ، کامپيوترهائی که از DMA حمايـت می نمايند، امکان ارسال و يا دريافت داده از حافظه را مستقيما" و بدون درگيرکردن پردازنده فراهم می نمايند .

Bus Mastering . کارت های شبکه می توانند بگونه ای طراحی شوند که مستقيما" بدون استفاده از پردازنده کامپيوتر و يا واسطه ای ديگر به حافظه RAM کامپيوتر دستيابی داشته باشند . ويژگی فوق به کارت های شبکه اجازه می دهد که bus را کنترل نموده و داده ئی را به حافظه RAM کاميپوتر ارسال و يا دريافت نمايند .

نصب کارت شبکه 
برای نصب کارت شبکه می توان مراحل زير را دنبال نمود :

باز نمودن کيس کامپيوتر و نصب کارت شبکه در يکی از اسلات های آزاد

بستن کيس و متصل نمودن کابل به پورت کارت شبکه

راه انداری کامپيوتر . در صورتی که يک کارت Plug&Play  تهيه شده است و از سيستم عاملی استفاده  می شود  که تکنولوژی Plug & Play را حمايت می نمايد ، تنها کاری که احتمالا" می بايست انجام داد ، قرار دادن ديسکت و يا CD  درايور کارت شبکه در درايو مربوطه است .در صورتی که از سيستم عاملی استفاده می گردد که قادر به تشخيص سخت افزارهای جديد نمی باشد ، می بايست عمليات نصب کارت شبکه به صورت دستی انجام شود .

با توجه به اين که کامپيوترهای جديد و سيستم های عاملی که بر روی آنان نصب می گردد، عموما" از فن آوری Plug&Play حمايت می نمايند ، نصب يک کارت شبکه کار چندان مشکلی نخواهد بود . کافی است کارت شبکه را درون يکی از اسلات های خالی مادربرد قرار داده و کامپيوتر را راه اندازی نمود . کارت های شبکه Plug&Play توسط سيستم عامل تشخيص داده شده و درايور آنان نصب می گردد . 
در حال حاضر سيستم های عامل اندکی وجود دارد که از تکنولوژی Plug &Play حمايت نمی نمايند ، در زمان نصب کارت شبکه بر روی اين نوع سيستم ها ، می بايست دارای اطلاعات لازم در رابطه با IRQ نيز باشيم ( IRQ از کلمات Interrupt Request  اقتباس شده است) . به هر دستگاه موجود در کامپيوتر نظير موس ، صفحه کليد و کارت شبکه ، يک خط IRQ نسبت داده می شود. دستگاه های فوق با استفاده از IRQ نسبت داده شده ، درخواست خود را با پردازنده مطرح می نمايند ( پردازش داده ها ) . هر دستگاه می بايست دارای يک IRQ منحصربفرد باشد در غير اينصورت با يک IRQ Conflict مواجه خواهيم شد. 
جدول زير تنظيمات IRQ در کامپيوترهای شخصی را نشان می دهد .

IRQ

کاربرد

0 System timer
1 Keyboard
2 Cascade to secondary IRQ controller
3 COM port 2 and 4 (serial port)
4 COM port 1 and 3 (serial port)
5 LPT2 (printer port)
6 Floppy disk controller
7 LPT1 (printer port)
8 Real-time clock
9 Free
10 Primary SCSI adapter (or free)
11 Secondary SCSI adapter (or free)
12 PS/2 mouse
13 Floating-point math coprocessor
14 Primary hard disk controller
15 Secondary hard disk controller (or free)

آشنائی با کارت شبکه

http://www.srco.ir/Articles/TipsView.asp?ID=339

آشنائی با کارت شبکه. کارت شبکه ، يکی از مهمترين عناصر سخت افزاری در زمان پياده سازی يک شبکه کامپيوتری است . هر کامپيوتر موجود در شبکه ( سرويس ...

معرفی و آشنایی کامل با کارت های شبکه - سرزمین دانلود

http://www.sarzamindownload.com/contents/944/

معرفی و آشنایی کامل با کارت های شبکه. کارت شبکه ، یکی از مهمترین عناصر سخت افزاری در زمان پیاده سازی یک شبکه کامپیوتری است . هر کامپیوتر موجود در شبکه ...

آشنایی با قطعات سخت افزاری کامپیوتر

http://sit.mubabol.ac.ir/PDF/1.pdf

١۶. CD DRIVE. ١٧. ﻣﺎﻥﻴﺘﻮر. ٢٠. ﺻﻔﺤﻪ ﮐﻠﻴﺪ و ﻣﺎوس. ٢١. ﭘﺮﻳﻨﺘﺮ. ٢١. ﮐﺎرت ﺷﺒﮑﻪ. ٢١. ﮐﺎرت. TV. ٢٢. ﮐﺎرت ... رﺳﻴﻮر ﮐﺎرت. ٢١. -. اﺳﮑﻨﺮ. ﺁﺷﻨﺎیﯽ ﺑﺎ ﻗﻄﻌﺎت ﺳﺨﺖ اﻓﺰاری. ﻣﺎدر ﺑﻮرد یﺎ ﺑﺮد اﺻﻠﯽ ﮐﺎﻣﭙﻴﻮﺗﺮ.

