نگاهی به دستمزد ستاره های سینمای ایران از هدیه تهرانی تا...


نگاهی به دستمزد ستاره های سینمای ایران از هدیه تهرانی تا... - تصویر 1

سینما و صد البته سینمای تجاری با ستاره اش معنا دارد؛ بازیگران درخشان روی پرده، ظاهر آراسته و خوش، بازی دلنشین و لبخند و گریه های زیبا و البته دستمزدهای بالا.


سینمای ایران در سال های قبل از انقلاب تعریف درست تری از ستاره داشت؛ بازیگرانی که به معنای واقعی کلمه بازی آنان در یک فیلم سینمایی موجب فروش فیلم ها می شد و طبیعتا این بازیگران هم دستمزد بالا می گرفتند و هم بعد از مدتی سهمی از سود فروش فیلم را دریافت می کردند.


بعد از انقلاب یکی از اصول، حذف ستاره های قبلی از سینما بود که به سادگی اتفاق افتاد، اما همیشگی نبود چون از دوره ای سینمای بخش خصوصی ظهور و بروز یافت و این سینما هم بدون ستاره نمی تواند به حیات خود ادامه دهد. به این ترتیب با «عروس» به کارگردانی بهروز افخمی، نیکی کریمی و ابوالفضل پورعرب دو ستاره جوان سینما شدند. در نیمه دوم دهه ۷۰ سرعت ورود بازیگران جدید به سینمای ایران بالاتر رفت و از میان آنان ستاره های تازه هم کشف شدند.


وقتی دستان سینمای ایران پر از ستاره شد که دیگر تعریف دستمزد آنان به وضوح با سایر بازیگران متفاوت شده بود. دستمزدها هم با بیشتر شدن تعداد ستاره ها بالاتر می رفت و گویا رقابتی جدی در این عرصه آغاز شده بود، اما نه این رقابت و نه ستاره های تازه وارد هیچ کدام نتوانستند به میزان پروژه های فاخر روی تعریف دستمزد بازیگران تاثیر بگذارند.


پروژه های فاخر در سال های اخیر چنان تاثیری روی افزایش دستمزد بازیگران گذاشتند که عملا آمار و ارقام مربوط به این دریافتی ها به مهمترین خبرهای سینمایی در رسانه های مختلف تبدیل شد. نگاهی به آمار دستمزد بازیگران در پروژه های فاخر و سریال های الف ویژه به وضوح نشان می دهد که این دو مولفه به چه ترتیب روی بالا رفتن دستمزد بازیگران نقش داشته اند.

 

ستاره های فاخر


عمر ساخت فیلم های فاخر طولانی تر از عمر حضور ستاره ها در این عرصه است. سا ل ها فیلم های فاخر با بازیگرانی که چندان شناخته شده نبودند تولید می شد و مثلا در کاری همانند «ملک سلیمان» بازیگر نقش سلیمان نبی که شخصیت اول قصه بود، امید زندگانی حضور می یافت. در «مریم مقدس» هم شبنم قلی خانی بازیگر جوان سینما و تلویزیون بازی می کرد، اما در سال های گذشته وضعیت تغییر یافت و پای ستاره ها به فیلم های فاخر باز شد.


حمید فرخ نژاد یکی از محبوب ترین بازیگران این سال های سینماست. او در فیلم های متفاوتی بازی کرده و به دلیل دارا بودن استانداردی در بازی خود، می تواند به کمک کارگردان هم بیاید و با حضور خود برخی از ضعف ها و کاستی ها را بپوشاند. همین ویژگی ست که اولا تعداد کارهای این بازیگران را به میزان قابل توجهی افزایش داده و از سوی دیگر پای او را به فیلم های فاخر باز کرده است.


