شاید هنوز دوران کودکی را به خاطر داشته باشید که اواخر اسفند گرچه فصل امتحانات بود و هنوز کمی از ته مانده سرمای زمستان دست و پاهایمان را سوزن سوزن می‌کرد، اما به شوق آب‌بازی پاچه‌های شلوارمان را بالا می‌زدیم و کاسه به دست به جان قالی خیسی که کف حیاط پهن شده بود، می‌افتادیم.

امام صادق عليه السلام می فرماید: نيكى و خوش اخلاقى، شهرها را آباد و عمرها را زياد مى كند.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، آن روزها دیدن قالی های رنگارنگی که از پشت بام منازل آویزان شده بودند، خبر از رسیدن بهار و فصل خانه تکانی می داد... یاد باد آن روزگاران! اما امروز دیگر خبری از آن حال و هوا نیست، بلکه تمام این حس به چند برگ نیازمندی های روزنامه تبدیل شده است و به جای دیدن قالی های رنگارنگ آویزان از پشت بام، صدای آیفون تصویری را می شنویم و وانتی پر از قالی را می بینیم که منتظر ایستاده است. آن حس زیبای کودکی جای خود را به یکی از الزامات زندگی ماشینی داده است: قالیشویی های صنعتی. خدماتی که بسیاری از خانواده های شهرنشین از اوایل اسفند تا فرا رسیدن سال جدید خواه ناخواه از آن استفاده می کنند.

 

اکنون نیز دوباره زمان استفاده از آن خدمات، همراه با نگرانی هایش فرارسیده است. کدام قالیشویی قابل اعتماد است؟ به کدام قالیشویی می توان اعتماد کرد که فرش ها را بخصوص اگر دستباف و گران قیمت هم باشند، خراب نکند؟ برای شستن قالی هایمان چقدر باید هزینه کنیم؟ این گزارش در فصل پررونق قالیشویان تلاش می کند کمکتان کند.

 

سنتی یا صنعتی؛ مساله این است؟

پیش از هر چیز باید بدانید، به طور کلی شستن زیاد فرش، بخصوص آنها که تار و پود خاطره در دل دارند و با انگشتان هنرمندان بافته شده اند اصلا کار عاقلانه ای نیست و می توان با روش های دیگری پاکیزگی را به منزل آورد. به عنوان مثال با استفاده از جاروبرقی می توانید کاملا غبار و خاک داخل تار و پود فرش را بگیرید و سپس با استفاده از شامپوهای مخصوص فرش، درخشندگی دوباره ای به فرش های منزل خود بدهید، اما اگر به هر حال، زمان شست وشوی اساسی فرش ها فرارسیده، معمولا گزینه قالیشویی مقابل ماست.

 

آن هم به دلیل این که یا وقت نداریم یا فضای کار در اختیارمان نیست، ولی بدانید در صورت داشتن امکانات و رعایت برخی نکات ازجمله استفاده از مواد شوینده مناسب یا نحوه آبگیری صحیح بد نیست خودتان آستین بالا بزنید و خاطرات گذشته را زنده کنید، اما در غیر این صورت با استفاده از قالیشویی های مجاز که نحوه کار آنها توسط اتحادیه صنف قالیشویان تائید شده است از خدمات آنها کمک بگیرید.

 

متری چند؟

از قدیم شنیده ایم هر که بامش بیش، برفش بیشتر. به این ترتیب هزینه شست وشوی قالی، موکت و تابلوفرش در قالیشویی ها به صورت مترمربع محاسبه می شود و معمولا مرجعی به نام اتحادیه قالیشویان هر شش ماه قیمت رسمی و مصوبی را به قالیشویان مجاز اعلام می کند که همه موظف به رعایت آن هستند، اما در این میان موردی به نام قیمت توافقی وجود دارد. بسیاری از افراد که از خدمات قالیشویی استفاده کرده اند با این موضوع آشنا هستند که قیمت درج شده در آگهی با قیمت واقعی پرداخت و صورتحساب تفاوت دارد.

 

به طور کلی هزینه مصوب برای یکسری خدمات قالیشویی مشخص و از سوی اتحادیه تعیین شده است، اما وقتی پای فرش های نفیس یا تابلو فرش میان می آید یا فرش شما به هر دلیل نیازمند خدمات اضافی و خاص است، همه چیز به توافق طرفین بستگی دارد و هیچ چیز به مصوبه یا دستورالعمل بستگی نخواهد داشت. پس دقت کنید چطور توافق می کنید و چه سندی برای این توافق در اختیار دارید.

