گفتگو با موضوع خیاطی

مهارت فراموش شده

شايد در حال حاضر كمتر كسي تصور كند كه در زمان هايي نه چندان دور، در گوشه و كنار همين شهرهايي كه اكنون سر به فلك كشيده اند و مغازه ها و پاساژهاي گوناگون تمام مايحتاج مورد نياز را در اختيار مشتريان قرار مي دهند، هر خانواده يك جامعه توليدي كوچك بود كه انواع و اقسام ضروريات را به اقتضا براي خود توليد مي كرد.

در آن زمان ها كه اندك حوصله اي بود و گاه و بي گاه فرصتي، زنان خانواده علاوه بر انجام كارهاي معمول خود به تهيه و دوخت و دوز لباس اعضاي خانواده در كنار كارهاي ديگر مي پرداختند و چقدر هم با سليقه.

هنري كه هم اكنون در ميان بسياري از زنان به فراموشي سپرده شده، در گذشته به عنوان يكي از ضروريات زندگي هر خانواده اي به حساب مي آمد، اما هم اكنون درصد بسيار كمي از زنان ايراني قدرت دوختن يك لباس هر چند ساده را دارند و اگر هم داشته باشند، حوصله ي انجام آن نيست.

هنر خياطي رشته اي ست كه در توليد ناخالص ملي هر كشور نقش مهمي دارد و مانند چيزهاي ديگر در حال تكامل است؛ به طوري كه هم اكنون كشورهايي مانند چين قسمت اعظمي از درآمد ملي خود را از اين طريق به دست مي آورند. علاوه بر آن نياز بشر و جامعه ايجاب مي كند تا تعداد كثيري از نيروهاي فعال، وقت و توان خويش را به فراگيري و گسترش اين حوزه تخصصي و تكنيكي صرف كنند.

خياطي پيوند نزديكي با مقوله لباس دارد. در فرهنگ لغت، مقابل كلمه «لباس» آمده كه «پوشش تن» ؛ يعني لباس براي پوشاندن شكل اصلي بدن و تغيير شكل آن به نحوي زيبا به كار مي رود و بنابراين هرچه خياط ماهرتر باشد، مي تواند در پوشاندن تن و نماياندن آن و محفوظ نگاه داشتن از سرما و گرما و همچنين در حفظ عفت و پرهيزگاري و وقار انسان ها كمك بيشتري كند؛ به شكلي كه امروزه بسياري بر اين اعتقادند كه لباس هر انسان نشانه شخصيت وجودي اوست، بخصوص آن كه هر کس متناسب با سلسله ارزش ها و بينش هايي كه به آن معتقد است، لباس بر تن مي كند.

امروزه بسياري از مردم ديگر به لباس به عنوان يك نياز اوليه نگاه نمي كنند، بلكه دلبستگي شديدي به نوع و مدل و جنس آن دارند. با اين حال شايد اكنون كمتر كسي وجود داشته باشد كه علاقه مند باشد تا خود، لباس موردعلاقه خويش را تهيه كند.

مريم كه تنها 22 سال دارد، مدت دو سال است كه به عنوان خياط مشغول كار است، او در اين زمينه مي گويد: من هميشه به خياطي به عنوان يك هنر نگاه كرده ام و علاقه بسياري هم به آن دارم، بنابراين زماني كه تصميم به كار كردن گرفتم، اين شغل را انتخاب كردم؛ هر چند كه اكنون خياطي كردن، بخصوص در توليدي ها به عنوان يك شغل مردانه مطرح است. با اين حال اعتقاد دارم كه اين كار علاوه بر درآمدزايي، بسيار لذتبخش است، چون مي تواني گام به گام به خلق يك لباس دست بزني، ضمن آنكه معمولاً لباس هايي كه ما مي دوزيم به عنوان لباس هاي شب و ميهماني ست و همين حس شادي بخشي را به انسان مي دهد.

وي اضافه مي كند: در عين حال اگر هم تصميم بگيرم كه ديگر به اين هنر به عنوان يك حرفه نگاه نكنم، ترجيح مي دهم همچنان تمامي مايحتاج خود و خانواده ام را از طريق دست دوز تأمين كنم، زيرا علاوه بر سود اقتصادي كه اين موضوع دارد، اين حسن را دارد كه تو خودت در تأمين مايحتاج و پوشاك خانواده ات نقش داشته باشي و اين، حس عاطفي اعضاي خانواده را افزايش مي دهد.

اما وقتي از دكتر فاطمه جعفر آبادي – روان شناس– مي پرسم كه چرا زنان تمايل اندكي به انجام كارهايي چون خياطي دارند، با تعجب مي گويد: زن ها هم حق انتخاب دارند و شايد تمايلي به خياطي به عنوان يك هنر يا يك شغل نداشته باشند.

