به بهانه انفجار مرگبار در پشت صحنه معراجی ها/لیست اتفاق های ناگوار در پشت صحنه سینمای ایران


به بهانه انفجار مرگبار در پشت صحنه معراجی ها/لیست اتفاق های ناگوار در پشت صحنه سینمای ایران - تصویر 1

انفجار در پشت صحنه فیلم و سریال «معراجی ها»ی مسعود ده نمکی به کشته شدن پنج نفر و زخمی شدن دو نفر منجر شد.


به گزارش خبرگزاری ها در حالی که مراحل پایانی فیلم «معراجی ها» در حال انجام بود، صبح دیروز،( ۱۸ دی ماه) در پشت صحنه این فیلم در شهرک سینمایی دفاع مقدس انفجاری رخ داد. بر اثر این انفجار، حداقل پنج نفر کشته شدند، علی اکبر رنجبر مدیر شهرک سینمای دفاع مقدس، جواد شریفی راد مسوول جلوه های ویژه، رضا فرجی دستیار تولید، جمشید احسانی نگهبان و مرتضی مولایی دستیار طراح صحنه از دنیا رفتند. حمید شهیری، طراح صحنه و مهدی مرادی جلوه های ویژه به بیمارستان صاحب الزمان اسلامشهر منتقل شدند. طبق پیگیری های بعدی، خبرنگار ایسنا مطلع شد که بر اثر این انفجار پنج نفر کشته و دو نفر زخمی شدند که حال آن دو نفر نیز مساعد نیست.

 

 

هاشمی:

تا به حال چنین صحنه تلخی ندیده بودم


جواد هاشمی یکی از شاهدان سانحه انفجار در پشت صحنه فیلم سریال «معراجی ها» جزییاتی از این اتفاق را تشریح کرد.


سیدجواد هاشمی یکی از بازیگران فیلم سریال «معراجی ها» در گفت وگو با خبرنگار مهر در حالی که از وضعیت روحی مناسبی برخوردار نبود، گفت: این نخستین بار بود که بعد از ۳۰ سال فعالیت در حوزه سینما و تلویزیون و به ویژه در حوزه دفاع مقدس با چنین صحنه یی مواجه شدم.


وی با تاکید این مطلب که پنج نفر از عوامل پشت صحنه «معراجی ها» بر اثر انفجار کشته شده اند، توضیح داد: TNT مورد نظر برای انفجار در یکی از صحنه های این فیلم سریال در کنار خودروی سمند جواد شریفی قرار داشت که ناگهان TNT منفجر شد که باعث انفجار خودروی سمند هم شد.


هاشمی ادامه داد: جواد شریفی و چهار نفر دیگر از عوامل پشت صحنه کنار خودرو ایستاده بودند و در حال آماده کردن صحنه برای آغاز فیلمبرداری بودند که ماشین منفجر شد.


وی در حالی که بغض گلویش را گرفته بود، گفت: من اجساد هر پنج نفری را که کشته شدند، دیدم و این مساله برای من خیلی ناگوار بود. جواد شریفی یکی از بهترین مدیران جلوه های ویژه بود که هیچگاه بی احتیاطی نمی کرد. هاشمی در پایان گفت: سه نفر از دیگر عوامل «معراجی ها» نیز زخمی شده اند که به بیمارستان منتقل شدند.

 


عباس شوقی:

مسوولیت را به خود ما بسپارید


عباس شوقی، مسوول جلوه های ویژه سینمای ایران در گفت وگو با «اعتماد» درباره این حادثه گفت: جواد شریفی استاد تخریب و جلوه های ویژه بود. وقتی در تلویزیون و سینما ما اجازه نداریم که با مواد ویژه خود کار کنیم و فقط باید از مواد و مشتقات جنگی استفاده کنیم، این فجایع پشت سر هم اتفاق می افتند. ما بارها گفته ایم که با چوب اسلحه درست می کنیم و از مواد دست ساز خود استفاده می کنیم اما مسوولان موافقت نمی کنند.


جالب اینجاست که تلویزیون مدت هاست اجازه نمی دهد نیروی ماهر و با تجربه یی چون نجف فتاحی کار کند.