 

مجاز یا غیرمجاز

حال مهم ترین سوال درباره خدمات قالیشویی پس از تعیین قیمت آن این است که فرش هایمان را بخصوص اگر گران قیمت و نفیس هم باشند، به چه کسی می سپاریم، اما نگران نباشید زیرا این پرسش، پاسخی مشخص و منطقی دارد. کافی است وقتی به آگهی قالیشویان در روزنامه ها نگاه می کنید یا با پرس و جوهای فامیلی یکی از قالیشویی های شهر محل اقامت خودتان را انتخاب می کنید، کمی حوصله بخرج دهید و قبل از دادن آدرس برای بردن فرش هایتان، به اتحادیه قالیشویان شهرستان تلفن بزنید یا به وب سایت رسمی آن اتحادیه مراجعه کنید. اگر نام قالیشویی مورد نظر خودتان را بین فهرست اسامی قالیشویان مجاز و مورد تائید اتحادیه دیدید، 50 درصد کار انجام شده و بقیه به دقت شما بستگی دارد، اما اگر نام قالیشویی مورد نظر را در بین فهرست مجاز ها ندیدید کلا از خیر امتیازات آگهی یا تعریف بستگان گذشته و دوباره جست وجو کنید تا گزینه مجاز و مناسبی بیابید.

 

قبل از امضای فاکتور و صورتحساب آن را بدقت مطالعه کنید

براساس رسم قدیمی ما ایرانی ها، فرش دستباف جزو سرمایه زندگی محسوب می شود؛ بنابراین قبل از تحویل دادن این سرمایه به دست ماموران حمل و نقل قالیشویی مجازی که انتخاب کرده اید بدقت فاکتور یا قرارداد ارائه شده را مطالعه کنید و هرگز خجالت نکشید و از کارمند قالیشویی درباره آن بپرسید یا این که اگر قانع نشدید با دفتر قالیشویی تماس بگیرید و در نهایت باز هم می توانید از نظر کارشناسی اتحادیه استفاده کنید به هر حال اصلا عجله نکنید و کاملا خونسرد و با دقت هم فرشتان را تحویل بدهید و هم تحویل بگیرید.

 

گفتنی است، از آنجا که معمولا فرش های دستباف ارزش مادی زیادی دارند برخی قالیشویان اقدام به افزودن بندی به قرارداد کرده اند که در آن نوشته شده «هر گونه خسارت احتمالی به عهده مشتری است». هرگز این بند را نپذیرید، چون از قالیشویان مجاز استفاده می کنید و اتحادیه نسبت به ارائه خدمات آنها تعهد دارد، پس در صورت وجود چنین بندی در قرارداد، قبل از امضای آن با اتحادیه تماس بگیرید و موضوع را با کارشناسان اتحادیه در میان بگذارید تا پاسخی قابل قبول بگیرید و پس از آن دست به قلم شوید. علاوه بر این تلاش کنید قالیشویی ای را انتخاب کنید که در قبال دریافت وجه اضافی، فرش های شما را بیمه کرده باشد و در صورت ایراد خسارت بیمه خسارت شما را بپردازد.

 

همچنین به یاد داشته باشید رسید قالیشویی تنها سند نزد شماست، بنابراین تمام اطلاعات مندرج در آن را کاملا چک کنید و با کارت یا مشخصات قالیشویی مطابقت دهید و هرگز رسید بدون امضا یا مهر واحد قالیشویی مجازی را که انتخاب کرده اید، قبول نکنید و در آخرین مرحله ترجیحا مشخصات مسئول تحویل گیرنده فرش و البته شماره اتومبیلش را پشت برگه فاکتور بنویسید.

 

تالار گفتگو/ 2014

شستشوی لباس و سلامتی ما / نکات - ایران سلامت

http://forum.iransalamat.com/پوشاک-1144/شستشوی-لباس-و-سلامتی-ما-نکات-46544/

27 سپتامبر 2012 ... علایم بین المللی دستورالعمل مراقبت از لباس ها و پارچه ها اغلب به نوع شست وشو، اعم از ... شما هم اگر مایلید لباس هایتان از عمر طولانی برخوردار شوند، بهتر است پیش از .... روش‌های مختلفی برای پاک کردن آدامس از مو، لباس و فرش وجود دارد. .... از جنس نخي باشد ؛ به دليل اينكه لباس زير نخي، مانع تبخير رطوبت بدن نمي‌شود.

چگونه میوه و سبزی را تازه نگه داریم؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/housekeeping/sustenance/keep-fruits2-vegetables-fresh.html

پس توصیه های زیر را با دقت مطالعه کنید. ... ۵ – جای مناسب را برای نگهداری میوه هایتان انتخاب کنید، به طور مثال میوه هایی مانند انواع توت و آلبالو را بهترا ... ۱۴ – هرگز سبزیجات را در محله ذخیره سازی نشویید زیرا با این کار رطوبت کافی را برای رشد باکتری ها .... آیا شما هم به دلیل داشتن شکم بزرگ ناراحت هستید؟ .... فرش,فرش دستباف.

