سالاد گل کلم؛ شکل تازه ای از یک پیش غذای سالم


سالاد گل کلم؛ شکل تازه ای از یک پیش غذای سالم


 


سالاد یکی از پیش غذاهای سالم و مفید در سفره است؛ به خصوص اگر تصمیم به کنترل وزن داشته باشیم و آن را همراه با غذا در وعده ناهار و یا به عنوان جایگزین وعده شام مصرف کنیم. البته رعایت تنوع در این پیش غذا نکته مهمی است زیرا هریک از سبزی ها، مواد مغذی گوناگونی دارند که با رعایت تنوع غذایی، انواع ریزمغذی های مورد نیازمان را تأمین خواهند کرد. این هفته، سالاد گل کلم را تجویز و تحلیل می کنیم. با ما همراه شوید...

 

 

● طرز تهیه

 

ابتدا گل کلم های خرد شده را با کمی آب بخارپز کرده و سپس با هویج رنده شده و کلم قرمز های ریز شده مخلوط کنید. در ظرفی دیگر سیب زمینی ها را آب پز کرده و به شکل پوره درآورید و با شیر، جعفری و نمک مخلوط کرده و در قیف بریزید. در مرحله آخر، محتویات سالاد را با آب لیمو و روغن زیتون آغشته کرده و روی شان را با پوره سیب زمینی یاد شده بپوشانید.

این سالاد تقریباً ۶۵۰ کیلوکالری انرژی دارد و در صورت تقسیم آن بین۴ نفر، هر نفر ۱۶۰ کیلوکالری انرژی دریافت خواهد کرد. می بیینید که این میزان کالری برای میان وعده عصرانه و یا شام چندان زیاد نیست اما در صورتی که با سس مایونز همراه شود به آن حداقل ۵۰ کیلوکالری دیگر نیز افزوده خواهد شد.

 

 

● گل کلم برای مقابله با کم خونی و فشارخون

 

در میان انواع کلم ها، مقادیر مواد مغذی موجود در گل کلم در مقایسه با سایرین نه کم است و نه زیاد؛ به این ترتیب که در ۱۰۰ گرم۴۳ میلی گرم ویتامین C و ۵۰ میکروگرم بتاکاروتن دارد. به علاوه دارای مقادیر قابل ملاحظه ای پتاسیم است. به این ترتیب از آن می توان برای رفع کم خونی و کنترل فشار خون کمک گرفت. در ضمن، این مقدار کلم ۳۴ کیلو کالری انرژی داشته و یک لیوان از آن (البته از نوع خام) معادل یک واحد سبزی است. در مطالعات آزمایشگاهی دیده شده است که ویتامین C قابل ملاحظه این سبزی نیز از بروز سرطان پیشگیری می کند و وجود اسید آمینه ای به نام سیستئین و ترکیبی به نام ایندول احتمال ابتلا به سرطان پستان را کم می کند و سولفورافان موجود نیز از انجام واکنش های اکسیداتیوی که حاصل شان ترکیبات سرطان زا هستند، جلوگیری می کند.

 

● کلم قرمز، مشابه گوجه فرنگی

این نوع از کلم منبع لیکوپن همان رنگدانه معروف در گوجه فرنگی است. می دانید که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و دریافت اش از بروز بیماری های قلبی به خصوص در آقایان پیشگیری می کند. مطالعات نشان داده اند که عادت به خوردن این سبزی احتمال ابتلا به این گروه از بیماری ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. کلم دارای ترکیبی به نام گلیکوزینولات است که خاصیت ضدباکتریایی دارد بنابراین از آن می توان برای مقابله با بیماری های عفونی از نوع باکتریایی استفاده کرد، به خصوص در فصل سرما که انواع سرماخوردگی های عفونی شایع می شود، عادت داشتن به خوردن سالاد مملو از انواع کلم می تواند مفیدتر باشد.