وی افزود: وقتی در هر فیلمی به دست هر آدم نابلدی اسلحه می دهند و حتی در پروژه هایی مدیر جلوه های ویژه هم کار خود را بلد نیست، این اتفاق های ناگوار روی می دهند. جواد شریفی کار خود را بلد بود و در بیش از ۶۰۰ فیلم بدون هیچ مشکلی کار کرده بود. باید تمام مسوولیت ها را به انجمن جلوه های ویژه خانه سینما بسپارند و این انجمن قانون واحدی را راجع به استفاده از مواد ویژه جلوه های ویژه تصویب کند و همه بر همین اساس عمل کنند. نه اینکه انجمن دفاع مقدس و تلویزیون و هر نهاد دیگری ساز جداگانه خود را بزند و هرج و مرجی ایجاد شود که منجر به این حادثه های تلخ شود.

 


روزبهانی:

نباید استفاده سلیقه یی از مواد منفجره شود


محسن روزبهانی، دیگر مسوول جلوه های ویژه سینمای ایران در این باره به «اعتماد» گفت: ما مدت هاست در خواست میزگرد درباره جلوه های ویژه داده ایم و به حرف های ما توجهی نکرده اند. حتی به موسسه روایت فتح رفتیم و درخواست های خود را مطرح کردیم و هیچ اتفاقی هم نیفتاد. مدت هاست که درخواست داده ایم که آر پی جی را از سینمای ایران حذف کنند. از سر سریال در چشم باد من سعی کردم که با امکانات موجود اسلحه و آر پی جی درست کنم. مواد غیراستاندارد متاسفانه هنوز وجود دارند. مثلا فسفر سفید بسیار خطرناک است.


روزبهانی در ادامه حرف هایش گفت: جواد شریفی یکی از بهترین های این حرفه بود و بابت مرگش عمیقا متاسفم. باید یک گروه تخصصی ایجاد و قانون واحدی تصویب شود تا دیگر شاهد این حادثه های تلخ نباشیم. مهم این است که استفاده سلیقه یی از مواد ویژه جلوه های ویژه نشود و همه با یکسری مواد واحد کار کنند وشیوه استفاده از آنها را بدانند.

 

 


لیست اتفاق های ناگوار در پشت صحنه سینمای ایران


این نخستین بار نیست که چنین حادثه تلخی در پشت صحنه سینمای ایران اتفاق می افتد. در زیر بعضی از این حوادث تلخ آورده شده اند؛ حوادثی که باعث مرگ و مصدومیت عوامل سینمای ایران شده اند.

 


سید علی سجادی حسینی؛ مرگ با فشنگ جنگی


یکی از تلخ ترین مرگ های سینمای ایران را باید به نام سیدعلی سجادی حسینی نوشت؛ کارگردانی که کار جدی اش را در سینمای ایران با دستیاری کامبوزیا پرتوی در فیلم خاطره انگیز گلنار آغاز کرد اما در سینمای ایران با کارگردانی مدرسه پیرمردها ماندگار شد. او در صبح یک روز کاری در پشت صحنه فیلم تازه اش (که با مرگش نیمه تمام نماند و بالاخره روی پرده هم رفت) با شلیک گلوله یی به قتل رسید. ماجرا از این قرار بود که او اطراف شهر اراک سر لوکیشن فیلمش یعنی «خط آتش» با گروهی مشغول آماده سازی صحنه بود که ناگهان گلوله یی به پیشانی اش اصابت کرد و پیش از آنکه هر اقدامی صورت گیرد، جانش را از دست داد. رعایت نکردن عوامل ایمنی که شرط ابتدایی هر کاری در سینماست به ویژه در فیلم های جنگی باعث مرگ این کارگردان شد. بعدها مشخص شد، یکی از فشنگ های سلاح استفاده شده در فیلم، برخلاف همه فشنگ «جنگی» بوده نه «مشقی» و تقدیر کارگردان طوری بوده که همان فشنگ بر پیشانی او بنشیند و مرگ او را رقم بزند. از همان روزهای بعد از این اتفاق یعنی سال ۱۳۷۳ بحث هایی درباره ایمنی و بیمه هنرمندان در رسانه ها آغاز شد که بعد از فروکش کردن این اتفاق مثل همیشه به فراموشی سپرده شد.