آشنایی با سوئیچ های مجازی VMware vSphere - بخش دوم | PersianVM

http://www.persianvm.com/node/127

در بخش دوم از بحث آشنایی با سوئیچ های مجازی vSphere به معرفی انواع PortGroup و انواع کارت های شبکه مجازی می پردازیم.

انجمن راسخون - درسنامه اول-مفاهیم اولیه شبکه و آشنایی با سخت ...

http://www.rasekhoon.net/forum/thread/915742/page1/

5 مه 2014 ... بخش دوم(فایل pdf)-->آشنایی با سخت افزارهای شبکه. 1- کارت شبکه. 2- کانکتور شبکه (Rj 45). 3- آچارهای شبکه. 4- انواع کابل. 5- نحوه سوکت زدن ...

آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری؛ قسمت چهارم: بهینه‌سازی شبکه وای‌فای ...

http://www.zoomit.ir/howto/computer/11407-home-network-explained-part-four

آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری؛ قسمت چهارم: بهینه‌سازی شبکه وای‌فای به کمک ... gift card. گیفت کارت آیتونز. مجموعه مقالات «آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری» ...

آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری؛ قسمت ششم: وای‌فای در مقابل اینترنت ...

http://www.zoomit.ir/howto/computer/12207-home-network-explained-part-six

27 ژوئن 2014 ... آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری؛ قسمت ششم: وای‌فای در مقابل اینترنت. ... gift card · گیفت کارت آیتونز. حال که به مباحث تخصصی‌تر وارد شده‌ایم، ...

‫آشنایی با کارت DVB | Facebook‬

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.574627825909985.1073741831.202777449761693&type=3

3-اکثر کارتهای DVB توانایی پخش سبکه هایی که با فرمت ( HD(HDTV برنامه پخش میکنند را دارند. VHDT به معنی شبکه های تلویزیونی با کیفیتهای بالا میباشد ...

آشنایی با خودپردازها - بانک قرض الحسنه مهر ایران

http://www.qmb.ir/Services/ModernBanking/atm/ATMIntroduction.aspx

در بسیاری از دستگاههای خودپرداز پیشرفته، کاربر از طریق وارد کردن یک کارت ... در سال 1968 دستگاه خودپرداز تحت شبکه توسط دونالد وتزل (Donald Wetzel) که ...

آشنایی با اصطلاحات و قطعات لپ تاپ - فروشگاه آنلاین پیشرو

http://www.lapbuy.com/content/category/4-آشنایی-با-اصطلاحات-و-قطعات?id_cms_category=4

فهرست زیر شاخه ‏های داخل آشنایی با اصطلاحات و قطعات: ... كارت Eye_Fi · LAN يا شبكه محلي · مودم و V.92 · آشنايي با حافظه فلش USB · آشنايي بيشتر با سي دي رايتر ...

آشنایی با سیم کارت رایتل

http://www.fast-charge.ir/

سایت fast-charge.ir ارائه دهنده خدماتی شامل پرداخت قبض،خرید کارت تلفن بین الملل ، کارت شبکه هوشمند IN،آنتی ویروس و فروش شارژ رایتل،همراه اول،ایرانسل،تالیا و ...

آشنایی با سیم کارت اعتباری و دائمی رایتل

http://www.fast-charge.ir/سیم-کارت-رایتل.html

سایت fast-charge.ir شامل اطلاعاتی در زمینه سیم کارت رایتل، مزایای استفاده از سیم کارت رایتل،خدمات رایتل و راهنمای خرید شارژ رایتل می باشد.

آشنایی با وسایلی که در راه‌اندازی dlna نقش دارند (فناوری dlna)

http://www.sakhtafzarmag.com/security-network/network-technologies/20844-dlna

3 آگوست 2013 ... این محصول گزینه‌ای مناسب برای نوت‌بوک‌هایی با گیرنده بي‌سيم ضعیف یا سیستم‌های دسکتاپی است که امکان نصب کارت‌های شبکه بی‌سیم Internal ...

آشنایی با DMZ

http://www.nikanews.com/component/k2/item/254-آشنایی-با-dmz.html

10 ا کتبر 2014 ... DMZ امکانی روی شبکه فراهم می کند تا سیستم هایی که توسط عموم کاربران و ... شما می توانید در طراحی های DMZ از یک فایروال با 3 کارت شبکه، یا از ...

تنظیمات وایرلس ویندوز7((Seven - محتوا های آموزشی اینترنتی

http://www.shatel.ir/PortalData/Subsystems/StaticContent/uploads/Media/cs/docs/content/wireless/5.html

در منوی سمت چپ در Network and Sharing center با انتخاب گزینه Change Adapter ... در کارت شبکه شما IP خاصی ست نشده باشد و تنظیمات IP به صورت Obtain باشد. ... برای آشنایی با مراحل اتصال از طریق برنامه خاص وایرلس، می‌توانید به راهنمای برنامه ...

آشنایی با کلاس‌های IP - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=247041

27 مه 2013 ... متخصصان شبکه با توجه به نیاز شبکه تصمیم به استانداردسازی و ایجاد ... است که محل نگهداری آن بر روی حافظه ROM داخل کارت شبکه می باشد.