زمانی که کارگردان جوانی همانند علی غفاری برای ساخت فیلمی در حد و اندازه «استرداد» انتخاب می شود، اگر قرار است دعوایی بر سر نتیجه فیلم به وجود نیاید، باید بازیگران بسیار درست و حساب شده گزینش شوند. نتیجه همین گزینش درست بازیگران است که فرخ نژاد در نقش اصلی این فیلم مقابل دوربین می رود، اما فرخ نژاد هم قطعا مزد خود را برای آنچه که به فیلم می افزاید مطالبه می کند و نتیجه این می شود که او برای هر ماه حضور در این فیلم سینمایی دستمزدی برابر ۸۰ میلیون تومان دریافت می کند. کار شش ماه طول می کشد و بازیگر ۴۸۰ میلیون تومان می گیرد.


معادله منطقی است. فرخ نژاد شش ماه زمان می گذارد، در فیلمی بازی می کند که کارگردانش بسیار کمتر از او تجربه دارد و مهمتر از همه این ها فیلم آن قدر پرهزینه است و سیستم های حمایتی از آن چنان قوی هستند که تامین خواسته فرخ نژاد برای دستمزد نباید چندان سخت باشد. در این وضعیت است که بده بستانی درست میان تهیه کننده و بازیگر یک فیلم صورت می گیرد، اما پرسش اینجاست که اولا این بده بستان چه نسبتی به کلیت سینمای ایران پیدا می کند و از سوی دیگر چه نسبتی با فروش و درآمد این فیلم دارد؟


سریال های الف ویژه هم از دیگر عوامل موثر در افزایش دستمزدها هستند تا جایی که وقتی چند سال قبل بحث بالا بودن دستمزد بازیگران مطرح شده بود، فریبرز عرب نیا بازیگر نقش مختار در مجموعه «مختارنامه» در برنامه «هفت» حاضر شد و در بخشی از صحبت های خود درباره دستمزد خود هم صحبت کرد. او اعلام کرد که برای حضور در این کار ماهانه ۱۰ میلیون دریافت کرده و بعد از اعلام این رقم بود که امین حیایی دستمزد ماهانه شش میلیونی خود را برای بازی در «کلاه پهلوی» چندان هم بالا ندانست.


ستاره های همیشه


بعضی از بازیگران بعد از آنکه بلیت شان برده، حتی زمانی که سال هاست کارهایشان مخاطب چندانی ندارد جزو ستاره های سینما محسوب می شوند. البته این ستاره محسوب شدن بیشتر در زمینه دریافت دستمزد است تا سایر موارد مربوط به یک ستاره سینما.


هدیه تهرانی، مهناز افشار، بهرام رادان و مهران مدیری از جمله افرادی هستند که علاوه بر دریافت دستمزد معمولا در سود فیلم هایی که حضور پیدا می کنند شریک می شوند. این رسم است و چندان توقع دور از انتظاری نیست که یک بازیگر وقتی با حضور خود موجب نجات یک فیلم و موفقیت آن می شود در سود فیلم هم شریک شود، اما شراکت در کدام فروش؟


مدت هاست که یکی از آسیب های جدی سینمای ایران بفروش نبودن فیلم هایی است که برخی ستاره های سینما در آن بازی می کنند. آخرین فیلمی که همین چهار بازیگر یاد شده در آن حضور پیدا کردند و در سال جاری اکران شد «پل چوبی» به کارگردانی مهدی کرم پور بود. در مورد فیلم کرم پور شنیده می شد که خبر از پرداخت دستمزدهای بالا مطرح است، اما در مقابل دستمزد ۱۲۰ میلیونی که تهرانی برای حضور در این فیلم دریافت کرده، «پل چوبی» کمی بیش از یک میلیارد تومان فروخت. «تهران ۱۵۰۰» از دیگر فیلم های این بازیگر است که در گیشه چندان به فروش دست پیدا نکرد.


فهرست فیلم های نفروخته رادان طولانی است؛ از «ازدواج صورتی» و «چهار انگشتی» تا «راه آبی ابریشم» و «یکی از ما دو نفر» و «آدمکش». با این حال این بازیگر برای یک حضور کوتاه ۹۰ میلیون تومان می گیرد.