 

 


پیمان ابدی؛ مرگ در اتوبوس آتش گرفته


اردیبهشت سال ۸۸. پیمان ابدی بدلکاری که به تازگی وارد ایران شده بود و به واسطه فعالیت هایش در سینما به ویژه در سریال موفق «هشدار برای کبری۱۱ » حتی به شهرتی فراتر از بازیگران رسیده بود، در سانحه یی دلخراش کشته شد. ماجرا از این قرار بود که در صحنه یی از فیلم «چشم های نامحسوس» پیمان ابدی به جای بازیگر اصلی قرار بود از اتوبوسی مشتعل به بیرون بپرد. قرار بود او کوکتل مولوتفی را روشن کند و داخل اتوبوس بیندازد و سپس از آن بیرون بپرد. بار اول فندک عمل نکرد و تا او خم شد کوکتل مولوتف را بردارد و روشن کند، اتوبوس به انتهای مسیر رسیده بود. او دیر خود را از اتوبوس پرت کرد. قرار بود این وسیله نقلیه در دره پایین بیفتد، اما روی سینه پیمان ابدی توقف کرد و مواد منفجره عمل کردند. ابدی که به ایران آمده بود در اینجا آموزشگاهی دایر کرده و به تعلیم علاقه مندان پرداخت. او همچنین در تعداد زیادی از آثار سینمایی و تلویزیونی همکاری داشت که از آن جمله می توان به سریال هایی همچون ساعت شنی، مرگ تدریجی یک رویا، بی صدا فریاد کن و... همچنین فیلم های سینمایی و تله فیلم مانند مخمصه، پستچی سه بار در نمی زند و صندلی خالی اشاره کرد. این هنرمند در این چند ساله سطح بدلکاری و جلوه های ویژه میدانی را در سینمای ایران به حد مطلوبی رساند. در این نکته که سینمای ایران به ویژه در بخش جلوه های ویژه و بدلکاری از استاندارد های جهانی فاصله دارد شکی نیست. ابدی که بارها به این نکته در مصاحبه هایش اشاره می کرد، سعی داشت با اصول و قوانین صحیح این حرفه پرخطر را در سینمای ایران جا بیندازد و ارتقا دهد که متاسفانه با مرگ دلخراشش این فعالیت نا تمام ماند.

 

 


پگاه آهنگرانی؛ سقوط از تور ماهیگیری


سال ۱۳۸۶، پشت صحنه فیلم آتش سبز ساخته محمدرضا اصلانی، پگاه آهنگرانی قرار بود در سکانسی در تور ماهیگیری معلق میان زمین و آسمان بازی کند. از قرار طناب ها پوسیده اند و برخی عوامل هم به کارگردان گوشزد می کنند اما اعتماد و اطمینان کارگردان بقیه را مجاب می کند که اتفاقی نمی افتد. بازیگر جوان سینمای ایران داخل تور رفته، تا ارتفاع ۹ متری بالامی رود و نخستین سکانس گرفته می شود. همین اطمینان از سالم بودن طناب در برداشت دوم این بار در ارتفاع دو و نیم متری تکرار می شود با این تفاوت که این بار طناب تور ماهیگیری تاب وزن بازیگر جوان را ندارد و در این ارتفاع پاره می شود تا پگاه آهنگرانی از آن ارتفاع سقوط کند. دو نقطه از مهره های ستون فقرات او می شکند، رباط پشت او پاره می شود و تاندون پای چپش هم قطع می شود تا او به جای نقش آفرینی جلوی دوربین در بیمارستان جم روی تخت بیمارستان بخوابد. این اتفاق باعث شد مادر این بازیگر یعنی منیژه حکمت که خود یکی از کارگردان های خوب سینمای ایران است در نامه یی به عوامل فیلم شکایت و گله کند و البته حقش را برای شکایت به مراجع قضایی محفوظ بداند. از طرفی خانه سینما کمیته یی حقیقت یاب تشکیل می دهد و پس از آن دو صنف از این خانه به دلیل بی مبالاتی در حین اجرای این پروژه سینمایی جریمه می شوند و البته تکراری ترین قصه این ماجرا باز شدن دوباره بحث بیمه هنرمندان و ایمنی در پروژه های سینمایی است که مثل دفعات پیش به زودی فراموش می شود.