وقتي از او مي خواهم درباره اين موضوع كه از لحاظ روان شناختي چگونه مي توان علت عدم تمايل زنان به كارهايي از اين دست را توجيه كرد توضيح دهد، مي گويد: ما در مرحله گذار از جامعه سنتي به سوي جامعه مدرن هستيم. اين دوران گذار، تبعات مثبت و منفي بسياري دارد كه در اين ميان سهم جامعه زنان بسيار بيش از بخش هاي ديگر است؛ يعني زن مي خواهد به طرق گوناگون خود را از شكل سنتي كه در آن گرفتار آمده، رها كند؛ بنابراين خواسته يا ناخواسته سعي مي كند الگوهايي را كه در گذشته وجود داشته از بين ببرد و در اين ميان از هنرهايي كه به عنوان هنرهاي زنانه مطرح بوده، مي گريزد.

وي اضافه مي كند: در حال حاضر زنان تمايل اندكي به فراگيري هنرهايي چون خياطي، قلابدوزي، مكرومه بافي يا حتي آشپزي دارند و بيشتر ترجيح مي دهند كه خود را با هنرهاي مردانه تر يا لااقل عام تري سرگرم كنند و در اين ميان حتي هنگام يافتن كار به سراغ شغل هاي مردانه تري مي روند. به همين خاطر است كه در كلاس مثلاً تعميرات گوشي تلفن همراه، تعداد داوطلبان زن بيشتري مشاهده مي شود تا در كلاس خياطي و گلدوزي.

اين روان شناس ادامه مي دهد: البته همان طور كه اشاره كردم اين دوران موقت است، اگرچه در دنياي امروز ضرورتي براي فراگيري خياطي، گلدوزي و ... وجود ندارد؛ يعني صنعتي شدن علاوه بر آنكه از بسياري از تجملات چون پوشيدن لباس هاي فاخر و ... كاسته، فرصت آن را هم به آدمي نمي دهد. مثلاً امروزه محبوب ترين لباس ها براي اكثر اقشار جامعه لباس جين است كه نه قدرت تهيه آن در خانه وجود دارد و نه اين لباس ها نياز به هنرنمايي هاي ظريف زنانه دارند. گشتن ميان اين همه توليدي و خياط خانه، عطش دوختن يك لباس بعد از مدت ها را در دلم زنده مي كند. به خياط خانه كه مي روم، زن كوك آخر را كه به لباس مي زند، سرش را بالا مي گيرد و با مهرباني براي اندازه گيري سايزهايم به اتاق مجاور دعوتم مي كند. مي خواهم سفارش يك مانتو و شلوار قهوه اي را بدهم؛ مثل زمان مدرسه...

 

نکات جالب در مورد خیاطی - آموزش خیاطی | khayati24.ir

http://khayati24.ir/category/نکات-جالب-در-مورد-خیاطی-1012

آخرین مطالب و نوشته ها در موضوع نکات جالب در مورد خیاطی. ... گفتگو با موضوع خیاطی · شماره دوزي روي حوله · سایبان ها و طریقه انتخاب و دوخت · انواع پس دوزی و دوخت  ...

آموزش خیاطی | khayati24.ir

http://khayati24.ir/

برترین مطالب آموزش خیاطی به همراه کلیدی ترین نکات ویژه خیاطی ، جدیدترین آموزش مصور و آسان خیاطی. ... 163- پیراهن آستین رگلان با دامن لنگی. 163- پیراهن آستین ...

نکات مهم درخیاطی - آموزش خیاطی | khayati24.ir

http://khayati24.ir/category/نکات-مهم-درخیاطی-1000

آخرین مطالب و نوشته ها در موضوع نکات مهم درخیاطی. ... گفتگو با موضوع خیاطی · شماره دوزي روي حوله · سایبان ها و طریقه انتخاب و دوخت · آموزش اسمک دوزی · وسایل مورد ...

سیمای خانواده - صدا و سیما

http://ejtemaee1.irib.ir/en/simayekhanevadeh

موضوع برنامه ... گفتگو با متخصص سرطان سینه ..... پوشینه:عنوان برنامه ای است که در آن شیوه های مختلف و جدید خیاطی از سوی سرکار خانم ;سیما عمرانی آموزش داده می شود.

