جوشاندن یا بخار پز کردن غذا؟


 جوشاندن یا بخار پز کردن غذا؟


 


● جوشاندن
به علت اینکه آب دارای گرمای ویژه بالایی است، محیط مناسبی برای انتقال حرارت به ماده غذایی است.
همچنین دسترسی به آن آسان است. از روش جوشاندن برای پخت بسیاری از مواد غذایی استفاده می شود. یکی از معایب آب برای پخت مواد غذایی آن است که حلال خوبی است و ممکن است ماده غذایی در آب مقدار قابل توجهی از مواد مغذی خود را از دست بدهد. مثلاً سبزی ها را معمولاً برای پخت می جوشانند و این امر موجب کاهش برخی از عناصر مغذی و ویتامین ها به خصوص ویتامین C می شود. کاهش عناصر معدنی و ویتامین های محلول در آب، با افزایش مقدار آب مصرفی زیاد می شود. ضمناً مدت زمان جوشاندن ماده غذایی در کاهش مواد مغذی مؤثر است.

 

برای مثال هنگامی که زمان پخت طولانی است، مقدار بسیار زیادی ویتامین C از دست می رود. نکته مهم دیگر این است که هر چه سطح ماده غذایی بزرگ تر باشد، کاهش مواد مغذی محلول در آب از طریق ورود به آب پخت بیشتر است. خرد و له کردن، بریدن و ریزکردن ماده غذایی نه تنها سطح آن را افزایش می دهد، بلکه آنزیم ها را نیز آزاد می کند و مقدار بیشتری مواد مغذی از دست می رود.

 

تا جایی که امکان دارد سبزی ها را موقع پختن خیلی خرد نکنید (حتی اگر می شود آنها را درسته بپزید و پوست آنها را جدا نکنید مثل کدو سبز، گوجه فرنگی، سیب زمینی و...).پوست گیری سبزی ها قبل از پخت نیز باعث کاهش قابل توجه مواد مغذی موجود در آنها می شود. به طور مثال اگر سیب زمینی با پوست پخته شود، حدود یک سوم ویتامین C خود را از دست می دهد ولی کاهش این ویتامین در سیب زمینی پوست گرفته شده ۱۰ درصد بیشتر است.

 


● بخارپزکردن
در این روش از بخار تولید شده توسط آب جوش برای پخت ماده غذایی استفاده می شود. از آنجا که تماس بین ماده غذایی و آب در این روش کمتر از روش جوشاندن است، کاهش مواد مغذی نیز کمتر است ولی به دلیل طولانی بودن مدت پخت، مقدار ویتامین C که توسط حرارت تجزیه می شود، زیاد است. سرعت پخت را می توان با استفاده از بخار تحت فشار زیاد کرد زیرا افزایش فشار، نقطه جوش آب را بالا می برد و درجه حرارت پخت، از ۱۰۰ درجه سانتیگراد بیشتر می شود. دیگ زودپز نیز بر همین اساس ساخته شده است.

جوشاندن یا بخار پز کردن غذا؟-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/lifestyle/ldetails.php?articleid=7148&parentid=56&catid=95

1 مارس 2012 ... کاهش عناصر معدنی و ویتامین های محلول در آب، با افزایش مقدار آب مصرفی زیاد می شود. ضمناً مدت زمان جوشاندن ماده غذایی در کاهش مواد مغذی مؤثر است.

چند پیشنهاد برای بهتر کردن طعم غذا در مایکروفر - آفتاب

http://www.aftabir.com/lifestyle/view/184409/چند-پیشنهاد-برای-بهتر-کردن-طعم-غذا-در-مایکروفر

25 جولای 2014 ... اعم از بخارپز کردن، جوشاندن، سرخ یا کباب کردن و یا استفاده از مایکروفر.اگرچه ما توصیه نمی کنیم که غذا را در مایکروفر آماده کنید اما گاهی ممکن است ...

چند پيشنهاد براي بهتر کردن طعم غذا در مايکروفر - آموزش - زندگی سالم ...

http://www.salamatnews.com/news/116197/چند-پيشنهاد-براي-بهتر-کردن-طعم-غذا-در-مايکروفر

23 جولای 2014 ... به عنوان نمونه گفته مي شود با پخت يا گرم کردن غذا در مايکروفر، تمامي ... اعم از بخارپز کردن، جوشاندن، سرخ يا کباب کردن و يا استفاده از مايکروفر.

آیا جوشاندن یا پختن سبزیجات، ویتامین موجود در آن‌ها را از بین می‌برد ...

http://giahkhari.com/آیا-جوشاندن-یا-پختن-سبزیجات،-ویتامین-موجود-در-آن‌ها-را-از-بین-می‌برد؟

حرارت دهی(جوشاندن، طبخ کردن) مواد غذایی مانند سبزیجات تا چه میزان باعث نابودی ... تا 34 درصد ویتامین C موجود در اثر بخار پز کردن و جوشاندن از بین می‌رود؛ در حالی‌‌که ...