 

 

● هویج، سرشار از بتاکاروتن

 

یکی از مکمل های سالاد، هویج رنده شده است که از منابع عالی بتاکاروتن همان پیش ساز ویتامین A محسوب می شود بنابراین می توان آن را در کنار سایر سبزیجات تازه به خصوص کلم در تهیه سالاد متشکل از انواع آنتی اکسیدان ها به کار برد. البته نباید در مصرف این سبزی زیاده روی کرد زیرا دریافت زیاد از حدش می تواند موجب زردی پوست و سفیدی چشم ها شود که در کاهش مصرف منابع غذایی آن این حالت برطرف خواهد شد. جالب است بدانید که مصرف مرتب هویج از بروز پلاک در عروق خونی جلوگیری کرده و به این ترتیب مانع گرفتگی آنها و نهایتاً سکته های قلبی می شود. فقط نکته مهم آن است که زمانی هویج هایتان را رنده کنید که قصد خوردن سالاد را دارید زیرا ماندن آنها در معرض هوا از ارزش غذایی شان خواهد کاست.

 

● آهن سیب زمینی در پوست آن است

سیب زمینی در خانواده غلات جای می گیرد و یک عدد متوسط آن معادل یک واحد نان بوده و ۸۰ کیلوکالری انرژی دارد. بنابراین، افرادی که قصد لاغر شدن دارند بهتر است که آن را از سالادشان حذف و یا یک برش از نان روزانه شان کم کنند. نکته ای را که باید در مورد سیب زمینی همواره به خاطر داشت آن است که آهن موجود دراین ماده غذایی نزدیک به ناحیه پوست بوده بنابراین اگر آن را خام پوست بکنید آهن قابل ملاحظه ای از آن دور ریخته می شود اما در صورت آب پز کردن آن و پوست کندن نازک سیب زمینی ها، این ماده معدنی باقی خواهد ماند. علاوه بر آهن، پتاسیم نیز ماده مغذی دیگری است که به میزان قابل ملاحظه ای در سیب زمینی وجود دارد و بهتر است افراد فشار خونی به جای برش های نانشان از این ماده غذایی استفاده کنند.

 

 

● با این سالاد بخورید

 

اول اینکه می توانید به جای آب لیموی تازه از سرکه استفاده کنید، در ضمن آب نارنج نیز طعمی خوشایند را ایجاد خواهد کرد. دوم اینکه اگر خواستید به سالادتان سس بزنید، بهتر است آن را با ماست رقیق کنید و یا اینکه کلاً ماست را جایگزین این چاشنی چرب نمایید. در ضمن افزودن سبزیجات معطری مثل آویشن، جعفری و مرزه نیز می تواند به جای نمک فراوان، طعم دهنده سالادتان بوده و به سالم سازی آن کمک کند.

 

● کهنگی و ماندگی

در کل بهتر است سالاد را آن قدری درست کنید که تماماً خورده شود زیرا سبزیجات خرد شده در آن، بر اثر ماندن در مجاورت هوا ویتامین های خود را از دست خواهند داد بنابراین ماندن این پیش غذا، ارزش تغذیه ای را برایش باقی نخواهد گذاشت، به خصوص اگر سس و آب لیمو نیز به آن افزوده شده باشد زیرا بسیاری از ویتامین ها به محیط اسیدی حساس اند و روغن مایع موجود در سس هم به اکسیژن هوا.

 

 

● مشکل تیروئید داردید

 

از آنجا که زیاد خوردن کلم به دلیل گلیکوزینولات های موجود در این سبزی مانع از جذب ید شده بنابراین مشکلات تیروییدی آن هم از نوع گواتر افزایش می یابد، بنابراین به جای کلم از کاهو استفاده کنید.

 

● بیماری قلبی دارید

به جای گل کلم از کلم قرمز و بروکلی بیشتری استفاده کنید زیرا این دو نوع کلم، اسیدفولیک بیشتری دارند. بعد از آنها، کلم برگ سفید نیز گزینه مناسبی است، به این شرط که آن را با آب غوره میل کنید و از مقدار سیب زمینی مصرفی تان نیز بکاهید.

 

کم خونی دارید بهتر است به همراه وعده غذایی اصلی تان در سالاد از کلم برگ سفید و بروکلی استفاده کنید زیرا هر دو آنها ویتامین C و بتاکاروتن بیشتری داشته بنابراین جذب آهن دریافتی از سایر مواد غذایی افزایش می یابد.