پورتال عکس یولوکو

http://youloco.ir/

عکس با موضوع قلب ... جعبه ای کامل جهت دوخت و دوز و خیاطی با 210 قطعه از ملزومات مربوط به این کار، همگی در یک جعبه در جاهای مخصوص قرار گرفته اند. ... مصاحبه و گفت و گو با فریبا طالبی , وب سایت فریبا طالبی , عکس های بدون گریم فریبا طالبی ...

خیاطی و مد - انجمن گفتگو بانوان مسلمان ایران

http://www.solaha.com/forumdisplay.php?f=32

نمایش موضوعات: شماره 1 تا 20 , از مجموع ‍54 موضوع ... قبل از گذاشتن پست در بخش خیاطی لطفا بخوانید! آغاز شده توسط ... آموزش لباس اسپرت و شیک با استین کیمونو.

راسخون - یار همیشه همراه : آموزش خیاطی پوشینه

http://rasekhoon.net/media/4568/

آموزش خیاطی پوشینه توسط خانم عمرانی: آستین و بلوز با گره باز, 11:32 ... 1 2 3 >. فایلهای آموزش خیاطی / آموزش خیاطی پوشینه با موضوع آموزش خیاطی پوشینه ...

لباس و خیاطی - آی آر تالک|تالار گفتگوی ایرانیان

http://www.irtalk.ir/f46/

نمایش موضوعات: شماره 1 تا 17 , از مجموع ‍17 موضوع ... آی آر تالک|تالار گفتگوی ایرانیان آموزش تصویری تزئین شلوار .... لباس مجلسی با الگوی خیاطی. آغاز شده توسط ...

انجمن - *مامي سايت* انجمن بانوان هنرمند و هنردوست

http://mamisite.com/forum/

آمار انجمن: موضوع ها: 20; نوشته ها: 10,953. آخرين نوشته: نظرسنجی ..... آشپزی با مایکروویو- Microwave cooking. مدیران انجمن: * الهه * ..... خیاطی - Sewing. مدیران انجمن :.

راسخون - یار همیشه همراه : آموزش خیاطی

http://rasekhoon.net/media/3756/

آموزش خیاطی پوشینه توسط خانم عمرانی: آستین و بلوز با گره باز, 11:32. آموزش خیاطی پوشینه توسط خانم ... فایلهای آموزش خیاطی با موضوع خیاطی به روش پارسی ...

سایت سرگرمی تفریحی پی سی پارسی

http://www.pcparsi.com/

امروز پنجشنبه برابر با ۸ آبان ۱۳۹۳ و Thursday October 30, 2014 می باشد و ساعت ورود شما به ... مصاحبه و گفتگو ... آموزش خیاطی ... مصاحبه با نخستین دکتر جراح تغییر جنسیت در ایران .... پاسخ به اين پرسش، موضوع اين هفته «پوستر سلامت» است.

موضوع: آشنايي با انواع كمر هاي دامن در خياطي زنانه - انجمن

http://forums.pichak.net/thread27369.html

موضوع: آشنايي با انواع كمر هاي دامن در خياطي زنانه ... ابزارهای موضوع. پرینت این صفحه / حالت .... توسط كاترين جون در انجمن گفتگوی آزاد. پاسخ ها: 5.

وکتور بسیار زیبا و کاربردی با موضوع کارت ویزیت - دانلود ها

http://www.downloadha.com/1389/11/وکتور-بسیار-زیبا-و-کاربردی-با-موضوع-کار/

وکتور بسیار زیبا و دیدنی با موضوع Business cards را برای شما عزیزان در دانلود ها قرار داده ایم. وکتورها فایل های برداری هستند و با نرم افزارهایی مانند Adobe.

تالار گفتگوی ایرانیان - آموزش خیاطی

http://www.iran-forum.ir/forum-427.html

صفحه اصلی تالار گفتگوی ایرانیان صفحه اصلی .... موضوع داغ. برو به اولین ارسال خوانده نشده دانستنیهای خیاطی برای هر کدبانو ...... تماس با ما | تالار گفتگوی ایرانیان | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | بایگانی | پیوند سایتی RSS | Sitemap.

تالار گفتگوی جوان سیتی

http://forum.javan30t.ir/

novinmarketing طرح های چهل تکه و تکه دوزی با استفاده از چرخ خیاطی(سری اول) ..... در این بخش کتاب الکترونیکی با موضوع کامپیوتر و اینترنت قرار داده می شود .

انجمن و تالار گفتگو امروز برای توست

http://www.today4u.ir/

دوستیابی . لطیفه . گفتگوی آزاد . ... پاسخ: 0. novinmarketing · طرح های چهل تکه و تکه دوزی با استفاده از چرخ خیاطی(سری اول) .... آمار انجمن: موضوع ها: 38; نوشته ها: 295  ...