حامد بهداد هیچ گاه تبدل به نقش یک سینمای ایران نشد و تعریف او در زمینه بازیگر یک نقش مکمل خوب است. با این حال او هم یکی از مدعیان دریافت دستمزد بالا در سینما و تلویزیون است و مطالبه او از کاظم راست گفتار برای حضور در کار جدید این کارگردان حاشیه های بسیاری را به همراه داشته است. او گویا برای یکی از کارهای تازه خود ۱۷۰ میلیون تومان گرفته و به راست گفتار هم برای حضوری کوتاه دستمزد ۱۸۰ میلیونی پیشنهاد داده بود که واکنش گسترده این کارگردان را به همراه داشت.

ستاره دارها


به نظر می رسد یکی از اولویت های کاری انجمن بازیگران خانه سینما تعیین ستاره دارهای سینمای ایران است؛ البته ستاره دار به معنای کسانی که به واقع رونق فروش را سبب می شوند و ثبت و شفاف سازی در زمینه دستمزدهای آنان. بعد از شفاف سازی است که تازه می توان به مرحله منطقی شدن ارقام و تناسب آن با کلیت سینمای ایران رسید. قطعا ایده آل آن است که هم دستمزدها بالاتر روند و هم فروش فیلم های سینمایی و استقبال مخاطبان از سینما بیشتر و بیشتر شود.

نگاهی به دستمزد ستارههای سینما - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/310676/نگاهی-به-دستمزد-ستاره‌های-سینما

22 دسامبر 2013 ... بعد از انقلاب یکی از اصول، حذف ستاره‌های قبلی از سینما بود که به سادگی اتفاق ... بیشتر در زمینه دریافت دستمزد است تا سایر موارد مربوط به یک ستاره سینما. هدیه تهرانی، مهناز افشار، بهرام رادان و مهران مدیری از جمله افرادی هستند که ...

دستمزد ستاره های سینمای ایران! +تصاویر - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/public/archives/210884.php

24 فوریه 2014 ... دستمزد ستاره های سینمای ایران , هدیه تهرانی , شبنم قلی خانی , حامد بهداد , امید ... نگاهی به آمار دستمزد بازیگران در پروژه های فاخر و سریال های الف ویژه به وضوح ... البته این ستاره محسوب شدن بیشتر در زمینه دریافت دستمزد است تا سایر ...

عادتهای عجیب و جالب سوپراستارهای ایرانی / از قهوه مخصوص نیکی ...

http://padidehnews.com/?p=326221

15 ا کتبر 2014 ... اکبر عبدیشنیده می‌شود بیشتر مواقع راننده جلوی در خانه او می‌خوابد تا بتواند ... هدیه تهرانیخانم تهرانی با شرایطی که دارد اجازه نمی‌دهد خیلی از تهیه‌کننده‌ها و ... دستمزد ستاره‌ های سینما چقدر است ؟ ... نگاهی به عملکرد اداره مطالعات منطقه۹.

مصاحبه و بیوگرافی (لیلا اوتادی) گرانترین زن سینمای ایران + عکس ...

http://saten.ir/9781/مصاحبه-و-بیوگرافی-گرانترین-زن-سینمای-ا/

15 ا کتبر 2014 ... اوتادی امسال با فیلم های:عروسک، پسر آدم دختر حوا ،باغ قرمز،آدم ... به نظر می رسد در شرایطی که هدیه تهرانی این روزها حضور کم رنگی در ... بد نیست در انتها به رقم دستمزد برخی دیگر از بازیگران زن سینمای ایران نیز اشاره ای داشته باشیم: ... در نوروز همه چیز دچار تغییر می‌شود، از فصل و سال بگیرید تا حال و هوای انسان.

