پنج چیزی را که وب 2.0 در طی پنج سال تغییر داده است

پنج چیزی را که وب 2.0 در طی پنج سال تغییر داده است

 

ترجمه و تألیف: حمید وثیق زاده انصاری
منبع: راسخون
 
اینترنت در طول چند سال گذشته دست خوش تغییرات بسیاری گردیده است، ما باید بیشتر این سپاس گزاری را مدیون تأثیر وب 2.0 و ابزارهای قدرتمندی باشیم که این نرم افزار به سازندگان در جهت بهره گرفتن برای خدماتشان اراده میدهد. در این جا پنج مورد از تحت تأثیر قرار گرفته ترین جنبه های اینترنت از آن زمان آورده شده است.
نا پوشیده نیست که اینترنت در طی پنج سال گذشته تکامل پیدا کرده است. پس از کار ایستاییِ به ظاهر ویرانگری که در د ه ه‌ی 90 به وقوع پیوست، همه بر این تصور بودند که کار اینترنت به پایان رسیده است. متأسفانه، بازار از این عادت برخوردار است که در برابر شکستهای کوتاه مدت واکنشهایی بیش از اندازه نشان میدهد و بدترین برداشت را از اتفاق صورت پذیرفته خواهد داشت. اگر فرد نگاهی به سایتها و خدماتی بیاندازد که در نهایت از کار افتادند، این موضوع کمتر از این که مسئلهای مربوط به انفجار درونی باشد، بیشتر به عدم برخورداری از بازاری مناسب مربوط میشود. اینترنت به سرعت رو به پیش رفت نهاد و همه ی افراد چنان هیجان زده گردیدند که هر ایده ی کوچکی به صورت روزانه با بازخوردی بسیار زیاد از طرف عموم مردم روبرو میگردید. در نهایت، و به هنگامی که همه ی مردم مواجه این امر گردیدند که نه هر ایده ای که به پسوند دات کام در انتهای آن خاتمه یابد با خود پول خوهد آورد، همه چیز به ناگاه ترقی پیدا نمود.
پنج چیزی را که وب 2.0 در طی پنج سال تغییر داده است
اما، در نهایت فناوری تکامل پیدا نمود و به همراه خود بازار پر روتقی را برای تجارت اینترنتی به همراه آورد، به خصوص در مورد تبلیغات. مدت زمانی به طول انجامید، اما درصد بالاتری از شهروندان جهان به پهنای باند بالایی از اینترنت دست یافتند و میلیونها نفر شروع به ورود روزانه به اینترنت نمودند تا ایمیل خود، اخبار و جدیدترین فیلم بازیهای تنیس روی میز را در وب سایت YouTube چک نمایند، همه ی مسائل رو به راه گردیدند و اینترنت به واقع شروع به ارز آوری کردن نمود.
امروزه، وب 2.0 هر گونه فناوری ای را توصیف مینماید که به کاربران این اجازه را میدهد تا به طور مستقیم اثری متقابل را بر روی محتوای صفحات وب و یا خدمات آن داشته باشند و یا این که محتوای آنها را تغییر دهند. این امر همه چیز را در برمی‌گیرد، من جمله وبلاگ ها، شبکه های اجتماعی و یا انجمن های دیجیتالی مانند YouTube و یا Flickr. این وب سایتها مبلغ بسیار بالایی پول را برای شرکتهایی فراوان فراهم میآورند.
و در نهایت، این پول سازی به چشم بازیگران مهم صنعتی و فرهنگی در آمریکا آمد و در حال حاضر همه چیز رو به سوی نقطه ای از انجام کارها میرود که هرگز تا قبل از این چنین نبوده است. این پنج نو آوری نه فقط فناوری هایی جالب و جدید بلکه هم چنین تغییراتی هستند در روشی که ما زندگی خود را بر یک مبنای روزانه مورد مشاهده قرار میدهیم.