 

● تیروئیدتان پر کار است

کلم انواع گوناگون دارد؛ مثلا کلم سر که برگ یا گل ندارد و در حقیقت، نوعی ریشه و غده سفت است که مواد معدنی اش بسیار است. ترب ها، شلغم های قرمز، سیاه و سفید هم از این دسته اند. از بین غده های ریشه ای معروف می توان به خانواده کلم ها اشاره کرد. کلم ها هم به شکل ریشه ای یا کلم سر (مانند کلم قمری) یا به شکل گل هستند که ریز ریز کنار هم گل کلم یا کلم بروکلی را تشکیل می دهند یا به صورت برگ های پیچیده به هم که همان کلم سبز است، خودنمایی می کنند.

 

 

نتیجه اینکه کلم خانواده ای از سبزیجات ارزشمند است که فیبر، بتاکاروتن، ویتامین C و انواع آنتی اکسیدان های دیگر از اجزای آن هستند. فقط یادتان باشد که زیاد خوردن کلم به خاطر نوع ترکیباتی که در آن وجود دارد مانع جذب «ید» به بدن شده و بیماری گواتر را به وجود می آورد ولی در کسانی که دچار پرکاری تیرویید هستند (افراد لاغر) خوردن کلم چون مانع جذب ید زیادی به بدن می شود، جزو نکات درمانگر به حساب می آید. بنابراین کسانی که دچار کم کاری تیرویید (افراد چاق) هستند باید از خوردن کلم خودداری کنند.

 

کلم را می توان به روش های مختلف آماده خوردن کرد. از جمله «کلم پلوی شیرازی» که با برگ های کلم پیچ تهیه می شود و از غذاهای سنتی و معروف استان فارس است. در شهر زرقان (شیراز) نیز غذای اصلی مردم خورش کلم قمری است. در ضمن، کلم به خصوص کلم برگ به کم کردن وزن کمک می کند، به این طریق که کلم را در کمی آب جوشانده یا بخارپز کرده و با کمی نمک و لیموترش به عنوان شام در بعضی از شب ها میل کنید. این غذا انرژی بالایی نداشته در عین حال تمام املاح و ویتامین های خود مخصوصا ویتامین C را تقریباً حفظ می کند و نفخ و مشکلات گوارشی بعد از خوردن اش به وجود نمی آید.

 

 

ولی سرخ کردن یا کباب کردن برگ کلم باعث از بین رفتن ویتامین های آن می شود. بنابراین کسانی که از خوردن کلم خودداری می کنند به خاطر ایجاد ناراحتی های گوارشی و نفخ شکم، بهتر است آن را پخته یا به تنهایی بخورند زیرا وقتی کلم با سبزیجات دیگر مثل (گوجه، خیار، کاهو، سس) و غیره مخلوط شود، تولید نفخ و دل پیچه می کند. در آخر نیز خاطر نشان می کنیم که این گروه بزرگ سبزی کلسیم بالایی دارد ولی پتاسیم و سدیم اش در حد متوسط است. در ضمن کلم قمری مزه تندی دارد و یادتان باشد که هر سبزی تندی، سرشار از ویتامین C است.

انواع سالاد - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=227

بفرمایید سالاد الویه سالم; سالاد الویه که در کشورهای دیگر با نام سالاد روسی مشهور است، اولین بار در رستورانی در مسکو توسط ... در این فصل همه به دنبال غذاهای سبک و تازه می‌گردند. ... آشنایی با روش تهیه سالاد مکزیکی; یک پیش غذا ساده و بسیار مفید می باشد ... سالاد گل کلم و هویج; گل کلم ها را به شکل گل های کوچک ت

طرز تهیه انجیر عسلی، دسری سریع,ساده و خوش مزه-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/lifestyle/ldetails.php?articleid=22448&parentid=56&catid=150

31 آگوست 2014 ... آشپزی ->سالادها · سالاد بادام و مرغ · سالاد گل کلم؛ شکل تازه ای از یک پیش غذای سالم ... آشنایی با روش تهیه یخمک انبه یک دسر خوشمزه. ○ ژله ۷ لایه ...

