مواد لازم : کره : 50 گرم پیاز : یک عدد متوسط سیر : ۲حبه کلم بروکلی : یک عدد متوسط آب سبزیجات : 500 میلی لیتر برگ های ریز اسفناج : 100 گرم خامه : 100 میلی لیتر آب لیموترش : 15 میلی لیتر نمک و فلفل : به میزان کافی

طرز تهیه غذاهای ایرانی,آموزش آشپزی,طرز تهیه انواع سوپ,طرز تهیه سوپ کلم,طرز تهیه سوپ بروکلی,خواص سوپ بروکلی,مواد لازم :
کره : 50 گرم
پیاز : یک عدد متوسط
سیر : ۲حبه
کلم بروکلی : یک عدد متوسط
آب سبزیجات : 500 میلی لیتر
برگ های ریز اسفناج : 100 گرم
خامه : 100 میلی لیتر
آب لیموترش : 15 میلی لیتر
نمک و فلفل : به میزان کافی

طرز تهیه :
کره را در قابلمه ای داغ کنید. سپس پیاز و سیر ریز خرد شده را در آن تفت دهید تا نرم شود. کلم بروکلی خرد شده و آب سبزیجات را اضافه کنید تا جوش بیاید، سپس حرارت را کم کنید و بگذارید آرام بپزد تا کلم بروکلی نرم شود. در این مرحله، اسفناج را اضافه کنید و آن را از روی حرارت بردارید. پس از کمی خنک شدن سوپ، آن را در مخلوط کن بریزید تا یکدست شود.
سوپ را به قابلمه برگردانید و به آن خامه، آب لیمو، نمک و فلفل اضافه و سپس سرو کنید.

خواص دارویی کلم بروکلی :کلم بروکلی در درمان بیماری های سرطانی و دیابت و مشکلات پوستی تاثیر به سزایی دارد.
بروکلی از خانواده کلم هاست و سرشار است از ویتامین های A و D.بروکلی در فصلهای خنک بهترین و بیشترین محصول می دهد .
قسمت خوراکی بروکلی “سر” نامیده می شود . سر اصلی در مرکز و بالای گیاه روئیده می شود .وقتی سر اصلی برداشته و قطع شود , سرهای جانبی شروع به رشد کرده , ظاهر می شوند در بیشتر مناطق آمریکا در فصلهای بهار و پائیز دو بار محصول بدست می آید بروکلی از سبزیهایی است که بهترین فصل آن پاییز و زمستان است و منبع خوب ویتامین c و فیبر است.ساقه بروکلی باید سفت بوده و سر آن بنفش یا سبز تیره باشد. غنچه های آن بایدبه صورت بسته باشد و گلهای آن زرد نشده باشد.
بروکلی را می توانید ۳ روز یا بیشتر در یخچال نگهداری کنید. قبل استفاده از بروکلی آن را خوب با آب بشویید و برگها و ساقه های سفت آن را جدا کنید و ساقه های نازک و گلهای کوچک آن را خرد کرده و استفاده کنید .فصل زمستان مناسبترین زمان برای کاشت مستقیم بذر این گیاه در زمین می باشد.

طرز تهیه غذاهای ایرانی,آموزش آشپزی,طرز تهیه انواع سوپ,طرز تهیه سوپ کلم,طرز تهیه سوپ بروکلی,خواص سوپ بروکلی,خاصیت ضد سرطانی: در میان سبزی های موجود در جهان کلم بروکلی یکی از غنی ترین منابع آهن به شمار به دلیل داشتن خاصیت ضد سرطان بلکه به دلیل داشتن مقادیر قابل توجهی از انواع ویتامین ها(ویتامین CوE)ومواد معدنی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. به گفته دانشمندان ،اگر چه کلم بروکلی و گوجه فرنگی هردو دشمن سرطان هستند،اما اگر این دو سبزی با هم ترکیب شود وبه عنوان بخشی از رژیم غذایی با هم خورده شوند،در کاهش ابتلا به سرطان پروستات بسیار مؤثرند .این محققان اظهار می کنند وقتی کلم بروکلی و گوجه فرنگی با هم خورده می شوند تأثیرات بیشتری دارند و شاید این به دلیل ترکیب فعال کننده های بیوشیمایی باشد که در هر دو سبزی وجود دارد و می توانند به روشهای مختلف اثرات ضد سرطانی داشته باشد. به گفته این دانشمندان مردان سالمندی که به سرطان پروستات مبتلا هستند ودر انتظار شیمی و اشعه درمانی هستند باید بیشتر به رژیم غذایی خود توجه کنند.این دانشمندان به مردان توصیه می کنند که روزانه یک چهارم فنجان کلم بروکلی ودو پنجم فنجان گوجه فرنگی تازه مصرف کنند.
پزشکان می گویند: که سبزیهای برگدار(مانند بروکلی و کلم پیچ)به شکل طبیعی حاوی ماده شیمیایی سلفورافان است که از رشد و افزایش سلولهای سرطانی در سینه جلوگیری می کند. محققان معتقدند که مواد موجود در کلم بروکلی بدون ایجاد اختلال د رساز و کار سلولهای طبیعی، سلولهای سرطانی را(در ۲ نوع سرطان تخم دان و لوزالمعده) از بین می برد.
خاصیت ضد سرطانی آن به دلیل وجود مقادیر فراوان ایندول،گلوکز زینولات ،بتا کاروتن وویتامین Cاست.کلم بروکلی یا گل کلم سبز از خانواده کلم و منبع بسیار خوبی از ویتامینCدر مواد غذایی می تواند از بروز سرطان های دستگاه گوارش،سرما خوردگی و بیماری های وابسته به آن پیشگیری کند.همچنین ویتامین Cدر جذب کلسیم و آهن نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