اخبار و سیاست

اخیراً اخبار و سیاست دست خوش سهم درست خود از تغییرات بزرگ شده اند، که این سهم اکثراً به خاطر این واقعیت است که رسان ه های خبری در طول چند سال گذشته در حال انجام این تغییر مداوم بوده اند. از میانی که روزنامه ی نیویورک تایمز در حدود یک دهه ی پیش جهش اینترنتی خود را به انجام رسانید، افراد دیگر هم به آرامی شروع به انتقال دادن منابع خود بر روی اینترنت نموده اند. با این وجود، با وب 2.0، اینترنت تبدیل به یک قطب مرکزی برای انتشار اخبار به توده ی مردم گردیده است. وبلاگ نویسی چگونه رفتار متقابل سیاستمداران را با رأی دهندگان آنها تغییر داد و در حال حاضر اخبار بدون تأخیر و از طریق چند صد منبع مختلف ارائه میگردند. در حال حاضر هر کسی با استفاده از یک کامپیوتر میتواند دربارهی حوادث اتفاق افتاده در آن سوی دنیا اطلاع پیدا نماید و جدیدترین پیام انتخاباتی نمایندهی محلی آنها را تماماً ظرف مدت چند دقیقه مشاهده نماید.

ارتباطات

تغییرات در صنعت تلفن از زمانی که VoIP برای نخستین بار از حدود چند سال پیش پا به عرصه ی وجود گذاشت رو به پیش رفت بوده است. این تغییر بزرگ در چشم انداز ارتباطات تغییری عمده در صنعت تخته مدار مبنا است. تماسهای تلفنی دیجیتالی به نسبت تماسهای قدیمی ارزانتر، ساده تر و قابل تغییرتر از آب در میآیند و با کمک فناوری وب 2.0 شرکتهای بیشتر و بیشتری در حال وارد گردیدن به این عرصه هستند و خدماتی را از خود ارائه مینمایند که این تجربه را به بود می‌بخشد. به عنوان نمونه، کاربران VoIP در حال حاضر از این امکان برخوردار هستند که کلید تبدیلی را از کامپیوتر خود نصب نمایند تا به جایی متصل گردند که تماس ها از طریق خدماتی چون گراند سنترال فرستاده میشوند و یا پیامهایی که تنها با یک کلیک سادهی ماوس کامپیوتر و میکروفن های ارزان قیمت مستقیماً و از طریق بلاگهای دوستان و یا پروفایل های شبکه های اجتماعی ارسال میگردند.

سرگرمی

سرگرمی از مدتهای بسیاری است که پیش گام فناوری های جدید شده است و در حالی که شرکتهای بزرگ اندکی از این روند عقب افتاده اند، اما صنعت سرگرمی ایجاد شده برای کاربر در سالیان اخیر به شدت و با سرعت رشد پیدا کرده است و سایتهای بسیار بزرگی را مانند YouTube به وجود آورده است. با این وجود، فیلم ترفندهای توپ پینگ پنگ و سگهایی که تخته اسکیت سواری مینمایند تنها تغییراتی نیستند که در صنعت به وجود آمده اند. اکنون موسیقی دانان فیلمهای خانگی خود را میسازند و از اینترنت در جهت پخش کردن موسیقی های خود در سطح گسترده استفاده مینمایند. شرکتهای فیلم سازی آگهی هایی تبلیغاتی را میسازند که بتوانند به کمک آنها اجناس خود را پخش نمایند و در حال حاضر تلویزیون به راحتی از وب سایتهای اینترنتی و صفحاتی که فیلمها را جمع آوری مینمایند در دست رس است. سرگرمی درست هم چون بازی مانند همیشه به سادگی در دست رس بوده است و تا آن جایی که استودیوها و شبک ه هایی که تاکنون عرضه گردیدهاند تشخیص دهند که این کار آیندهی صنعت آنها را درست میکند، به رشد خود ادامه میدهد.

اجتماعی کردن

بارزترین تغییری که به لطف فناوریهای وب 2.0 در دور نما به وجود آمده است، رشد شبکه سازی اجتماعی و روشهای ارتباطاتیای است که افراد از آنها بهره میجویند. با وجود تقریباً 200 میلیون کاربر به تنهایی بر روی وب سایت MySpace و میلیونها نفر بیشتر بر روی وب سایتهای Facebook و Orkut و Hi5 و Xanga، میلیونها کاربر در سر تا سر جهان وجود دارند که از فناوری های رو به رشد ارائه شده در اجتماعی سازی اینترنتی استفاده میکنند. این امر شامل تمامی موارد، از وبلاگ نویسی دربارهی روز یک فرد گرفته تا آپلود کردن پروفایل های شخصی و نظرها و یا ذخیره ساختن یک دو جین آلبوم از عکس بر روی اینترنت برای مشاهده ی دوستان و خانواده میشود.