طرز تهیه حلوا با آرد برنج یک دسر خوشمزه-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/lifestyle/ldetails.php?articleid=21862&parentid=56&catid=150

23 جولای 2014 ... طرز تهیه حلوا با آرد برنج یک دسر خوشمزه,مواد لازم برای تهیه حلوای آرد ... سالاد گل کلم ؛ شکل تازه ای از یک پیش غذای سالم ... گلاب : یک چهارم لیوان

مدل تزیین سالاد کاهو و کلم

http://www.parsjo.ir/post-مدل-تزیین-سالاد-کاهو-و-کلم

طرز تهیه سالاد ۷ رنگ با تزیین گوجه فرنگی,مواد لازم برای تهیه سالاد ۷ رنگ,از سالادهایی که ... شکل تازه ای از یک. سالاد گل کلم؛ شکل تازه ای از یک پیش غذای سالم , ...

سالادها - سایت | rawian.ir

http://rawian.ir/category/سالادها-1012

آخرین مطالب و نوشته ها در موضوع سالادها. ... سالاد کرفس و گردو و تحلیل تغذیه ای آن · سالاد گل کلم؛ شکل تازه ای از یک پیش غذای سالم · طرز تهیه سالاد الویه و ارزش غذایی  ...

آموزش آشپزی، غذاهای ایرانی، انواع دسر، آشپزی آنلاین،آشپزی با مرغ ...

http://www.beytoote.com/cookery/ghazaha/

طرز تهیه ته چین مرغ,خورشت کرفس,جوجه کباب,تزیین سالاد الویه آشپزی,اشپزی, تزیین سالاد,سالاد ماکارونی,طرز تهیه لازانیا,سالاد سزار,طرز تهیه ... تازه های آموزش انواع غذاها .... آموزش تصویری درست کردن ژله تزریقی به شکل گل .... طرز تهیه نخودک میان وعده ای سالم ... دستور پخت سوپ کلم تند ..... دستور تهیه یک پیش غذای کره ای معروف ...

سالم خوردن و غذاهای رژیمی - به - blogfa.com

http://tazin.blogfa.com/cat-71.aspx

یك فنجان و نیم ماست طبیعی (كم‌چرب/پروبیوتیك) غذا را به شكل موثری از دستگاه ... موجود در كلم به نام سولفورافان، هلیكو‌باكتر پیلوری(باكتری عامل زخم معده و روده) را پیش از ... برگ های آن بیضی ، باریک و نوک تیز می باشد و گل های آن به رنگ سفید یا قرمز است. ... توصیه می شود از روغن کنجد به جای روغن زیتون در سالاد استفاده شود.

مجله اینترنتی دلگرم | آخرین اخبار-زناشویی-سلامت و سبک زندگی ,چت ...

http://www.delgarm.com/

یک گرم طلای 18 عیار : ۹۴,۶۵۰ تومان ... پایگاه خبری تحلیلی تقدم تازه ترین اخبار ایران و جهان تازه های فن آوری و اقتصاد جدیدترین گزارشهای تصویری ... سالاد ذرت و برنج؛مخصوص فصل پاییز ... آخرين مدل هاي دسته گل هاي عروس سري دوم .... آموزش انواع غذا ... طرح ازدواج سالم در کشور اجرا می‌شود ... نشانه ها یی که طلاق را پیش بینی میکند!

پیش غذا - دنیای اسراء

http://asra90.blogfa.com/cat-15.aspx

دنیای اسراء - پیش غذا - وبلاگ شخصی - دنیای اسراء. ... لقمه ای دربیاد و با این روش میشه یک پیش غذای جالب و آسون واسه سفره های مهمونی شما. ... مونده بودم باهاشون چکار کنم، اول میخواستم پیتزا به شکل گل آفتابگردان درست کنم ولی .... سالاد کلم با انار .... خوشمزه و مفید رو براتون بذارم که میتونه یه غذای افطار سالم و کامل براتون باشه.

سالاد کاهو با سبزیجات برشته - انواع سالاد - آشپزی - آکاایران

http://cooking.akairan.com/ashpazi/salad/201210912639.html

گل کلم را هم به قطعات کوچک‌ تر می ‌بریم به صورتی که شکل گل حفظ شود. ... وقتی همه ی سبزیجات را به این صورت آماده کردیم در انتها درون ظرف تخم‌ مرغ ذرت ‌های پخته شده را همراه دو قاشق از ... این سالاد یک غذای کامل است و بدون سُس هم خوش ‌مزه است اگر دوست داشتید مقدار کمی سُس ... سالاد تابستانی با سبزیجات تازه .... یک پیش غذای لذیذ.

