روان شناسان در مورد بروز تفاوت زن و مرد، هر دو عامل محیط و وراثت را سهیم می دانند. اما جامعه شناسان با روان شناسان اختلاف نظر فاحشی دارند.

روان شناسان در مورد بروز تفاوت زن و مرد، هر دو عامل محیط و وراثت را سهیم می دانند. اما جامعه شناسان با روان شناسان اختلاف نظر فاحشی دارند. آنها معتقدند که تفاوت های زن و مرد معلول تفاوت رفتاری است که جامعه در مورد آنان پیش می گیرد و معتقدند که دو جنس در اساس با هم هیچ تفاوتی ندارند. بلکه اجتماع موجب می شود که آنها گرایش های متفاوت پیدا کنند. ویژگی های ساخت و عملکرد اعضا و دستگاه های بدن دختران و پسران متفاوت است. این تفاوت طوری است که پسران را برای زندگی فعال و پر جنب و جوش و دختران را برای زندگی آرام آماده می کند. در استعداد تجسم فضایی، تشخیص جهت و هدف گیری پسرها بهترند.
از نظر کلامی دخترها برتری دارند. اما از نظر ادارک کلامی پسرها برترند. پسرها ارتباط های مکانیکی را بهتر درک می کنند و استعداد ریاضی بهتری نسبت به دخترها دارند. اما در کارهای دستی، مخصوصاً کارهایی که نیاز به چابکی انگشتان زنان دارد به آنها اجازه می دهد که ماشین نویس خوبی باشند. یکی از ویژگی های جالب زنان این است که می توانند اطلاعاتی را برای مدت کوتاهی در حافظه خود نگه دارند که با هم هیچ ارتباطی ندارند و به خود آنها نیز مربوط نیست. بر پایه همین توانایی است که زن ها بهتر می توانند به منشی گری و کارهای دفتر اشتغال داشته باشند. دختران از دوران ابتدایی تا دانشگاه آن هم تا سطح لیسانس در مجموع بهتر از پسرها درس می خوانند و موفقیت های بیشتری به دست می آورند.
توانایی زنان در استفاده همزمان از هر دو نیمکره مغز، آنها را قادر می سازد که به هنگام صحبت کردن به مراکز عاطفی نیز دسترسی پیدا کنند و در ارتباطات عاطفی موفق تر عمل کنند.
اما بعد از فراغت تحصیل وبه ویژه بعد از دوره لیسانس. معمولاً از رقابت دست برمی دارند و در صورت ازدواج خود را کاملاً وقف خانواده می کند. البته زنان شاغل، نویسنده، وکیل و پزشک هم وجود دارند. اما کمتر به مقام پرستی روی می آورند و این امر به مقدار زیادی از شکوفایی استعدادهای آنها جلوگیری می کند. پس می توان گفت که علت محدویت زن ها مسائل عاطفی است، نه کمبود استعداد.
تفاوت های زن و مرد
محققان معتقدند آن قسمت از مغز که برای صحبت کردن مورد استفاده قرار می گیرد. در زنان نسبت به مردان 20 تا 30 درصد وسیع تر است. شاید همین موضوع سبب می شود که زنان در امتحانات بلاغت شفاهی. حافظه شفاهی و برخی مهارت های حرکتی ظریف بهتر از مردان عمل کنند. درمطالعه ای که با استفاده از فن رادیوگرافی وmri صورت گرفت. مشخص شد که مردان تنها از سمت چپ مغز خود برای حل مسائل زبان شناسی استفاده می کنند؛ در حالی که زنان از هر دو نیمکره مغز سود می برند. توانایی زنان در استفاده همزمان از هر دو نیمکره مغز، آنها را قادر می سازد که به هنگام صحبت کردن به مراکز عاطفی نیز دسترسی پیدا کنند و در ارتباطات عاطفی موفق تر عمل کنند.
شاید این نکته را که خانم ها مشاوران، آموزگاران و پرستاران موفق و خوبی هستند بتوان به این موضوع نسبت داد. تفاوت هورمونی بین مرد و زن، مسئول قسمت بزرگی از تفاوت ها است. تستوسترون ترشح شده در مردها اثر آنابولیکی پرقدرتی دارد؛ به این معنی که موجب افزایش تولیب پروتئین در تمام بدن به ویژه در عضلات می شود. مردی که فعالیت ورزشی زیادی ندارد. اما تستوسترون زیادی دارد. جثه عضلانی او 40% بیشتر از زنان نظیر خود خواهد بود و قدرت او نیز به همین نسبت بیشتر است.
تفاوت هورمونی بین مرد و زن، مسئول قسمت بزرگی از تفاوت ها است.
آنچه خواندید گزیده ای از تفاوت های زن و مرد است که نشان می دهد علاوه بر کیفیت آموزشی سوگیرانه در تربیت دختران و پسران ، ساختار بدنی آنها نیز عامل تفاوت های آنان است . اما آنچه در کنار ویژگی های ژنتیکی مهم است اینکه سعی کنیم نقش های کلیشه ای و خاص جنسیتی را در خود کم کنیم و در تربیت فرزندانمان تلاش کنیم تا آنها را در هر زمینه قوی کنیم . البته آنها باید نقش های غالب خود را بشناسند اما بسیار بجاست که به نقش های جنس دیگر هم آشنایی پیدا کنند . در این صورت است که آنها می توانند بر ضعف های خود در مواقع مختلف تسلط یافته و در میان مسایل و مشکلات خود را ضعیف و ناتوان درک نکنند . به آنها بیاموزیم که رعایت نقش های قالبی ضروری است اما آشنایی با نقش های جنسیتی از جنس دیگر هم به مهارت های آنها می افزاید.