محققان در یافته اند که مواد موجود در کلم بروکلی و فلفل قرمز ،بدون ایجاد اختلالی در ساز و کار سلول های طبیعی ،سلول های سرطانی را در نوع سرطان تخمدان و لوزالمعده از بین می برد. در ضمن بروکلی شما را از سرطان سینه محافظت می کند: برخی از سبزیها مانند بروکلی، حاوی ماده ضد سرطان سیبروکلی است.

 طرز تهیه غذاهای ایرانی,آموزش آشپزی,طرز تهیه انواع سوپ,طرز تهیه سوپ کلم,طرز تهیه سوپ بروکلی,خواص سوپ بروکلی,از بین بردن باکتری ها: بر اساس نتایج پژوهشی در فرانسه، ماده ای در کلم بروکلی وجود دارد که باکتریهای معده را از بین می برد. دانشمندان می گویند که یکی از راههای خوب برایپیشگیری از ابتلا به بیماریهای معده و روده( به ویژه در کشورهای د رحال توسعه) خوردن کلم بروکلی است.

درمان دیابت: مصرف کلم بروکلی در از بین بردن عوارض قلبی دیابت موثر است. محققان اعلام کردند، تحقیقات نشان می دهد استفاده از کلم بروکلی، آسیب رگ های خونرسان قلب را که بر اثر دیابت ایجاد شده است ترمیم می کند.

کلم بروکلی به جای کرم ضد آفتاب:
گروهی از دانشمندان آمریکایی کشف کردند که کلم بروکلی به دلیل برخورداری از یک ماده گوگردی می تواند پوست را از آسیب های اشعه فرابنفش خورشید و ابتلا به سرطان پوست محافظت کند.
دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا که نتایج تحقیقات خود را در مجله “شرح مباحثات آکادمی ملی علوم” (Pnas) منتشر کرده اند، کشف کردند که جوانه ها و برگ های تازه کلم بروکلی می تواند تاحد قابل توجهی پوست را از صدمات تابش اشعه فرابنفش خورشید محافظت کند. اشعه فرابنفش خورشید یکی از دلایل محیطی ابتلا به سرطان پوست است.
به گفته این دانشمندان می توان با مالیدن یک لایه نازک از برگ های تازه این کلم، پوست را درمقابل این تابش ها محافظت کرد. وجود ترکیب شیمیایی “سولفورافان” در برگ های جوان کلم بروکلی قرمزی و التهاب پوست که نشان دهنده آسیب های ناشی از تابش اشعه فرابنفش به سلولهای بافت پوست است را کاهش می دهد. اکنون دانشمندان جان هاپکینز اظهار داشته اند که ماده سولفورافان سلولهای پوست را برای تولید آنزیم های محافظتی فعال می کند. این آنزیم ها از سلولها در مقابل آسیب های اشعه های مضر آفتاب محافظت می کنند.  در این آزمایش لایه نازکی از پوست بدن داوطلبان به قطر حدود یک سانتی متر تحت درمان با سولفورافان قرار گرفت و پس از آن اشعه فرابنفش به این لایه تابیده شد.
نتایج این آزمایش نشان داد که قرمزی و التهاب پوست بطور متوسط تا ۳۷ درصد کاهش یافت که این رقم در افراد مختلف بین ۸ تا ۷۸ درصد متغیر بود. به گفته این محققان، این ترکیب شیمیایی حتی اگر سه روز قبل از معرض دربرابر تابش اشعه فرابنفش روی پوست مالیده شود، می تواند از آسیب های این اشعه مضر آفتاب محافظت کند.