روش های خوشمزه تر کردن غذا ها - رژیم غذایی

http://www.foodregime.com/mykitchen/مقالات-آشپزی/414-روش-های-خوشمزه-تر-کردن-غذا-ها.html

15 مه 2014 ... برای طعم دار کردن گوشت، اول از همه باید بدانید که گوشت را می‌خواهید کبابی ... است به جای آب پز کردن یا جوشاندن آن‌ها، از روش بخارپز استفاده کنید.

کدام روش پخت سالم‌تر است؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=61874

18 فوریه 2008 ... بخارپز کردن برای پخت گوشت‌قرمز، مرغ، ماهی و سایر گوشت‌ها مناسب است. ... تغییراتی که در غذا حین آرام پختن رخ می‌دهد مانند جوشاندن است ولی با ...

عادات نادرست در تهیه و پخت غذا ما با توجه به عادات غذایی مواد غذایی را ا

http://www.phc.umsu.ac.ir/uploads/adat-pokhte-ghaza.pdf

برای آب پز کردن مواد غذایی از آب بیشتری استفاده کنید و زمان جوشاندن را ... بخارپز کردن عالوه بر سبزی ها ، برای پخت گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و سایر گوشت ها هم مناسب ...

Food Club - توصیه هایی برای خوش طعم کردن سبزیجات:

http://www.foodclub.ir/Article.aspx?Title=توصیه_هایی_برای_خوش_طعم_کردن_سبزیجات:&AID=450

26 سپتامبر 2012 ... شما می توانید آنها را قطعه قطعه و با کمی آبلیمو طعم دار کنید و کنار ظرف غذایتان بچینید. ... پز کردن یا جوشاندن آنها، از روش بخارپز استفاده کنید.

بخارپزی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/بخارپزی

بخارپزی یا بخارپز کردن (به انگلیسی: Steaming ) یک روش برای پخت و پز غذا به شمار می رود که در آن بخار را برای پختن غذا به کار می گیرند. پخت به روش بخارپز ...

لیست غذایی که باعث طول عمر و سلامتی میشود - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/8380_لیست-غذایی-که-باعث-طول-عمر-و-سلامتی-میشو.html/

6 نوامبر 2013 ... بهترین راه استفاده: تخم مرغ را می توانید به حالت آب پز، جوشانده یا خاگینه ... اسفناج خام یا بخارپز شده بهترین نوع خوردن این ماده ی مفید غذایی می باشد. ... اثرات آن روی سلامتی: رازیانه به برطرف کردن مشکلات گوارشی کمک می کند.

دانلود

http://asreazadi.com/media/7554z0kk6245b8.pdf

26 جولای 2014 ... کـه از رژیـم غذایـی بـا چربـی بـاال مصـرف می کردنـد، تعـداد نورون هایـی .... غـذا را. کاهـش دهـد. اعـم از بخارپـز کـردن،. جوشـاندن، سـرخ يـا کبـاب کـردن و.

باید و نبایدها در پخت‌وپز - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/361839/باید-و-نبایدها-در-پخت‌وپز

21 ا کتبر 2014 ... وی یکی از بهترین روش‌های پخت غذا را بخار پز کردن مواد غذایی دانست و افزود: ... آرام پختن ایجاد می‌شود مشابه روش جوشاندن ولی با سرعت کمتری است.

جام‌جم سرا | راه و رسم خوش‌طعم کردن انواع غذاها

http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1291977455354420222

2 دسامبر 2013 ... 6- برای اینکه ویتامین‌ها، شکل و بافت سبزی‌ها از دست نروند و بی‌طعم نشوند، بهتر است به جای آبپز کردن یا جوشاندن آنها، از روش بخارپز استفاده ...

۲۰ تـوصـیـه جالب که غذای شما را خوش طعم تر می کند - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/taghzie/archives/166420.php

4 مارس 2012 ... و چطوری غذا درست کنم که باب میل میهمان ها باشد و چه جوری هنر آشپزی ام را به رخ همه بکشم؟ ... پز کردن یا جوشاندن آنها، از روش بخارپز استفاده کنید.

آشپزی سالم با حفظ ارزش غذایی خوراکی‌ها : پزشکان ایران

http://www.pezeshkan.org/?p=34148

11 آگوست 2014 ... دو نوع روش برای پخت غذا وجود دارد: پخت با گرمای خشک و پخت با گرمای ... پخت با گرمای مرطوب نیاز به استفاده از مایعات و بخار دارد ( استفاده از سس، جوشاندن و…) ... این حالت هنگام بخارپز کردن روی نمی دهد و از همین رو طعم غذاهای آب پز ...

1-چند راه ساده برای نگهداری مواد غذایی

http://www.ssu.ac.ir/fileadmin/templates/fa/daneshkadaha/daneshkade-behdasht/mttaghziah/MAJALEH__shahrivar.doc

اين ترکيبات با غيرفعال کردن راديکال هاي آزاد از اکسيداسيون کلسترول و تنگ شدن ..... 25-از روش بخارپز کردن برای تهیه غذایتان استفاده کنید. ... و جوشاندن مواد غذایی در دمای بالای 70 درجه مانند جوشاندن غذاهای کنسرو شده، پاستوریزه کردن شیر و .