طرز تهیه سالاد سزار/یک سالاد ایتالیایی


طرز تهیه سالاد سزار/یک سالاد ایتالیایی


 


چندی پیش همراه دوستانم به یک رستوران ایتالیایی رفتیم. وقتی منو را آوردند و میان انواع سالادها چشمم به سالاد سزار افتاد، تصمیم گرفتم آن را به عنوان پیش غذا سفارش دهم اما وقتی آن را خوردم، طعم دلچسبی نداشت...


شاید چون مقدار برش های مرغ در آن کم بود و مرغ ها هم پخته بودند، نه گریل شده. ضمنا در این سالاد، خبری از پنیر پارمیزان نبود و آن را با پنیر لیقوان طعم دار کرده بودند و سالاد را پر کرده بودند از سبزی هایی مثل کلم، هویج و خیار! به نظرم این سالاد فقط نامش سالاد سزار بود و با نوع اصلی اش تفاوت بسیاری داشت. حتما می پرسید مگر نوع کلاسیک این سالاد چطور تهیه می شود؟ در «دستور آشپزی» این هفته، با طرز تهیه این سالاد و نکته هایی که باید هنگام آماده کردن آن به آنها توجه کنید، آشنا خواهید شد.


مقدار کالری


مواد غذایی سالاد سزار در مجموع دارای ۱۲۰۰ کیلوکالری انرژی هستند. در صورت تقسیم کردن این سالاد میان ۴ نفر، به هر نفر ۳۰۰ کیلوکالری انرژی خواهد رسید. البته در صورتی که سس بیشتری به این سالاد زده شود، به ازای هر قاشق مرباخوری سس، میزان انرژی دریافتی ۴۵ کیلوکالری افزایش خواهد یافت. در ضمن، برش های نان نیز به ازای هر ۳۰ گرم نان، ۸۰ کیلوکالری به انرژی دریافتی اضافه می کنند.

 


همراه این سالاد


برای تزیین این سالاد می توانید از ۶ تا ۷ گوجه فرنگی گیلاسی استفاده کنید و برای ایجاد طعم بهتر، به آن چند برگ تازه ریحان اضافه کنید. یادتان باشد که لازم نیست به این سالاد نمک بزنید زیرا پنیر پارمیزان به اندازه کافی نمک دارد و باعث مزه دار شدن سالاد خواهد شد و افزودن نمک بیشتر فقط باعث شوری آن می شود.

 

 

طـرز تـهـیـه


نان تست را در ابعاد کوچک (به اندازه حبه قند) برش و در یک قاشق مرباخوری روغن زیتون تفت دهید. سپس تکه های نان را روی حوله یک بار مصرف بگذارید تا روغن اضافه شان گرفته شود. تکه های مرغ را نیز در تابه خط دار که کف آن با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون چرب شده است، گریل کنید و سپس برش بزنید. در کاسه ای بزرگ، کاهوها را به قطعات بزرگی خرد کنید. برای تهیه سس این سالاد هم یک زرده تخم مرغ را در مخلوط کن بریزید و کم کم و هنگام کار کردن مخلوط کن، به آن روغن زیتون اضافه کنید. آنقدر این کار را ادامه دهید تا مایع غلیظی به دست آید. سپس به این مخلوط آب یک لیموی تازه را اضافه کنید و کمی در آن سرکه بریزید. بعد از تهیه سس اولیه، برای این حجم سالاد، ۴ قاشق غذاخوری از سس را با نیمی از پنیر پارمیزان مخلوط کنید. هنگام سرو سالاد نیز ابتدا کاهو را اضافه کنید، روی آنها سس مخلوط شده با پنیر پارمیزان بریزید، سپس مرغ های گریل شده را بیفزایید و سپس تکه های نان را قرار دهید و در آخر روی تمام محتویات پنیر پارمیزان بپاشید. به این ترتیب سالاد شما آماده خوردن خواهدبود.