انيميشني شاد و مناسب براي اکران نوروزي - سازمان تبليغات اسلامي

http://old.ido.ir/a.aspx?a=1392010502

نگاهي به گروه فيلمسازي انيميشن«تهران 1500»(بهرام عظيمي) ... بهرام عظيمي با انيميشن هايي که براي سازمان حمل و نقل ترافيک ساخت، شناخته شد. ... تاکنون 5 تا 6 انيميشن سينمايي ساخته شده اما در هر صورت اين انيميشن سينمايي ... منتهي چون قرار است فيلمي به نام «تهران 1500» با بازي «هديه تهراني» و «بهرام رادان» که نقش‌هاي اصلي را ...

روزنامه اعتماد93/2/7: سينماي ايران ديگر ستاره ندارد

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=2939387

27 آوريل 2014 ... تا جايي كه حتي يك كشتارگاه به فرهنگسراي بهمن تبديل مي شود و انقلابي ... در سال هاي اخير نيز بعد از «هديه تهراني» و «محمد رضا گلزار»، ستاره يي به معناي .... فضاهاي مجازي و سينماي ديجيتال، نگاهي متفاوت به روايت هاي سينمايي و توقعي ..... مي گيرند تا يكي را به د

گلمکانی

http://golmakani.blogspot.com/

6 روز پیش ... شهر تا سه كيلومتری ميدان ناهارخوران پيش رفته و اگر پيش‌روی را متوقف .... تهماسب صلح‌جو معتقد است اصطلاح «جوان‌اول» از تئاتر ایران به سینما آمده است. ..... بود که حساسیت‌های معمول در مورد ستاره‌های جوان سینمای پیش از انقلاب در مورد آن‌ها ... که در کنار زنان بازیگر جوان هم‌چون نیکی کریمی، ماهایا پطروسیان، هدیه تهرانی، و.

بصیر نصیبی *نگاهی گذرا به تاریخچه بازیگری در سینمای ایران ...

http://cinemaye-azad.com/1392/02/03/1228/

24 آوريل 2013 ... اگر بخواهیم جامع وگسترده تاریخ بازیگری در سینمای ایران را از آغاز تا کنون .... از مدارک جسته گریخته ای که از گذشته های دورتر به جای مانده معلوم می شود که .... نه فقط دستمزد نمی خواستند بلکه مبلغی هم پرداخت میکردند تا در فیلم ..... هدیه تهرانی بازیگر سینمای جمهوری اسلامی که هدیه کلان مشایی به او سر وصدا بپا کرد.

شهروندان » سینمای ایران دیگر ستاره ندارد

http://www.shahrwandan.ir/news/62004

27 آوريل 2014 ... آیا این روند را بازگشت به سینمای هدایتی – حمایتی دهه ۶۰ می‌دانید یا دلایل دیگری ... فیلم که به بازیگران اختصاص داشت، مطلب پیرامون هدیه تهرانی را خودم نوشتم. ... البته «جمشید هاشم‌پور» تا حد کمرنگی شمایل یک ستاره بعد انقلابی را پیدا ..... ظاهرا در شرایطی که سینمای ایران دارد تنها ستاره‌های عروسکی فیلم‌های کودک ...

فریادگر - روایت امیر جعفری از خودفروشی بازیگران

http://www.faryadgar.com/vdcdkk0x.yt0jo6a22y.html

28 آوريل 2013 ... مگر ما کار خدماتی می کنیم که برایمان سقف دستمزد تعیین شود؟ من نیامده‌ام بازیگر شوم تا پول دربیاورم آمده‌ام. ... نیازی به حضور ستاره های کم فروغ سینما در تئاتر نیست ... بازداشت هدیه تهرانی تکذیب شد ... اگر برنامه ریزی و مدیریت‌ها درست باشد و کار به دست کاردان سپرده شود مشکل سینمای ایران برطرف خواهد شد.