تحصیلات

احتمالاً تحصیلات آخرین حوزه ای است که امکان دارد هر کسی با توجه به تصویری که از اینترنت از بُعد وقت تلف کردنی آن برای خود می‌سازد، انتظار یافتن پیش رفت در آن را خواهد داشت. با این وجود، برای آن دسته از افرادی که در صنعت تدریس فعالیت می نمایند، ثمر بخشی بلاگ نویسی، ایجاد انجمن و وب سایت های بر هم کنشی به نحوی غیر قابل باور بالا است. در حال حاضر مدت زمان طولانیای میشود که اساتید برنامه های درسی و یاد داشتهای کلاسی خود را بر روی اینترنت پست میکنند و فضایی را برای دانش جویان فراهم میسازند که آن کار کلاسی را مورد بحث و عمل متقابل قرار دهند. هر چند که در حال حاضر، کلاسهای بیشتری در حال سازگار شدن با این واقعیت قرار گرفته اند که بخش عمده ای از تحقیقات بر روی اینترنت به انجام برسند و دانش جویان بیش از پیش به طور اینترنتی به عمل متقابل بپردازند، کلاس ها به سمت فضاهای کاری دیجیتالی رو به حرکت هستند و معلم ها در حال ساختن وبلاگهایی هستند که کامنت گذاشتن بر روی آنها به عنوان بخشی از نمرهی روزانه الزامی محسوب میگردد. آزادی و عمل متقابل پای داری را که اینترنت برای معلمها و دانش آموزان فراهم میآورد بدین معنی است که مربیان آینده به طور قطع و یقین از آن تا بیشترین اندازه ی ممکن بهره خواند گرفت.

دیگر رسانه ها

ثمر بخشی چیزی مانند وب 2.0 تقریباً تمامی صنایع را به این فکر فرو برده است که دربارهی چگونگی انجام عمل متقابل با جهان تجدید نظر نمایند. مشاغل از وبلاگ استفاده مینمایند تا بتوانند مشتریان و کارمندان خود را در جریان آخرین اخبار قرار دهند تا این که از یاد داشت استفاده کنند؛ ارتباطات به سمت نقطهای تغییر میکنند که تقریباً به طور کلی دیجیتال گردند و در نهایت حتی جنبه های بیشتری از فعل و انفعالات روزانه به خاطر توانایی در ساختن و ویرایش نمودن محتوا به طور پویا از هر کجا در دنیا دست خوش تغییر خواهند شد. این امر تنها مربوط به نو آوری و خلاقیت مناسب میشود که چنین روی دادی به وقوع بپیوندد. 

 

استیو جابز - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/استیو_جابز

در اکتبر ۲۰۰۳ سرطان جابز تشخیص داده شد و در اوت ۲۰۱۱، او از سمت مدیرعاملی اپل استعفا داد. ... جابز در سال ۱۹۹۵ در پاسخ به این سؤال که می‌خواهد چه چیزهایی را به فرزندانش ... او باعث شد که استیو کلاس پنجم را به صورت جهشی طی کند و دورهٔ ابتدایی را یک ...... البته سهام بالا و پایین می‌رود و فردا ممکن است چیزهایی تغییر کند اما من فکر ...

پنج شرکت فناوری که ممکن است 2014 را نبینند - بخش اول - ماهنامه شبکه

http://www.shabakeh-mag.com/article.aspx?id=1007756

به خصوص آن‌هایی که جزئی از حباب وب 2 دهه گذشته بودند، به سرعت افول کردند. ... اگرچه شرکت کانادایی RIM می‌تواند با کوچک‌تر شدن و تغییر ماهیت زنده بماند، به‌نظر ... طی مصالحه‌ای که با RIM بر سر یک دعوای مربوط به حق‌اختراع انجام داده است، صاحب ... و MindShift Technologies در سال 2011، تلاش کرد که ماهیتش را به چیزی بیش از یک ...