 

مـواد لازم (برای ۴ نفر)


سینه مرغ/۱۵۰گرم/۲۵۰کیلوکالری


نان تست سبوس دار/۹۰گرم/۲۴۰کیلوکالری


کاهو پیچ/۶لیوان/۱۵۰کیلوکالری


پنیر پارمیزان رنده شده/۹۰گرم/۱۱۰کیلوکالری


فلفل سیاه به میزان/به میزان دلخواه/۰کیلوکالری


روغن زیتون/۲مرباخوری/۹۰کیلوکالری


سس سالاد/۴غذاخوری/۳۶۰کیلوکالری

 

 

پیشنهاد سرآشپز سامان گلریز  مدرس آشپزی


۶ راز سالاد سزار


سالاد سزار از سالادهای ایتالیایی است که در سال های اخیر در منوی رستوران های ایتالیایی به چشم می خورد. در تهیه این سالاد گاهی اشتباه هایی می بینیم که نشان از ناآگاهی تهیه کننده سالاد دارد. سالاد سزار، سالادی است که با پنیر پارمیزان طعم دار می شود، به آن سس مایونز اضافه نمی کنند و با مرغ گریل شده (نه سرخ شده) یا بدون آن و نان های تست سرخ شده در روغن زیتون آماده سرو می شود. علاوه بر اینها، نکته های دیگری نیز وجود دارد که رعایتشان به هر چه خوشمزه تر شدن این سالاد کمک می کند:

 

۱. برای طعم دار کردن برش های نان، بهتر است آنها را با کمی سیر تازه سرخ کنید و البته توصیه اکید ما آن است که روغن مصرفی تان روغن زیتون بودار باشد. زمان سرخ کردن هم نباید بیش از ۱ تا ۲ دقیقه طول بکشد.

 

۲. هرگز در تهیه این سالاد سس مایونز و سایر سس هایی که برای سرو سالادهای مختلف استفاده می شوند، به کار نبرید. سسی که با این سالاد سرو می شود، شبیه به مایونز است اما ترکیب های دیگری دارد و حتما باید با پنیر پارمیزان رنده شده مخلوط شود.

 

۳. کاهوهایی که برای تهیه این سالاد استفاده می شوند، کاهو پیچ یا کاهوی رسمی خودمان است که البته باید به برش های نسبتا بزرگی برش بخورند. یادتان باشد که کاهو در این سالاد ریز خرد نمی شود.

 

۴. در ایتالیا اگر سالاد سزار با مرغ سرو شود، فقط مرغ گریل شده در صفحات چدنی، استفاده می شود، یعنی مرغ پخته ریش ریش شده به هیچ وجه در تهیه این سالاد به کار نمی رود. البته می توان مرغ را به این سالاد اضافه نکرد.

 

۵. هرگز در سالاد سزار خیار و هویج نریزید. اگر در این سالاد برش هایی از این سبزی ها را دیدید، بدانید که تهیه کننده آن از دستور آماده سازی سالاد سزار کلاسیک ایتالیا آگاهی ندارد.

 

۶. هرگز روی نان های خردشده سس نزنید زیرا این کار باعث نرم شدن برش های نان می شود و تردی خود را از دست می دهند و چندان دلچسب نخواهند بود.

 


اگر یبوست دارید


کاهو در این سالاد یکی از سبزی هایی است که به دلیل آب و فیبر فراوان به عملکرد بهتر سیستم گوارشی تان کمک می کند البته می توانید روی این سالاد کمی هم سبوس گندم بپاشید تا فیبر دریافتی تان بیشتر شود.

 

 

اگر چربی خون دارید


بهتر است پنیری که به این سالاد اضافه می کنید، محدود باشد زیرا پنیرهای فرایند شده دارای چربی و کالری بیشتری هستند. در ضمن، کمی سیر خام بیفزایید و مقداری شوید تازه هم در سالاد تان بریزید. به این ترتیب، با اینکه سالاد سزار با نوع اصلی اش کمی متفاوت خواهد بود، دارای موادغذایی ای است که خوردنشان به تنظیم چربی خون کمک می کند.