 

 


مصطفی کرمی؛ قطع دست ها در اثر برق گرفتگی


تیرماه سال ۸۶. دستیار فیلمبردار جوان سینما قرار است برای کار در فیلمی کوتاه به تهیه کنندگی حوزه هنری گرگان همکاری کند. در شرایطی که به گروه اطمینان داده شده بود، دکل های منطقه بدون برق است و اعضا با همین پشتوانه با فراغ بال در آنجا کار می کردند، این فیلمبردار دچار حادثه یی دلخراش می شود.


هنگام فیلمبرداری یکی از صحنه های فیلم، ناگهان یک سیم برق از روی دکل به روی «مصطفی کرمی» دستیار فیلمبردار می افتد که بر خلاف پیش بینی های اداره برق منطقه، در آن برق جریان داشته است. براین اساس، برق سه فاز به دست های مصطفی کرمی منتقل می شود. ابتدا وی را به بیمارستان شهید مطهری در تهران انتقال می دهند و سپس با انتقال وی به بیمارستان مهر، پس از عمل جراحی، دو دست او را از ساعد به همراه انگشتان پایش قطع می کنند. مصطفی کرمی از دستیاران فیلمبردار حرفه یی سینمای ایران بوده و از جمله کارهایش، فیلمبرداری بعضی از سفرهای استانی رییس جمهور سابق بوده است.


هرچند از او بارها در رسانه ها نام برده شد و از کمک های مالی برای پروتز دست هایش گفته شد اما هیچ کاری برای او از سوی هیچ نهاد و صنفی صورت نگرفته به جز قول های به بار ننشسته! حتی شکایت از اداره برق منطقه هم که به گروه اطمینان داده بود تا ارتفاع یک متر و نیم برق وجود ندارد، راه به جایی نبرد. قول های آقایان جعفری جلوه و البته جواد شمقدری هم به نظر می رسید مصرف تبلیغاتی رسانه یی داشته و کسی در این میان به فکر دست های او نبود. دلخوشی آن روزهای این سینماگر پرامید به عیادت هایش از سوی بزرگان سینمای ایران همچون پرویز پرستویی محدود ماند.

 

بهنام شریفی

پنج کشته و سه مجروح در تصویربرداری فیلم جدید ده نمکی - سایت ...

http://www.tabnak.ir/fa/news/369958/پنج-کشته-و-سه-مجروح-در-تصویربرداری-فیلم-جدید-ده-نمکی

8 ژانويه 2014 ... هاشمی در این باره گفته است: «5 نفر از عوامل پشت‌صحنه. ... پرتلفات ترین حادثه تاریخ سینمای ایران در معراجی‌ها ... ها که شاهد این اتفاق بوده به مهر گفته است: «TNT مورد نظر برای انفجار در ... جلوه های ویژه و یکی از نیروهای تدارکات فیلم معراجی ها در انفجار پشت صحنه ...... شوخی مرگبار

عصر ايران

http://www.asriran.com/

سوزان رایس: توافق مقدماتی با ایران به دست آمد/ شانس توافق نهایی: 50 درصد ... این مقام آمریکایی با انتقاد از سیاست های نتانیاهو مواضع نخست وزیر اسراییل را ... استقبال از پیشمرگه ها در ترکیه / یونیفرم آمریکایی بر تن بعضی پیشمرگه ها ... موقع خواب چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟ ... انفجار موشک فضایی پس از پرتاب (+عکس و فیلم).