درمان پوکی استخوان: انواع سرطان، آلزایمر(فراموشی دوران پیری)، بیماریهای قلبی، آرتریت( التهاب مفاصل) پیشگیری کرده و فرآیند پیری را به تاخیر می اندازد. فیبر غذایی بالای موجود در بروکلی برای افراد دیابتی بسیار مفید است و افراد دیابتی برای کنترل بیماری خود بایستی این سبزی با ارزش را در وعده های غذایی خود قرار دهند. کلسیم موجود دربروکلی، به همان میزان کلسیم موجود در شیر است، در نتیجه مصرف آن برای افرادی که دچار پوکی استخوان یا کمبود کلسیم هستند، بسیار مفید است. ولی چون شیر علاوه بر کلسیم، دارای ویتامینD نیز می باشد که به جذب کلسیم در بدن کمک می کند، به عنوان منبع بهتری برای رفع پوکی استخوان مطرح می شود.

تهیه و گردآوری : گروه آموزش پرداد

طرز تهیه یک سوپ خوشمزه - انواع سوپ - آشپزی - آکاایران

http://cooking.akairan.com/ashpazi/soup1/13399.html

سوپ خوشمزه برای سرماخوردگی,سوپ خوشمزه و ساده,سوپ خوشمزه جو,سوپ خوشمزه برای مهمانی,سوپ خوشمزه برای افطار,سوپ خوشمزه مرغ,سوپ خوشمزه برای کودک,سوپ خوشمزه ...

سوپ ها - پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/lifestyle/lifestylesub.php?catid=98

مواد لازم (۴ نفر): ٭ برنج نیم کوب یک پیمانه ٭ بلغور نصف پیمانه ٭ تره خرد شده ۲ ... طرز تهیه آش گندم خوشمزه و ساده برای سوپ .... طرز تهیه سوپ سبزیجات زمستانی ...

طرز تهیه ی انواع سوپ و آش - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=65898

آشنایی با روش تهیه سوپ عدس با گوشت قلقلی; دو فنجان عدس، یک عدد پیاز .... انار هم يكي از ميوه‌هاي خوشمزه پاييزي است كه از آن نه تنها به صورت خام، بلكه در پخت.

سبک زندگی > آشپزی - نمناک

http://namnak.com/c25-آشپزی

طرز تهیه 6 غذای گیاهخواران و همه افرادی که میخواهند یک غذای سالم و بدون چربی را تجربه ... طرز تهیه سوپ های خوشمزه هم چون سوپ اسفناج و سوپ میگو پیشنهاد خوشمزه این بخش از ... و سالمندان در فصل پاییز و زمستان است را در آشپزخانه نمناک یاد بگیرید.

طرز تهیه سوپ گوشت و رشته - بیتوته

http://www.beytoote.com/cookery/ghazaha/preparation-meat-soup-field.html

طرز تهیه سوپ گوشت و رشته طرز تهیه سوپ گوشت طرز تهیه سوپ کره را در یک تابه ... تزیین نان و پنیر سبزی برای مجالس ,طرز تهیه نان و پنیر و سبزیِ مجلسی .... یک پیشنهاد برای غذای خوشمزه تــر .... طرز تهیه مربای پوست پرتقال ، مربای پاییزی.

طرز تهیه یک دسر خوشمزه پاییزی - بیتوته

http://www.beytoote.com/cookery/ghazaha/thanksgiving1-desserts1.html

طرز پخت سوپ میگو با سس لیمو کنجد,طرز تهیه سوپ میگو با سس لیمو ... طرز تهیه یک دسر خوشمزه پاییزی ... این مراحل را می‌توانید یک روز قبل نیز انجام دهید. قارچ‌ها را ...

طرز تهیه آش گندم - جشنواره سلامت | salamatfestival.ir

http://salamatfestival.ir/طرز-تهیه-آش-گندم-1097

طرز تهیه. حبوباتی که از قبل خیس کرده ایم تا باعث نفخ نشود با گندمها کاملا می پزیم، ... طرز تهیه سوپهای پاییزی- بخش پنجم- سوپ قارچ و برنج · طرز تهیه یک سوپ  ...