 

اگر چاق هستید


بهتر است سس کمتری به این سالاد اضافه کنید و برش های نان را با حداقل روغن سرخ کنید به این ترتیب میزان کالری دریافتی تان تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. البته افزودن گوجه فرنگی گیلاسی و ریحان نیز بر میزان فیبر دریافتی می افزاید و قدرت سیرکنندگی سالاد را افزایش خواهد داد.

ساقی اخوان

طرز تهیه سالاد سزار/یک سالاد ایتالیایی-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/lifestyle/ldetails.php?articleid=18542&parentid=56&catid=97

15 ا کتبر 2013 ... طرز تهیه سالاد سزار/یک سالاد ایتالیایی,مـواد لازم برای سالاد سزار,طرز تهیه سالاد سزار ایتالیایی,برای تزیین سالاد سزار می توانید از ۶ تا ۷ گوجه ...

طرز تهیه سالاد سزار به 3 روش - وبسوار

http://websavar.ir/fa/news/1957/طرز-تهیه-سالاد-سزار-به-3-روش

روش اول (روش اصیل و کاملاً ایتالیایی سالاد سزار) ... برای تهیه سس این سالاد هم یک زرده تخم مرغ را در مخلوط کن بریزید و کم کم و هنگام کار کردن مخلوط کن، به آن روغن ...

کتاب آشپزی/سالاد سزار - ویکی‌کتاب

http://fa.wikibooks.org/wiki/کتاب_آشپزی/سالاد_سزار

برای تهیه سس این سالاد هم یک زرده تخم مرغ را در مخلوط کن بریزید و کم‌کم و هنگام کار کردن ... سالاد سزار از سالادهای ایتالیایی است که در سال‌های اخیر در منوی رستوران‌های ...

طرز تهیه سالاد سزار - بیتوته

http://www.beytoote.com/cookery/ghazaha/preparation-caesar-salad.html

ماست خامه ای ، یک قاشق غذاخوری پنیر، آب لیمو، سیر، نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید و سس آماده...

سالاد سزار اصل - پارسه گرد

http://www.parsegard.com/foodnutrition/سالاد-سزار-اصل.html

طرز تهیه سالاد سزار ایتالیایی را در این مطلب مشاهده کنید؛ همچنین در سایت پارسه گرد ... دور نان‌های تست را به‌صورت یک قاب برش می‌زنیم و کنار می‌گذاریم (دور نان چون ...

پايگاه اطلاع رسانی سلامت ايرانيان : ناگفته‌هاي سزار ايتاليا

http://salamatiran.com/NSite/FullStory/?Id=61354&type=2

12 ا کتبر 2013 ... چندي پيش همراه دوستانم به يك رستوران ايتاليايي رفتيم. ... در «دستور آشپزي» اين هفته، با طرز تهيه اين سالاد و نكته‌هايي كه بايد هنگام آماده كردن آن ...

زیباکده - طرز تهیه سالاد سزار به روش ساده

http://www.zibakade.com/Article/طرز-تهیه-سالاد-سزار-به-روش-ساده-AD2174/

2 جولای 2014 ... طرز تهیه سالاد سزار به روش ساده سالا سزار یکی از سالادهای ایتالیایی است که در این چند وقت در بین ما ... این طرز تهیه برای سالاد سزار یک نفره است.

سالادها - سایت | rawian.ir

http://rawian.ir/category/سالادها-1012

آخرین مطالب و نوشته ها در موضوع سالادها. ... سالاد سیب زمینی با تخم مرغ آب پز · طرز تهیه سالاد سزار/یک سالاد ایتالیایی · طرز تهیه سالاد سیب ... سالادها. 3 راز تهیه یک پاستای خوش طعم و خوشمزه · طرز تهیه سالاد روسی خوشمزه · ســالاد روسـی با ژامبون یک  ...