پرشین وی پرتال فرهنگی، سرگرمی، روانشناسی، سلامت، مد، دکوراسیون ...

http://www.persianv.com/

نذری به سبک محله های بالای شهر تهران ! ... یک پرسش ساده از آدم‌هایی ساده ، «منتظر چه اتفاق خوبی توی زندگیتون هستید؟ ... اسم‌های عجیب‌ و باورنکردنی‌ ایرانی ! ... تصادف مرگبار شاسی‌بلندها در تهران ... عکس مرضیه برومند در پشت صحنه شهر موش ها ... اشعار فروغ فرخزاد در آلبومی تازه با صدای بازیگر زن سینمای ایران+تصاویر رو نمایی ...

علي دايي:يک روز رئيس جمهور مرا کنار گذاشت و حالا وزير | بمب آف ...

http://bomboff.com/علي-دايييک-روز-رئيس-جمهور-مرا-کنار-گذاشت-و-حالا-وزير

11 سپتامبر 2014 ... تا این اتفاق افتاد و چک اسپانسر پاس شد. البته من خدا را شکر می‌ کنم که بچه ها به حق و حقوقشان می‌ رسند. ... بین‌المللی؛ ایران به تعهداتش در توافق ۶ ماهه عمل می‌کند · « بهانه تو» ترانه جدید محمد اصفهانی ... تيم ملي واليبال ايران در نخستين ديدار از مرحله دوم رقابت هاي قهرماني جهان با نتيجه 3 ... حادثه مرگبار در چین/ تصاویر ...

پنج کشته و سه مجروح در تصویربرداری فیلم جدید ده نمکی - سایت ...

http://www.tabnak.ir/fa/news/369958/پنج-کشته-و-سه-مجروح-در-تصویربرداری-فیلم-جدید-ده-نمکی

8 ژانويه 2014 ... هاشمی در این باره گفته است: «5 نفر از عوامل پشت‌صحنه. ... پرتلفات ترین حادثه تاریخ سینمای ایران در معراجی‌ها ... ها که شاهد این اتفاق بوده به مهر گفته است: «TNT مورد نظر برای انفجار در ... جلوه های ویژه و یکی از نیروهای تدارکات فیلم معراجی ها در انفجار پشت صحنه ...... شوخی مرگبار

عصر ايران

http://www.asriran.com/

سوزان رایس: توافق مقدماتی با ایران به دست آمد/ شانس توافق نهایی: 50 درصد ... این مقام آمریکایی با انتقاد از سیاست های نتانیاهو مواضع نخست وزیر اسراییل را ... استقبال از پیشمرگه ها در ترکیه / یونیفرم آمریکایی بر تن بعضی پیشمرگه ها ... موقع خواب چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟ ... انفجار موشک فضایی پس از پرتاب (+عکس و فیلم).

پرشین وی پرتال فرهنگی، سرگرمی، روانشناسی، سلامت، مد، دکوراسیون ...

http://www.persianv.com/

نذری به سبک محله های بالای شهر تهران ! ... یک پرسش ساده از آدم‌هایی ساده ، «منتظر چه اتفاق خوبی توی زندگیتون هستید؟ ... اسم‌های عجیب‌ و باورنکردنی‌ ایرانی ! ... تصادف مرگبار شاسی‌بلندها در تهران ... عکس مرضیه برومند در پشت صحنه شهر موش ها ... اشعار فروغ فرخزاد در آلبومی تازه با صدای بازیگر زن سینمای ایران+تصاویر رو نمایی ...

علي دايي:يک روز رئيس جمهور مرا کنار گذاشت و حالا وزير | بمب آف ...

http://bomboff.com/علي-دايييک-روز-رئيس-جمهور-مرا-کنار-گذاشت-و-حالا-وزير

11 سپتامبر 2014 ... تا این اتفاق افتاد و چک اسپانسر پاس شد. البته من خدا را شکر می‌ کنم که بچه ها به حق و حقوقشان می‌ رسند. ... بین‌المللی؛ ایران به تعهداتش در توافق ۶ ماهه عمل می‌کند · « بهانه تو» ترانه جدید محمد اصفهانی ... تيم ملي واليبال ايران در نخستين ديدار از مرحله دوم رقابت هاي قهرماني جهان با نتيجه 3 ... حادثه مرگبار در چین/ تصاویر ...