مقصود از تودوزي اقسام مختلف دوختهايي است كه براي تا زدن لبه پوشاك اعم از لبه دامن، لبه آستين، لبه پيراهن و ... به كار ميرود و براي هر نوع پارچه و هر مدل دوخت مخصوص ميتوان آن را به كار برد.

مقصود از تودوزي اقسام مختلف دوختهايي است كه براي تا زدن لبه پوشاك اعم از لبه دامن، لبه آستين، لبه پيراهن و ... به كار ميرود و براي هر نوع پارچه و هر مدل دوخت مخصوص ميتوان آن را به كار برد.

تودوزي يا پسدوزي

در مواردي به كار ميرود كه دوخت نبايد از سمت رو يا از پشت لباس ديده شود. اگر پس دوزي در كنار خط چرخ شده انجام ميشود، هر بار سوزن را از زير بخيه چرخ رد كرده و بعد از داخل تاي پارچه رد كنيد تا نخ دوخت كاملا مخفي بماند. ولي اگر پسدوزي روي سطح پارچه انجام شود هر بار يك تار از پارچه مورد نظر را گرفته و سپس سوزن را از ميان تاي آن رد كنيد.
اگر پس دوزي را براي دوخت لبه دامن به كار ميبريد در فاصله هر چند بخيه، يك بار آن را محكم كنيد. زيرا اگر سر نخ پس دوزي به جايي گرفته و كشيده شود تا انتهاي آن شكافته ميشود.

پسدوزي همراه با نوار

ابتدا نوار را به لبه داخلي تا بدوزيد سپس پارچه را به مقدار معين تا زده، اتو كنيد. براي پسدوزي نوار به پارچه بخيههاي پس دوزي بايد مايل و در فاصلههاي خيلي كم انجام شود. نخ نبايد كشيده شود زيرا در اين صورت نخ از روي پارچه ديده ميشود.

زيگزاگ ساده

پس از تا زدن لبه پارچه با دقت و از چپ به راست روي آن را زيگزاگ بزنيد، هر بار سوزن را در ضخامت چند تار از پارچه فرو برده و خارج سازيد. دقت كنيد كه نخ كشيده نشود، زيرا دوخت زيگزاگ در سمت روي پارچه مطلقا نبايد ديده شود.

لبه دوزي پارچه همراه آستري

اگر پارچه را توسط آستر دو لايه كرديد لب دامن را به اين طريق بدوزيد:

ابتدا لب دامن پارچه را به اندازه مورد نظر تا انداخته كوك بزنيد و اتو كنيد. سپس لبه رويه را از آستر جدا كرده و به عرض يك سانتيمتر قيچي كنيد.

آن را جداگانه تا انداخته روي آستر قرار داده و چرخ كنيد، به طوري كه اضافه آستر مانند يك نوار مغزي ديده شود.

در وسط عرض تاي لب دامن آستر را توسط يك پسدوزي شل به رويه متصل كنيد. اين اتصال براي اين است كه داخل تاي لب دامن كيس نيفتد.

لبه چرخ شده داخل آستر را كه مانند يك مغزي ديده ميشود به رويه پس دوزي كنيد.

دندان موشي

اين دوخت از چپ به راست عمل ميشود. سوزن را به طور عمود داخل پارچه فرو كنيد، طوري كه از ضخامت يك تار پارچه رد شود و آن را خارج سازيد. سپس داخل لبه تاي دامن فرو برده و بيرون بياوريد. 2 يا 3 تا از الياف پارچه در قسمت لبه گرفته شود. نخ بايد به صورت حلقه زير سوزن قرار بگيرد تا اتصال لب تا، توسط دوخت دندان موشي انجام شود. اين دوخت مخصوص پوشاكي است كه نياز به دوام بيشتر داشته و زياد پوشيده ميشود.

1389

http://www.amsiran.com/farsi/qavanin/89zarayeb.pdf

18 أيار (مايو) 1985 ... ﺑﻬﺎي ﻓﺮوش اﻧﻮاع آرد ﻛﻴﺴﻪ ﮔﻴﺮي ﺷﺪه ، ﺳﺒﻮس و اﻓﺖ ﻣﻔﻴﺪ(ﻓﻀﻮﻻت) از ﻗﺮار ﻫﺮ ﻛﻴﻠﻮﮔﺮم ﺑﻪ ﺷﺮح ذﻳﻞ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ: 3000 رﻳﺎل ...... 6-اﻧﻮاع ﻛﻴﻒ وﻛﻔﺶ،ﺳﺎك،ﭼﻤﺪان،زﻳﻦ،ﻳﺮاق،ﻟﻮازم ﺗﻮدوزي.

پورتال معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری

http://www.kish.ir/HomePage.aspx?TabID=5681&Site=economic.kish&Lang=fa-IR

كارواش (خودروشويي و موتورشويي ) تودوزي خودرو تعمير دوچرخه ... طراحي وساخت انواع تابلوهاي برق (صنعتي و خانگي) تعميرماشين آلات و سيم پيچي تعمير لوازم يدكي ...

فروشگاه ها و واحد های صنفی - مجتمع تجاری زیست خاور

http://www.zistkhavar.com/index.php?obj=Jobs&taskName=ShowJobArchive&LID=42

دوخت و نصب و تعمیر انواع پرده · سفيدكاري و گچ كاري و آيينه كاري · طراحي و تزيين مغازه و نمايشگاه · نقاشي ساختمان. تشكدوزان اتومبيل و لحاف دوزان. تودوزي انواع ...

بانک اطلاعاتی استان هرمزگان

http://www.hormozganiha.com/

کلیه اطلاعات مورد نیاز شما در باره استان هرمزگان را میتواند از این سایت استخراج کنید.

پژو 407 - Peugeot 407

http://davary.com/portal/Default.aspx?tabid=492

... با موتور بنزيني 2 ليتري در انواع گيربکس‌هاي اتوماتيک و دنده اي روانه بازار شود. ... در کنسول مياني و تودوزي نقره‌اي‌رنگ بر قسمت بالاي درها و پنل داشبورد مي‌باشد.

لیست تودوزی های انواع خودرو استان اصفهان

http://www.coo.ir/products/tag/لیست-تودوزی-های-انواع-خودرو-استان-اصفهان/

لیست تودوزی های انواع خودرو استان اصفهان بهمراه آدرس، شماره تلفن، موبایل، تلفن همراه به تفکیک.

بررسي خودروي سمند و انواع مدل هاي آن | سراج

http://3raj.com/961/سمند/

4 آگوست 2010 ... سمند نام اولین خودرویی است که با برند (مارک تجاری) یک شرکت ایرانی به نام ایران خودرو ساخته شد. اگر چه اين خودرو نسبت به توليدات كارخانجات ...