آموزش گام به گام و راهنماي فنی ـ اطلاعاتی شركت در قرعه كشی مجانی

http://ardal.blogfa.com/post-10.aspx

یا این که در 5 سال گذشته 2 سال سابقه کار در زمینه ای داشته باشن که نیاز به دوسال آموزش یا ... سفارت مجازی امریکا در ایران هم به زبان فارسی توضیحات کاملی داده در این لینک...که تکرار همین توضیحاتی است که در همین وبلاگ می بینید. ..... نمی توانند در اين لاتاری شرکت کنند اينست که طی پنج سال اخير بيش از پنجاه هزار مهاجر در طبقه ...

وبلاگ شخصی حسین اسدی نیا

http://www.asadinia.blogfa.com/

+ نوشته شده در دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 8:39 توسط حسین اسدی نیا | 22 نظر ... در طی 2 هفته آینده انتشار گزارشهای 6 ماهه شرکتها نیز سرعت می گیرد و باز یک گام بزرگ ... پروژه هماکیدز در مرحله فونداسیون بود و احتمالا در نیمه نخست سال آینده اسکلت بالا می رود. .... حدود 2 ماهی هست که عرض کردم اصلاح این سهم به پایان رسیده است.

معجزه ی سود مرکب، چگونه پولهایمان چندین برابر می شوند. | یک ریال

http://www.1-rial.com/1392/05/08/معجزه-ی-سود-مرکب،-چگونه-پولهایمان-چندی/

30 جولای 2013 ... تمرین: یک فایل اکسل ایجاد کرده و با تغییر دادن میزان پس انداز ماهیانه و ... یکی از نمونه های عالی از معجزه ی سود مرکب، بیمه های عمر است که در این .... مرداد 8, 1393 در 2:47 ق. ...... در صفحه محاسباتی که آدرس داده اید، من هم همین چیزی که شما گقته اید را ... نگاه کنیدمن اگه یک میلیون تومانو دربانگ نذارم واونو مثلا پنج سال نگه ...

راهنمای دندانپزشکان مهاجر به آمریکا

http://dandooner.blogfa.com/

راهنمای دندانپزشکان مهاجر به آمریکا - وبلاگ دندانپزشکانی که مایل به مهاجرت به آمریکا ... شما باید تمرین کنین تا بتونین در طی این 5 دقیقه، خودتون رو به بهترین نحو ... اگر هوا سرد است ظاهر لباس شما همچنان باید رسمی بودنش را نشان دهد پنجم اگر متخصص .... توجه کنین که این قوانین میتونند تغییر کنند و اعتباری نیست که چند سال ...

Sulduz Alp

http://altaysulduz.blogfa.com/

15 ا کتبر 2014 ... در حال حاضر تخمین تعداد کشته شدگان غیر ممکن است، اما چیزی که ... هوای بد این چند روز در سراسر نپال حاکم بوده و طبق گزارش سایت اکس وب تیم کره ای جبهه جنوبی لوتسه نیز که ... دو را در 8 ساعت، و کمپ 3 به چهار را در 3 ساعت و چهل و پنج دقیقه صعود کند. .... با این وجود آمار سال های اخیر تغییر قابل توجهی را نشان می دهد.

فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین

http://vsadeghi.blogfa.com/

این بیماری در خانم‌ها و افرادی که شلی رباط دارند، شایع تر است. ... شده؛ نشان می‌دهد بیش از 70 درصد تغیرات در بخش‌های مختلف ژنوم طی پنج هزار سال اخیر روی داده است.

به وبلاگ simbo خوش آمدید - فیزیک ( حتما کلیک کنید )

http://www.simbo.blogfa.com/page/25.aspx

افرادي كه در اين خانه ها زندگي مي كنند نيز از پنج مليت متفاوت هستند. ... 2.كتاب "سگ آبي" متعلق به زوجي است كه رنگ قرمز را دوست دارند و اتوموبيل آنها فيات است. 3. ... از یک ترابایت فضای یک هارددیسک و یک کامپیوتر رومیزی این محاسبات را انجام داده‌است. .... طی 5 سال اول قرن بیستم ماکس پلانک و آلبرت اینشتین نشان دادند که نور در ...