کدام باهوشترند، زنان يا مردان ؟ - سایت فکرنو

http://www.fekreno.org/articlefekreno/arfek278.htm

حتی يکی از انديشمندان برجسته زن معتقد است زنان به علت آنکه محدود به ... درست به همين دليل است که بعضی ازمردم احساس می کنند مردها در مقايسه با زن ها از سرعت تصميم گيری و قابليت درک بيشتر برخوردار هستند. ... مردان در رياضيات قوی ترند:.

مجلات : آیا عقل ما زنان ناقص است؟

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/0/4060/23384

کلام علی(ع) در بیان نقص عقل زنان، مشتمل بر بیان ظرایفی است که اگر به آن توجه شود ... لذا زن با خانه انس بیشتری می یابد و مرد در صحنه اجتماع حضور بیشتری دارد.

تفاوت زن و مرد از لحاظ روان شناسی و متون دینی - رایحه

http://rayehe.parsiblog.com/Pages/tafavot/

28 فوریه 2010 ... افلاطون در کتاب جمهوریت درباره تفاوت زن و مرد با کمال صراحت، ادعا می کند ... از مردان ناتوان ترند، ولی این سبب نمی شود که هر یک از زن و مرد به کاری غیر از ... دو امر کلی « عقل» و «احساسات» می دانستند، اما امروزه با پیشرفت و تخصصی ...

آدمهای قد بلند موفق ترند یا قد کوتاه ؟!! - بیتوته

http://www.beytoote.com/fun/astronomy/short-prosperity-length.html

بر این اساس به ازای هر 5/2 سانتی‌متر افزایش طول زانو احتمال زوال عقل و ابتلا به بیماری‌هایی نظیر آلزایمر 16 درصد .... دخترها و پسرها با خنده بازی کنید(خیلی جالبه).

#لامپ - Google+

https://plus.google.com/explore/لامپ

اونوقت اگه یه مرد مثل خودت یا یه بچه یا حتی یه پیر مرد /پیر زن می خورد زمین بازم ..... *زنان از مردان عاقل ترند چون کمتر میدانند وبیشتر میفهمند(جیمز تربر) *عوض کردن ...

Aftabgardan - خانم ها در چه رشته هایی موفق تر هستند؟ آقایان در چه ...

http://aftab.cc/article/1151

3 سپتامبر 2013 ... متحرک‌سازی آبجکت‌ها را به خانم‌ها بسپارید یا آقایان؟ ... خوب، خدا وکیلی با کدام عقل جور در می‌آید که یک انسان تمام زندگی‌اش را بگذارد برای ..... به همین دلیل خانم ها در این گرایش موفق ترند اما در گرایش قدرت به وضوح آقایان موفق ترند.

چرا زنان نمی‌توانند قضاوت کنند؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=251489

11 جولای 2013 ... اسلام با این حکم، مرد را از یک حق محروم نکرده است بلکه مصلحت او را در نظر گرفته است. ... عاقل، عادل و بالغ باشد اما از مرد بودن به عنوان یک شرط سخن نگفته‌اند. ... درست است که خانم‌ها از لحاظ خلقت و طبیعت از مردان احساسی ترند، از این ...

عقل زنانه در نهج البلاغه - راسخون

http://rasekhoon.net/article/show/627907/عقل زنانه در نهج البلاغه/

4 سپتامبر 2012 ... اما تفاوت قدرت عقلی یک مرد با یک زن در حالی که حوزة بهره وری عقل هر یک ویژه ..... لفظی مغالطه می‌کنند که چون چنین است پس مرد ها به خدا نزدیک ترند.

آيا زنان ناقص العقل هستند؟ - مؤسسه تحقيقاتي حضرت ولي عصر عج

http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=question&id=27929

6 فوریه 2014 ... اى مردم همانا زنان در مقايسه با مردان، در ايمان، و بهره‏ورى از اموال، و عقل متفاوتند، ... و اما تفاوت عقلشان با مردان بدان جهت كه شهادت دو زن برابر شهادت يك مرد است، ..... و صميمي ميکند و در عوض مردان به لحاظ احساس بسيار ضعيف ترند و خشک ...