طرز تهیه سالاد سزار اصل و ویژگی هایی آن - آکا - انواع اردور

http://cooking.akairan.com/ashpazi/ordoor/201351412349.html

انواع سالاد-آموزش آشپزی آکا و طرز تهیه هزاران غذا و آشپزی آسان-سالاد سزار اصل چه ویژگی ... «6 فیله آنچووی آغشته به روغن را با یک حبه سیر کوچک و کمی نمک خرد کنید.

کلینیک تخصصی غذا | سالاد راز سلامتی قسمت دوم - فیدیلیو

http://fidilio.com/go/food-clinique/Salad2

این سالاد هم مانند سزار می تواند یک غذای اصلی باشد و به عنوان پیش غذا بهتر است هر بشقاب آن برای ... سالاد مرغ در اروپا و آسیا با روش ها و طعم های گوناگونی تهیه و سرو می شود. ... در ایتالیا پیش غذایی از همین خانواده به نام سالاد سیسیلی سرو می شود که لوبیای سفید پخته و ... کاش طرز تهیه سس های خوشمزرو بگید که توش تخم مرغ نداره.

کارگاه آشپزسازی

http://www.cheftayebeh.ir/

2 روز پیش ... پس بدون يك لحظه درنگ شروع كردم به تهيه ليست و كار كردن روي رسپيهايي .... هستش يعني حتي اگر از شيريني سنتي هم در كتاب آموزش دادم ورژن خودم هست. ... اين سالاد آقاي "سزار كارديني" Caesar Cardini - يك مهاجر ايتاليايي- هستش كه ...

سالاد سزار - Vista News Hub

http://vista.ir/article/6126/سالاد-سزار

سالاد سزار نوع مقدار مایونز ۲ قاشق سوپ خوری آب لیموترش ۲قاشق سوپ خوری ... طرز تهیه سس سالاد · سالاد خوش رنگ گوجه · سالاد ماکارونی با سبزیجات معطر · سالاد ...

چنچنه » سالاد سزار

http://chenchene.com/?p=90

10 آگوست 2007 ... روش تهیه این سالاد را بعد از سالها بدست آوردم، آن هم به هزار حقه بازی و کارآگاه بازی و .... والا حسن آقا جان طبق منابع موثق این سالاد یک سالاد ایتالیایی است و در ورژن اصلیش ... لطفا غذاهای بدون گوشت و سالاد و دسر بیشتر آموزش بدهید.

میز غذا

http://www.mizeghaza.com/

وای این به خدا سالاد سزار نبود مگه هر چی سالاد باشه کاهو و مرغ توش باشه میشه سزار . ... آبلیمو : یک قاشق. آب : نصف لیوان. طرز تهیه : پیاز داغ درست میکنیم ، زردچوبه را ...

سالادها - مجله اینترنتی برترین ها

http://www.bartarinha.ir/fa/list/15/88

در این مطلب دو قسمتی، 10 نوع مدل مختلف سالاد را برایتان آموزش داده ایم که به عنوان پیش غذا یا ... سالاد یونانی در 25 تا 30 دقیقه آماده می‌شود و برای 5 نفر مناسب است. ... سیب سبز و سیب قرمز در یک کاسه کوچک با آب لیمو مخلوط می کنیم . .... اين سالاد ساده ايتاليايي با طعم منحصربه‌فرد و روش تهيه آساني که دارد می‌توانید آن را تهيه كرده و از ...

سالاد سزار - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/297503/سالاد-سزار

26 سپتامبر 2013 ... با توجه به موادی که در این سالاد استفاده شده می تونید از اون به عنوان یک شام سبک هم ... caeser salad یا سالاد سزار یکی از خوشمزه ترین سالادهایی هست که در حال ... طرز تهیه : ... کفاشيان:اسپانسر ايتاليايي حق پخش ليگ ايران را مي‌خرد.