روش های زیبایی 7 آرایشگر برجسته تهران - بیتوته

http://www.beytoote.com/attire/face-attire/cosmetic3-procedures-highlighted.html

4- هرگز از درجه تند و خيلي گرم سشوار براي حالت دادن به موها استفاده نشود چرا که باد داغ ... 21- اگر ابروهای تنکی دارید یا به دلیل دیگری ترجیح می‌دهید ابروها را پر نشان دهید ... را تحمل کنید قبل از اصلاح بهتر است صورت خود را با هيچ مواد شوينده‌اي نشوييد. ... به زير پوست برمی‌گردند و نه‌تنها موجب ناهمواری سطح پوست می‌شوند بلکه گاهی هم ...

خانه داری : پزشکان ایران

http://www.pezeshkan.org/?cat=72

29 سپتامبر 2014 ... سطوح چوبی یا همان پارکت ها به دلیل زیبایی و دوام، با ارزش هستند و در صورت .... که از نظر تغذیه‌ای مشکلی را برای آن پیش نمی‌آورد؛ گرفتن گوشت زیر شیر آب ... ۱ -هرگز برای باز کردن یخ میوه های خام و خمیرهای آشپزی که در فریزر نگهداری .... شبیه به هم ( به طور مثال پیراهن هایتان) را در کنار یکدیگر بگذارید و با کاوری ...

تكنيك - Hamshahri Newspaper

http://www.hamshahrionline.ir/hamnews/1382/820921/news/techn.htm

سلول هاي عضلاني، مغزي و تمام بافت هاي بدن براي توليد انرژي و ادامه حيات به اكسيژن ، ... ولي جذب خوبي ندارند و به همين دليل از منابع تامين كننده كلسيم و آهن به شمار نمي روند. ... بعد به يادداشت هايتان نگاه كنيد، خواهيد ديد كه احساس واقعي شما چيست، مثلاً چه چيزي .... هرگز لكه سفيده تخم مرغ را با آب گرم نشوييد زيرا به جاي آن كه آن را پاك كند ...

زیبایی

http://but.blogfa.com/

اگر در صدد درمان خانگی ریه های آلوده خود هستید، میزان مناسبی از انواع کلم شامل گل ... برای سالم نگه داشتن ریه هایتان کارهای زیادی می توانید انجام دهید: 1. ... کارهای زیادی برای تمیز نگه داشتن هوای داخل و خارج از خانه وجود دارد که در زیر به چند مورد آن اشاره می کنیم: .... هرگز کفش های خود را در ماشین لباسشویی نشویید زیرا این کار موجب می شود  ...

paydardecoration

http://paydardecoration.blogfa.com/

با هر یک از رنگ هایی که میبینید فضایی گرم در هر یک از اتاق هایتان ایجاد کنید. به کار بردن رنگ ها میتواند به آسانی اضافه کردن لوازم جدید یا تزئین کردن لوازمی که .... به مبلمان قد‌یمی ببخشد‌، بلکه اگر کار برایتان مشکل بود‌، د‌ر جایی خراب شد‌ یا به هر د‌لیل .... 1 - تمیز کردن فلز زیر اتو ..... هرگز آنها را با ماشين لباسشويي نشوييد.

نکات مهم در مورد بخاری گازی - پرشین وی

http://www.persianv.com/home/260844.php

16 سپتامبر 2014 ... اصول انتخاب فرش برای دکوراسیون داخلی ... اینگونه از کتاب هایتان نگه داری کنید ..... البته رده انرژی به دلیل کمی جا در برخی از بخاری ها به صورت آن برجسب خط های ... باید در نظر بگیرید که هرگز نباید یک بخاری بزرگ را برای یک محیط کوچک ... برای خرید بخاری باید به متراز خانه خود نیز توجه کنید ، مکانهای زیر ۵۰ ...

زیبایی

http://but.blogfa.com/author/amirhamed/زیبایی

فشار خون بالا: به علت تراکم مايعات در بدن، کف پا متورم مي شود. .... ممكن است درد در زیر پاشنه ، پشت پا یا در مچ پا احساس گردد. .... برای سالم نگه داشتن ریه هایتان کارهای زیادی می توانید انجام دهید: ... فرش و موکت را هم مرتب تمیز کنید. .... هرگز کفش های خود را در ماشین لباسشویی نشویید زیرا این کار موجب می شود چنانچه آلودگی کفش ها در ...