هدیه روز مرد | به دخت ..:: پایگاه تخصصی دختران و زنان ::..

http://behdokht.ir/?p=2956

زری این را گفت و با حرص دندانهایش را فشار داد به هم یعنی که خیلی عصبانیه. ... عمه نگاه عاقل اندر سفیهی به تاجی انداخت وگفت: تردمیل. ... اولین باری که از مرد کوچک خانه(پسزم)در روز زن هدیه گرفتم، اتو بخار بود و این در ... زنان افسرده ترند یا مردان؟

مرد باید کفتر جلد باشد | به دخت ..:: پایگاه تخصصی دختران و زنان ::..

http://behdokht.ir/?p=2025

مادربزرگ من می‌گفت زن باید مردش را کبوتر تریاکی کند، یعنی فضایی در خانه هست که مرد فکر ... چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی؟ ... زنان افسرده ترند یا مردان؟

گنجور » سعدی » گلستان » باب هشتم در آداب صحبت

http://ganjoor.net/saadi/golestan/gbab8/

بخش ۱: مال از بهر آسایش عمرست نه عمر از بهر گرد کردن مال عاقلی را پرسیدند نیک بخت ... کمال یابد پادشاهان به صحبت خردمندان از آن محتاج ترند که خردمندان به قربت پادشاهان ... بخش ۵۲: عقل در دست نفس چنان گرفتار است که مرد عاجز با زن گریز رای.

بخش دوم - پایگاه کتاب های درسی

http://www.chap.sch.ir/sites/default/files/books/92-93/559/061-102-C81-3.pdf

فرایند تفکّر و تعقّل پیدا کنند و با گفت و گو دربارهٔ سه مفهوم عقل، دانش، و تجربه به. جایگاه آنها در ... ٦ ــ آیا کسانی که دانش بیشتری دارند لزوماً عاقل ترند؟ ٧ــ میزان عقل، ..... سومی مردی بود که پایش شکسته بود و بعد هم زن دون تئو بود. اما هیچ کدام آنها  ...

قصه های قیامت

http://qesehaye-qiyamat.blogfa.com/

پس امر کند او را به جهنم ببرند و هر که با زن شوهرداری زنا کند،از فرج آن مرد و زن ... سوال کرد یا رسول الله(صلی الله علیه و آله) کدام یک از مومنان زیرک تر و عاقل ترند؟

אﻟﺒﻼﻏﻪ ﻋﻘﻞ ﺯﻧﺎﻥ אﺯ ﻣﻨﻈﺮ ﻧﻬﺞ

http://ksem.ir/page/download-u2-qAbZvxik.artdl

אﻟﺒﻼﻏﻪ، אﻣﯿﺮ אﻟﻤﺆﻣﻨﯿﻦ ﻋﻘﻞ ﺯﻧﺎﻥ ﺭא ﺑﻪ ﺩﻟﯿﻞ ﭘﺬﯾﺮﺵ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺩﻭ ﺯﻥ ﺑﻪ ﺟﺎی ﯾﮏ ﻣﺮﺩ. ﻧﺎﻗﺺ ﺩאﻧﺴﺘﻪ. אﻧﺪ، ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯽ ... ﺑﺰﺭﮔﺎﻥ ﻭ ﻋﻠﻤﺎی ﺩﯾﻨﯽ ﯾﺎ אﺭﺗﺒﺎﻁ ﺑﯿﻦ ﮔﻤﺮאﻫﯽ ﻭ ﻧﺴﯿﺎﻥ ﺭא ﺑﺎ ﻧﻘﺼﺎﻥ ﻋﻘﻞ ﺭﺩ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ אﯾﻦ ﺩﻭ ﻣﻘﻮﻟﻪ ﺭא אﺯ ..... ﺗﺮﻧﺪ ﻭ ﺑﻪ. ﺁﯾﻪٔ. ﴿ ﺃﹶﻭَﻣَﻦْ ﯾُﻨﹶﺸﱠﺄﹸ ﻓِﯽ אﻟﹾﺤِﻠﹾﯿَﻪِ ﻭَﻫُﻮَ. ﻓِﯽ אﻟﹾﺨِﺼﹶﺎﻡﹺ ﻏﹶﯿْﺮُ ﻣُﺒﹺﯿﻦﹴ. ؛٢. ﺁﯾﺎ ﮐﺴﻰ .

دل نوشته های ناب

http://arman51.blogfa.com/

زن و مرد آن روزی با هم ازدواج می کنند که, هیچ یک نمی دانند با خود چه کنند. آرتور شوپنهاور ...... زنان از مردان عاقل ترند چون که کمتر می دانند و بیشتر می فهمند. میشل مونتنی:.