پرسشها و پاسخها - وب سایت تخصصی پزشکی ورزشی و کمردرد

http://www.drpn.ir/default.php?content=questions

پزشکان به ایشان دارو و ژل مسکن داده اند و پیشنهاد عمل جراحی کرده اند. پدر من با عمل جراحی ... زانوم روز به روز بدتر میشود، لطفا من را راهنمایی کنید که چه چیزی استفاد... درد کشاله ران به .... ورزش درمانی برای تنگی کانال نخاعی و مشکل در مهره های چهارم و پنجم ... با سلام مردی 44 ساله هستم که نزدیک 2 سال است به دیابت مبتلا هستم. مدتی است ...

کوه نوشت

http://koohnevesht.blogfa.com/

آغاز کوه‌نوردی جدی «هبلر» به همراه «راینولد مسنر» در سال ۱۹۶۹ می باشد که ... با این حال مطالعات در دانشگاه کانزاس نشان داده است ورزشکارانی که جثه‌های ... 2 نوشته شده در دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 8:5 توسط حسين رضايی | .... از نجات یافتگان طوفان می گوید هیچ چیزی دیده نمی شد و آسمان تغییر رنگ داده بود . .... وبلاگ کوه‌نوردی مازی

جامعه و من

http://www.jameehvaman.blogfa.com/

هنوز هم تعداد قابل توجهی جانباز داریم که سالهای سال است به سقف ذول زده اند و قطع ... رویه آب و از بین بردن آبهای زیر زمینی که طی هزاران سال در آنجا انباشت شده است داریم این ... زنان زندانی وارد رابطه ج می شوند و شبهه خانواده تشکیل داده و نسبت به پارتنر خود .... می خواستند به قرار گذشته با پسرانی که چهار تا پنج سال از آنها بزرگتر هستند، ...

دنیای فیزیک

http://www.insomnia1990.blogfa.com/

مترجم وب سایت ... تصویر مربوط به تنگه جبل الطارق است که 13 کیلومتر بین دریای مدیترانه و ... نوشته شده در دوشنبه بیست و پنجم آذر 1392ساعت 20:59 توسط مهدی نجفی| 17 نظر ... نوشته شده در یکشنبه نوزدهم آبان 1392ساعت 2:54 توسط مهدی نجفی| 5 نظر ..... طی ۵ سال اول قرن بیستم ماکس پلانک و آلبرت اینشتین نشان دادند که نور در ...

هواشناس - هواشناسی دریایی

http://www.havashenas.blogfa.com/cat-7.aspx

هواشناس - هواشناسی دریایی - اولین و تنها وبلاگ تخصصی هواشناسی. ... تغییرات جوی دست‌ساز بشر است که می‌تواند قدرت مخرب طوفان‌ها را افزایش داده و شهرهای ... اما سوال اینجا است که افزایش سطح آب‌های زمین تا 87 سال آینده چه‌اندازه ادامه پیدا خواهد کرد؟ ...... مثال در سواحل استراليا ارتفاع امواج به 16 تا 20 فوت معادل پنج تا شش متر رسيده است.

سوالات متداول ایتالیا - تحصیل به زبان انگلیسی

http://www.tkdanesh.com/PageView.aspx?id=18

2- ارتباطات علمی بین المللی : ایتالیا بخشی از اروپا است و دانشگاه های ایتالیا ... به ویژه در سالهای اخیر با تغییر سیاست این کشور در خصوص ارائه دوره های بین ... در 10 سال اخیر ایتالیا همواره یکی از پنج مقصد برتر گردشگری در تمام دنیا بوده است. .... است. معمولا در طی فرایند مصاحبه اینترنتی یا بعضاً حضوری وجود دارد که در صورت ...

سلامتی و غذای سالم ، طب اسلامی و سنتی

http://salamateee.blogfa.com/

چرا که کلام آغازین امیر مومنان را سرلوحه پزشکی خود قرار داده اند. .... برگرفته از وبلاگ http://www.andeshgah-teb.blogfa.com ... 2- فقط و فقط روغن زیتون مصرف شود . .... بررسی‌های به عمل آمده در طی پنج سال، بیانگر آن است که میزان بهبودی سرطان‌های ... میزان ابتلای انسان‌ها به این بیماری است که این میزان شدید ابتلا نیز چیزی جز نتیجه ...