‫طراحی داخلی و دکوراسیون منزل - Interior Design & Home Decoration‬ ...

https://www.facebook.com/home.decoration.idea

Forgot your password? ... Photo: ‎آغاز فصل بهار و دوباره نو شدن رو به همتون تبریک میگم : ... متاسفانه به دلیل مشغله کاری مدتی هست که نتونستیم اینجا براتون مطلب .... لباس‌های پشمی را هرگز با آب گرم نشویید چون الیاف پشم کاملاً جمع می‌شود و به ..... استفاده از نكات زير برای تبديل كردن آپارتمان يا خانه كوچك شما به يك مكان مجلل، ...

جزیره دانش

http://optics.blogsky.com/

20 ژوئن 2008 ... اگر شما بگویید اول تخم مرغ به وجود آمده است به شما جواب خواهند داد این تخم مرغ از مرغ خارج نشده است ... بنابراین تا قبل از مصرف آن را نشویید و دستکارى نکنید. .... پرحرف‌ها قطعاً از بخش زیادی از فایده‌های زیر بی‌بهره‌اند. ... آدمیزاد وقتی خشمگین می‌شود ، زمین و زمان و عرش و فرش و آدم و عالم را مورد عنایاتِ کلامی خود قرار می‌دهد!

خدمات خانگی - Community - Google+

https://plus.google.com/communities/113077602818275660153

نکته‌های زیر می‌تواند کمک‌تان کند. ۱) فقط با ... ۳-۱۵) حتما موقع تحویل گرفتن فرش، آن را جلوی کارگران، باز و به دقت بررسی کنید تا آسیبی ندیده باشند. ۴-۱۵) اگر ... هرگز آنها را با ماشین لباسشویی نشویید. ... به همین دلیل بهتر است برای خشک كردن این لباس ‌ها، آن ها را روی سطح صافی قرار دهید تا خشک شود. ... پلک هایتان کبود است؟

خدمات خانگی - نظافت و شتشوی - Community - Google+

https://plus.google.com/communities/113077602818275660153/stream/416f064e-3a87-441f-9d37-ed351e4e5eea

نکته‌های زیر می‌تواند کمک‌تان کند. ... ۳-۱۵) حتما موقع تحویل گرفتن فرش، آن را جلوی کارگران، باز و به دقت بررسی کنید ... هرگز آنها را با ماشین لباسشویی نشویید. ... این مسوولیت‌ها چندان تابع زمان نیستند و به همین دلیل هرچه سریع‌تر تمام شان کنید، ..... ما خاک را با خودمان، لباس ها و وسایل مان به خانه می آوریم حتی اگر دم در کفش هایمان را  ...

خرداد 1392 - همایون رقابی - بلاگفا

http://hreghabi.blogfa.com/1392/03

21 ژوئن 2013 ... با این همه، هر چند وقت یک بار به چشم هایتان استراحت دهید. حواس ... که برای من مظهر تمام چیزهای چندش آور بود آن هم به سه دلیل؛ ... وسایل زیر را تهیه نمایید: ... باخود اندیشید و گفت: عجبا که هرگز به این پدیده توجه نکرده. ..... زمین و فرش را هر چند روز یک بار جارو بکشید و لکه های خوراکی ها را تمیز کنید تا میکروب ها در فرش و ...

آشنایی با مواردی که باعث مشاجره همسران می شود | مجله خانوادگی ...

http://birtak.com/33709

16 جولای 2014 ... در زیر به چند نمونه از رفتارها و الگوهای ارتباطی ضعیف، منفی و حتی مخرب اشاره می ... چیز درمورد مشکلات و دلیل ناراحتی خود به طرف مقابل نگویند و بعد آن را یکباره به ... هرگز نخواهید که طرفتان هم مثل شما به قضایا نگاه کند و اگر دیدگاه آنها متفاوت .... طرز تهیه ماهی شکم پر بسیار خوشمزه · تمیز کردن فرش با مواد طبیعی ...

فروردین 1388 - پایگاه اطلاع رسانی فوتبال جنوب FOOTBALL JONOOB

http://samad1056.blogfa.com/8801.aspx

30 مارس 2009 ... در آن شبهاي دور٬ بس قصه ها با تو گفتم ٬ اما قصه خود را هرگز نگفتم . .... متاسفانه باشگاه برق به دليل خصومت هاي پنهاني و پشت پرده كه او با سياسي ها دارد ... آنروز به رغم وعده ای که مدیرکل داد وقرار بود بابت پیروزی هایتان پاداش بدهند بازهم ..... خش‌خش کشیده شدن دم‌پایی‌هایش بر آجر فرش حیاط را هر بار می‌شنیدم داغ می‌شدم.