آشپزی - جام نیوز :: JamNews

http://www.jamnews.ir/Keywords/2107/آشپزی

کیک گل سرخ. کیک گل سرخ، می‌تواند یک کیک مناسب برای فصل سرما باشد. ... بسیار فوری و خوشمزه. در اینجا طرز تهیه 3 دستور پخت از سوپ مرغ هایی خوشمزه و فوق العاده خوش طعم را می بینید. ... طرز تهیه یک سوپ خوشمزه زمستانی. مرغ و پیاز و نمک را  ...

آشنایی با روش تهیه سوپ قارچ - همشهری آنلاین

http://www.hamshahrionline.ir/details/95552

19 نوامبر 2009 ... همشهری آنلاین - شهره فرجی: خوردن این سوپ داغ و خوشمزه در هوای سرد می‌تواند از ... طرز تهیه: 1- دریک قابلمه، روغن بریزید. 2- قارچ‌ها، پیازها، کرفس‌ها و ... 6- در یک کاسه متوسط، سوپ را از صافی رد کنید و آب مرغ حاصل از صافی را به قابلمه برگردانید. ... تهیه آش شله قلمکار · آشنایی با روش تهیه سوپ سیب و کدو؛ سوپ زمستانی

سایت آموزش آشپزی آسان

http://www.ashpaziasan.ir/

28 مه 2013 ... امروز با طرز تهیه یک سوپ خوشمزه در خدمت شماییم ... که طرز تهیه چند مدل ماسک صورت برای حفظ شادابی پوست در زمستان را معرفی کنیم و خواسته‌اند که ...

آش، سوپ و آبگوشت-طرز تهیه سوپی خوش طعم برای شب های سرد زمستانی

http://www.seemorgh.com/lifestyle/4066/184461.html

طرز تهیه سوپ کلم بروکلی با لیموترش. ... سوپ نخود، شامی سبک برای شب های زمستان · سوپ جو با سیر کباب شده .... طرز تهیه یک آش مقوی و خوشمزه · آش بادمجان.

آموزش آشپزی - پارس ناز

http://www.parsnaz.ir/news_cats_22.html

آموزش آشپزی,طرز تهیه غذا,مرغ,طبخ,جوجه کباب,پختن,ته چین مرغ,پخت کیک,سالاد, انواع دسر,قهوه,کباب کوبیده,انوع سوپ,غذاهای خارجی ... دستور تهیه سوپ شلغم مناسب پاییز · مواد اصلی برای پختن یک کیک خوشمزه خانگی .... طبخ دسر خوشمزه پاییزی.

تغذیه - مجله اینترنتی وانیل

http://vanille.ir/index.php/healthy/foods

در ادامه در خصوص پنج خوراکی که از یک دونات چرب براق که 15 میلی گرم چربی دارد چرب ترند ... فرانسوی است در ادامه طرز تهیه یک سوپ فرانسوی با تره فرنگی آورده شده این سوپ خوشمزه و کم کالری برای روزهای سرد پاییز و زمستان بسیار دلچسب است.

سوپ ها - سایت | rawian.ir

http://rawian.ir/category/سوپ-ها-1013

طرز تهیه آش گندم خوشمزه و ساده برای سوپ · آش ترخون یک سوپ خوشمزه و مقوی · طرز تهیه سوپ عدس قرمز خوشمزه و مقوی · با این سوپ رژیمی خوش طعم، چربی های تان را ...

آموزش آشپزی، غذاهای ایرانی، انواع دسر، آشپزی آنلاین،آشپزی با مرغ ...

http://www.persianv.com/ashpazi/

دستور تهیه سوپ اسفناج مخصوص روزهای سرد پاییزی .... طرز تهیه کوکوی بادمجان با گوشت یک کوکوی متفاوت .... سالادهای خوشمزه پاییزی / از سالاد ذرت و برنج تا سالاد سالمون کبابی · سالادهای خوشمزه پاییزی ... طرز تهیه خوشمزه ترین دسر پاییزی.

آموزش آشپزی - سایت | behtarintasvir.ir

http://behtarintasvir.ir/category/آموزش-آشپزی-1017

آخرین مطالب و نوشته ها در موضوع آموزش آشپزی. ... طرز تهیه سوپهای پاییزی- بخش پنجم- سوپ قارچ و برنج · طرز تهیه یک سوپ خوشمزه زمستانی · طرز تهیه خورش کدو سبز ...