کافه سینما - برای مقایسه: مصاحبه‌ سام قریبیان که در آمریکا درس سینما ...

http://www.caffecinema.com/new/index.php/cinema/item/1913-مصاحبه-سام-قریبیان.html

اگر ما در سینما برای بچه های رده سنی 8 تا 15 سال قهرمان درست نکنیم او هم به تماشای ... میلیون نفروخته ولی برای بستن قرارداد جدید تقاضای 200 میلیون تومان دستمزد دارد. ... چندی قبل در برنامه هفت منتقدی در جواب امیر قادری گفت سینمای ایران دارد کار خودش .... هرجا فیلمساز (اعم از کارگردان، تهیه کننده، بازیگر) حتی نیم نگاهی به مخاطب  ...

سینما - سرگرمی من

http://ifun.persianblog.ir/tag/سینما

3 ژوئن 2011 ... تحصیلات آکادمیک او در رشته تئاتر به دلیل حضور او در جبهه های جنگ، .... هدیه تهرانی ، بدون تردید یکی از مشهورترین بازیگران زن سینمای ایران بعد از ... ستاره صورت سنگی که در آستانه 39 سالگی قرار دارد، تا به امروز طعم ..... محمدرضا گلزار اگر دستمزد میلیاردی هم بگیرد - که گرفته است- این .... نگاهی فنی به آواتور.

آبان 1388 - عکسهای اختصاصی از بازیگران

http://perscnema.blogfa.com/8808.aspx

ما سعی کردیم در این مدت در تعامل با ارشاد و معاون سینمایی باشیم و حتی به رفتار .... بخش منتقل شد اما بدلیل وخامت وضعیت قلبی مجددا به بخش مراقبت های ویژه منتقل شد .... "هفت دقیقه تا پائیز" به کارگردانی علیرضا امینی از حضور هدیه تهرانی به عنوان ... اين دستمزد شاهانه "محمدرضا گلزار" يکي از ستارگان سينماي ايران است که بابت ...

₪₪₪ ﮪ ﺩ ﻳ ﻪ ﺗ ﮭ ﺮ ﺍ ﻧ ﻰ ₪₪₪ - معرفی آثار هدیه تهرانی

http://hedieh-tehrani-2b.blogfa.com/category/2/معرفی-آثار-هدیه-تهرانی

سینمای ایران بازیگر بسیار دارد اما هدیه تهرانی های کمی را می توان یاد کرد که درست انتخاب ... 5- بعد از این کناره گیری ها ،کیمیایی مجدداً به او پیشنهاد همکاری داد، و با دستمزد ۶۰۰ هزار ... دهد تا سرانجام عطر صورتی رنگ زنانه Love Forever هدیه تهرانی به بازار عرضه شود. ... هدیه‌ تهرانی‌ یكی‌ از معدود ستارگان‌ واقعی‌ تاریخ‌ سینمای‌ ایران‌ است‌.

اردیبهشت 1390 - آنسوِی شب بازیگری - بلاگفا

http://ghameshgh2008.blogfa.com/9002.aspx

17 مه 2011 ... محمدرضا گلزار با دستمزد ميلياردي به «قهوه تلخ» مي‌آيد ! ... خلاصه مطلب : ستاره پرفروش سینمای ایران که چند سال اخیر برای او با فراز و نشیب‌ بسیاری .... نگاهی به حاشیه های دو فیلم «جدایی نادر از سیمین» و «اخراجی های3» ... گزارش وضعیت تولید سینمای ایران تا اول اردیبهشت ماه سال 90 ..... هديه تهراني در دادگاه حاضر شد

موسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره): برای نقش روسپی از چهره‌هایی نظیر لیلا ...

http://www.seemorgh.com/culture/2061/212748.html

در آن شرایط بود که هدیه تهرانی آمد و خیلی هم معرفت به خرج داد و خیلی های دیگری ... به مدیریت سینمای ایران در دهه‌ی شصت و تأثیر آن بر شکل‌گیری سینمای پس از ... آثاری از پابلو پیکاسو که تا به حال ندیده اید + تصاویر ... اخبار مد و ستاره ها-بهترین و بدترین لباسها هنرمندان هالیوودی در Britian Awards 2014 ... دستمزد هالیوودی ها چقدر است؟