غذاهای گیاهی ، غذای سالم ، غذای گیاهی - آموزش آشپزی آکا و طرز تهیه هزاران ...

http://cooking.akairan.com/ashpazi/vegetables/

در این بخش شما با انواع اموزش درست کردن غذای سریع,طرز تهیه غذای گیاهی,سایت ... پخت غذای گیاهی,آموزش اشپزی آنلاین,پخت غذا,غذای گیاهی خوشمزه,انواع پیش غذا,اموزش ... خوراک گل کلم به سبک یونانی ... تاس‌کباب یک غذای اصیل ایرانی - آکاایران .... سالاد نودل چینی · طرز تهیه ژله به شکل چشم + عکس .... درس‌ هایی از غول‌ های دنیای فناوری ...

7 غذای عالی با کلم بروکسل -آکا - غذاهای گیاهی ، غذای سالم ، غذای گیاهی

http://cooking.akairan.com/ashpazi/vegetables/2014128123247.html

این کلم های دکمه ای سرشار از کلسیم، ید و گوگرد هستند و یکی از بهترین داروهای برطرف ... تا چند دستور غذایی با آن را برایتان آموزش دهیم تا بتوانید به شکل های مختلف آن را تهیه ... یک قابلمه بزرگ پر از آب و نمک را روی حرارت زیاد قرار دهید تا بجوشد. ... شده• ¼ پیمانه آب گوشت• دو حبه سیر رنده شده• دو قاشق چایخوری رزماری تازه طرز تهیه1.

روش آماده‌کردن سالاد عربی تبوله - گوشه

http://www.gooshe.net/تبوله/

3 آگوست 2014 ... تبوله یک سالاد عربی است که احتمالا اصالت‌اش به لبنان و سوریه ... یک تبوله خوب، دلپذیری‌اش را از برگ‌های تازه و شاد و باطراوت جعفری و نعنا می‌گیرد ... تبوله به شکل سنتی در برگ‌های کاهو سرو می‌شود. وسط یک سینی یا ظرف بزرگ و پیش از غذای اصلی می‌آید و هر کسی هر ... خورش کاری گل‌کلم توفو؛ گوشت غذاهای گیاهی.

آشپزی , سفره خونه ، شیرینی پزی ، هنر , آلانیا - اردور و سالاد

http://sofrehkhune.com/portal/اردور-سالاد

سالاد کاسنی و کلم چینی با کامکوات و گوجه فرنگی های عشق · مینی لقمه ... ورین پیش غذایی با ماهی و لابستر و سس تارتار · سالاد ... پوره سیب زمینی به شکل گل در فر.

آشپزی , سفره خونه ، شیرینی پزی ، هنر , آلانیا - تزیین خوراکی ها

http://sofrehkhune.com/portal/تزیین-خوراکی-ها

اردور,سالاد,پیش غذا, fastfood.jpg ... میوه ای · کوفته مرغ به شکل گل ژربرا Chicken balls Gerberas ... کیک سالاد میموسا و گل های سنبل MIMOSA SALAD ... درخت سبز و برف با براکلی و گل کلم ..... مدارس و تغذیه سالم و مفید و همکاری خانه و مدرسه · گوجه فرنگی کبابی و نکات بهداشتی · اگر ترش می کنید , به متخصص گوارش مراجعه کنید.

آشنایی با انواع رژیم غذایی

http://www.foodregime.com/رژیم-غذایی/مقالات-رژیم-غذایی/155-آشنایی-با-انواع-رژیم-غذایی.html

28 جولای 2012 ... رژیم غذایی چربی سوزی ) Fat-Flush )این یک رژیم غذایی سم زدا با هدف ... گروه های غذایی به عادات غذایی سالم نیز توجه نماید و عادات غلط غذایی با ... 3- در مرحله پیش نگهدارنده و نگهدارنده فرد مجاز است تا مقدار 120 گرم یا .... شام: ماهی روغنی گریل شده همراه با هویج، نخود فرنگی و گل کلم، سالاد میوه